Mudslinger

Blodgett, OR. April 6, 2024

Updated April 13, 2024 at 1:59 PM

Category 1 Junior Men U18

Num Name Team City Time
1 64 Evan Halbleib Dialed Cycling Team Corvallis, OR 1:52:48
2 41 Josh Dicks Sherwood, OR 2:06:53
3 53 Niko Fischler Portland, OR 2:28:48

Category 1 Men 19-44

Num Name Team Age City Time
1 74 Curran Jacobus 18 Bend, OR 1:55:29
2 139 Andrzej Stadnik Biciclista US 35 Portland, OR 1:58:59
3 3 Andrio Abero 44 Portland, OR 1:59:09
4 187 Stephen Plomer 39 Portland, OR 2:00:18
5 77 Brooks Kary Adventure Squad 41 Dallas, OR 2:03:46
6 10 Jordan Barber 40 Sisters, OR 2:06:38
7 164 Matthew White Marys Bicycle Club p/b Tacovore 44 Corvallis, OR 2:12:19
8 62 Brian Gruenemay Marys Bicycle Club p/b Tacovore 44 Corvallis, OR 2:49:35
9 20 Ryan Brooks 33 Molalla, OR 3:00:55
DNF 132 Scott Scholz 41 Portland, OR

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Time
1 106 Jonathan Myers 57 Portland, OR 1:54:37
2 29 Joe Cooper 57 Ashland, OR 2:04:58
3 122 Geoff Rice 48 Portland, OR 2:05:17
4 89 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 49 Tigard, OR 2:07:52
5 108 Birger Olsen 46 Portland, OR 2:08:14
6 22 Michael Brown 53 Bend, OR 2:12:46
7 162 Carl Werner 46 Portland, OR 2:18:05
8 100 Ron Miles Boneyard Cycling 55 Bend, OR 2:42:12
9 63 Rick Gulan 50 Helena, MT 2:54:49

Category 1 Women 19+

Num Name Team Age City Time
1 176 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 19 Portland, OR 2:07:26
2 185 Kelly Murphy Adventure Squad 54 Eagle Point, OR 2:19:52
3 35 Avery Daubert 20 Rescue, CA 2:48:35

Category 2 Men 14-18

Num Name Team Age City Time
1 81 Owen Kruse 17 Roseburg, OR 2:12:41
2 95 Ryan Mares 18 Beaverton, OR 2:37:53
3 124 Brecken Riemer 15 Sisters, OR 2:52:28
4 93 Ethan Lyster 18 Sherwood, OR 3:21:38
5 146 Porter Stowers 16 Corvallis, OR 3:43:11

Category 2 Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 82 Alexander Kuhn 39 Portland, OR 2:07:10
2 5 Vincent Albright 32 Corvallis, OR 2:08:48
3 171 Alex Byzick 34 Philomath, OR 2:10:57
4 199 Daniel Lozoya 33 Vancouver, WA 2:13:30
5 115 Ascher Ramsay 27 Eugene, OR 2:14:51
6 114 Zack Rabas 26 Corvallis, OR 2:29:25
7 104 Adam Moore Grouptrail Cycling 39 Portland, OR 2:31:51
8 68 Jacob Harvey 23 Corvallis, OR 2:32:27
9 75 Kai Jeffery 25 Portland, OR 2:33:40
10 37 Christopher DeLaney 33 Hillsboro, OR 2:36:14
11 90 Phillip Lorenz 38 Corvallis, OR 2:37:01
12 110 Patrick Parish 39 Portland, OR 2:44:24
13 172 Hugh Clarke 21 Corvallis, OR 2:48:12
14 78 Caleb Kneeland 19 Bend, OR 3:21:31
DNF 179 Jeffrey Heath Rolling Thunder p/b The Missing Link 29 Vancouver, WA

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 18 Jeremy Brodhead 45 Bend, OR 2:09:41
2 181 Brian Larson 43 Corvallis, OR 2:16:52
3 142 Shaun Stiles 46 Vancouver, WA 2:28:58
4 169 Alty Althouse 45 Philomath, OR 2:33:50
5 184 Justin Montoya 42 Bend, OR 2:40:48
6 160 Matt Weeber 45 Philomath, OR 2:50:05
7 213 Forrest Sutton 40 Salem, or 2:51:43
8 156 Patrick Tsai 42 Portland, OR 2:55:46
9 80 Evan Kruse 46 Roseburg, OR 3:06:20
DNF 190 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 45 Albany, OR

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 69 Lance Heppler Dialed Cycling Team 54 Vancouver, WA 2:02:35
2 61 James Gritters 57 Bend, OR 2:06:14
3 55 Todd Gallaher 59 Grants Pass, OR 2:06:49
4 24 Scott Carroll Dialed Cycling Team 59 Corvallis, OR 2:07:35
5 47 Todd Edwards Dialed Cycling Team 54 Camas, WA 2:09:28
6 83 Rocky Kumlin 52 Cottage Grove, OR 2:10:21
7 207 Jason Smoker 54 Bend, OR 2:12:08
8 140 Jeff Standish 58 Gresham, OR 2:13:21
9 2 Mike Abel 55 Portland, OR 2:16:11
10 86 Andy Leritz 57 Portland, OR 2:18:51
11 6 Dino Andereggen POA Racing 58 Portland, OR 2:19:57
12 138 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 55 Portland, OR 2:20:25
13 66 Patrick Harrington 51 West Linn, OR 2:21:27
14 143 Destry Stoner Adventure Squad 50 Portland, OR 2:23:25
15 121 Michael Riccitelli 51 Albany, OR 2:28:15
16 157 Adam Vanarsdall Biciclista US 52 Portland, OR 2:31:01
17 204 Matthew Martel 59 Portland, OR 2:31:24
18 136 James Sipe 52 Bend, OR 2:40:55
19 7 Matt Appleby Boneyard Cycling 54 Bend, OR 2:43:19
20 56 Ronni Garcia 57 Merlin, OR 2:45:06
21 217 Jason Bushnell 53 Phiomath, OR 3:29:09
DNF 133 Christopher Schultz Adventure Squad 59 Portland, OR

Category 2 Men 60+

Num Name Team Age City Time
1 73 Eric Horvath 61 Newport, OR 2:14:24
2 183 Terry Mallon Team Finger 69 Sisters, OR 2:33:30
3 173 Erik Goodfriend 64 Portland, OR 2:47:21
4 153 Alan Thomason Deschutes Brewery Cycling Team 64 Redmond, OR 2:54:17
5 101 Mark Miller Marys Bicycle Club p/b Tacovore 69 Corvallis, OR 2:55:22
6 113 Brad Place Adventure Squad 60 Eugene, OR 3:02:39
7 14 Dale Blackburn 68 Corvallis, OR 3:21:58
DNF 97 Nick Matteson 62 Hillsboro, OR

Category 2 Women 14-18

Num Name Team Age City Time
1 178 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 13 Hood River, OR 2:23:15
2 87 Coco Leritz 16 Portland, OR 2:32:31
3 67 Scout Harrington 15 West Linn, OR 2:40:53

Category 2 Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 91 Ellese Lupori 27 Bend, OR 2:39:31
2 212 Kate Mathews 29 Salem, OR 2:51:09
3 13 Gillian Bergmann 27 Winters, CA 2:51:38

Category 2 Women 40-49

Num Name Team Age City Time
1 141 Dani Stiles 48 Vancouver, WA 2:55:32
2 119 Jaime Kathleen Reed Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 43 Milwaukie, OR 2:56:14
3 16 Shelly Boelter Bonk Collective 46 Portland, OR 3:00:36

Category 2 Women 50+

Num Name Team Age City Time
1 205 Martha Paulus Capitol Velo Cycling 53 Salem, OR 3:12:35
2 57 Jennifer Gates 52 Creswell, OR 3:30:48
3 8 Brenda Arbsland 52 Cottage Grove, OR 3:40:47

Category 3 Men 10-13

Num Name Team Age City Time
1 167 Porter Younkin 13 Medford, OR 1:18:58
2 166 Miles Younkin 11 Medford, OR 1:27:25
3 71 Johnie Hogue Grouptrail Cycling 13 Portland, OR 1:31:46
4 177 Carter Hayden Dialed Cycling Team 10 Hood River, OR 1:42:02

Category 3 Men 14-18

Num Name Team Age City Time
1 1 Jack Abel 14 Portland, OR 1:07:12
2 9 Jacoby Babcock Marys Bicycle Club p/b Tacovore 14 Philomath, OR 1:07:22
3 130 Lincoln Sanchez 14 Portland, OR 1:10:01
4 148 Tanner Sturm 14 Sherwood, OR 1:10:23
5 215 Ian Baker BicycleAttorney.com 16 Portland, Or 1:13:28
6 120 Kellen Reeve 15 Corvallis, OR 1:14:32
7 76 Evan Jordan 14 Tigard, OR 1:32:52
8 117 Kaden Reaney 14 Sherwood, OR 1:37:31
9 194 Emerson Thayne 16 Walla Walla, WA 1:40:39
10 70 Patrick Higgins Marys Bicycle Club p/b Tacovore 17 Corvallis, OR 1:42:32
11 79 Heath Kronmiller 15 Corvallis, OR 1:44:12
12 145 Oliver Stowers Marys Bicycle Club p/b Tacovore 14 Corvallis, OR 1:50:23
13 206 Adin Roberts 17 Beaverton, OR 1:56:22
14 26 Rowen Cimmiyotti 16 Hermiston, OR 3:14:30

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 94 Kellen Mandehr 34 Albany, OR 1:12:06
2 36 Christian Deering 25 Portland, OR 1:15:37
3 175 Alexis Hammer 38 Corvallis, OR 1:25:14
4 39 Johnathan Dewey 21 Troutdale, OR 1:38:19
5 123 Tyler Rich 39 Hillsboro, OR 1:42:41
6 192 Johnny Smith 24 Milwaukee, OR 1:49:41
7 43 Harrison Downs 29 Rainier, OR 1:50:56
8 158 Tai Walker 29 Portland, OR 1:55:49
9 12 Jordan Beamer 38 Corvallis, OR 2:06:40
10 125 Jasper Rieschel 21 Troutdale, OR 2:08:04
11 182 Edan Loni 20 Troutdale, OR 2:50:07
12 107 Andrew Nelson 22 Greasham, OR 2:50:14

Category 3 Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 147 Josh Sturm 41 Sherwood, OR 1:15:33
2 135 Jon Siegrist 42 Dallas, OR 1:17:42
3 191 Cody Smart 45 Philomath, OR 1:21:03
4 168 Ryan Younkin 44 Medford, OR 1:27:26
5 170 Denny Burnett 46 Salem, OR 1:28:18
6 118 KC Reaney 41 Sherwood, OR 1:31:24
7 210 Jeremiah Kirkes 47 Mcminnville, OR 1:35:14
8 129 Greg Sanchez Planet PDX Cycling 49 Portland, OR 1:36:54
9 155 Bradley Tinker 44 Boise, OR 1:54:23
10 92 Jared Luse 42 Beaverton, OR 1:56:05
11 111 Devon Peters 44 Portland, OR 2:05:20
12 196 Stan Thayne 45 Walla Walla, WA 3:03:20
13 33 Michael Crosby 45 Sherwood, OR 3:06:15

Category 3 Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 216 Aaron Sander 50 Vancouver, Wa 1:15:19
2 85 Mark Leary 55 Portland, OR 1:15:53
3 40 Joel Dicks 53 Sherwood, OR 1:22:15
4 45 Brett Edelen 56 Wilsonville, OR 1:24:44
5 112 Marcus Piper 51 Monroe, OR 1:34:02
6 52 Bryan Fiereck 53 Portland, OR 1:35:55
DNF 105 Kevin Moore 50 Pleasant Hill, OR

Category 3 Men 60-69

Num Name Team Age City Time
1 154 Michael Thornton 65 Jacksonville, OR 1:32:09
2 137 Rick Spaziani 61 Lebanon, OR 1:37:26
3 161 Chip Weinert 67 Gold Beach, OR 2:09:12

Category 3 Men 70+

Num Name Team Age City Time
1 60 Rick Gregory’s 71 Eugene, OR 1:42:27

Category 3 Women 14-18

Num Name Team Age City Time
1 209 Summer Westerfield 18 Gaston, OR 1:54:49
2 193 Kepri Sroka 15 Eugene, OR 2:09:22
3 195 Olivia Thayne 14 Walla Walla, WA 3:06:10
4 32 Alayna Crosby 14 Sherwood, OR 3:06:22

Category 3 Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 98 Trisha McCrae 39 Veneta, OR 2:00:49
2 151 Karleigh Taylor 31 Portland, OR 2:14:06
3 116 Ashley Reade Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 36 Oregon City, OR 2:16:32
4 197 McKenna Webber 20 Troutdale, OR 2:50:50

Category 3 Women 40-49

Num Name Age City Time
1 211 Ellen Kudszus 49 Salem, OR 1:41:33
2 44 Davianne Duarte 47 Portland, OR 2:56:01
3 149 Jamie Sumner 46 Vancouver, WA 3:11:01

Clydesdale 200+

Num Name Team Age City Time
1 180 Kieran Kuiper 30 Bend, OR 1:58:17
2 198 Scott Housley 53 Pleasant Hill, OR 2:19:59
3 109 Jonathan Palmer Grouptrail Cycling 48 Portland, OR 2:24:29
4 126 Spencer Rockwell Half Penny Racing Team 46 Salem, OR 2:43:52
5 102 Zak Milligan 50 Albany, OR 2:52:48
6 174 Kenny Gryp 40 Portland, OR 3:16:34

Elite Men

Num Name Team Age City Time
1 186 Felipe Nystrom Biciclista US 41 Portland, OR 1:44:41
2 30 Sean Corey 41 Vancouver, WA 1:48:41
3 99 Patrick Means 41 Corvallis, OR 1:51:19
4 84 Paul LaCava 46 Portland, OR 1:51:26
5 54 Will Fogarty 18 Sisters, OR 1:55:42
6 144 Sylas Storer 19 Corvallis, OR 1:57:50
7 214 Tygre Westerfield 22 Tigard, Or 2:09:00

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Time
1 34 Robert Cummings 30 Portland, OR 1:47:33
2 27 Cameron Coker 50 Bend, OR 2:15:10
3 189 Patrick Reedy 46 Portland, OR 2:17:37
4 165 Adolfo Wriedt 41 Vancouver, WA 2:26:07

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Time
1 15 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 53 Portland, OR 3:08:17