Cascade Gravel Grinder

Sisters, OR. June 2, 2024

Updated June 10, 2024 at 1:25 PM

Junior Men - Small Gravel

Num Name Age City Category Time
1 3151 Brecken Riemer 15 Sisters, OR Junior Men 3:16:55

Masters Men 45-59 - Big Gravel

Num Name Team Age City Time
1 1073 Pete Strople 55 Park City, UT 6:03:35
2 1090 Brad Day 46 Sonoma, CA 6:05:58
3 3 Michael Claudio 46 Medford, OR 6:06:46
4 1094 Anthony Brantley 53 Orangevale, CA 6:08:14
5 6 Jim Barkow 48 Bend, OR 6:34:17
6 1077 Justin Morgan 50 Park City, UT 6:37:36
7 1021 Nikos Mills 58 Bellevue, WA 6:46:14
8 1072 Daryl Sawyer 54 Boise, ID 7:00:19
9 44 Cory Bolen 47 Boise, ID 7:04:59
10 1014 Rolland Jurgens 53 Walnut Creek, CA 7:06:37
11 1013 Steve Gustafson 53 Boise, ID 7:08:44
12 1140 Jeff Standish 58 Gresham, OR 7:13:49
13 1102 Danny Weikel Team Oregon p/b Rodda Paint 52 Portland, OR 7:15:34
14 1001 Corby Hughes 51 Boise, ID 7:18:15
15 1029 Scott Lindbloom 49 Bend, OR 7:24:58
16 1015 David Rosen 51 Beaverton, OR 7:26:37
17 1006 Brian Malta 48 Anchorage, AK 7:27:24
18 1007 Michael Braniff 49 Anchorage, AK 7:36:39
19 1130 Don Davis 56 Kirkland, WA 7:39:54
20 1125 Jason Reid 45 Bellingham, WA 7:50:24
21 1078 Brian Duffy 45 Coquille, OR 7:58:45
22 1028 Doug Graver 59 Snohomish, WA 8:23:47
DNF 16 Richard Fattic 53 Portland, OR
DNF 1011 Evan Deutsch 51 Bend, OR
DNF 1017 James Chao 58 Bend, OR
DNF 1022 John Weathers 54 Portland, OR
DNF 1031 James Brown 51 Bonsall, CA
DNF 1032 Mark Sather 53 Kent, OR
DNF 1063 Joshua Nordell 47 Sisters, OR
DNF 1074 Joseph Doherty 58 Bend, OR
DNF 1084 Brett Ensor 54 Portland, OR
DNF 1123 Eric Birky 56 Bend, OR
DNF 1129 Grady Howes 56 San Mateo, CA
DNF 1131 Tim Tetrick 56 Woodinville, WA
DNF 1142 Anthony Cree 53 Snoqualmie, WA

Masters Men 45-59 - Medium Gravel

Num Name Team Age City Time
1 2160 Chris Lyman 55 Bend, OR 4:01:21
2 2194 Jonathan Myers 57 Portland, OR 4:04:10
3 2215 Dave Sjogren 57 Bend, OR 4:07:37
4 2016 Eric Buck 50 Ashland, OR 4:13:00
5 2183 Kenneth Labeja 47 Portland, OR 4:18:09
6 2017 Grant Riggs 47 Bend, OR 4:25:31
7 2222 Andrew LaVeine Dialed Cycling Team 57 Newberg, OR 4:27:36
8 2202 Nicholaus Slone 45 Bend, OR 4:27:48
9 2085 Stephen White 53 Portland, OR 4:35:44
10 2177 Matt McDowell 47 Boise, ID 4:37:32
11 2096 Chris Wrobel 47 Anchorage, AK 4:39:46
12 2159 Charles Kastner 58 Portland, OR 4:41:47
13 2190 Gary Shockey 54 San Francisco, CA 4:48:31
14 2136 Matt Morenzoni 46 Bend, OR 4:48:32
15 2105 Samuel Reynolds Bonk Collective 57 Hillsboro, OR 4:51:34
16 4 Jeremy Everitt 48 Keizer, OR 4:53:51
17 2097 Dean Potter 49 Anchorage, AK 4:54:20
18 2073 Michael Kolb ANTHM Collective 47 Portland, OR 4:56:10
19 2095 Mauricio Dujowich 47 Bend, OR 5:02:36
20 18 Adrian Bosch 47 Portland, OR 5:03:09
21 31 Peter Koonce Grouptrail Cycling 50 Portland, OR 5:03:09
22 2052 Allan Leahy 59 Prescott, AZ 5:03:46
23 2131 Tom Reid 54 Hood River, OR 5:04:45
24 2208 Craig Mathews 56 Chico, CA 5:05:36
25 2129 Matt Engel 57 Bend, OR 5:08:22
26 2181 Eric Kruger 45 Albuquerque, NM 5:12:37
27 2004 Russ Morgenson 54 Bend, OR 5:12:58
28 2206 Todd Sargood 52 Portland, OR 5:13:01
29 2191 Richard Hull Dialed Cycling Team 48 Vancouver, WA 5:15:39
30 2103 Joshua Boelter Bonk Collective 48 Portland, OR 5:16:39
31 2149 Tom Meese 53 Portland, OR 5:19:34
32 2211 Doug Hamilton 59 Portland, OR 5:19:54
33 2060 Peter Graham 56 Seattle, WA 5:26:29
34 2031 Jeremy Nesbitt 48 Portland, OR 5:26:46
35 2079 Jeremy Johnson 49 Bend, OR 5:27:18
36 2067 Robert Crocker 57 Bend, OR 5:27:33
37 2152 Norm Swygert Planet PDX Cycling 55 Beaverton, OR 5:27:35
38 1132 Josh Mullen 48 Portland, OR 5:27:46
39 2061 Eric Stobin 54 Seattle, WA 5:29:13
40 2247 Cary THOMPSON 59 Corvallis, OR 5:36:21
41 2093 Keith Thesing 58 San Francisco, CA 5:37:51
42 2123 Ray Brenkus 49 Renton, WA 5:38:09
43 2205 James Forte 54 Chico, CA 5:38:22
44 2216 Thomas Farley 55 Eugene, OR 5:43:28
45 2172 Ryan Dalling Team Oregon p/b Rodda Paint 48 Sherwood, OR 5:43:44
46 2135 Trevor Sterry Sterry 56 Portland, OR 5:44:57
47 2037 Jeff Nelson 52 Kirkland, WA 5:46:55
48 1041 Alex Candelario 49 Bend, OR 5:48:40
49 2015 Enrico Carbonere 46 Hillsboro, OR 5:48:58
50 2176 Erik Nylund 58 Oakland, CA 5:54:23
51 2041 Dave Debus 57 Felton, CA 5:54:46
52 2033 Christopher Robison Bonk Collective 59 Beaverton, OR 5:54:57
53 2236 Lee Novak 52 Portland, OR 5:55:52
54 2127 Todd Winkler 56 Redmond, OR 5:56:11
55 2185 James Lais 55 Portland, OR 5:57:48
56 2047 Rod Tarrago 52 Seattle, WA 6:01:33
57 2219 Mike Ober 46 Eugene, OR 6:02:22
58 2184 Tim O'Brien 53 Bend, OR 6:04:35
59 2180 Justin Ferry 49 Portland, OR 6:04:48
60 2115 Steve Richardson 56 Bend, OR 6:07:02
61 2046 Niccolo Righetti 45 Boise, ID 6:12:35
62 2174 Rusty Stapp 59 Tucson, AZ 6:14:13
63 2204 Neil Yelland 45 Chico, CA 6:16:03
64 2134 Bill Kueber 57 Boise, ID 6:17:47
65 2200 Michael Clements 56 Seattle, WA 6:17:47
66 2082 Bennett Carter 59 Great Falls, MT 6:23:07
67 2113 Daniel Owens 45 Pullman, WA 6:41:44
68 2198 Barry Pieratt Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Oregon City, OR 6:43:22
69 2071 Andy Colleran 55 Seattle, WA 6:53:00
70 2197 Blake DeFrance 53 Vancouver, WA 7:13:20
DNF 28 Allen Kraft Dialed Cycling Team 59 Vancouver, WA
DNF 2001 Micah Thompson 54 Bend, OR
DNF 2030 Felix Riesenberg 59 Napa, CA
DNF 2051 Jonathan Peischl 51 Bend, OR
DNF 2058 robert lasker 55 Sisters, OR
DNF 2069 Matt Kettering 52 Bend, OR
DNF 2107 Doug Gelatti 58 San Rafael, CA
DNF 2143 Brian Talbott 47 Morgantown, WV
DNF 2155 Todd Sawyer 54 San Francisco, CA
DNF 2171 Russ Sovde 56 Bellevue, WA
DNF 2178 Sean Phillips 59 Bellevue, WA
DNF 2210 Jeffery Thompson 57 Portland, OR

Masters Men 45-59 - Small Gravel

Num Name Team Age City Time
1 3002 Michael Brown 53 Bend, OR 2:35:55
2 3049 Trig Rogers BicycleAttorney.com 58 Portland, OR 2:52:59
3 3007 Ian Boorman 48 Vancouver, BC 2:53:23
4 3061 Darrel McHugh 53 Queen Creek, AZ 2:53:29
5 3020 Duff Linde 59 Washougal, WA 2:55:23
6 3023 Craig Bartholomaus 50 Camas, WA 2:56:27
7 3067 Neil Rixe 58 Coupeville, WA 3:00:53
8 3060 Jordan Bader Harder Cycling 53 West Linn, OR 3:08:12
9 3087 Rick McNair 56 Bend, OR 3:09:50
10 3031 Christopher Nelson 49 Portland, OR 3:10:25
11 3086 Jim O’Brien Dialed Cycling Team 58 Camas, WA 3:11:18
12 3040 Matthew Dial 48 Bend, OR 3:13:46
13 3083 Keith Rosema 57 Winthrop, WA 3:23:11
14 3146 Brian Quigley Capitol Velo Cycling 58 Stayton, OR 3:23:52
15 3025 Derek S Hoenisch 59 Lake Oswego, OR 3:24:01
16 3149 John Hill 55 Portland, OR 3:24:06
17 1105 Eric Deutsch 53 Boise, ID 3:32:40
18 3033 Mathew Holter 49 Bend, OR 3:36:50
19 3100 Phil Arnold 56 Eatonville, WA 3:37:31
20 3074 Mike Foote 52 Erie, CO 3:44:06
21 1134 Erik Mittra 50 Portland, OR 3:44:55
22 3011 Mark Neupert 52 Spokane, WA 3:50:36
23 3108 Mike Edgerton 57 Bend, OR 3:51:56
24 3070 Mark Zellerhoff 54 Portland, OR 3:54:31
25 3059 John Grossi 57 Bend, OR 3:55:13
26 3058 Andrew Burton 58 Bend, OR 3:57:40
27 3111 Scott McBride 55 Kirkland, WA 3:58:29
28 3015 Quentin Hodgson 48 Bend, OR 4:02:20
29 3143 Charles Tompkins 56 Bend, OR 4:05:39
30 3038 Davis DeBoer 48 Grants Pass, OR 4:17:34
31 3141 Josh Juenger 52 West Linn, OR 4:31:04
32 3071 Luke Haider 48 Auburn, WA 4:34:04
33 3092 Tory Jackson 56 San Rafael, CA 4:36:57
34 3104 Mike Zoomajian 57 Sisters, OR 5:05:03
35 1042 Timothy Beecher 51 Portland, OR 5:18:38
36 1147 Craig Calder 57 Portland, OR 5:22:49
37 1145 Jeremy Petty 49 Portland, OR 5:22:51
38 3026 William Key 54 Bend, OR 5:27:18
DNF 3044 Brad Kelly 55 Murray, UT
DNF 3045 Patrick Kelly 56 Bainbridge Island, WA
DNF 3052 Mike Hanson Dialed Cycling Team 55 Aurora, OR
DNF 3139 Kai Salus 46 Carnation, WA

Masters Men 60+ Big Gravel

Num Name Team Age City Time
1 1126 Craig Undem 61 Seattle, WA 6:57:31
2 1092 Alan Wiley 60 Seattle, WA 7:24:57
3 1089 Eric Brainich 65 Portland, OR 8:13:16
DNF 1076 Rick Lantz 62 Concord, NC
DNF 1097 Mark Stoller Trusty Switchblade 63 Portland, OR
DNF 1139 grant davis 61 Snohomish, WA

Masters Men 60+ Medium Gravel

Num Name Team Age City Time
1 2133 Matthew Slater 60 Bend, OR 3:59:53
2 2114 John Ospina 65 Eagle, ID 4:23:45
3 2028 Clark M Natwick 66 San Mateo, CA 4:31:19
4 2013 Rick RAYMOND 64 Olalla, WA 4:42:52
5 2094 Warren Peltz 64 Springfield, OR 5:02:08
6 2102 Walter Vines 66 Bend, OR 5:08:15
7 2062 Mark Koenig 64 San Jose, CA 5:09:50
8 2164 David Knoop 66 Ketchum, ID 5:18:34
9 2078 Bob Verderame 61 Portland, OR 5:18:46
10 2111 Robert Traver 64 Park City, UT 5:28:48
11 2239 David Smeeth 63 Sedona, AZ 5:34:42
12 12 Jim Pokrandt 71 Roseburg, OR 5:36:50
13 2162 Chuck Rasmussen 65 Boise, ID 5:43:48
14 2090 Scott Wilcox 72 Bend, OR 5:55:02
15 2169 Donald Natwick 64 Highlands ranch, CO 5:55:41
16 2081 Jan Lau 63 Windsor, CA 5:58:52
17 2193 Tom Loutzenheiser 64 Scottsdale, AZ 6:04:10
18 2101 Dan Dalmeida 60 Coupeville, WA 6:06:07
19 13 Martin Gothberg 67 Santa Clara, CA 6:07:31
20 2150 Dennis Rose 72 Portland, OR 6:11:39
21 2110 Rick Guevel 60 Auburn, CA 6:11:42
22 2120 Daniel Smith 62 Bend, OR 6:19:03
23 2221 Eben Futral 61 Eugene, OR 6:19:31
24 2010 Louis Voulelis 61 Boise, ID 6:20:07
25 2084 Charlie Wirtz 75 Or., OR 6:25:20
26 2036 Mark Taylor 65 Boulder, CO 6:25:22
27 2116 Ronald Perkins 60 Portland, OR 6:25:26
28 2055 Stan Olzaski 62 Roseburg, OR 6:30:09
29 2032 Berkeley Barnett 60 Lake Oswego, OR 6:36:19
30 2024 Tim Elvins 61 Tacoma, WA 7:06:15
31 2002 Mark Case 64 Newberg, OR 7:40:53
DNF 34 Timothy GUNDY 63 Clarkston, WA
DNF 2157 Kyle Kotwica 60 Corvallis, OR
DNF 2195 Jeff Ridenour 63 Santa Barbara, CA

Masters Men 60+ Small Gravel

Num Name Team Age City Time
1 3114 David Sailors Deschutes Brewery Cycling Team 70 Redmond, OR 3:04:36
2 3101 Mark Clausen 66 Mercer Island, WA 3:09:51
3 3005 Roberto Castro 64 Chelan, WA 3:13:49
4 3130 Russ Stepp 74 Sequim, WA 3:20:51
5 3018 Bob Lund Boneyard Cycling 68 Bend, OR 3:25:52
6 3120 Peter Spir 69 Lake Oswego, OR 3:27:38
7 3046 Pete Kain 61 Bend, OR 3:33:14
8 3155 Rick Gregory 71 Eugene, OR 3:33:25
9 3063 George Frasier 63 Auburn, WA 3:33:54
10 3021 John Henning 66 Albany, OR 3:40:43
11 3123 Sven Haarhoff 63 Bend, OR 3:41:14
12 3090 David Johnson 60 Portland, OR 3:41:54
13 46 Mark Sedore 63 Salem, OR 3:44:06
14 3091 Michael Hayes 62 Bend, OR 3:54:17
15 3075 Michael PETTY 61 Boise, ID 3:54:41
16 3121 James Smith 67 La Pine, OR 3:58:29
17 2163 Mack Lyons 67 Boise, ID 4:01:34
18 3158 Edward P Lilly 63 Sisters, OR 4:12:19
19 3137 Russell Williams 62 Albany, OR 4:25:24
20 3117 Stephen Lewis 64 Taylorsville, UT 4:35:02
21 3084 Scott Johnson 61 Tigard, OR 4:36:05
22 3051 Michael Welch 76 Eugene, OR 4:47:02
23 3050 Jeffrey Delkin 63 Bend, OR 4:48:56
24 3097 Tim Newman 64 Milwaukie, OR 5:00:19
25 3029 Tim Towers Capitol Velo Cycling 60 Tualatin, OR 5:03:21
26 3132 David Luoma 67 Portland, OR 5:03:51
27 3013 David Wetter 64 Park City, UT 5:15:12
28 3006 Daniel Shaw 80 Lilburn, GA 5:16:43
DNF 2020 Gary Flores 64 San Jose, CA
DNF 3072 Gary Medley 72 Portland, OR
DNF 3095 Gil Ormerod 71 Portland, OR

Masters Women 45-59 - Big Gravel

Num Name Team Age City Time
1 1088 Anna Buckley 50 Portland, OR 8:13:16
2 1128 Anna Jurgens 58 Walnut Creek, CA 8:25:32
DNF 1012 Melissa Byrd 48 La Pine, OR
DNF 1143 Beth Bolen 45 Boise, ID

Masters Women 45-59 - Medium Gravel

Num Name Team Age City Time
1 51 Tracy Ellwein Dialed Cycling Team 54 Camas, WA 4:58:11
2 2038 Julie Verke 55 Bend, OR 5:06:37
3 2053 Beverly Quenzer 45 Portland, OR 5:45:10
4 2092 Stephanie Spiak 52 Portland, OR 5:52:30
5 2122 April HERRING 48 Bend, OR 5:56:55
6 36 Kimberly Sass Grouptrail Cycling 45 Portland, OR 6:02:02
7 2166 Andrea Wells 57 Rohnert Park, CA 6:07:37
8 2104 Shelly Boelter Bonk Collective 46 Portland, OR 6:10:01
9 2049 Andrea Smith 58 Bend, OR 6:19:03
10 2182 melissa leebove 55 Oakland, CA 6:27:35
11 2043 Suzie Kauper 55 Seattle, WA 6:27:35
DNF 2022 Sarah Neupert 51 Spokane, WA

Masters Women 45-59 - Small Gravel

Num Name Team Age City Time
1 3140 Juliet Hochman Team Finger 57 Hood River, OR 2:36:01
2 3054 Jennifer Horrocks 51 Sisters, OR 3:05:50
3 3088 Sharon McNair 53 Bend, OR 3:09:49
4 3125 Julia Austin Deschutes Brewery Cycling Team 50 Bend, OR 3:11:21
5 3115 Tricia Swartling 59 Ketchum, ID 3:14:35
6 3077 Mary Hearn 55 Bend, OR 3:17:47
7 3003 Chris Vergona 59 Bend, OR 3:23:51
8 3065 Michelle Larigakis 56 Vancouver, BC 3:35:11
9 3004 Patti Wolfe Deschutes Brewery Cycling Team 55 Redmond, OR 3:41:49
10 3128 Devon Pfeiffer 49 Bend, OR 3:43:45
11 32 Karlye Mickley 50 Olympia, WA 3:47:23
12 1104 Meredith Studdard 58 Vancouver, WA 3:52:05
13 3106 Kelli Badillo 50 Bend, OR 3:52:16
14 3001 Katie Roman 46 Bend, OR 3:53:40
15 3039 Maggie Boozer 47 Tualatin, OR 3:57:31
16 3122 Jennifer Reid 45 Bellingham, WA 3:59:07
17 3126 Marni McDowell 51 Boise, ID 4:08:00
18 3064 Georgeanne Windisch 52 Bend, OR 4:14:02
19 3113 Sarah Allen 52 Bend, OR 4:14:42
20 3148 Jennifer Thompson 57 Corvallis, OR 4:23:47
21 3136 David Kelly 56 Bend, OR 4:36:05
22 3016 Terri Mucha 53 Bend, OR 4:38:02
23 3056 Mandy Rhoades 45 Des Moines, IA 4:38:29
24 40 Rachel Eggers 47 Milwaukie, OR 4:41:52
25 3135 Janette Darden 55 Milwaukie, OR 4:57:24
26 3133 Loraine Blake 59 Portland, OR 5:03:53
27 3138 Kirsten Starr 58 Bend, OR 5:04:16
28 3131 Wendy Paul 56 Redmond, WA 5:09:11
29 3035 Sonja Tarrago 52 Seattle, WA 5:09:11
30 3047 Kris Buckowski 50 Portland, OR 5:16:46
31 1043 Brookes Boswell 46 Portland, OR 5:33:43
DNF 1044 C Camille McGregor 47 Eugene, OR
DNF 3094 Karen Neitzel 55 Park City, UT

Masters Women 60+ Medium Gravel

Num Name Team Age City Time
1 17 Julie Heidt 63 Sammamish, WA 5:32:01
2 2089 Pat Ketcham 66 Salem, OR 7:02:26

Masters Women 60+ Small Gravel

Num Name Team Age City Time
1 3034 Yvette Stepp 60 Sequim, WA 3:20:50
2 3041 kathy hoskins 63 Bend, OR 3:25:55
3 3068 Cathy Dalmeida 62 Coupeville, WA 3:35:38
4 3062 Sally Pressler 60 Bend, OR 3:40:23
5 3030 Nancy Abraham 68 Steilacoom, WA 3:43:09
6 45 Giovanna Rosenlicht 64 Corvallis, OR 3:50:34
7 3134 Susann Torvalds 61 Portland, OR 3:54:04
8 3124 Allison Shadday 62 Bend, OR 4:00:17
9 11 Michelle Nightengale 64 Modesto, CA 4:04:23
10 3116 Susan Keys 75 Bend, OR 4:12:11
11 3118 Colleen Barcus 64 Bend, OR 4:12:52
12 3102 Anne Zoormajian 60 Sisters, OR 5:05:03
13 3096 Kendall Kic 63 Portland, OR 5:43:41

Open Men - Big Gravel

Num Name Team Age City Time
1 1002 Jackson Rich 31 Bend, OR 6:02:42
2 1037 Jeremy Russell 42 Portland, OR 6:05:51
3 1124 Kermit DeFraug 38 North Bend, WA 6:17:58
4 1067 Martin Mudry 37 North Bend, WA 6:27:39
5 1082 Vicente Cobo 32 Seattle, WA 6:40:29
6 1100 Tyler Smith 40 Olympia, WA 6:52:15
7 1036 Ben Pederson Grouptrail Cycling 40 Portland, OR 6:53:50
8 1086 Matt Pavlovich 43 Bend, OR 6:54:11
9 1133 Shane Coltharp 32 Bend, OR 6:59:31
10 1087 Ryan Los 43 Touchet, WA 7:00:03
11 1003 Kyle Zick 32 West Valley City, UT 7:01:51
12 1120 Alex Shotton 31 West Kelowna, BC 7:05:10
13 50 Charlie Mitchell 34 Hood River, OR 7:25:39
14 1008 Evan Batzer 33 Portland, OR 7:31:19
15 1141 Jake Salcone 42 Geneva, UNK 7:39:31
16 1065 Scott Louis 41 North Bend, WA 7:39:48
17 1026 Eric Nielsen 38 Bend, OR 7:42:09
18 1035 Alexander Yersak 34 Portland, OR 7:44:11
19 1009 Michael Best 38 Hollister, CA 7:47:12
20 1034 Carl Anderson 34 Portland, OR 7:47:59
21 1081 Patrick Parish Team Oregon p/b Rodda Paint 39 Portland, OR 7:50:08
22 1079 Joshua Elliott 44 Missoula, MT 7:59:25
23 1066 Karl Myers 34 North Bend, WA 8:02:49
24 19 Cody Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 42 Portland, OR 8:08:41
25 1010 Cameron Meek 33 Spokane, WA 8:08:56
26 1025 Jacob Crabill 35 Bend, OR 8:21:17
27 1083 Javier Flores 31 Seattle, WA 8:23:29
28 1093 Bryen GRAVER 34 Seattle, WA 8:23:47
29 33 Saachi Murthy 41 Portland, OR 8:25:26
DNF 14 Kenny Gryp Team Oregon p/b Rodda Paint 40 Portland, OR
DNF 26 Justin Brohard 36 Turner, OR
DNF 38 Niels Dhollander-Barclay Team Oregon p/b Rodda Paint 39 Portland, OR
DNF 1016 Feliks Tsiperfal 35 Snohomish, WA
DNF 1020 Brendan Funk 29 Lawrence, KS
DNF 1033 Mike Chamblin 41 Portland, OR
DNF 1068 Philip Hiatt Haigh 39 Dallas, TX
DNF 1071 Justin Smith 41 Salt Lake City, UT
DNF 1075 Krishna Beemanapalli 27 Beaverton, OR
DNF 1096 Jared Baggen 39 Portland, OR
DNF 1136 Forest Tanier-Gesner 41 Portland, OR
DNF 1138 Ryan Malm 43 Richland, WA

Open Men - Medium Gravel

Num Name Team Age City Time
1 2119 Michael Lavery 39 Bozeman, MT 3:54:33
2 2034 Benjamin Farver 42 Bend, OR 3:55:08
3 2145 Nicholas North 41 Bend, OR 3:59:54
4 2125 Joe Bartlett 42 Portland, OR 4:18:23
5 2012 Aaron Silver Team Oregon p/b Rodda Paint 34 Portland, OR 4:19:39
6 2207 Aidan Draper 27 Portland, OR 4:23:42
7 2109 George Brennan 36 Kirkland, WA 4:27:49
8 2066 Jonathan Enns 36 Bend, OR 4:29:02
9 2188 Mac Tully 31 Talent, OR 4:29:02
10 2065 Hal Hammaker 32 Boise, ID 4:31:54
11 2126 Andrew Bartlett 40 Tigard, OR 4:36:45
12 2005 Tyler Morgenson 17 Bend, OR 4:37:36
13 2158 Alexander Kuhn 39 Portland, OR 4:42:51
14 2153 Zachary Simon 32 Snoqualmie, WA 4:46:30
15 2064 Patrick Beeson 44 Portland, OR 4:49:22
16 2087 Tyler Kennedy 36 Seattle, WA 4:51:39
17 2044 Marcel J Delisser 34 Portland, OR 4:51:49
18 2203 Chris Stastny 34 Bend, OR 4:54:16
19 2139 Alexander Villagran 30 Bremerton, WA 4:54:48
20 2045 Ray Arreguin Jr. Grouptrail Cycling 39 Portland, OR 4:55:38
21 2008 Sam Stolmeier 31 Kirkland, WA 4:56:33
22 5555 Chad Ridenour 31 Costa Mesa, CA 4:58:42
23 30 Patrick Willetts 34 Portland, OR 4:59:58
24 2170 Hunter Fikes 32 Springfield, OR 5:02:06
25 2057 Cory Sullivan 35 Bend, OR 5:04:21
26 2199 Keyon Maljai 44 Portland, OR 5:08:27
27 2234 Evan Schaye 36 Portland, OR 5:09:52
28 2151 Chris Frank 41 West Linn, OR 5:12:55
29 2124 Zach Barry 36 Vancouver, WA 5:14:18
30 2147 Patrick Rieder 38 Portland, OR 5:15:05
31 2137 Zach Beauchamp 35 Oakland, CA 5:17:07
32 2209 Kenneth Shonkwiler 36 Bend, OR 5:17:27
33 2148 Justin Montoya 42 Bend, OR 5:20:52
34 2128 David Clendening 30 Seattle, WA 5:27:30
35 2132 Philip Gordon 36 Bend, OR 5:29:49
36 2186 Grant Gridley 24 Portland, OR 5:30:25
37 2075 Taylor Harwood 23 Chino, CA 5:31:06
38 2237 Brian Woodward 40 Hailey, ID 5:31:44
39 2238 Nicholas Woodward 42 Portland, OR 5:31:44
40 2156 Cage Byrd 42 Portland, OR 5:31:45
41 2196 Matthew Hammer 25 Portland, OR 5:32:50
42 2220 Tyler Williams 40 Portland, OR 5:33:48
43 2165 Ben Hicks 44 Bend, OR 5:42:50
44 2189 Ryan Bellinson 31 Bend, OR 5:44:26
45 2077 Jp Rowan 40 Portland, OR 5:45:59
46 2035 Justin Shelton 36 Grants Pass, OR 5:46:48
47 2056 Chance Tagg 40 Milwaukie, OR 5:48:59
48 2039 Salvatore Lo Leggio 44 Portland, OR 5:50:36
49 1023 Harrison Winkel 27 Bellingham, WA 5:53:16
50 2168 Ryan Natwick 28 Bend, OR 5:55:40
51 2050 Colin Robinson 39 Hood River, OR 5:58:17
52 2080 Eric Schreiner 41 Portland, OR 5:58:18
53 2021 Bill Boockford 37 Tahoe City, CA 5:58:38
54 2048 Logan Rutt 31 Boise, ID 5:58:41
55 2138 Drew Barnicle 27 Bellingham, WA 6:06:35
56 2112 Danny Moy 34 Bend, OR 6:06:35
57 2214 Laurent de Meyrignac Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 37 Portland, OR 6:06:58
58 2217 David Armstrong 44 Portland, OR 6:07:03
59 2121 Josh Glovac 34 Federal Way, WA 6:10:10
60 2063 Sam Seymour 36 Portland, OR 6:14:48
61 2146 Moses Man 42 Bend, OR 6:15:11
62 2076 Joseph Anderson 26 Portland, OR 6:24:45
63 2142 Josh Franke 41 Silverton, OR 6:31:07
64 2141 Josue Jimenez 39 Bingen, WA 6:33:46
65 2070 Mike Orgeron 40 Central Point, OR 6:35:03
66 2072 Spencer Smith 40 Bend, OR 6:37:18
67 2173 John Metcalf 38 Clearfield, UT 6:44:10
68 2100 Peter DeJong 34 Colorado Springs, OR 7:01:17
69 2106 Lyman Woollens 33 Seabeck, WA 7:01:18
70 2088 Ryan Mich 42 Wrightstown, NJ 7:01:45
71 2029 Kevin Swanson 34 Salt Lake City, UT 7:02:07
72 2175 Andrew Ridderbusch 36 Estacada, OR 7:11:24
73 2118 Mike Shaw 39 Eugene, OR 7:24:36
74 24 Jared Hall 43 Central Point, OR 7:35:40
75 2027 Tanner Orton 29 Portland, OR 7:38:37
76 2086 Richard Atherton 37 Aloha, OR 7:40:53
77 2026 Conor Hogan 30 Tacoma, WA 7:46:44
78 2187 Louis Miller 33 Beavercreek, OR 8:14:10
DNF 39 Ben Gagosian 40 Portland, OR
DNF 42 Jason Warchol 36 Bend, OR
DNF 1085 Micah Price-Offermann 31 Topeka, KS
DNF 2023 Vincent Huynh-Watkins 26 Portland, OR
DNF 2054 Will Mayer 28 Bend, OR
DNF 2074 Mark Nichols 31 Costa Mesa, CA
DNF 2144 Owen Rogers 21 Portland, OR

Open Men - Small Gravel

Num Name Team Age City Time
1 3024 Edward Dudlik Dialed Cycling Team 43 Camas, WA 2:28:53
2 3022 Iain Douch 24 Bend, OR 2:35:49
3 3159 Kiel Fletcher Grouptrail Cycling 41 Bend, OR 2:49:31
4 3152 Richard Mackie 36 Olympia, WA 2:52:39
5 3112 Jordan Fisher Boneyard Cycling 44 Bend, OR 3:00:16
6 3066 Matt Winter 31 Portland, OR 3:04:18
7 3093 Tony Sciarini 44 Boise, ID 3:07:04
8 3055 Nolan Waggoner 36 Bend, OR 3:10:46
9 3027 William ANDERSON 34 Bend, OR 3:15:50
10 3032 Paul Sanders 44 Issaquah, WA 3:21:03
11 3156 Matthew Hoselton 39 Oak Grove, OR 3:27:20
12 3014 Brian Persons 43 Salem, OR 3:29:53
13 3082 Brian DeMeza 32 Portland, OR 3:33:40
14 3010 Timothy Bridgham 41 North Bend, WA 3:55:59
15 3127 Kyle Kruger 40 Portland, OR 3:57:30
16 3142 Tyler Butler 35 Tigard, OR 3:58:42
17 3037 Brandon Lake 43 White Salmon, WA 4:04:36
18 3105 Ed Lilly 32 North Bend, WA 4:12:26
19 3119 Joe Barcus 43 Caldwell, ID 4:12:44
20 3129 Austin Williams 32 Bend, OR 4:14:37
21 3110 Anders Meyer 38 Corbett, OR 4:22:27
22 1103 Ronnie Cribbin 37 Sisters, OR 4:33:36
23 3107 Riccardo Leo 41 Portland, OR 4:41:18
24 3147 Micah Carrick 43 Portland, OR 5:27:17
DNF 3154 ryan norwood 44 Bend, OR

Open Women - Big Gravel

Num Name Team Age City Time
1 49 Breanna Dodd 33 Hailey, ID 7:07:42
2 1070 Christina Gruenenfelder Cowlitz Racing 33 Kalama, WA 8:11:19
DNF 1004 Sophia Ebelt 30 Vancouver, BC
DNF 1005 Jodie Peachey 29 Vancouver, BC
DNF 1040 Hannah Recordon 30 Bend, OR
DNF 1069 Leonora Huynh-Watkins-Jones Cowlitz Racing 28 Vancouver, WA
DNF 1098 Leah Brown 37 Portland, OR
DNF 1122 Whitney Kelly 31 Verdi, NV

Open Women - Medium Gravel

Num Name Team Age City Time
1 2003 Liza Rachetto 50 Boise, ID 4:46:50
2 15 Laura Rosema 41 Winthrop, WA 5:08:00
3 2235 Tausha Smith 37 Corvallis, OR 5:08:28
4 2140 Melody Morton 43 Bend, OR 5:09:59
5 2154 Lillian Klein 28 Portland, OR 5:14:56
6 2059 Michelle Scott 33 Bend, OR 5:30:37
7 2083 Sally Roberts 34 Bend, OR 5:34:43
8 2019 Jodie Lyons 38 Bend, OR 5:38:36
9 35 Stephanie Bolton 39 Bothell, WA 5:59:12
10 53 Ella Smoot 31 Portland, OR 6:06:09
11 2212 samantha nakata 38 Portland, OR 6:11:26
12 2213 Whitney Hooker 41 The Dalles, OR 6:16:09
13 2192 Rachel Horak 43 Seattle, WA 6:25:20
14 2179 Caroline Southern 37 Portland, OR 6:33:30
15 2006 Jennifer Whelan 32 Kirkland, WA 6:44:39
16 2007 Beth Whelan 30 Portland, OR 6:44:40
17 2099 Suzie Winquist 36 Newport, OR 6:45:01
18 2201 Cade Spritz Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 31 Portland, OR 6:45:26
19 2040 Eva Popp 32 Portland, OR 6:45:33
20 2108 Roberta Drayer 37 Portland, OR 6:45:34
21 2098 emily slesinger 31 Newport, OR 7:01:27
22 2167 Sarah Martin 33 Boise, ID 7:09:11
23 2018 Grayson Johnston 32 Garden City, ID 7:09:12
24 2161 Laura Atherton 33 Portland, OR 7:40:49
25 2025 Hannah Hogan 27 Tacoma, WA 7:46:42
DNF 2130 Arden Reid 19 Hood River, OR

Open Women - Small Gravel

Num Name Team Age City Time
1 3150 Rebecca Roseberry 43 Crystal Bay, NV 3:05:45
2 3017 Janessa Wells 40 Bend, OR 3:08:11
3 3048 Mindy Sciarini 42 Boise, ID 3:11:37
4 3085 Marcella Canelo 35 Bend, OR 3:12:47
5 3153 Ashley Atkins-Mackie 34 Olympia, WA 3:22:14
6 3042 Megan Griffin 38 Bend, OR 3:25:32
7 3089 Elyse Lindahl 28 Bellingham, WA 3:26:30
8 3078 Annie Alsheimer 35 Hood River, OR 3:34:59
9 3053 Ann McMahon 42 Milwaukie, OR 3:51:52
10 3069 Jennifer Kim 40 Portland, OR 3:55:41
11 3009 Beth Bridgham 40 North Bend, WA 3:55:58
12 3079 Katie Crafts 40 Hood River, OR 4:01:36
13 3019 Colleen Cloud 42 Redmond, OR 4:05:26
14 3012 Ashley Hiatt 34 Dallas, TX 4:07:33
15 3160 Alix Zuleta 35 Eugene, OR 4:11:16
16 3157 Jessica Hargett 31 North Bend, WA 4:12:25
17 3099 Savannah Nielsen 37 Bend, OR 4:13:27
18 3109 Sasha Swerdloff 37 Corbett, OR 4:22:27
19 3080 Angie Marie 32 White Salmon, WA 4:24:59
20 3144 Bridget Tinsley 37 Sisters, OR 4:31:02
21 3043 Candace Moon 36 Battle Ground, WA 4:46:46
22 1106 Becca Salwin 41 Portland, OR 5:14:24
23 3076 Emily Iskin 31 Boise, ID 5:23:44
24 3098 Samantha Garrett 40 Portland, OR 5:29:34
25 2068 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 41 Hood River, OR 6:01:43
DNF 3028 Melanie Neri 42 Portland, OR
DNF 3036 Carly Urban 39 Bozeman, MT
DNF 3073 Minh Elan 34 Pullman, WA

Pro Elite Men - Big Gravel

Num Name Team Age City Time
1 1038 Aris Sophocles 44 Bend, OR 5:29:18
2 1062 Kelly Hoffman 20 San Anselmo, CA 5:37:49
3 1144 Cody Peterson 45 Bend, OR 5:46:30
4 1099 Henry Nadell 27 Bend, OR 5:49:19
5 10 Florian Costa 25 Woodside, CA 5:49:23
6 1024 Austen Davis Adventure Squad 33 Eugene, OR 5:52:08
7 1039 Jacob Rathe 33 Portland, OR 5:53:50
8 1127 Luke Hensley 22 Poulsbo, WA 5:55:44
9 1101 Felipe Nystrom 41 Portland, OR 6:12:02
10 1080 Jake Johansen 19 West Linn, OR 6:13:31
11 1135 John Collier 35 Boise, ID 6:16:34
12 1019 Benicio Thorne 19 Portland, OR 6:28:44
13 1030 Alexander Yale POA Racing 43 Portland, OR 6:45:09
14 1121 Alex Schueckler 35 Oak Harbor, WA 7:20:52
DNF 1027 Matthew Sonneby 29 Redmond, OR
DNF 1064 Dean Glenn Poshard 52 Laguna Beach, CA

Pro Elite Women - Big Gravel

Num Name Team Age City Time
1 23 Serena Bishop Gordon 45 Bend, OR 6:24:43
2 1091 Rebecca Fahringer 35 Bend, OR 6:46:05
3 1095 Chloë Spritz PDX Dream Team 31 Portland, OR 6:55:16
4 1137 Katie Beebe 26 Portland, OR 7:31:24

Tandem - Medium Gravel

Num Name Team Age Time
1 2117 Andy Applegate 58 5:25:25
1 2042 Cara Applegate 47 5:25:25