Baker City Cycling Classic: Stage 5 - Anthony Lakes Tour d’Horn Road Race

Baker City, OR
June 26, 2016

Part of the Baker City Cycling Classic

Results Questions: Mark Doramus

Updated June 30, 2016 at 10:13 AM

Category 3 Men

Num Name Team Time Down Time
1 324 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 0:00:00 4:21:29
2 347 Benjamin Dent SBR CYCLES 0:00:47 4:22:16
3 329 Andrew Warren Olympia Cycling Team 0:00:47 4:22:16
4 320 Zachary Schoenfelder Team Bobs-bicycles.com 0:01:50 4:23:19
5 311 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 0:02:30 4:23:59
6 303 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:03:20 4:24:49
7 325 Jedd Cox Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller Subaru 0:04:02 4:25:31
8 346 Jonathan MacDonald Rolling H Cycles 0:04:03 4:25:32
9 345 Gabriel Keck Mercedes Benz p/b George's Cycles 0:05:55 4:27:24
10 332 Courtney Larsen Team Tosh p/b Hyperthreads 0:06:10 4:27:39
11 317 Zachary Johnson Audi 0:06:48 4:28:17
12 342 Kyle Berg Holtey Brown p/b Peak Condition 0:07:43 4:29:12
13 352 Matthew Paez University of Montana Cycling Club 0:07:43 4:29:12
14 335 Kenny Mcdaniel 0:08:03 4:29:32
15 328 Aaron Wolf Apex Racing Team 0:09:14 4:30:43
16 315 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 0:09:53 4:31:22
17 316 Troy Duppenthaler Audi 0:09:57 4:31:26
18 323 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 0:10:05 4:31:34
19 326 Benjamin Cook Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller Subaru 0:10:08 4:31:37
20 350 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 0:12:28 4:33:57
21 302 Emmett Culp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:13:01 4:34:30
22 348 Brian Kohagen St Al Rolling H Cycles 0:13:06 4:34:35
23 307 Charles Forwood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:13:24 4:34:53
24 333 Nathan Abel 0:15:24 4:36:53
25 334 Jeff Hunteman 0:16:25 4:37:54
26 321 Tucker Feyder Team Bobs-bicycles.com 0:20:38 4:42:07
27 327 Jim Englert Apex Racing Team 0:23:06 4:44:35
28 341 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 0:28:38 4:50:07
29 330 Joel Crouch Olympia Cycling Team 0:29:52 4:51:21
30 336 Steven Walker Apex Racing Team 0:32:58 4:54:27
31 343 Brendan Cowley Jubilee Cycle 0:40:55 5:02:24
32 305 Cole Hilton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:44:41 5:06:10
DNF 312 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team 5:06:10
DNF 322 Jason Elstad Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 5:06:10
DNS 301 Andrew Springer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5:06:10
DNS 339 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team 5:06:10
DNS 344 Eric Hinderager LRCC 5:06:10

Category 3 Women

Num Name Team Time Down Time
1 230 Gabrielle Lehnert Hutch's Eugene 0:00:00 5:07:02
2 224 Mary Emerson Team Tosh p/b Hyperthreads 0:03:37 5:10:39
3 233 Kelley Smith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:04:07 5:11:09
4 231 Jamie Van Beek Shuksan Velo 0:05:27 5:12:29
5 221 Holland LaRue Athletes Lounge Cycling Team 0:06:13 5:13:15
6 232 Anna Megale Team Digest Health Clinic/Boise VeloWomen 0:08:44 5:15:46
7 222 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 0:18:19 5:25:21
8 225 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 0:25:16 5:32:18
9 226 Holly Henderson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 0:25:23 5:32:25
DNS 228 Hazel Gross BATTLEKAT 5:32:25
DNS 229 Jordan Faulds Highfive Cycling 5:32:25

Category 4/5 Men

Num Name Team Time Down Time
1 413 James Lavelle Cicada Racing Inc. 0:00:00 4:25:39
2 411 Jake Akerberg 0:00:58 4:26:37
3 422 Corbin Hudacek 0:02:49 4:28:28
4 405 Allan Schroeder Boise Rush 0:06:11 4:31:50
5 417 Gregg Lasher Team Bobs-bicycles.com 0:10:16 4:35:55
6 410 koosha Aslani 0:10:27 4:36:06
7 408 Jason Hardrath 0:17:58 4:43:37
8 420 Keegan Malany University of Montana Cycling Club 0:19:22 4:45:01
9 404 Scott Conover Boise Rush 0:22:24 4:48:03
10 419 Austin Gilbert University of Montana Cycling Club 0:22:48 4:48:27
11 418 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 0:24:53 4:50:32
12 406 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 0:28:17 4:53:56
13 409 Josip Belavic 0:32:18 4:57:57
14 423 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky 0:38:41 5:04:20
15 414 Chris Schomaker Olympia Cycling Team 0:40:19 5:05:58
16 416 Graham MacDonald Rolling H Cycles 0:41:26 5:07:05
17 412 Sean Wallace Athletes Lounge Cycling Team 0:57:18 5:22:57
18 407 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 1:00:32 5:26:11
DNF 401 Jason Whitley Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5:26:11
DNF 403 Ben Tankus Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5:26:11

Category 4/5 Women

Num Name Team Time Down Time
1 242 Ryan M Levering Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:00:00 5:07:36
2 245 Sophie Russenberger G.S. Russi 0:04:40 5:12:16
3 243 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 0:04:41 5:12:17
4 244 Tracey March Bowen Sports Performance 0:14:26 5:22:02
5 247 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:25:39 5:33:15
6 248 Helen Kennedy West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 0:25:52 5:33:28
7 241 Nadine Carter Team Digest Health Clinic/Boise VeloWomen 1:24:19 6:31:55
DNS 246 Kimberley Elder Monster Media/Spy Racing p/b Fight Meso 6:31:55

Masters Category 1/2/3 Men

Num Name Team Time Down Notes: Age Class Time
1 619 Thomas Hainisch BendBroadband/WebCyclery.com 0:00:00 + 4:03:52
2 623 Dan Bryant Peet's Coffee Racing 0:00:00 + 4:03:52
3 613 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 0:00:28 + 4:04:20
4 615 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes 0:00:38 + 4:04:30
5 616 Michael Benno Grixsen Brewing p/b West End Bikes 0:01:23 + 4:05:15
6 653 Mark Schaefer Mad Dog Racing p/b GQ6 & Microseal 0:01:34 * 4:05:26
7 643 Louie Amelburu MADDOG Racing p/b GQ6 0:03:07 * 4:06:59
8 632 Steve Wright Grixsen Brewing p/b West End Bikes 0:03:24 + 4:07:16
9 624 Tim Root 0:03:24 + 4:07:16
10 627 Maikey Lopera Hop Valley Brewing 0:03:24 + 4:07:16
11 626 Eric Balog Hoback Sports/JHAF 0:03:27 + 4:07:19
12 664 Roger Worthington Worthy Brewing 0:04:39 * 4:08:31
13 601 Jeffrey Werner Langlois Brown Racing 0:05:01 4:08:53
14 633 Sean Haidet 0:05:29 + 4:09:21
15 645 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 0:06:44 * 4:10:36
16 604 James Ji Cicada Racing Inc. 0:07:20 4:11:12
17 621 Mark Sherman Langlois Brown Racing 0:07:43 + 4:11:35
18 606 Ryan Golbeck Mighty Riders 0:08:18 4:12:10
19 631 Uhl Albert Uhl Albert 0:11:08 + 4:15:00
20 630 Stuart Smith Revelstoke Cycling Association 0:11:36 + 4:15:28
21 647 Zan Treasure Bountiful Bike Racing 0:12:52 * 4:16:44
22 660 Norman Frye Ski City Cycling 0:13:17 * 4:17:09
23 611 Larry Jackson Evolution Racing Team/River City Bicycles 0:13:33 + 4:17:25
24 618 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 0:14:52 + 4:18:44
25 617 Scott Powell Grixsen Brewing p/b West End Bikes 0:15:24 + 4:19:16
26 644 Donald Armstrong MADDOG Racing p/b GQ6 0:15:33 * 4:19:25
27 605 John Markez Mercedes Benz p/b George's Cycles 0:16:48 4:20:40
28 628 Shane Savage Mighty 0:16:51 + 4:20:43
29 603 Roger Lee 0:16:51 4:20:43
30 614 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles 0:19:26 + 4:23:18
31 629 Richard Thomas Pacific Premier Bank Cycling Team 0:21:43 + 4:25:35
32 654 Mark Weideman MADDOG Racing p/b Microseal/Gq6 0:22:22 * 4:26:14
33 661 eric schehen Team Cycle Sport 0:22:40 * 4:26:32
34 612 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bicycles 0:24:20 + 4:28:12
35 622 Jason Boynton Peet's Coffee Racing 0:25:47 + 4:29:39
36 602 Vince Marcotte Langlois Brown Racing 0:28:58 4:32:50
37 634 Daniel Poggi Langlois Brown Racing 0:34:48 + 4:38:40
38 665 Luis Valls Audi 0:38:09 * 4:42:01
39 655 Matt Kline MARTYS 0:39:25 * 4:43:17
40 670 Gary Porter Ogden One 0:40:26 # 4:44:18
41 625 alejandro mittelholzer AyM bike 0:42:34 + 4:46:26
42 641 James Ferguson Bountiful Mazda Cycling Team 0:43:15 * 4:47:07
43 658 Francisco Pons PC4MEN Cycling 0:46:12 * 4:50:04
44 649 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 0:48:38 * 4:52:30
45 646 Tom Hill bicycleattorney.com 0:54:33 * 4:58:25
46 656 David Saltzberg Monster Media Racing p/b Western Bike Works 0:54:50 * 4:58:42
47 642 Stephen Tueller Bountiful Mazda Cycling Team 1:06:34 * 5:10:26
48 659 John Kenney Rogue 1:15:44 * 5:19:36
49 657 Mike Stilton Monster Media/Spy racing P/B Fight Meso Elite Masters 1:18:32 * 5:22:24
DNF 651 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles * 5:22:24
DNF 662 Tom James Team Oregon presented by Laurelwood Brewing * 5:22:24
DNS 663 Chris Berry The Idaho Painter * 5:22:24

Masters Category 1/2/3 Women

Num Name Team Time Down Notes: Age Class Time
1 284 Lise Grace Shuksan Velo Race Club Team 0:00:00 * 5:07:03
2 283 Brook Mickelson Team RedRock 0:05:59 + 5:13:02
3 290 Lisa Heathman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:23:44 * 5:30:47
4 282 Mary Angelo Sunnyside Sports 0:32:40 + 5:39:43
DNF 281 Christine A Holland Portland Bicycle Studio + 5:39:43

Masters Category 4/5 Men

Num Name Team Time Down Notes: Age Class Time
1 501 Robert Tornai Audi 0:00:00 + 4:35:54
2 502 Joseph Tysoe Audi 0:00:03 + 4:35:57
3 514 Merritt Raitt Team S+M 0:05:50 * 4:41:44
4 510 Kurt Friederich 0:09:37 * 4:45:31
5 504 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:12:10 + 4:48:04
6 511 Alan Thomason Deschutes Brewery 0:20:16 * 4:56:10
7 503 Jarred Blankenship Look! Save a Life 0:27:02 + 5:02:56

Pro/1/2 Men

Num Name Team Time Down Time
1 158 Lance Haidet 0:00:00 3:48:02
2 111 Johnathan Crandall Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:00:10 3:48:12
3 149 Kaler Marshall Audi 0:00:25 3:48:27
4 112 Phillip Kearns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:01:29 3:49:31
5 116 Cameron Clark Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:01:29 3:49:31
6 139 Stefan Zavislan US Military Endurance Sports 0:01:29 3:49:31
7 154 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 0:01:29 3:49:31
8 138 Elliot Salmon Team Boise Rush 0:01:29 3:49:31
9 153 Chris Wyman Pacific Premier Bank Cycling Team 0:04:27 3:52:29
10 101 Kai Applequist Mercedes Benz p/b George's Cycles 0:04:48 3:52:50
11 157 Christopher DuBois Team Western Bikeworks 0:05:40 3:53:42
12 106 Rob Scheffler Mercedes Benz p/b George's Cycles 0:05:41 3:53:43
13 128 Dillon Caldwell Audi 0:06:07 3:54:09
14 119 Christopher Bagg HosmerChiro-RPM Mortgage 0:06:31 3:54:33
15 155 Mark Yoder Team Bobs-bicycles.com 0:06:55 3:54:57
16 117 David Kuhns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:07:03 3:55:05
17 156 Erik Tonkin Team S+M 0:07:07 3:55:09
18 147 Anthony Fitch 0:07:48 3:55:50
19 140 John ShalekBriski US Military Endurance Sports 0:09:37 3:57:39
20 123 Carl Hoefer HosmerChiro-RPM Mortgage 0:10:30 3:58:32
21 144 Rex Roberts 0:10:32 3:58:34
22 107 Josh Howard Mercedes Benz p/b George's Cycles 0:11:56 3:59:58
23 114 Timothy Lang Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:12:42 4:00:44
24 132 Paul Warner Boise Rush 0:14:22 4:02:24
25 130 Jack Duncan Audi 0:15:26 4:03:28
26 146 Dakota Gracey 0:15:32 4:03:34
27 133 Jeremy Russell Giro/River City Bicycles 0:17:24 4:05:26
28 129 Steven Wilssens Audi 0:18:09 4:06:11
29 103 Jeremy Ward Mercedes Benz p/b George's Cycles 0:18:11 4:06:13
30 124 William Erik Hofland Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 0:20:01 4:08:03
31 159 Zach Winter Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 0:20:04 4:08:06
32 122 Kent Ross HosmerChiro-RPM Mortgage 0:20:35 4:08:37
33 126 Alex Yale Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 0:21:46 4:09:48
34 115 Zhaolong Wu Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:23:24 4:11:26
35 120 Colin Gibson HosmerChiro-RPM Mortgage 0:24:07 4:12:09
36 135 Sherwood Plant Langlois Brown Racing 0:28:18 4:16:20
37 131 Ian Megale Boise Rush 0:29:47 4:17:49
38 142 Jeramy Martin 0:31:14 4:19:16
39 148 John Garbo 0:36:54 4:24:56
40 105 Tad Hamilton Mercedes Benz p/b George's Cycles 0:37:00 4:25:02
41 121 Stephen Bedford HosmerChiro-RPM Mortgage 0:38:30 4:26:32
42 143 Mason Harrelson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:44:51 4:32:53
43 113 Adrian Bennett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:44:51 4:32:53
44 125 Justin Buell Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 0:46:52 4:34:54
45 152 Adam Kennedy English Cycles 0:58:13 4:46:15
DNF 102 Gabe Masaquiza Mercedes Benz p/b George's Cycles 4:46:15
DNF 104 Todd Meier Mercedes Benz p/b George's Cycles 4:46:15
DNF 108 Hugo Fregoso Mercedes Benz p/b George's Cycles 4:46:15
DNF 134 Tim Reinhart Giro/River City Bicycles 4:46:15
DNF 150 Trevor Jackson Canyon Bicycles-Shimano 4:46:15
DNF 151 Gray Skinner Droplr 4:46:15
DNS 118 Daniel Lincoln HosmerChiro-RPM Mortgage 4:46:15
DNS 141 Kyle Roberts 4:46:15
DNS 145 Spencer Ito 4:46:15

Pro/1/2 Women

Num Name Team Time Down Time
1 210 Alison Frye Ski City Cycling 0:00:00 5:01:13
2 203 Mikayla Maier Portland Bicycle Studio 0:00:23 5:01:36
3 202 Jennifer Luebke Portland Bicycle Studio 0:01:21 5:02:34
4 206 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 0:03:55 5:05:08
5 207 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Western Bike Works 0:05:08 5:06:21
6 201 Nicole Pressprich Portland Bicycle Studio 0:05:44 5:06:57
7 205 Jannalyn Luttrell 0:08:15 5:09:28
DNF 208 Heather Yakely PC4MEN Cycling 5:09:28