Monday Night PIR

Portland, OR
May 2, 2016

Part of the Monday Night PIR

Questions about results should go to David Hart

Updated May 4, 2016 at 6:06 PM

Masters 1/2/3

Num Name Team City Points
1 144 Steven Beardsley HosmerChiro-RPM Mortgage Portland 25
2 101 Jeremy Russell Giro/River City Bicycles Portland 22
3 164 Steve Remy Monster Media Racing p/b Western Bike Works Gresham 14
4 790 Joseph Holcomb Grixsen Brewing p/b West End Bikes Portland 14
5 525 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Vancouver 12
6 349 Andrej Miske Dr Will Bar p/b Atmosera Portland 7
7 105 Andrew Coe Giro/River City Bicycles portland 6
8 135 Justin Buell Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Portland 5
9 306 Adam Angert Holtey Brown p/b Peak Condition Portland 4
10 760 Christian Tresser portland 4
11 112 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Lake Oswego 3
12 185 Mark Crawford Olympia Cycling Team Lake Oswego 2
13 382 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team Beaverton 2
14 332 Peter Seelig Dr Will Bar p/b Atmosera Portland
15 773 William Zale Grixsen Brewing p/b West End Bikes Portland
16 905 Tom James Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
17 648 Cole Hilton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing West Linn
18 4116 Andrew Springer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
19 575 Jason Elstad Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Portland
20 584 Hans Ibold VMR Racing Portland
21 568 Jake VanderZanden HosmerChiro-RPM Mortgage Sherwood
22 903 John Mitchem Grixsen Brewing p/b West End Bikes Portland
23 113 Richard Desmond VC Roger Portland
24 504 Michael Medina Monster Media Racing p/b Western Bike Works Portland
25 813 Sal Collura Hutch's Eugene Corvallis
26 651 Casey Davidson bicycleattorney.com West Linn
27 173 Trevor Spahr HosmerChiro-RPM Mortgage Portland
28 350 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Scappoose
29 159 Bradley Taylor Hutch's Eugene Forest Grove
30 239 Starla Teddergreen KindHuman Pro Cycling Project Portland
31 585 Ronald Kizziar HosmerChiro-RPM Mortgage Portland
32 340 Brian Lynch Dr Will Bar p/b Atmosera Portland
33 548 Rob Thompson Olympia Cycling Team Portland
34 360 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Gresham
35 123 Mike Murray Bike Central/Barbur Vet Gresham
36 660 Bret Berner River City Bicycles Portland
37 115 Tim Reinhart Giro/River City Bicycles Portland
38 523 David Godfrey Rubicon Vancouver
39 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
40 193 Aaron Coker HosmerChiro-RPM Mortgage Portland
41 891 Jonathan McCoy HosmerChiro-RPM Mortgage Portland
42 567 Ryan McCracken HosmerChiro-RPM Mortgage Vancouver
43 367 Gregory Hartman Team Rose City Hillsboro
44 717 Paul Zagacki bicycleattorney.com Lake Oswego
45 549 Richard Fattic Ruckus Test Team Portland
46 39 Bryant Howard
47 626 Keith Seed Rolf Prima Portland
48 393 Bryan Curry Équipe Prix Bas Portland
49 777 Stephen Bedford HosmerChiro-RPM Mortgage Portland

Masters 4/5

Num Name Team City Points Notes
1 5217 Chris Schomaker Olympia Cycling Team Portland 29
2 4042 Lorne Cross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Gresham 18
3 4255 Andy Evans Trusty Switchblade Portland 12
4 5513 Michael Heywood Gresham 10
5 4007 J Pearce Beissinger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Happy Valley 9
6 5121 Lance Heppler Belgium Bike Bio Racer Vancouver 8
7 5144 Alan Barton Olympia Cycling Team Portland 8 *warning dangerous riding 11.2.2
8 41 Matthew Benedict 6
9 5129 Gavin McGregor Portland Velo Racing Team Portland 5
10 4036 Rod Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 4
11 4056 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club Portland 4
12 4220 Timothy Campbell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 3
13 5408 Steve Dubravac Portland 2
14 4253 Emmanuel Guzman Rapha Racing NW Portland 2
15 4252 Nigel Cooper Portland
16 4044 Perry York Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Battle Ground
17 4119 Matthew Wilkins Team Velo Cult Portland
18 5243 Damon Dimick Tigard
19 5651 Nikolos Rice Portland
20 5628 Travis Hall Portland
21 5006 Jim McGurl Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Wilsonville
22 4156 Chris Roberts Hammer Velo Portland
23 43 Sage Vann
24 5107 Keith Solano Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
25 5604 Brian Dessinger Milwaukie
26 5521 Andrew Nemecek Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota portland
27 4053 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing portland
28 4261 Kevin O'Gara
29 5576 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team Tigard
30 5623 Alexander Thomsen Lake Oswego
31 5179 Morgan Spriggs Athletes Lounge Cycling Team Aloha
32 5377 Kyle Gunsul Athletes Lounge Cycling Team Lake Oswego
33 5665 Scott Scholz Portland
34 5417 Joshua Johansen Team 10 Barrel West Linn
35 4304 Travis Kubicek Portland
36 5414 Chris Peddie Camas
37 5204 Greg Eyerly Holtey Brown p/b Peak Condition Oregon City
38 5084 John Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Forest Grove
39 5641 Stephen Harris Eugene
40 5212 Dave Petermeier Team Planet X USA Portland
41 5077 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland

Novice Men

Num Name Team City Points
1 29 Michael Roberts 15
2 5572 Nathan Howard Portland 12
3 5678 Shaun Martin 10
4 30 Jeff McLauglin 8
5 5148 Dan Colish Portland 7
6 28 David Kuzma 6
7 5679 Halsey McGowan 5
8 5035 Tom Kelly Portland 4
9 32 Colin Skinner 3
10 4259 Dirk Theisen 2
11 5233 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team Portland
12 5412 Ahmad Inico Aloha
13 31 Rebecca Pool
14 5640 Corey Foster north plains
15 37 Barbara Skinner
16 24 Casey Antonson
17 40 Erica Lamskar
18 33 Carlos Cortes
19 35 Carlos Moreno
20 38 Anne Liggett
21 5011 Dublin Wilger PDX Devo Forest Grove

Women

Num Name Team City Points
1 248 Emily Boscacci Olympia Cycling Team Portland 27
2 261 Kelley Smith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing West Linn 18
3 467 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio Portland 14
4 223 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling Portland 10
5 266 Sarah Tisdale Highfive Cycling Hillsboro 7
6 253 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Beaverton 6
7 34 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 5
8 402 Erin Goodall Olympia Cycling Team Portland 4
9 264 Holly Henderson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Beaverton 3
10 214 Jordan Faulds Highfive Cycling Portland
11 278 Barbara Thiele Team Rose City Hillsboro

Women 4/5

Num Name Team City Points
1 7185 Elyse Johansen Olympia Cycling Team Portland 19
2 7130 Isabella Taylor Olympia Cycling Team portland 12
3 7071 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 12
4 7188 Alison Crocker 10
5 7028 Lisa Eriksson Holtey Brown p/b Peak Condition Portland 8
6 7052 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team Portland 7
7 5916 Jessica Gill 5
8 7165 Elisa Litwora Athletes Lounge Cycling Team Forest Grove 4
9 7083 Lisa Wourms Athletes Lounge Cycling Team Camas 3
10 7234 Nita Galambos League of Sportsing Gentlemen Portland 2
11 7215 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Portland 2
12 7018 Sarah Eustis bicycleattorney.com Portland
13 7020 Catherine Cooper Olympia Cycling Team Portland
14 36 Katie Smith
15 7164 Molly Leonard Portland Bicycle Studio Portland
16 7088 Ann Thomas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland
17 7209 Erica Soule Portland
18 7109 Lindsay Bailey Portland
19 7267 Lauren Dunbar Portland