Monday Night PIR

Portland, OR
June 20, 2016

Part of the Monday Night PIR

Results questions should be directed to David Hart.

Updated June 20, 2016 at 9:49 PM

Masters 30+ 1/2/3

Num Name Team City Points
1 525 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Vancouver 21
2 115 Tim Reinhart Giro/River City Bicycles Portland 20
3 164 Steve Remy Monster Media Racing p/b Western Bike Works Gresham 16
4 306 Adam Angert Holtey Brown p/b Peak Condition Portland 14
5 634 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 12
6 648 Cole Hilton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing West Linn 11
7 185 Mark Crawford Olympia Cycling Team Lake Oswego 11
8 176 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Portland 6
9 849 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Portland 6
10 790 Joseph Holcomb Portland 5
11 162 Mark Shimahara Portland 4
12 575 Jason Elstad Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Portland
13 584 Hans Ibold VMR Racing Portland
14 548 Rob Thompson Olympia Cycling Team Portland
15 903 John Mitchem Grixsen Brewing p/b West End Bikes Portland
16 710 Brent Casady Portland
17 118 Mark Ginsberg HosmerChiro-RPM Mortgage Portland
18 785 Peter Courogen
19 335 David Rosen HosmerChiro-RPM Mortgage Beaverton
20 312 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton
21 905 Tom James Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
22 136 David Root Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Vancouver
23 660 Bret Berner River City Bicycles Portland
24 717 Paul Zagacki bicycleattorney.com Lake Oswego
25 842 Terry McLeod Vertical Earth Sagle
26 985 John Grochau VC Roger Portland

Masters 30+ 4/5

Num Name Team City Points
1 4050 Andrew LaVeine Audi Newberg 31
2 5199 Greg Steele Portland Velo Racing Team Tigard 24
3 4036 Rod Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 18
4 5411 Brian Ostlind Portland 13
5 5665 Scott Scholz Portland 8
6 5107 Keith Solano Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 6
7 5100 Eric Kaczmarek Portland 5
8 5243 Damon Dimick Tigard 4
9 4220 Timothy Campbell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 3
10 4313 Dylan Howell Portland Bicycle Studio Portland 2
11 5129 Gavin McGregor Portland Velo Racing Team Portland
12 5831 Julian Pscheid Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland
13 5408 Steve Dubravac Portland
14 4014 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
15 5086 Tyler Thessin Portland
16 5312 Charlie Goldston Athletes Lounge Cycling Team Gladstone
17 5656 Randy Scott Deschutes Brewery Bend
18 5637 Gabriele Canzi Team Polenta Portland
19 4044 Perry York Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Battle Ground
20 4032 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Clackamas
21 8112 Mikael Olson Portland
22 5604 Brian Dessinger Milwaukie

Novice (Ages 14+)

Num Name Team City Points
1 19 Brian Greenleaf 15
2 4259 Dirk Theisen Portland 12
3 3044 christopher stewart Portland 10
4 5781 Colin Skinner Portlan 8
5 5035 Tom Kelly Portland 7
6 3025 Chris Kee Beaverton 6
7 5230 Kevin Claggett Athletes Lounge Cycling Team Canby 5
8 18 Matt Sutter 4
9 5263 Jay Hamlin Gresham 3

Women 1/2/3

Num Name Team City Points
1 287 Jenn Levo Olympia Cycling Team Portland 23
2 21 Amy Shepard 18
3 261 Kelley Smith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing West Linn 12
4 245 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team Portland 9
5 7071 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 8
6 7028 Lisa Eriksson Holtey Brown p/b Peak Condition Portland 6
7 218 Alana Armstrong Olympia Cycling Team Portland 5
8 7211 Robin Harkless Highfive Cycling Portland 4
9 7052 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team Portland 3
10 214 Jordan Faulds Highfive Cycling Portland 2