Monday Night PIR

Portland, OR
August 15, 2016

Part of the Monday Night PIR

For Results questions, please contact David Hart

Updated August 16, 2016 at 9:28 PM

Masters 30+ 1/2/3

Num Name Team City Points
1 115 Tim Reinhart Giro/River City Bicycles Portland 21
2 101 Jeremy Russell Giro/River City Bicycles Portland 14
3 188 Joseph Dengel Dr Will Bar p/b Atmosera Tigard 13
4 814 Steve Schwaeber Grixsen Brewing p/b West End Bikes portland 12
5 908 John Walrod PDX TI / HUB / RCB Portland 11
6 873 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Portland 10
7 833 Ryan Weaver Giro/River City Bicycles Portland 8
8 175 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton 6
9 849 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Portland 6
10 136 David Root Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Vancouver 4
11 4139 Robert Tornai Audi Wilsonville 4
12 515 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Portland 4
13 584 Hans Ibold VMR Racing Portland 3
14 575 Jason Elstad Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Portland
15 905 Tom James Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
16 861 Eric Anderson Dr Will Bar p/b Atmosera Gresham
17 981 Jason Mauer Portland
18 660 Bret Berner River City Bicycles Portland
19 360 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Gresham
20 522 Nathan R Frechen BriHOP Racing Portland
21 576 Matt Radich Dr Will Bar p/b Atmosera Lake Oswego
22 93 Peter Seelig Dr Will Bar p/b Atmosera
23 336 David Thielen II Dr Will Bar p/b Atmosera Vancouver
24 549 Richard Fattic Ruckus Test Team Portland

Masters 30+ 4/5

Num Name Team City Points
1 5199 Greg Steele Portland Velo Racing Team Tigard 30
2 5655 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Boring 29
3 4042 Lorne Cross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Gresham 14
4 5159 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team Oregon city 12
5 4007 J Pearce Beissinger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Happy Valley 10
6 4036 Rod Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 9
7 5665 Scott Scholz Portland 5
8 92 Jay Donohoo 4
9 5408 Steve Dubravac Portland 3
10 5604 Brian Dessinger Milwaukie 2
11 4184 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Boring 2
12 5243 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Tigard
13 5312 Charlie Goldston Athletes Lounge Cycling Team Gladstone
14 4383 John W Siwinski
15 5637 Gabriele Canzi Team Polenta Portland
16 4254 Scott McKnight Gresham
17 5107 Keith Solano Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
18 5084 John Wilger John Wilger Forest Grove
19 4321 D'Arcy Owen Portland
20 5006 Jim McGurl Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Wilsonville
21 5591 John Prada Illy Coffee-River City Bicycles Portland
22 4044 Perry York Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Battle Ground
23 5382 Dave Torrance Portland
24 5307 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team Wilsonville
25 4252 Nigel Cooper Portland
26 5035 Tom Kelly Portland
27 4050 Andrew LaVeine Audi Newberg
28 5077 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
29 5411 Brian Ostlind Portland
30 5129 Gavin McGregor Portland Velo Racing Team Portland
31 5614 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team Hillsboro

Novice (Ages 14+)

Num Name Team City Points
1 55 Trevor Hayward 15
2 60 Tkebuchava Daniel 12
3 3025 Chris Kee Beaverton 10
4 63 Andrew Pool 8
5 5230 Kevin Claggett Athletes Lounge Cycling Team Canby 7
6 5697 Stephen Achilles Athletes Lounge Cycling Team Gresham 6
7 58 Calvin Steele 5
8 57 Matt Guinn 4
9 62 Yachin Erhan 3

Women 1/2/3

Num Name Team Points
1 7071 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21
2 404 Lisa Heathman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 16

Women 4/5

Num Name Team City Points
1 59 Rebecca Pool 21
2 61 Erin Smith Team Velo Cult Portland 16
3 7033 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary Happy Valley 12
4 7191 Beth Trimark-Connor 8