Mt. Tabor Series

Portland, OR
June 29, 2016

Part of the Mt. Tabor Series

Result questions should go to Kelli Schauer

Updated July 8, 2016 at 2:28 PM

Category 3 Men

Num Name Team Age City
1 646 Anthony Monteleone Team Wooly Mammoth 30 Portland
2 709 Jordan Barber Hutch's Eugene 32 Eugene
3 634 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 Portland
4 354 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 Portland
5 714 Shane Fletcher Grixsen Brewing p/b West End Bikes 44 Portland
6 719 Justin Rackley HosmerChiro-RPM Mortgage 32 Portland
7 710 Brent Casady 45 Portland
8 314 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 26 Portland
9 385 Kelsey Ramsey Team Western 27 Portland
10 549 Richard Fattic Ruckus Test Team 45 Portland
DNF 703 Josiah Zukowski Portland Bicycle Studio 31 Portland

Category 4 Men

Num Name Team Age City
1 5627 Tim Sipe Holtey Brown p/b Peak Condition 24 Beaverton
2 70 Josh Mitchell Portland
3 59 Ryan Gilles GET FIT Cycling Portland
4 4318 Sid Hariharan Byzick + Company Cycling 24 Salem
5 4350 Evan Tufte BBC Bike Gallery Continental 20 West Linn
6 4101 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland
7 4102 Brendan Marnell Hammer Velo 33 Portland
8 5144 Alan Barton Olympia Cycling Team 32 Portland
9 4354 Michael Collins bicycleattorney.com 34 Portland
10 4176 Kellen Rear Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 21 Portland
11 4062 Jeff Baertsch Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 24 Portland
12 4134 Michael Sather Guinness Cycling Team 24 Portland
13 8002 Parker Green Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Fairview
14 4161 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 34 Portland
15 60 Jason Feudner Portland
16 4254 Scott McKnight 47 Gresham
17 4044 Perry York Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Battle Ground
18 58 Ian McMurray Portland

Category 4 Women

Num Name Team Age City
1 7119 Taylor Phillips Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 25 Portland
2 7215 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Portland
3 7218 Kayt Mathers Olympia Cycling Team 33 Portland
4 7148 Christy Hawkins Highfive Cycling 39 portland

Category 4/5 Women

Num Name Team Age City
1 7119 Taylor Phillips Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 25 Portland
2 7215 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Portland
3 7218 Kayt Mathers Olympia Cycling Team 33 Portland
4 7148 Christy Hawkins Highfive Cycling 39 portland

Category 5 Men

Num Name Team Age City
1 7 Nick Kendsersky Portland
2 5132 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 36 Portland
3 5841 Sven Geirnaert 35 Portland
4 5665 Scott Scholz Portland
5 5776 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair 23 Portland
6 5110 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 35 Portland
7 5380 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 38 Portland
8 9 Ryan LaBarre Portland
9 64 zaine stapleton 24
10 5460 Josh Platis BeerMongers Cycle Club 45 Portland
11 4459 Andrew Baxter Portland
12 3071 Zach Rose Portland
13 5500 Ken Elser Team Planet X USA 38 Portland
14 3025 Chris Kee 26 Beaverton
15 5628 Travis Hall 30 Portland
16 5831 Julian Pscheid Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 35 Portland
17 5246 Eric Hagen 36 Portland
18 5282 James Green 45 Portland
19 5400 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 33 Portland
20 5757 Matthew M Smith AMCC-Colavita 41 ASHLAND
21 5372 Andy Borell Perthes Awareness p/b PANW 29 Portland
22 5866 Joseph Taylor 20 Battle Ground
23 5303 Burk Webb Portland Velo Racing Team 49 Milwaukie
24 61 Harth Huffman Portland
25 8022 Isaac McCarthy Newmaforma 14 Portland
DNF 5212 Dave Petermeier Team Planet X USA 51 Portland

Masters Men 40+

Num Name Team Age City
1 339 Brian Kesselman Audi 40 Portland
2 894 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes 44 Portland
3 161 David Sherman Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 51 Lake Osego
4 327 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland
5 4231 Webster Wilson VMR Racing 44 Portland
6 5430 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland
7 814 Steve Schwaeber Grixsen Brewing p/b West End Bikes 47 portland
8 903 John Mitchem Grixsen Brewing p/b West End Bikes 54 Portland
9 859 Scott Powell Grixsen Brewing p/b West End Bikes 48 Portland
10 584 Hans Ibold VMR Racing 46 Portland
11 504 Michael Medina Monster Media Racing p/b Western Bike Works 48 Portland
12 645 Brion Barnett Audi 50 Aloha
13 4268 Jeff Thompson VMR Racing 49 Portland
14 185 Mark Crawford Olympia Cycling Team 50 Lake Oswego
15 560 Neil Green Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 42 Fairview
16 5333 cory duncin portland
17 4456 Chris Thoman VMR Racing 46 Portland
18 376 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Portland
19 548 Rob Thompson Olympia Cycling Team 45 Portland
20 649 Sean Thielen HosmerChiro-RPM Mortgage 43 Portland
21 608 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Portland
22 360 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 50 Gresham
23 5568 Jeff Chochon 51 Portland
DNF 710 Brent Casady 45 Portland

Masters Men 50+

Num Name Team Age City
1 161 David Sherman Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 51 Lake Osego
2 185 Mark Crawford Olympia Cycling Team 50 Lake Oswego
3 311 Peter Serrurier 58 portland
4 550 David Saltzberg Monster Media Racing p/b Western Bike Works 50 Vancouver
5 861 Eric Anderson Dr Will Bar p/b Atmosera 54 Gresham
6 376 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Portland
7 72 Eric Brainich Portland
8 5568 Jeff Chochon 51 Portland
9 360 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 50 Gresham
10 905 Tom James Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 59 Portland
11 5035 Tom Kelly 64 Portland

Senior Men

Num Name Team Age City
1 57 Evan Murphy Lupus Racing Team 28 Portland
2 101 Jeremy Russell Giro/River City Bicycles 34 Portland
3 816 Adrian Richardson Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 28 Portland
4 837 Brad Winn HosmerChiro-RPM Mortgage 33 Milwaukie
5 105 Andrew Coe Giro/River City Bicycles 35 Portland
6 901 Zach Bowden Audi 17 Vancouver
7 115 Tim Reinhart Giro/River City Bicycles 34 Portland
8 855 Cole Lalomia Team Wooly Mammoth 23 Portland
9 708 Cliff Heaberlin Giro/River City Bicycles 36 Portland
10 916 Christopher DuBois Team Western Bikeworks 27 Bend
11 143 William Erik Hofland Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 34 PORTLAND
12 5215 Kyle Roberts Western Bikeworks 29 Portland
13 851 Leland Gilmore Giro River City Bicycles/The Athletic 33 Portland
14 571 Andrew Warren Olympia Cycling Team 23 Portland
15 3011 Kevin Wallin 23 Portland
16 817 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 28 Portland
17 712 James Ceccorulli Team S+M 29 Portland
18 815 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 29 Portland
19 929 Patrick Means Team S+M 33 CORVALLIS
20 777 Stephen Bedford HosmerChiro-RPM Mortgage 38 Portland
21 818 Christopher Wood Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 28 Portland
DNF 175 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Beaverton
DNF 4176 Kellen Rear Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 21 Portland
DNF 718 Kyle Ireton Giro/River City Bicycles 28 Portland

Senior Women

Num Name Team Age City
1 205 Brenna Wrye-Simpson Olympia Cycling Team Portland
2 267 Anne Davis Usher Portland Bicycle Studio 37 Portland
3 242 Beth Ann Orton Visit Dallas DNA Pro Cycling 35 Portland
4 240 Clara Honsinger Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 19 Ashland
5 237 Holland LaRue Athletes Lounge Cycling Team 39 Hood River
6 224 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 38 Portland
7 6 Abby Watson Portland
8 244 Colleen Kawamoto BriHOP Racing 33 Portland
9 248 Emily Boscacci Olympia Cycling Team 31 Portland
10 71 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling Portland
11 250 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland
12 298 Sue Butler
13 7028 Lisa Eriksson Holtey Brown p/b Peak Condition 27 Portland
14 299 Mariasol Johannes Portland