Pickett's Charge

Bend, OR
June 26, 2016

Result questions should go to Melanie Rathe.

Updated June 26, 2016 at 2:40 PM

Clydesdale 200+ Men

Num Name Team Home Town Age Time
1 546 Scott Housley Pleasant Hill 45 1:55:38
2 588 Barron Johnson Team Blazin Saddles / Solar Light Sisters 51 2:00:26
3 448 Matthew Cole Greenridge Physical PT/In Focus Eye Care Bend 30 2:02:28
4 528 Jonathan Elek Team 10 Barrel Bend 43 2:04:09
5 474 Mark Sather Team 10 Barrel Wilsonville 45 2:11:17
6 455 Fletcher Tofflemire MTBeers Albany 37 2:22:14
7 451 Jarrod Sumerlin Bicycle Barn Walla Walla 49 2:28:30
8 604 Kenny Prowse Capitol Velo Salem 50 2:41:43
9 603 Jerry Slaughter Sisters 48 2:58:44
DNS 542 Earl Hazekamp Capitol Velo Salem 41 2:58:44

Elite Men

Num Name Team Home Town Age Time
1 441 Adam Bucklin Team Rwanda Bend 41 1:25:54
2 573 Carl Decker Giant Factory Off-Road team Bend 41 1:27:11
3 531 Tyler Fox Giant Co-Factory Off-Road Redmond 22 1:27:52
4 558 Christopher Jones Bend 37 1:29:01
5 503 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental Bend 37 1:30:46
6 572 Jeremy Tufts Giant Co-Factory Off-Road Team Bend 31 1:32:02
7 435 Josh Bezecny Honey Stinger/Bontrager Klamath Falls 35 1:32:25
8 515 Matt Russell Hutch's/Bend Dental Bend 37 1:35:15
9 605 Brennan Wodtli Speedvagen Family Racing Bend 28 1:37:12
10 596 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team Portland 33 1:38:35
11 568 Chad Cheeney Bend Endurance Academy bend 37 1:41:41

Elite Women

Num Name Team Home Town Age Time
1 533 Serena Bishop Gordon LIV | Giant Co-Factory bend 37 1:43:28
2 589 Allison Halpin Portland Bicycle Studio Bend 29 1:48:06
3 544 Clara Honsinger Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles Ashland 19 1:51:15
DNS 532 Fairlee Frey George's Cycles p/b Twenty16 Boise 30 1:51:15

Expert (Category 1) Men 19-44

Num Name Team Home Town Age Time
1 557 Joshua Johnston Bend 35 1:34:27
2 556 Jeff Johnston Boneyard Cycling Bend 36 1:34:45
3 579 Donovan Birky Hutch's/Bend Dental Bend 17 1:37:09
4 513 John Rolshoven Corvallis Cyclery Racing Corvallis 27 1:38:22
5 565 Trevor Lane Boneyard Cycling Bend 27 1:39:36
6 536 Jason Gulley Sagebrush Cycles Bend 36 1:40:37
7 580 David Krause Trusty Switchblade Bend 39 1:43:29
DNF 456 Chris Trask Corvallis Cyclery Racing Albany 30 3:00:00

Expert (Category 1) Men 45+

Num Name Team Home Town Age Time
1 534 Douglas Graver Mafia Racing NW Monroe 51 1:38:48
2 585 David Sjogren Sunnyside Sports Bend 49 1:39:17
3 520 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental Bend 57 1:40:54
4 449 Jeff Cummings Bellingham 54 1:42:10
5 530 Jerry Fox Trinity-Dryve Redmond 49 1:42:49
6 591 Joe Cooper Twin Peaks Racing Team Ashland 49 1:44:41
7 432 Gus Baz Team 10 Barrel bend 51 1:49:45
8 550 Steve Jensen Bicycle Centers/Collision One University Place 50 1:50:20
9 574 Thane Jennings Sunnyside Sports Richland 55 3:29:00
DNS 491 Michael Moody Jacksonville 46 3:29:00

Expert Junior Men

Num Name Team Home Town Age Time
1 458 Ryder Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com Bend 14 1:41:27
2 590 Brady Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Washougal 18 1:54:42
3 576 Porter Mickel Placer Foothills MTB Auburn 16 1:59:11
4 592 Ethan Copeland BEA Bend 17 2:00:28
5 545 Riley Hooks Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Vancouver 16 2:15:40
DNF 602 Calvin Keane Bend Endurance Academy Bend 15 2:15:40

Expert Junior Women

Num Name Team Home Town Age Time
1 471 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team Vancouver 16 2:33:48

Expert Women (Category 1)

Num Name Team Home Town Age Time
1 564 Erica Wescott Sunnyside Sports Bend 46 1:56:02
2 459 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com Bend 46 1:57:52
3 526 Carolyn Day Deschutes Brewery Bend 44 2:02:44
4 571 Michelle Mills Sunnyside Sports BEND 38 2:03:27
5 430 Julie Baird Olympia Cycling Team Portland 33 2:10:20
DNS 508 Jane Quinn Pine Mountain Sports Bend 38 2:10:20

Fat Bike

Num Name Team Home Town Age Time
1 512 albert rodriguez The Hub Cyclery Bend 32 1:37:04

Junior Men 10-13

Num Name Team Home Town Age Time
1 489 Matthew Merzbach Bend 13 1:40:26
2 446 Kalden Charrette VeloSport/RideBiker Alliance Ridgway 11 1:43:35
3 598 Ian Shreve Hutch's Eugene eugene 13 1:48:19
4 566 Jacob Olander Bend Endurance Academy Bend 13 1:56:59
5 553 Zane Strait Bend 10 2:01:43
6 507 Eli Prochaska Bend 2:06:55
DNS 539 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Washougal 12 2:06:55

Junior Men 14-18

Num Name Team Home Town Age Time
1 581 Elijah Krause Bend Endurance Academy Bend 14 1:22:12
2 502 Troy Peternell Bend Endurance Academy Sunriver 14 1:26:27
3 551 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy Bend 1:42:49
4 433 Gavin Beer Bend Endurance Academy Bend 16 1:46:40
DNS 454 Chase Tiffany Ashland High School Ashland 15 1:46:40

Junior Women 10-13

Num Name Team Home Town Age Time
1 480 Sascha Knight Lacamas Freedom Riders NICA Student Team P/B Camas Bike and Sport Battle Ground 13 2:18:53

Junior Women 14-18

Num Name Team Home Town Age Time
1 584 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team Hood River 15 1:52:40

Novice (Category 3) Men 19-39

Num Name Team Home Town Age Time
1 516 Michael Samelson Corvallis 19 1:25:39
2 548 Ben iwasa Portland 32 1:30:36
3 486 Kyle McElheran Vancouver 31 1:35:13
4 436 Darrell Birk Beaverton 32 1:40:48
5 428 Nathan Ard Albany 38 1:48:34
6 481 Travis DeLong Vale 25 1:50:50
7 477 Joe Kim Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Washougal 39 1:51:47
8 525 Max Soontararak Team 10 Barrel Hillsboro 32 2:22:21
DNF 582 David Nunez Vancouver 25 2:25:00
DNS 462 Richard Vallejo Vancouver 22 15:25:00

Novice (Category 3) Men 40+

Num Name Team Home Town Age Time
1 452 Steve Swan Bend 43 1:30:59
2 492 Russ Morgenson Seattle 46 1:33:49
3 427 Mike Alexander Bend 49 1:34:55
4 447 Rick Clothier Bend 49 1:36:26
5 498 Mark Pearson Hutch's/Bend Dental Bend 71 1:42:37
6 577 Craig Jones Boneyard Cycling Bend 45 1:42:54
7 438 Joshua Boelter Cyclepath Racing Portland 40 1:43:17
8 560 Phil Brothers Phil's Trail Bend 49 1:57:14
9 478 Chad Kimsey Team CRS Albany 47 2:05:09
10 444 Steve Chaffin Wild Rockies Nampa 48 2:10:56
11 479 Edward Knight Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Battle Ground 48 2:13:54
12 461 Chris Valencia Boneyard Cycling Bend 53 2:17:56
13 593 Donovan Copeland Bend 46 2:25:01
DNF 442 Scott Bugado Keizer 50 2:25:01
DNS 426 Brett Adams Bend 57 2:25:01
DNS 467 Dan Werle Unattached Portland 44 2:25:01
DNS 496 James Owen Capitol Velo Salem 47 2:25:01
DNS 504 JP Petrin Capitol Velo Salem 64 2:25:01

Novice (Category 3) Women 19-39

Num Name Team Home Town Age Time
1 518 Amanda Schram Bend 37 1:45:23
2 549 Leah Iwasa Portland 27 1:55:07
3 488 alicea meredith Corvallis Cyclery Racing philomath 26 1:56:36

Novice (Category 3) Women 40+

Num Name Team Home Town Age Time
1 601 Kim Gilchrist Boneyard Cycling Bend 48 1:46:20
2 524 Tina Snell-Leavitt Bend 49 1:57:59
3 563 Jennifer Dattke Bend 46 2:15:55
4 575 Christina Bickley Placer Foothills MTB Auburn 48 2:30:31
DNS 460 Kim Usrey Team 10 Barrel Tigard 44 2:30:31

Singlespeed Men

Num Name Team Home Town Age Time
1 497 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB Forest Grove 39 1:39:40
2 440 Anthony Broadman StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team Bend 38 1:43:26
3 485 Alex Marganski Bend 29 1:44:21
4 511 Tiago Reis Bend 46 1:48:21
5 494 Brennan Morrow Team Blazin Saddles / Solar Light sisters 39 1:49:27
6 506 Brad Place Sufferfest racing Eugene 52 2:07:30
7 431 Steven Basden Cyclepath Racing Portland 51 3:29:00

Sport (Category 2) Men 19-39

Num Name Team Home Town Age Time
1 535 Brian Gruenemay Corvallis Cyclery Racing Corvallis 36 1:46:56
2 469 Josh Wilhite Bend 37 1:48:54
3 484 Derek Manwill Bend 28 1:50:39
4 475 Blaine Scheidegger Grants Pass 29 1:53:40
5 517 Michael Schmeiske Bend 31 1:54:54
6 463 Ben VandenBos Bend 35 2:10:02
7 439 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team vancouver 31 2:12:31
8 500 Brian Persons Team Dirt Salem 35 2:13:21
9 499 Matt Perkins corvallis 34 3:11:52
10 554 Isaac Sullivan Eugene 35 3:24:00
DNF 587 Jeremy Hargroves Team 10 Barrel Portland 35 3:24:00

Sport (Category 2) Men 40-49

Num Name Team Home Town Age Time
1 437 Eric Birky Hutch's/Bend Dental Bend 48 1:47:36
2 519 Kurt Schram Bend 42 1:55:32
3 555 Brad Jacobson Team 10 Barrel Bend 47 1:58:34
4 501 Mark Peternell BGWP Sunriver 44 2:02:52
5 561 Adam Lind Ayoura Hills 40 2:04:57
6 466 David Welton Team 10 Barrel Bend 41 2:05:28
7 482 Peter Leavitt Wattie Ink Bend Team Bend 45 2:07:46
8 599 Eric Lanners Portland 43 2:21:56
9 547 Shawn Hughes Team Chico chico 48 2:43:53
10 434 Jason Beer Bend 44 2:48:26
11 529 Jason Flanagan Capitol Velo Salem 41 3:02:21
12 543 Garth Herring Corvallis Cyclery Racing Corvallis 45 3:24:00
DNF 578 Darren Smith StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team Bend 41 2:45:00
DNF 562 Derik Mills Pacific Palisades 43 2:45:00
DNF 450 David Dattke Bend 45 2:45:08
DNS 514 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental Bend 42 15:45:00
DNS 540 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Washougal 46 15:45:00

Sport (Category 2) Men 50-59

Num Name Team Home Town Age Time
1 583 Peter Borowski Audi Bend 51 1:49:21
2 567 Bryan Bergstedt Bend 59 1:50:35
3 453 Mike Taylor Deschutes Brewery Bend 52 1:58:18
4 473 Russell Worley tulelake 53 1:58:50
5 509 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 59 2:00:27
6 464 William Waring Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Camas 51 2:00:29
7 470 Ken Wilson RIDGE Cyclesport E wenatchee 57 2:00:44
8 465 James Wellington Hutch's/Bend Dental Bend 57 2:03:44
9 495 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles Ridgefield 57 2:04:36
10 597 Timothy Shreve Hutch's Eugene Eugene 51 2:09:11
11 523 Shaun Slowik Dirty Deeds Amity 54 2:15:45
12 586 Robert White Oregon City 50 2:15:47
13 483 David Lenhart Boneyard Cycling Bend 55 2:24:30
14 472 Kevin Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team Vancouver 51 2:40:54
15 476 Douglas Kile Bike and Trike Burns 53 2:41:31
DNS 457 Tony Turrini Trinity-Dryve Bend 59 2:41:31

Sport (Category 2) Men 60+

Num Name Team Home Town Age Time
1 493 David Morrison Trinity-Dryve Redmond 60 1:51:51
2 559 Stan Kiefer Boneyard Cycling Bend 61 1:58:07
3 487 Tozz Reynolds Mariposa 60 1:59:21
4 490 Mark Miller Corvallis Cyclery Racing Corvallis 61 2:00:47
5 522 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 62 2:08:09
6 510 Jay Rathe Cyclepath Racing Portland 60 2:10:09
7 570 Sam Medrano Bend 63 2:13:35
8 468 Scott Wilcox Team 10 Barrel Bend 64 2:13:55
9 552 Russell Speirn Cyclepath Racing Portland 70 2:16:54
10 594 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 65 2:18:23
11 527 Ben Eisley SC Velo Claremont 63 2:22:34
12 541 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Vancouver 62 2:25:30

Sport (Category 2) Women 19-39

Num Name Team Home Town Age Time
1 521 Taylor Shekell Bend 31 2:10:46
2 505 Jennifer Phillips Team 10 Barrel Portland 37 2:25:41
3 429 Emma Armstrong Corvallis Cyclery Racing Corvallis 20 2:41:33
DNS 569 Ane Cheeney Bend Endurance Academy Bend 39 2:41:33

Sport (Category 2) Women 40-49

Num Name Team Home Town Age Time
1 445 Jen Charrette Axel Project Ridgway 43 2:11:59
2 595 Layla Billowitz Slippery Sasquatch Racing Bend 43 2:13:09
3 443 Melissa Byrd Team 10 Barrel La Pine 40 2:15:10

Sport (Category 2) Women 50+

Num Name Home Town Age Time
1 537 Jennifer Gunnell Bend 51 2:12:09