Baker City Cycling Classic: Stage 2 - Oregon Trail Uphill Time Trial: Combined

Baker City, OR
June 24, 2016

Part of the Stage 2 - Oregon Trail Uphill Time Trial

Updated September 17, 2018 at 4:44 PM

Combined

Name Team Category Time
1 Lance Haidet Pro/1/2 Men 03:51
2 Kaler Marshall Audi Pro/1/2 Men 03:53
3 Johnathan Crandall Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Pro/1/2 Men 03:54
4 Kai Applequist Mercedes Benz p/b George's Cycles Pro/1/2 Men 03:55
4 Daniel Lincoln HosmerChiro-RPM Mortgage Pro/1/2 Men 03:55
6 Rob Scheffler Mercedes Benz p/b George's Cycles Pro/1/2 Men 03:57
7 Elliot Salmon Team Boise Rush Pro/1/2 Men 03:59
8 Colin Gibson HosmerChiro-RPM Mortgage Pro/1/2 Men 04:01
8 Christopher DuBois Team Western Bikeworks Pro/1/2 Men 04:01
8 Rex Roberts Pro/1/2 Men 04:01
11 Gray Skinner Droplr Pro/1/2 Men 04:03
11 Chris Wyman Pacific Premier Bank Cycling Team Pro/1/2 Men 04:03
13 Dillon Caldwell Audi Pro/1/2 Men 04:06
13 Stefan Zavislan US Military Endurance Sports Pro/1/2 Men 04:06
13 Mason Harrelson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Pro/1/2 Men 04:06
16 Cameron Clark Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Pro/1/2 Men 04:09
16 Phillip Kearns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Pro/1/2 Men 04:09
16 Allan Schroeder Boise Rush Category 4/5 Men 04:09
19 Andrew Warren Olympia Cycling Team Category 3 Men 04:10
20 Robert Pasco SAFEWAY Cycling Pro/1/2 Men 04:12
21 Thomas Hainisch BendBroadband/WebCyclery.com Masters Category 1/2/3 Men 04:13
22 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes Masters Category 1/2/3 Men 04:14
23 Anthony Fitch Pro/1/2 Men 04:16
23 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles Masters Category 1/2/3 Men 04:16
25 Jack Duncan Audi Pro/1/2 Men 04:17
25 Kyle Berg Holtey Brown p/b Peak Condition Category 3 Men 04:17
27 Jeremy Ward Mercedes Benz p/b George's Cycles Pro/1/2 Men 04:19
27 David Kuhns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Pro/1/2 Men 04:19
29 Jeremy Russell Giro/River City Bicycles Pro/1/2 Men 04:21
29 Matthew Paez University of Montana Cycling Club Category 3 Men 04:21
29 Larry Jackson Evolution Racing Team/River City Bicycles Masters Category 1/2/3 Men 04:21
32 Steven Wilssens Audi Pro/1/2 Men 04:22
33 Timothy Lang Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Pro/1/2 Men 04:24
33 Kent Ross HosmerChiro-RPM Mortgage Pro/1/2 Men 04:24
35 Trevor Jackson Canyon Bicycles-Shimano Pro/1/2 Men 04:25
35 John ShalekBriski US Military Endurance Sports Pro/1/2 Men 04:25
35 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Category 3 Men 04:25
38 Benjamin Cook Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller Subaru Category 3 Men 04:26
38 Jeffrey Werner Langlois Brown Racing Masters Category 1/2/3 Men 04:26
38 Dan Bryant Peet's Coffee Racing Masters Category 1/2/3 Men 04:26
38 Roger Worthington Worthy Brewing Masters Category 1/2/3 Men 04:26
42 William Erik Hofland Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Pro/1/2 Men 04:27
42 James Lavelle Cicada Racing Inc. Category 4/5 Men 04:27
44 Zach Winter Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Pro/1/2 Men 04:28
44 Adrian Bennett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Pro/1/2 Men 04:28
44 Jedd Cox Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller Subaru Category 3 Men 04:28
44 Troy Duppenthaler Audi Category 3 Men 04:28
48 Will Hahn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 3 Men 04:29
48 Louie Amelburu MADDOG Racing p/b GQ6 Masters Category 1/2/3 Men 04:29
50 Zhaolong Wu Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Pro/1/2 Men 04:30
50 Kyle Roberts Pro/1/2 Men 04:30
50 Josh Howard Mercedes Benz p/b George's Cycles Pro/1/2 Men 04:30
53 Eric Balog Hoback Sports/JHAF Masters Category 1/2/3 Men 04:31
54 Dakota Gracey Pro/1/2 Men 04:33
54 Gabe Masaquiza Mercedes Benz p/b George's Cycles Pro/1/2 Men 04:33
54 Tim Root Masters Category 1/2/3 Men 04:33
57 Paul Warner Boise Rush Pro/1/2 Men 04:34
57 Tim Reinhart Giro/River City Bicycles Pro/1/2 Men 04:34
57 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Category 3 Men 04:34
57 Brendan Cowley Jubilee Cycle Category 3 Men 04:34
57 Michael Benno Grixsen Brewing p/b West End Bikes Masters Category 1/2/3 Men 04:34
62 Mark Yoder Team Bobs-bicycles.com Pro/1/2 Men 04:35
62 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team Category 3 Men 04:35
62 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 3 Men 04:35
65 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com Masters Category 1/2/3 Men 04:36
65 Ryan Golbeck Mighty Riders Masters Category 1/2/3 Men 04:36
67 Benjamin Dent SBR CYCLES Category 3 Men 04:38
67 Gabriel Keck Mercedes Benz p/b George's Cycles Category 3 Men 04:38
67 Jake Akerberg Category 4/5 Men 04:38
67 Vince Marcotte Langlois Brown Racing Masters Category 1/2/3 Men 04:38
71 Corbin Hudacek Category 4/5 Men 04:39
71 Stuart Smith Revelstoke Cycling Association Masters Category 1/2/3 Men 04:39
73 Erik Tonkin Team SM Pro/1/2 Men 04:40
73 Brian Kohagen St Al Rolling H Cycles Category 3 Men 04:40
73 Scott Allen Emde Sports Category 3 Men 04:40
73 Courtney Larsen Team Tosh p/b Hyperthreads Category 3 Men 04:40
77 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Category 3 Men 04:41
77 Mark Schaefer Mad Dog Racing p/b GQ6 & Microseal Masters Category 1/2/3 Men 04:41
79 Sherwood Plant Langlois Brown Racing Pro/1/2 Men 04:42
79 Carl Hoefer HosmerChiro-RPM Mortgage Pro/1/2 Men 04:42
81 Christopher Bagg HosmerChiro-RPM Mortgage Pro/1/2 Men 04:44
81 Jeramy Martin Pro/1/2 Men 04:44
81 Maikey Lopera Hop Valley Brewing Masters Category 1/2/3 Men 04:44
84 Tucker Feyder Team Bobs-bicycles.com Category 3 Men 04:45
84 Mikayla Maier Portland Bicycle Studio Pro/1/2 Women 04:45
84 Jennifer Luebke Portland Bicycle Studio Pro/1/2 Women 04:45
87 Aaron Wolf Apex Racing Team Category 3 Men 04:46
88 Alex Yale Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Pro/1/2 Men 04:47
88 Todd Meier Mercedes Benz p/b George's Cycles Pro/1/2 Men 04:47
88 Ian Megale Boise Rush Pro/1/2 Men 04:47
88 Zachary Johnson Audi Category 3 Men 04:47
88 Mark Sherman Langlois Brown Racing Masters Category 1/2/3 Men 04:47
93 Jason Boynton Peet's Coffee Racing Masters Category 1/2/3 Men 04:48
93 Roger Lee Masters Category 1/2/3 Men 04:48
93 James Ji Cicada Racing Inc. Masters Category 1/2/3 Men 04:48
96 Jason Hardrath Category 4/5 Men 04:49
97 Emmett Culp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 3 Men 04:50
97 Zachary Schoenfelder Team Bobs-bicycles.com Category 3 Men 04:50
97 John Markez Mercedes Benz p/b George's Cycles Masters Category 1/2/3 Men 04:50
100 Nathan Abel Category 3 Men 04:51
101 Jonathan MacDonald Rolling H Cycles Category 3 Men 04:52
101 Keegan Malany University of Montana Cycling Club Category 4/5 Men 04:52
101 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bicycles Masters Category 1/2/3 Men 04:52
104 John Garbo Pro/1/2 Men 04:53
105 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team Category 3 Men 04:54
106 Xander Viray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 3 Men 04:55
107 Spencer Ito Pro/1/2 Men 04:56
107 Zan Treasure Bountiful Bike Racing Masters Category 1/2/3 Men 04:56
107 Perry Lund Hutch's Eugene Masters Category 1/2/3 Men 04:56
110 Justin Buell Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Pro/1/2 Men 04:57
110 Stephen Bedford HosmerChiro-RPM Mortgage Pro/1/2 Men 04:57
110 Kristopher Celtnieks Hammer Velo Category 3 Men 04:57
110 Chris Schomaker Olympia Cycling Team Category 4/5 Men 04:57
114 Hugo Fregoso Mercedes Benz p/b George's Cycles Pro/1/2 Men 04:59
114 Shane Savage Mighty Masters Category 1/2/3 Men 04:59
116 Kenny Mcdaniel Category 3 Men 05:00
116 Scott Conover Boise Rush Category 4/5 Men 05:00
116 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles Masters Category 1/2/3 Men 05:00
116 Daniel Poggi Langlois Brown Racing Masters Category 1/2/3 Men 05:00
120 Jason Whitley Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 4/5 Men 05:01
120 Sean Haidet Masters Category 1/2/3 Men 05:01
120 Scott Powell Grixsen Brewing p/b West End Bikes Masters Category 1/2/3 Men 05:01
123 Jim Englert Apex Racing Team Category 3 Men 05:03
123 Joseph Tysoe Audi Masters Category 4/5 Men 05:03
125 Charles Forwood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 3 Men 05:04
125 Austin Gilbert University of Montana Cycling Club Category 4/5 Men 05:04
125 koosha Aslani Category 4/5 Men 05:04
125 Matt Kline MARTYS Masters Category 1/2/3 Men 05:04
125 Kurt Friederich Masters Category 4/5 Men 05:04
130 Robert Tornai Audi Masters Category 4/5 Men 05:05
130 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team Pro/1/2 Women 05:05
132 Jason Elstad Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Category 3 Men 05:06
132 Graham MacDonald Rolling H Cycles Category 4/5 Men 05:06
134 Gabrielle Lehnert Hutch's Eugene Category 3 Women 05:07
135 Adam Kennedy English Cycles Pro/1/2 Men 05:10
135 Joel Crouch Olympia Cycling Team Category 3 Men 05:10
135 Gregg Lasher Team Bobs-bicycles.com Category 4/5 Men 05:10
135 Steve Wright Grixsen Brewing p/b West End Bikes Masters Category 1/2/3 Men 05:10
135 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Masters Category 1/2/3 Men 05:10
140 Francisco Pons PC4MEN Cycling Masters Category 1/2/3 Men 05:11
141 Jeff Hunteman Category 3 Men 05:12
142 eric schehen Team Cycle Sport Masters Category 1/2/3 Men 05:14
143 alejandro mittelholzer AyM bike Masters Category 1/2/3 Men 05:15
143 Merritt Raitt Team SM Masters Category 4/5 Men 05:15
145 Nicole Pressprich Portland Bicycle Studio Pro/1/2 Women 05:17
145 Jannalyn Luttrell Pro/1/2 Women 05:17
147 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas Category 4/5 Men 05:20
147 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Western Bike Works Pro/1/2 Women 05:20
149 Uhl Albert Uhl Albert Masters Category 1/2/3 Men 05:21
149 Gary Porter Ogden One Masters Category 1/2/3 Men 05:21
149 Dawn Andres Portland Bicycle Studio Pro/1/2 Women 05:21
152 Ryan M Levering Category 4/5 Women 05:22
153 Andrew Springer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 3 Men 05:24
153 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com Masters Category 1/2/3 Men 05:24
153 John Kenney Rogue Masters Category 1/2/3 Men 05:24
156 Josip Belavic Category 4/5 Men 05:25
156 Norman Frye Ski City Cycling Masters Category 1/2/3 Men 05:25
156 Tom Hill bicycleattorney.com Masters Category 1/2/3 Men 05:25
159 Steven Walker Apex Racing Team Category 3 Men 05:26
159 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Masters Category 4/5 Men 05:26
159 Heather Yakely PC4MEN Cycling Pro/1/2 Women 05:26
162 Donald Armstrong MADDOG Racing p/b GQ6 Masters Category 1/2/3 Men 05:27
163 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team Category 3 Men 05:28
164 Richard Thomas Pacific Premier Bank Cycling Team Masters Category 1/2/3 Men 05:29
165 James Ferguson Bountiful Mazda Cycling Team Masters Category 1/2/3 Men 05:30
166 Stephen Tueller Bountiful Mazda Cycling Team Masters Category 1/2/3 Men 05:32
167 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team Category 3 Men 05:33
168 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles Masters Category 1/2/3 Men 05:34
169 Luis Valls Audi Masters Category 1/2/3 Men 05:35
169 Mary Emerson Team Tosh p/b Hyperthreads Category 3 Women 05:35
171 Cole Hilton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 3 Men 05:37
171 Alan Thomason Deschutes Brewery Masters Category 4/5 Men 05:37
171 Kelley Smith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 3 Women 05:37
174 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles Category 4/5 Men 05:38
174 Mark Weideman MADDOG Racing p/b Microseal/Gq6 Masters Category 1/2/3 Men 05:38
174 Chris Berry The Idaho Painter Masters Category 1/2/3 Men 05:38
174 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team Category 4/5 Women 05:38
178 Bart Brooke Team Bobs-bicycles.com Category 3 Men 05:40
179 David Saltzberg Monster Media Racing p/b Western Bike Works Masters Category 1/2/3 Men 05:41
180 Tom James Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Masters Category 1/2/3 Men 05:42
180 Alison Frye Ski City Cycling Pro/1/2 Women 05:42
180 Brook Mickelson Team RedRock Masters Category 1/2/3 Women 05:42
183 Jamie Van Beek Shuksan Velo Category 3 Women 05:43
183 Lise Grace Shuksan Velo Race Club Team Masters Category 1/2/3 Women 05:43
185 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky Category 4/5 Men 05:46
186 Holland LaRue Athletes Lounge Cycling Team Category 3 Women 05:47
187 Jarred Blankenship Look! Save a Life Masters Category 4/5 Men 05:48
188 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team Category 3 Men 05:50
189 Mike Stilton Monster Media/Spy racing P/B Fight Meso Elite Masters Masters Category 1/2/3 Men 05:51
189 Anna Megale Team Digest Health Clinic/Boise VeloWomen Category 3 Women 05:51
191 Eric Hinderager LRCC Category 3 Men 05:52
192 Holly Henderson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Category 3 Women 05:54
193 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team Category 3 Women 05:55
194 Sophie Russenberger G.S. Russi Category 4/5 Women 05:56
195 Rachel Holzer Sisterhood of cycling Pro/1/2 Women 05:57
196 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles Category 4/5 Men 05:58
197 Tracey March Bowen Sports Performance Category 4/5 Women 06:05
198 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Category 3 Women 06:11
199 Tad Hamilton Mercedes Benz p/b George's Cycles Pro/1/2 Men 06:16
200 Ben Tankus Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 4/5 Men 06:19
201 Jordan Faulds Highfive Cycling Category 3 Women 06:24
202 Mary Angelo Sunnyside Sports Masters Category 1/2/3 Women 06:25
203 Eric Gregg Team Boise Rush Pro/1/2 Men 06:26
204 Lisa Heathman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Masters Category 1/2/3 Women 06:32
205 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 4/5 Women 06:38
206 Nadine Carter Category 4/5 Women 06:48
207 Kimberley Elder Monster Media/Spy Racing p/b Fight Meso Category 4/5 Women 06:58
207 Christine A Holland Portland Bicycle Studio Masters Category 1/2/3 Women 06:58
209 Hazel Gross BATTLEKAT Category 3 Women 07:30
210 Megan Northey Category 3 Women 07:40
211 Helen Kennedy West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Category 4/5 Women 09:44
212 Sean Wallace Athletes Lounge Cycling Team Category 4/5 Men 10:41