Baker City Cycling Classic: Stage 3 - BCCC Time Trial: Combined

Baker City, OR
June 25, 2016

Part of the Stage 3 - BCCC Time Trial

Updated June 26, 2016 at 10:00 AM

Combined

Name Team Category Time
1 Dan Bryant Peet's Coffee Racing Masters Category 1/2/3 Men 21:46
2 Dillon Caldwell Audi Pro/1/2 Men 21:48
2 Gray Skinner Droplr Pro/1/2 Men 21:48
4 Kai Applequist Mercedes Benz p/b George's Cycles Pro/1/2 Men 21:54
5 Kaler Marshall Audi Pro/1/2 Men 21:58
6 Daniel Lincoln HosmerChiro-RPM Mortgage Pro/1/2 Men 22:13
7 Lance Haidet Pro/1/2 Men 22:22
8 Elliot Salmon Team Boise Rush Pro/1/2 Men 22:24
9 Louie Amelburu MADDOG Racing p/b GQ6 Masters Category 1/2/3 Men 22:30
10 Mark Schaefer Mad Dog Racing p/b GQ6 & Microseal Masters Category 1/2/3 Men 22:37
11 Robert Pasco SAFEWAY Cycling Pro/1/2 Men 22:43
12 Johnathan Crandall Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Pro/1/2 Men 22:46
13 Colin Gibson HosmerChiro-RPM Mortgage Pro/1/2 Men 22:50
14 Vince Marcotte Langlois Brown Racing Masters Category 1/2/3 Men 22:51
15 Stefan Zavislan US Military Endurance Sports Pro/1/2 Men 22:52
16 Dakota Gracey Pro/1/2 Men 22:57
16 Anthony Fitch Pro/1/2 Men 22:57
18 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes Masters Category 1/2/3 Men 23:01
19 Trevor Jackson Canyon Bicycles-Shimano Pro/1/2 Men 23:02
20 Steven Wilssens Audi Pro/1/2 Men 23:03
20 John ShalekBriski US Military Endurance Sports Pro/1/2 Men 23:03
22 Maikey Lopera Hop Valley Brewing Masters Category 1/2/3 Men 23:04
23 Chris Wyman Pacific Premier Bank Cycling Team Pro/1/2 Men 23:06
24 Rob Scheffler Mercedes Benz p/b George's Cycles Pro/1/2 Men 23:08
25 Christopher Bagg HosmerChiro-RPM Mortgage Pro/1/2 Men 23:10
26 James Lavelle Cicada Racing Inc. Category 4/5 Men 23:11
27 Josh Howard Mercedes Benz p/b George's Cycles Pro/1/2 Men 23:13
28 Thomas Hainisch BendBroadband/WebCyclery.com Masters Category 1/2/3 Men 23:14
29 Jeremy Russell Giro/River City Bicycles Pro/1/2 Men 23:15
30 Jack Duncan Audi Pro/1/2 Men 23:17
30 Eric Balog Hoback Sports/JHAF Masters Category 1/2/3 Men 23:17
32 Jeremy Ward Mercedes Benz p/b George's Cycles Pro/1/2 Men 23:18
32 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team Category 3 Men 23:18
34 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team Category 3 Men 23:20
34 Benjamin Cook Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller Subaru Category 3 Men 23:20
34 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles Masters Category 1/2/3 Men 23:20
34 Jason Elder Mercedes Benz p/b George's Cycles Masters Category 1/2/3 Men 23:20
38 Jeffrey Werner Langlois Brown Racing Masters Category 1/2/3 Men 23:23
39 Phillip Kearns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Pro/1/2 Men 23:27
40 Rex Roberts Pro/1/2 Men 23:29
40 Jake Akerberg Category 4/5 Men 23:29
42 Larry Jackson Evolution Racing Team/River City Bicycles Masters Category 1/2/3 Men 23:31
43 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com Masters Category 1/2/3 Men 23:32
44 Carl Hoefer HosmerChiro-RPM Mortgage Pro/1/2 Men 23:35
45 Zhaolong Wu Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Pro/1/2 Men 23:39
46 Robert Tornai Audi Masters Category 4/5 Men 23:43
47 Mark Sherman Langlois Brown Racing Masters Category 1/2/3 Men 23:46
48 Timothy Lang Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Pro/1/2 Men 23:49
49 Christopher DuBois Team Western Bikeworks Pro/1/2 Men 23:51
50 Jason Boynton Peet's Coffee Racing Masters Category 1/2/3 Men 23:53
51 Sherwood Plant Langlois Brown Racing Pro/1/2 Men 23:55
52 Andrew Warren Olympia Cycling Team Category 3 Men 23:57
53 Norman Frye Ski City Cycling Masters Category 1/2/3 Men 23:59
54 Matt Kline MARTYS Masters Category 1/2/3 Men 24:02
54 Jennifer Luebke Portland Bicycle Studio Pro/1/2 Women 24:02
56 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team Category 3 Men 24:03
56 Roger Worthington Worthy Brewing Masters Category 1/2/3 Men 24:03
58 Mark Yoder Team Bobs-bicycles.com Pro/1/2 Men 24:04
58 Stephen Bedford HosmerChiro-RPM Mortgage Pro/1/2 Men 24:04
58 Emmett Culp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 3 Men 24:04
61 Jedd Cox Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller Subaru Category 3 Men 24:05
61 Allan Schroeder Boise Rush Category 4/5 Men 24:05
61 Jason Whitley Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 4/5 Men 24:05
61 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles Masters Category 1/2/3 Men 24:05
61 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com Masters Category 1/2/3 Men 24:05
66 Stuart Smith Revelstoke Cycling Association Masters Category 1/2/3 Men 24:06
67 Jonathan MacDonald Rolling H Cycles Category 3 Men 24:07
67 Jason Hardrath Category 4/5 Men 24:07
69 Ryan Golbeck Mighty Riders Masters Category 1/2/3 Men 24:08
70 James Ji Cicada Racing Inc. Masters Category 1/2/3 Men 24:11
71 Mark Weideman MADDOG Racing p/b Microseal/Gq6 Masters Category 1/2/3 Men 24:14
72 Tucker Feyder Team Bobs-bicycles.com Category 3 Men 24:17
72 Brian Kohagen St Al Rolling H Cycles Category 3 Men 24:17
74 David Kuhns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Pro/1/2 Men 24:18
75 Gabe Masaquiza Mercedes Benz p/b George's Cycles Pro/1/2 Men 24:24
75 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Category 3 Men 24:24
75 Corbin Hudacek Category 4/5 Men 24:24
78 Cameron Clark Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Pro/1/2 Men 24:25
78 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Category 3 Men 24:25
80 Troy Duppenthaler Audi Category 3 Men 24:30
80 Sean Haidet Masters Category 1/2/3 Men 24:30
82 Benjamin Dent SBR CYCLES Category 3 Men 24:31
83 Kent Ross HosmerChiro-RPM Mortgage Pro/1/2 Men 24:35
84 Kenny Mcdaniel Category 3 Men 24:36
84 Kyle Berg Holtey Brown p/b Peak Condition Category 3 Men 24:36
86 Mikayla Maier Portland Bicycle Studio Pro/1/2 Women 24:38
87 Courtney Larsen Team Tosh p/b Hyperthreads Category 3 Men 24:40
88 Scott Allen Emde Sports Category 3 Men 24:41
89 Donald Armstrong MADDOG Racing p/b GQ6 Masters Category 1/2/3 Men 24:45
90 Kyle Roberts Pro/1/2 Men 24:46
90 Uhl Albert Uhl Albert Masters Category 1/2/3 Men 24:46
90 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles Masters Category 1/2/3 Men 24:46
90 Gary Porter Ogden One Masters Category 1/2/3 Men 24:46
90 Michael Benno Grixsen Brewing p/b West End Bikes Masters Category 1/2/3 Men 24:46
95 Zan Treasure Bountiful Bike Racing Masters Category 1/2/3 Men 24:49
96 Adam Kennedy English Cycles Pro/1/2 Men 24:50
97 Mason Harrelson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Pro/1/2 Men 24:53
97 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky Category 4/5 Men 24:53
99 John Garbo Pro/1/2 Men 24:55
99 Steven Walker Apex Racing Team Category 3 Men 24:55
101 Gregg Lasher Team Bobs-bicycles.com Category 4/5 Men 24:59
102 Nathan Abel Category 3 Men 25:00
103 Tim Root Masters Category 1/2/3 Men 25:01
104 Shane Savage Mighty Masters Category 1/2/3 Men 25:05
105 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Masters Category 4/5 Men 25:06
106 Francisco Pons PC4MEN Cycling Masters Category 1/2/3 Men 25:11
107 Joseph Tysoe Audi Masters Category 4/5 Men 25:12
108 Zachary Schoenfelder Team Bobs-bicycles.com Category 3 Men 25:13
109 Matthew Paez University of Montana Cycling Club Category 3 Men 25:15
110 Heather Yakely PC4MEN Cycling Pro/1/2 Women 25:26
111 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team Category 3 Men 25:30
112 Roger Lee Masters Category 1/2/3 Men 25:32
113 Adrian Bennett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Pro/1/2 Men 25:33
113 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Category 3 Men 25:33
115 James Ferguson Bountiful Mazda Cycling Team Masters Category 1/2/3 Men 25:34
116 Kristopher Celtnieks Hammer Velo Category 3 Men 25:35
117 Daniel Poggi Langlois Brown Racing Masters Category 1/2/3 Men 25:36
118 Zachary Johnson Audi Category 3 Men 25:37
118 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 3 Men 25:37
120 Josip Belavic Category 4/5 Men 25:38
121 Jeramy Martin Pro/1/2 Men 25:40
121 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team Category 3 Men 25:40
123 Paul Warner Boise Rush Pro/1/2 Men 25:43
124 Spencer Ito Pro/1/2 Men 25:44
125 Jannalyn Luttrell Pro/1/2 Women 25:48
126 John Kenney Rogue Masters Category 1/2/3 Men 25:50
127 Jason Elstad Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Category 3 Men 25:51
128 Alison Frye Ski City Cycling Pro/1/2 Women 25:52
129 Mary Emerson Team Tosh p/b Hyperthreads Category 3 Women 25:53
130 Tom James Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Masters Category 1/2/3 Men 25:54
131 Gabriel Keck Mercedes Benz p/b George's Cycles Category 3 Men 25:55
131 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bicycles Masters Category 1/2/3 Men 25:55
133 alejandro mittelholzer AyM bike Masters Category 1/2/3 Men 25:57
134 Zach Winter Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Pro/1/2 Men 26:00
135 Mike Stilton Monster Media/Spy racing P/B Fight Meso Elite Masters Masters Category 1/2/3 Men 26:06
136 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Western Bike Works Pro/1/2 Women 26:07
137 Justin Buell Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Pro/1/2 Men 26:08
137 Erik Tonkin Team S+M Pro/1/2 Men 26:08
139 Will Hahn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 3 Men 26:11
140 Stephen Tueller Bountiful Mazda Cycling Team Masters Category 1/2/3 Men 26:15
141 Tim Reinhart Giro/River City Bicycles Pro/1/2 Men 26:16
142 David Saltzberg Monster Media Racing p/b Western Bike Works Masters Category 1/2/3 Men 26:17
143 Alan Thomason Deschutes Brewery Masters Category 4/5 Men 26:19
144 eric schehen Team Cycle Sport Masters Category 1/2/3 Men 26:20
145 Nicole Pressprich Portland Bicycle Studio Pro/1/2 Women 26:22
146 koosha Aslani Category 4/5 Men 26:23
146 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team Pro/1/2 Women 26:23
148 Tom Hill bicycleattorney.com Masters Category 1/2/3 Men 26:25
149 Richard Thomas Pacific Premier Bank Cycling Team Masters Category 1/2/3 Men 26:30
150 Scott Conover Boise Rush Category 4/5 Men 26:31
151 Jeff Hunteman Category 3 Men 26:32
152 Graham MacDonald Rolling H Cycles Category 4/5 Men 26:33
153 Xander Viray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 3 Men 26:39
154 Joel Crouch Olympia Cycling Team Category 3 Men 26:40
155 Brook Mickelson Team RedRock Masters Category 1/2/3 Women 26:45
156 Hugo Fregoso Mercedes Benz p/b George's Cycles Pro/1/2 Men 26:53
157 Merritt Raitt Team S+M Masters Category 4/5 Men 26:55
158 Charles Forwood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 3 Men 26:56
159 Chris Schomaker Olympia Cycling Team Category 4/5 Men 26:57
160 Jim Englert Apex Racing Team Category 3 Men 27:02
161 Lise Grace Shuksan Velo Race Club Team Masters Category 1/2/3 Women 27:07
162 Sean Wallace Athletes Lounge Cycling Team Category 4/5 Men 27:12
163 Luis Valls Audi Masters Category 1/2/3 Men 27:17
163 Dawn Andres Portland Bicycle Studio Pro/1/2 Women 27:17
165 Austin Gilbert University of Montana Cycling Club Category 4/5 Men 27:25
166 Aaron Wolf Apex Racing Team Category 3 Men 27:27
167 Gabrielle Lehnert Hutch's Eugene Category 3 Women 27:32
168 Holly Henderson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Category 3 Women 27:34
169 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team Category 4/5 Women 27:36
170 Andrew Springer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 3 Men 27:39
171 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas Category 4/5 Men 27:43
172 Keegan Malany University of Montana Cycling Club Category 4/5 Men 27:45
173 William Erik Hofland Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Pro/1/2 Men 27:51
174 Helen Kennedy West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Category 4/5 Women 27:57
175 Ryan M Levering Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 4/5 Women 27:59
176 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Category 3 Women 28:08
177 Hazel Gross BATTLEKAT Category 3 Women 28:09
178 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Masters Category 1/2/3 Men 28:10
179 Kelley Smith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 3 Women 28:23
180 Holland LaRue Athletes Lounge Cycling Team Category 3 Women 28:34
181 Bart Brooke Team Bobs-bicycles.com Category 3 Men 28:36
182 Anna Megale Team Digest Health Clinic/Boise VeloWomen Category 3 Women 28:43
183 Steve Wright Grixsen Brewing p/b West End Bikes Masters Category 1/2/3 Men 28:44
184 Jamie Van Beek Shuksan Velo Category 3 Women 28:53
185 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team Category 3 Women 28:55
186 Alex Yale Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Pro/1/2 Men 28:57
187 Christine A Holland Portland Bicycle Studio Masters Category 1/2/3 Women 29:00
188 Tracey March Bowen Sports Performance Category 4/5 Women 29:17
189 Ben Tankus Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 4/5 Men 29:18
190 Todd Meier Mercedes Benz p/b George's Cycles Pro/1/2 Men 29:21
191 Tad Hamilton Mercedes Benz p/b George's Cycles Pro/1/2 Men 29:22
192 Brendan Cowley Jubilee Cycle Category 3 Men 29:28
192 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles Category 4/5 Men 29:28
192 Scott Powell Grixsen Brewing p/b West End Bikes Masters Category 1/2/3 Men 29:28
195 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles Category 4/5 Men 29:47
196 Ian Megale Boise Rush Pro/1/2 Men 29:51
197 Jarred Blankenship Look! Save a Life Masters Category 4/5 Men 29:58
198 Sophie Russenberger G.S. Russi Category 4/5 Women 30:25
199 Nadine Carter Team Digest Health Clinic/Boise VeloWomen Category 4/5 Women 31:03
200 Kimberley Elder Monster Media/Spy Racing p/b Fight Meso Category 4/5 Women 31:22
200 Mary Angelo Sunnyside Sports Masters Category 1/2/3 Women 31:22
202 Kurt Friederich Masters Category 4/5 Men 31:51
203 Eric Hinderager LRCC Category 3 Men 32:14
204 Chris Berry The Idaho Painter Masters Category 1/2/3 Men 32:23
204 Jordan Faulds Highfive Cycling Category 3 Women 32:23
206 Cole Hilton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 3 Men 32:47
207 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 4/5 Women 32:49
208 Lisa Heathman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Masters Category 1/2/3 Women 36:36