Baker City Cycling Classic: Stage 3 - BCCC Time Trial

Baker City, OR
June 25, 2016

Part of the Baker City Cycling Classic

Results Questions: Mark Doramus

Updated June 26, 2016 at 9:59 AM

Category 3 Men

Num Name Team Time Down Time
1 315 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 0:00:00 23:18
2 311 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 0:00:02 23:20
3 326 Benjamin Cook Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller Subaru 0:00:02 23:20
4 329 Andrew Warren Olympia Cycling Team 0:00:39 23:57
5 350 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 0:00:45 24:03
6 302 Emmett Culp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:00:46 24:04
7 325 Jedd Cox Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller Subaru 0:00:47 24:05
8 346 Jonathan MacDonald Rolling H Cycles 0:00:49 24:07
9 321 Tucker Feyder Team Bobs-bicycles.com 0:00:59 24:17
10 348 Brian Kohagen St Al Rolling H Cycles 0:00:59 24:17
11 324 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 0:01:06 24:24
12 351 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 0:01:07 24:25
13 316 Troy Duppenthaler Audi 0:01:12 24:30
14 347 Benjamin Dent SBR CYCLES 0:01:13 24:31
15 335 Kenny Mcdaniel 0:01:18 24:36
16 342 Kyle Berg Holtey Law p/b Peak Condition 0:01:18 24:36
17 332 Courtney Larsen Team Tosh p/b Hyperthreads 0:01:22 24:40
18 340 Scott Allen Emde Sports 0:01:23 24:41
19 336 Steven Walker Apex Racing Team 0:01:37 24:55
20 333 Nathan Abel 0:01:42 25:00
21 320 Zachary Schoenfelder Team Bobs-bicycles.com 0:01:55 25:13
22 352 Matthew Paez University of Montana Cycling Club 0:01:57 25:15
23 339 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team 0:02:12 25:30
24 323 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 0:02:15 25:33
25 341 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 0:02:17 25:35
26 317 Zachary Johnson Audi 0:02:19 25:37
27 303 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:02:19 25:37
28 312 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team 0:02:22 25:40
29 322 Jason Elstad Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 0:02:33 25:51
30 345 Gabriel Keck Mercedes Benz p/b George's Cycles 0:02:37 25:55
31 304 Will Hahn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:02:53 26:11
32 334 Jeff Hunteman 0:03:14 26:32
33 306 Xander Viray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:03:21 26:39
34 330 Joel Crouch Olympia Cycling Team 0:03:22 26:40
35 307 Charles Forwood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:03:38 26:56
36 327 Jim Englert Apex Racing Team 0:03:44 27:02
37 328 Aaron Wolf Apex Racing Team 0:04:09 27:27
38 301 Andrew Springer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:04:21 27:39
39 319 Bart Brooke Team Bobs-bicycles.com 0:05:18 28:36
40 343 Brendan Cowley Jubilee Cycle 0:06:10 29:28
41 344 Eric Hinderager LRCC 0:08:56 32:14
42 305 Cole Hilton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:09:29 32:47

Category 3 Women

Num Name Team Time Down Time
1 224 Mary Emerson Team Tosh p/b Hyperthreads 0:00:00 25:53
2 230 Gabrielle Lehnert Hutch's Eugene 0:01:39 27:32
3 226 Holly Henderson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 0:01:41 27:34
4 225 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 0:02:15 28:08
5 228 Hazel Gross BATTLEKAT 0:02:16 28:09
6 233 Kelley Smith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:02:30 28:23
7 221 Holland LaRue Athletes Lounge Cycling Team 0:02:41 28:34
8 232 Anna Megale Team Digest Health Clinic/Boise VeloWomen 0:02:50 28:43
9 231 Jamie Van Beek Shuksan Velo 0:03:00 28:53
10 222 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 0:03:02 28:55
11 229 Jordan Faulds Highfive Cycling 0:06:30 32:23
DNS 227 Megan Northey 32:23

Category 4/5 Men

Num Name Team Time Down Time
1 413 James Lavelle Cicada Racing Inc. 0:00:00 23:11
2 411 Jake Akerberg 0:00:18 23:29
3 405 Allan Schroeder Boise Rush 0:00:54 24:05
4 401 Jason Whitley Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:00:54 24:05
5 408 Jason Hardrath 0:00:56 24:07
6 422 Corbin Hudacek 0:01:13 24:24
7 423 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky 0:01:42 24:53
8 417 Gregg Lasher Team Bobs-bicycles.com 0:01:48 24:59
9 409 Josip Belavic 0:02:27 25:38
10 410 koosha Aslani 0:03:12 26:23
11 404 Scott Conover Boise Rush 0:03:20 26:31
12 416 Graham MacDonald Rolling H Cycles 0:03:22 26:33
13 414 Chris Schomaker Olympia Cycling Team 0:03:46 26:57
14 412 Sean Wallace Athletes Lounge Cycling Team 0:04:01 27:12
15 419 Austin Gilbert University of Montana Cycling Club 0:04:14 27:25
16 418 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 0:04:32 27:43
17 420 Keegan Malany University of Montana Cycling Club 0:04:34 27:45
18 403 Ben Tankus Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:06:07 29:18
19 407 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 0:06:17 29:28
20 406 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 0:06:36 29:47

Category 4/5 Women

Num Name Team Time Down Time
1 243 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 0:00:00 27:36
2 248 Helen Kennedy West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 0:00:21 27:57
3 242 Ryan M Levering Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:00:23 27:59
4 244 Tracey March Bowen Sports Performance 0:01:41 29:17
5 245 Sophie Russenberger G.S. Russi 0:02:49 30:25
6 241 Nadine Carter Team Digest Health Clinic/Boise VeloWomen 0:03:27 31:03
7 246 Kimberley Elder Monster Media/Spy Racing p/b Fight Meso 0:03:46 31:22
8 247 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:05:13 32:49

Masters Category 1/2/3 Men

Num Name Team Time Down Notes: Age Class Time
1 623 Dan Bryant Peet's Coffee Racing 0:00:00 + 21:46
2 643 Louie Amelburu MADDOG Racing p/b GQ6 0:00:44 * 22:30
3 653 Mark Schaefer Mad Dog Racing p/b GQ6 & Microseal 0:00:51 * 22:37
4 602 Vince Marcotte Langlois Brown Racing 0:01:05 22:51
5 615 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes 0:01:15 + 23:01
6 627 Maikey Lopera Hop Valley Brewing 0:01:18 + 23:04
7 619 Thomas Hainisch BendBroadband/WebCyclery.com 0:01:28 + 23:14
8 626 Eric Balog Hoback Sports/JHAF 0:01:31 + 23:17
9 613 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 0:01:34 + 23:20
10 605 Jason Elder Mercedes Benz p/b George's Cycles 0:01:34 23:20
11 601 Jeffrey Werner Langlois Brown Racing 0:01:37 23:23
12 611 Larry Jackson Evolution Racing Team/River City Bicycles 0:01:45 + 23:31
13 645 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 0:01:46 * 23:32
14 621 Mark Sherman Langlois Brown Racing 0:02:00 + 23:46
15 622 Jason Boynton Peet's Coffee Racing 0:02:07 + 23:53
16 660 Norman Frye Ski City Cycling 0:02:13 * 23:59
17 655 Matt Kline MARTYS 0:02:16 * 24:02
18 664 Roger Worthington Worthy Brewing 0:02:17 * 24:03
19 614 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles 0:02:19 + 24:05
20 618 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 0:02:19 + 24:05
21 630 Stuart Smith Revelstoke Cycling Association 0:02:20 + 24:06
22 606 Ryan Golbeck Mighty Riders 0:02:22 24:08
23 604 James Ji Cicada Racing Inc. 0:02:25 24:11
24 654 Mark Weideman MADDOG Racing p/b Microseal/Gq6 0:02:28 * 24:14
25 633 Sean Haidet 0:02:44 + 24:30
26 644 Donald Armstrong MADDOG Racing p/b GQ6 0:02:59 * 24:45
27 631 Uhl Albert Uhl Albert 0:03:00 + 24:46
28 651 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles 0:03:00 * 24:46
29 670 Gary Porter Ogden One 0:03:00 # 24:46
30 616 Michael Benno Grixsen Brewing p/b West End Bikes 0:03:00 + 24:46
31 647 Zan Treasure Bountiful Bike Racing 0:03:03 * 24:49
32 624 Tim Root 0:03:15 + 25:01
33 628 Shane Savage Mighty 0:03:19 + 25:05
34 658 Francisco Pons PC4MEN Cycling 0:03:25 * 25:11
35 603 Roger Lee 0:03:46 25:32
36 641 James Ferguson Bountiful Mazda Cycling Team 0:03:48 * 25:34
37 634 Daniel Poggi Langlois Brown Racing 0:03:50 + 25:36
38 659 John Kenney Rogue 0:04:04 * 25:50
39 662 Tom James Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:04:08 * 25:54
40 612 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bicycles 0:04:09 + 25:55
41 625 alejandro mittelholzer AyM bike 0:04:11 + 25:57
42 657 Mike Stilton Monster Media/Spy racing P/B Fight Meso Elite Masters 0:04:20 * 26:06
43 642 Stephen Tueller Bountiful Mazda Cycling Team 0:04:29 * 26:15
44 656 David Saltzberg Monster Media Racing p/b Western Bike Works 0:04:31 * 26:17
45 661 eric schehen Team Cycle Sport 0:04:34 * 26:20
46 646 Tom Hill bicycleattorney.com 0:04:39 * 26:25
47 629 Richard Thomas Pacific Premier Bank Cycling Team 0:04:44 + 26:30
48 665 Luis Valls Audi 0:05:31 * 27:17
49 649 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 0:06:24 * 28:10
50 632 Steve Wright Grixsen Brewing p/b West End Bikes 0:06:58 + 28:44
51 617 Scott Powell Grixsen Brewing p/b West End Bikes 0:07:42 + 29:28
52 663 Chris Berry The Idaho Painter 0:10:37 * 32:23
DNS 650 Perry Lund Hutch's Eugene * 32:23

Masters Category 1/2/3 Women

Num Name Team Time Down Notes: Age Class Time
1 283 Brook Mickelson Team RedRock 0:00:00 + 26:45
2 284 Lise Grace Shuksan Velo Race Club Team 0:00:22 * 27:07
3 281 Christine A Holland Portland Bicycle Studio 0:02:15 + 29:00
4 282 Mary Angelo Sunnyside Sports 0:04:37 + 31:22
5 290 Lisa Heathman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:09:51 * 36:36

Masters Category 4/5 Men

Num Name Team Time Down Notes: Age Class Time
1 501 Robert Tornai Audi 0:00:00 + 23:43
2 504 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:01:23 + 25:06
3 502 Joseph Tysoe Audi 0:01:29 + 25:12
4 511 Alan Thomason Deschutes Brewery 0:02:36 * 26:19
5 514 Merritt Raitt Team S+M 0:03:12 * 26:55
6 503 Jarred Blankenship Look! Save a Life 0:06:15 + 29:58
7 510 Kurt Friederich 0:08:08 * 31:51

Pro/1/2 Men

Num Name Team Time Down Time
1 128 Dillon Caldwell Audi 0:00:00 21:48
2 151 Gray Skinner Droplr 0:00:00 21:48
3 101 Kai Applequist Mercedes Benz p/b George's Cycles 0:00:06 21:54
4 149 Kaler Marshall Audi 0:00:10 21:58
5 118 Daniel Lincoln HosmerChiro-RPM Mortgage 0:00:25 22:13
6 158 Lance Haidet 0:00:34 22:22
7 138 Elliot Salmon Team Boise Rush 0:00:36 22:24
8 154 Robert Pasco SAFEWAY Cycling 0:00:55 22:43
9 111 Johnathan Crandall Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:00:58 22:46
10 120 Colin Gibson HosmerChiro-RPM Mortgage 0:01:02 22:50
11 139 Stefan Zavislan US Military Endurance Sports 0:01:04 22:52
12 146 Dakota Gracey 0:01:09 22:57
13 147 Anthony Fitch 0:01:09 22:57
14 150 Trevor Jackson Canyon Bicycles-Shimano 0:01:14 23:02
15 129 Steven Wilssens Audi 0:01:15 23:03
16 140 John ShalekBriski US Military Endurance Sports 0:01:15 23:03
17 153 Chris Wyman Pacific Premier Bank Cycling Team 0:01:18 23:06
18 106 Rob Scheffler Mercedes Benz p/b George's Cycles 0:01:20 23:08
19 119 Christopher Bagg HosmerChiro-RPM Mortgage 0:01:22 23:10
20 107 Josh Howard Mercedes Benz p/b George's Cycles 0:01:25 23:13
21 133 Jeremy Russell Giro/River City Bicycles 0:01:27 23:15
22 130 Jack Duncan Audi 0:01:29 23:17
23 103 Jeremy Ward Mercedes Benz p/b George's Cycles 0:01:30 23:18
24 112 Phillip Kearns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:01:39 23:27
25 144 Rex Roberts 0:01:41 23:29
26 123 Carl Hoefer HosmerChiro-RPM Mortgage 0:01:47 23:35
27 115 Zhaolong Wu Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:01:51 23:39
28 114 Timothy Lang Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:02:01 23:49
29 157 Christopher DuBois Team Western Bikeworks 0:02:03 23:51
30 135 Sherwood Plant Langlois Brown Racing 0:02:07 23:55
31 155 Mark Yoder Team Bobs-bicycles.com 0:02:16 24:04
32 121 Stephen Bedford HosmerChiro-RPM Mortgage 0:02:16 24:04
33 117 David Kuhns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:02:30 24:18
34 102 Gabe Masaquiza Mercedes Benz p/b George's Cycles 0:02:36 24:24
35 116 Cameron Clark Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:02:37 24:25
36 122 Kent Ross HosmerChiro-RPM Mortgage 0:02:47 24:35
37 141 Kyle Roberts 0:02:58 24:46
38 152 Adam Kennedy English Cycles 0:03:02 24:50
39 143 Mason Harrelson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:03:05 24:53
40 148 John Garbo 0:03:07 24:55
41 113 Adrian Bennett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:03:45 25:33
42 142 Jeramy Martin 0:03:52 25:40
43 132 Paul Warner Boise Rush 0:03:55 25:43
44 145 Spencer Ito 0:03:56 25:44
45 159 Zach Winter Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 0:04:12 26:00
46 125 Justin Buell Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 0:04:20 26:08
47 156 Erik Tonkin Team S+M 0:04:20 26:08
48 134 Tim Reinhart Giro/River City Bicycles 0:04:28 26:16
49 108 Hugo Fregoso Mercedes Benz p/b George's Cycles 0:05:05 26:53
50 124 William Erik Hofland Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 0:06:03 27:51
51 126 Alex Yale Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 0:07:09 28:57
52 104 Todd Meier Mercedes Benz p/b George's Cycles 0:07:33 29:21
53 105 Tad Hamilton Mercedes Benz p/b George's Cycles 0:07:34 29:22
54 131 Ian Megale Boise Rush 0:08:03 29:51
DNS 137 Eric Gregg Team Boise Rush 29:51

Pro/1/2 Women

Num Name Team Time Down Time
1 202 Jennifer Luebke Portland Bicycle Studio 0:00:00 24:02
2 203 Mikayla Maier Portland Bicycle Studio 0:00:36 24:38
3 208 Heather Yakely PC4MEN Cycling 0:01:24 25:26
4 205 Jannalyn Luttrell 0:01:46 25:48
5 210 Alison Frye Ski City Cycling 0:01:50 25:52
6 207 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Western Bike Works 0:02:05 26:07
7 201 Nicole Pressprich Portland Bicycle Studio 0:02:20 26:22
8 206 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 0:02:21 26:23
9 204 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 0:03:15 27:17
DNS 209 Rachel Holzer Sisterhood of cycling 27:17