Portland Short Track Series

Portland International Raceway, OR
Mon, June 4 to Mon, July 30, 2018

Updated June 12, 2018 at 10:44 AM

Category 1 Men 45+

Name Team Points
1 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 280
2 James Tervo Team S+M 216
3 Tom Williamson Team 10 Barrel 140
4 Terry Hamness Dialed Cycling Team 140
5 Anthony Ohotto ANTHM Collective 119
6 Martin Baker bicycleattorney.com 110
7 Ronald Kizziar Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 95
8 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 86
9 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 82
10 Scott Trautman Dialed Cycling Team 81
11 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 80
12 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 74
13 Peter Rueegger ANTHM Collective 69
14 Jeff Standish Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 64
15 John Napier 53
16 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 52
17 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 36
18 Joe Field 34
19 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 32
20 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 20

Category 1 Men U45

Name Team Points
1 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 240.0
2 Fred mills 196.0
3 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 180.0
4 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 180.0
5 Dustin Henderson Deschutes Brewery 136.0
6 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport 119.0
7 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 107.0
8 Joshua Johnston 100.0
9 Ira Ryan Breadwinner Cycles 90.0
10 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 90.0
11 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 72.5
12 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 54.0
13 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 53.0
14 Shawn Small Ruckus Test Team 51.0
15 Tim Goodall 50.0
16 Michael Collins bicycleattorney.com 32.0
17 Jonathan Maus 26.0
18 Curtis Loeb Hammer Velo 24.0
19 Bryce Jenkinson 20.0

Category 2 Men 40-49

Name Team Points
1 Mike Hamness Dialed Cycling Team 210.0
2 Dustin Henderson Deschutes Brewery 200.0
3 Lance Heppler Dialed Cycling Team 140.0
4 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 125.0
5 Brian Wise Dialed Cycling Team 123.0
6 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 122.0
7 Chris Wierman Dialed Cycling Team 111.0
8 Steve Popp Team Oregon p/b Rodda Paint 98.0
9 Abram Hernandez BeerMongers 94.0
10 Steve Crosier Cyclepath Racing 80.0
11 Brian Little BeerMongers 79.0
12 David Rosen Sage Titanium 78.0
13 Bill Klingler BeerMongers 69.0
14 Matt Hooge 66.0
15 Jerry Inscoe Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 60.0
16 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 56.5
17 Matthew Smith Swift Racing 44.0
18 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 40.0
19 Eric Cress Team 10 Barrel 36.0
20 Ted Byram 36.0
21 Ryan Morgan Trusty Switchblade 33.0
22 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 29.0
23 Will Cortez 29.0
24 Craig Carter Harder Cycling 28.0
25 Carl Anton Dialed Cycling Team 26.0
26 Eric Aldinger Team Finger 25.0
27 Wick Ashley 24.0
28 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 21.0
29 Benjamin Drucker Swift Racing 20.0
30 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 18.0
31 Steve Black Trusty Switchblade 17.0
32 Geoff Grummon-Beale bicycleattorney.com 16.0
33 Brian Johnson Tuite Bicycle Repair 15.0
34 Nolan Restivo 13.0
35 Vincent Zitkovich 13.0
36 Jerry Campbell BeerMongers 11.0
37 Ben Salzberg Team Slow 10.5
38 James Green 9.0
39 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling 8.0
40 Jimmy Gantz bicycleattorney.com 5.0
41 David Hewett The Spokesmen 4.0
42 Chester Artman Nossa Familia Coffee Cycling 3.0
43 Scott Barker 1.0

Category 2 Men 50-59

Name Team Points
1 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 230
2 Jeffrey Whitaker Cyclepath Racing 210
3 Tim Schauer Sage Titanium 175
4 Chris Page 165
5 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 125
6 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 100
7 Erik Goodfriend Hammer Velo 92
8 Rob Russell 82
9 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 74
10 Chris Sautter ANTHM Collective 61
11 Matthew Martel 61
12 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 60
13 Duff Linde Camas Bike and Sport 57
14 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 51
15 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 46
16 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 45
17 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40
18 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40
19 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40
20 Charles Barrett Cyclepath Racing 37
21 David Ripp 36
22 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 32
23 Edward Knight Cyclepath Racing 28
24 Rob Russell Camas Bike and Sport 26
25 David Bussey 25
26 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 24
27 Pete Conklin 24
28 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 23
29 Jon Gove Grouptrail Cycling 22
30 Jason Bietz 18
31 John OBrien Evolution Racing Team/Project Bike 15
32 Kris Schamp Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 8

Category 2 Men 60+

Name Team Points
1 Tom Webb Team Rose City 300
2 David Luoma Cyclepath Racing 220
3 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 160
4 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 150
5 Dave Burnard 130
6 Mark Hildebrandt 125
7 Russell Speirn Cyclepath Racing 112
8 larry stryker The Spokesmen 93
9 John Moyer 90
10 Edward Lanton 76
11 Dean Lee 68
12 Gil Ormerod Team S+M 50
13 Tom Heywood 36
14 Einar Traa 20

Category 2 Men U40

Name Team Points
1 Chad Balthazor BeerMongers 220
2 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 200
3 Zachary Berkompas Dialed Cycling Team 190
4 Christopher San Agustin Team Coastal 117
5 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 100
6 Chris Schomaker Grown Rogue Cycling Team 90
7 Carl Aldrich BeerMongers 88
8 Doug Merritt BeerMongers 81
9 Justin Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 80
10 Jack Lamey Rebound/Tireless Velo 80
11 Andrew Smith Swift Racing 76
12 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 65
13 Ben Iwasa Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 60
14 Justin Barnhart 58
15 Adam Burgess 56
16 James Bradley Cyclepath Racing 50
17 Dean Bunnell 48
18 Colin Howard Hammer Velo 45
19 Matthew Wilkins Team Coastal 45
20 John Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 40
21 Jordan Rickards Dialed Cycling Team 39
22 Adam Stewart 36
23 Grant Cowie 29
24 Cooper Irwin 27
25 David Sterry 26
26 Craig Harrison Team Coastal 24
27 Jonathan Coy Team Finger 20
28 Cory Solovewicz Swift Racing 19
29 Charlie Burns 18
30 Forest Wilson 16
31 Andrew Slater BeerMongers 15
32 Dustin Harder Harder Cycling 10

Category 2 Women 45+

Name Team Points
1 Sharon Anderson Grown Rogue Cycling Team 240
2 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 200
3 Pam Reid Team Rose City 170
4 Suzy Renn Team Slow 145
5 Kathryn Lewis Gladyators 140
6 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 100
7 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 90
8 Jan Moss Hammer Velo 72
9 Traci Smolen Team S+M 72
10 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 68
11 Shawna Whitton BeerMongers 29

Category 2 Women U45

Name Team Points
1 Nikki Balderson bicycleattorney.com 300
2 Kate Drennan BeerMongers 200
3 Nicole Beckwith 140
4 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 130
5 Heather VanValkenburg Cyclepath Racing 127
6 Mckenna Mckee TCNF.LEGAL Racing Team 96
7 Taylor Snider Team Coastal 80
8 Nita Galambos Tuite Bicycle Repair 78
9 Lauren Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 76
10 Shelly Boelter Cyclepath Racing 68
11 Erinne Goodell Team Slow 67
12 Molly Leonard BeerMongers 65
13 Kimberly Sass Sorella Forte 64
14 Carley Leins Team Nonstop 62
15 Beth Flanagan BeerMongers 62
16 Hannah Moore 53
17 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 51
18 Whitney Hooker Team Finger 46
19 Remy Maguire 39
20 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 32
21 Rachel Bagley Breadwinner Cycles 29
22 Iris Dougherty 26
23 Marie Major 25
24 Maggie Creviston CX Pistols p/b Gigantic Brewing 24
25 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 15

Category 3 Men 10-13

Name Team Points
1 Jackson Dale PDX Devo Junior Cycling 300
2 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 200
3 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 170
4 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 96
5 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy 95
6 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 80
7 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 60
8 Weston Forbes 58
9 jackson Schlicker 50
10 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 50
11 Wyatt Krogh 40
12 Kai Shays 40
13 Henry Tuttle bicycleattorney.com 40
14 Sam Raheem 36
15 Gus Tonkin Team S+M 32
16 Issak Walker Hammer Velo 29

Category 3 Men 14-18

Name Team Points
1 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport 260
2 Benjamin Tai Cyclepath Racing 240
3 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 155
4 Jacob Hamness 125
5 Carter Hanley Cyclepath Racing 104
6 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 100
7 Eric Tervo 96
8 Caden Alt 90
9 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo 50
10 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 45
11 Levi Carlton 32
12 Collin Small Dialed Cycling Team 29
13 Federico Spedini 29
14 Gabriel Royce The Spokesmen 26

Category 3 Men 19-39

Name Team Points
1 Andrzej Stadnik 260
2 Tommy Cardwell 150
3 Geoff Sosebee 130
4 Jesse Merrithew 120
5 Philippe Gauthier Holtey Brown p/b Peak Condition 100
6 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 100
7 Patrick Johnson 100
8 Ryan Farncomb 96
9 Rolland Hayden 85
10 Ben Gagosian 83
11 Matthew Boelter 71
12 Ethan Furniss Breadwinner Cycles 69
13 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 65
14 Dan E Peterson 54
15 Carlisle Daniel 36
16 Spencer Giles 36
17 Max Soontararak Team 10 Barrel 35
18 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 32
19 David Moyer 26
20 Eric Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 24
21 Jared Gruter 22
22 Ben Waters Holtey Brown p/b Peak Condition 20
23 Zach Sample 20
24 Cole Britton 20
25 Max Goss 18
26 Jacob Horn 18
27 Jeffrey Luxmore 17
28 Ronald Zito 16
29 Matt Erdman 15
30 Gerardo Gonzalez 15
31 Stephan Morris Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 14
32 Patrick Sullivan Dialed Cycling Team 14
33 Cullen Freeman 13
34 Cory Solovewicz Swift Racing 12
35 Charles Klinger 12
36 Dean Proteau 11
37 Drew Trapnell 11
38 Aaron Beasley 10
39 Andrew Marchington 9
40 Tyler Bump 8
41 Adam Shuey 7
42 Martin Joyce 6
43 Neil Haiga 5
44 John Fortes 4

Category 3 Men 40-49

Name Team Points
1 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 180
2 Michael Kolb ANTHM Collective 140
3 Joshua Boelter Cyclepath Racing 136
4 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 118
5 Frederick Smelser 116
6 Greg Schmitt Trusty Switchblade 100
7 Steffen Furholm 85
8 Troy Cross 77
9 Jeff Dill ANTHM Collective 75
10 Mike Genovese 74
11 Garrett Tyburski 72
12 Philip Cardwell 69
13 Ashley Williams ANTHM Collective 67
14 Matthew Jetton 66
15 John Pettitt ANTHM Collective 66
16 Richard Lorenz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 60
17 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 50
18 Rob Fleskes Harder Cycling 50
19 Barry Pieratt Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48
20 Phillip M Trost Team S+M 47
21 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 45
22 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 38
23 Fred Smelcer 32
24 Brad Self Grouptrail Cycling 27
25 Dylan VanWeelden 26
26 Tony Ruiz 25
27 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix 24
28 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 22
29 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 22
30 Ben Salzberg Team Slow 21
31 Jason Grove 20
32 Joseph French Swift Racing 20
33 Joe Kim Camas Bike and Sport 17
34 Josh Federspiel 14
35 Jeff Copus Team 10 Barrel 14
36 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13
37 David Alt 13
38 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix 12
39 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 10
40 Ben Beyer 9
41 Eric Giacchiny 8
42 Jason Ekman Dialed Cycling Team 7
43 John Golden 6
44 Jake Creviston 4
45 Chad Carlton 3
46 Chris Boyce 3
47 Shaun Stiles 2
48 Tim Root 1

Category 3 Men 50+

Name Team Points
1 Jeff Boehlke The Spokesmen 300
2 Brian Bogle Dialed Cycling Team 210
3 Thomas Royce The Spokesmen 170
4 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 135
5 Matt Taini 111
6 Tim Dorman Camas Bike and Sport 106
7 Roy Velardi Camas Bike and Sport 104
8 Rob Perry 80
9 Kim A Neve 73
10 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 72
11 John Prosser Revenge Cycling & Racing 69
12 Tony Pitone 68
13 David Cady 66
14 Tom Bird 66
15 lawrence jobe 60
16 Ben Needham Team Oregon p/b Rodda Paint 46
17 Thomas Hurst 41
18 Bryan Curry 38
19 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 38
20 Robert Vigeant US Military Endurance Sports 37
21 Vincent Plaza 31
22 Emanuel McGladrey 28
23 John Condon Dialed Cycling Team 27
24 Jerry Haxby 21
25 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 16
26 Brian Kavanagh 13
27 Tim Whiteky 13
28 Mark Rodent 12
29 Mike Estes 11
30 Steve Corrie 10
31 Dennis Sweeten 8
32 George Wright 7

Category 3 Women 10-13

Name Team Points
1 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 300
2 kayden mckee TCNF.LEGAL Racing Team 240
3 Aleena Knight Cyclepath Racing 170
4 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 122
5 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 85
6 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 72
7 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 60
8 Sidney Litth 50
9 Sydney Little BeerMongers 45

Category 3 Women 14-18

Name Team Points
1 Sascha Knight Cyclepath Racing 220
2 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 200
3 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 160
4 Hannah Whiteley 140
5 Emma Royce The Spokesmen 136
6 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 135
7 Ella Wilks Rebound/Tireless Velo 130

Category 3 Women 19+

Name Team Points
1 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 260
2 Ashlyn Johnson 200
3 Mari Little BeerMongers 140
4 Jocelyn Gary 131
5 Mollie Futterman BeerMongers 95
6 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 91
7 Kaya Lydamore Battlekats 86
8 Jamie Keiser Sorella Forte 76
9 Stacey Stromberg Gladyators 68
10 Elise Moran 64
11 Ashley Lance BeerMongers 60
12 Margaret Dale bicycleattorney.com 52
13 Rachel Cameron Trusty Switchblade 51
14 Christy Hawkins Team AF 50
15 Tina Bender bicycleattorney.com 45
16 Cindy Bianchini 36
17 Korrie Hicks 36
18 Cassie Capone Swift Racing 32
19 Alison Crocker 32
20 Megan Horst Gladyators 32
21 Sarah Hayden 31
22 Lori Brault 29
23 Christy Schermerhorn 28
24 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 25
25 Renee Beard 24
26 Sally Loughridge Hammer Velo 20
27 Manog Lo 20
28 Sierra Reid 18
29 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 18
30 Erin Mensing 17
31 Any Acymour 16
32 Kristin Wells 15
33 Karon Rakoz Camas Bike and Sport 13
34 Jodi Gaylord Gladyators 12
35 Stephanie Farias 11
36 Shannon Tauscher Rebound/Tireless Velo 9
37 Valerie Arkell Gladyators 6

Clydesdale

Name Team Points
1 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 300
2 David Gulick 200
3 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 166
4 Josh Snyder Marys Bicycle Club 166
5 Mark Sather Team 10 Barrel 135
6 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 106
7 Jon Coney 98
8 Mike Reddig Dialed Cycling Team 94
9 Raymond Egan The Spokesmen 80
10 Paul Toufar bicycleattorney.com 56
11 Jeff Tedder Hammer Velo 53
12 Jon Pearson Sage Titanium 50
13 Stephen Carter The Spokesmen 46
14 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 42
15 Michael Fox 42
16 Bryan Smith Hammer Velo 36
17 Michael Clark Stumptown Cycling Club 32
18 Christian Clay Dialed Cycling Team 27
19 Jacques LaFortune 22
20 Daniel Pungor 16
21 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 15
22 Ivan Anderholm 14
23 Reid Blomguist 13

Elite Men

Name Team Points
1 Mitchell Trux PDX TI 260
2 Shannon Skerritt 195
3 Andrew Coe 180
4 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 170
5 Doug Wilmes 127
6 James Ceccorulli Team S+M 116
7 Felipe Nystrom 92
8 Brian Kesselman ANTHM Collective 74
9 Brian Anthony ANTHM Collective 72
10 Paul Johnson Ruckus Test Team 50
11 Gabriel Linn Trusty Switchblade 40
12 Will Kelsay 32
13 Paul Furst Dialed Cycling Team 29
14 Dan Watson 29
15 Jeremy Russell 26
16 Leland Gilmore 26
17 Paul LaCava 24

Elite/Category 1 Women

Name Team Points
1 lindsay jackson 260
2 Laura Trace Team Oregon p/b Rodda Paint 190
3 Julie Browning Cyclepath Racing 160
4 Aliza Richman 117
5 Abra McNair 105
6 Carrie Johnston 102
7 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 100
8 Janelle Bickford 95
9 Ashlyn Johnson 50
10 Kristen minarik bicycleattorney.com 40
11 Megan Faris 36
12 Mielle Blomberg Team S+M 29

Singlespeed

Name Team Points
1 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 300
2 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 220
3 Kyle Mensing Stages Cycling 150
4 Joe Santos Cyclepath Racing 140
5 James Tervo Team S+M 135
6 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 112
7 Nat Johnson 87
8 Robert Jackson 82
9 Pete Rubijono 71
10 Jason Britton A New Cycling Team 69
11 Steven Thorne 65
12 John Gulick 62
13 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 50
14 Seth Patla PDX TI 50
15 John Napier 43
16 William Alcorn 43
17 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42
18 David Boerner A New Cycling Team 36
19 Tony Pereira Breadwinner Cycles 35
20 Daniel Shaw 34
21 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 26
22 Eric Stolberg ANTHM Collective 26
23 Andy Edick Swift Racing 24
24 Matt Radich Team Dr Will Bar 24
25 Jacob Furniss 23
26 Christian Reed 16
27 Derek Ehlers 16
28 Bob Rakoz Camas Bike and Sport 16
29 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15
30 David Hewett The Spokesmen 15
31 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint 14
32 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12
33 Aaron Anderson 12
34 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 11
35 Matthew Schwartz 10
36 lawrence jobe 9
37 Vincent Zitkovich 9
38 Kyle Ireton ANTHM Collective 8
39 Jake Campbell 7
40 Heidi Seefeld 6
41 Suzy Renn Team Slow 5
42 Scott Barker 5
43 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 4
44 Mielle Blomberg Team S+M 4
45 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 3
46 Eric Hoffman 1
47 Maxwell Merkle 1