Grand Prix Carl Decker

OR
Sat, September 1 to Sat, September 29, 2018

Updated August 31, 2018 at 8:33 AM

Athena

Name Team Points
1 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 300
2 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 140
3 Kim Gerhardt 130
4 Dorothy Topper Team Finger 80
5 Nancy Grossman Team Planet X USA p/b Xiologix 60

Category 1/2 35+ Men

Name Team Points
1 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 280
2 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 260
3 Joe Santos Cyclepath Racing 155
4 Chad Swanson Team S+M 110
5 David Krause Trusty Switchblade 96
6 Brian Anthony ANTHM Collective 95
7 Michael Brown Fulcrum Properties/WebCyclery 94
8 Rick Metz bicycleattorney.com 90
9 Doug Merritt BeerMongers 87
10 Webster Wilson Cyclepath Racing 80
11 Carl Werner 78
12 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 58
13 Greg Adams Cyclepath Racing 46
14 Mathew Braun 38
15 Ira Ryan Breadwinner Cycles 37
16 Bart Bowen Deschutes Brewery 32
17 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 32
18 John Weathers bicycleattorney.com 29
19 Bryce Jenkinson Team Finger 24
20 Mark DeResta Team Finger 22
21 Matt Jamison Grouptrail Cycling 20
22 Derek Bowers 20
23 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components 18
24 Joshua Johansen Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 18
25 Joe Martin 16
26 James Coats 15
27 Michael Szwaya bicycleattorney.com 15
28 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 15
29 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 14
30 Andy Kunkler Team Finger 13
31 Lance Heppler Dialed Cycling Team 12
32 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12
33 Alex Accetta Stumptown Cycling Club 11
34 Tre Hendricks 10

Category 1/2 35+ Women

Name Team Points
1 Ann Kennedy bicycleattorney.com 260
2 Anna Saltonstall 156
3 Kimberly Sass Sorella Forte 150
4 Katy Salinas Swift Racing 140
5 Rebecca Hillary Team AF 106
6 Ashlyn Johnson 100
7 Susan Koonce Sorella Forte 92
8 Stephanie Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery 80
9 Patricia Strange Deschutes Brewery 76
10 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 45
11 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 45
12 Julie Wilson Team Finger 40
13 Suzy Renn Team Slow 36
14 Brittany Stover Team AF 29

Category 1/2 Men

Name Team Points
1 Carl Decker 300
2 Shannon Skerritt 157
3 Andrew Coe PDX TI 150
4 Robert Cummings Mettle Cycling 141
5 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 135
6 James Williams Deschutes Brewery 110
7 Josh Kelley Breadwinner Cycles 80
8 Max Ritzow PDX TI 71
9 Andrew Loaiza Cyclepath Racing 69
10 Mitchell Trux PDX TI 68
11 Evan Murphy 65
12 Seth Patla PDX TI 64
13 Jeremy Russell River City Bicycles / Bike Law 60
14 Lucas Strain 53
15 Zak Winter 50
16 Ben Guernsey Mettle Cycling 42
17 Gabriel Linn Mettle Cycling 42
18 Jacob Rathe 36
19 Andrew Smith Swift Racing 35
20 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 29
21 Erik Hammerquist TCNF.LEGAL Racing Team 24
22 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 23
23 Kurt Wolfgang 22
24 Felipe Nystrom 18
25 Paul Furst Dialed Cycling Team 16
26 Mark Severy 15
27 Xander Viray Mettle Cycling 15
28 Chris Swan Team Oregon p/b Rodda Paint 15
29 Molly Cameron 14
30 Paul Armstrong 14
31 Ryder Uetrecht 12
32 Matthew Smith Swift Racing 11
33 Josiah Zukowski 9
34 Jordan Barber Hutch's Eugene 8

Category 1/2 Women

Name Team Points
1 Clara Honsinger Team S+M 200
2 Serena Bishop Gordon 180
3 Ashlyn Johnson 160
4 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 160
5 Mckenna Mckee TCNF.LEGAL Racing Team 126
6 Elizabeth White 126
7 Tina Brubaker 87
8 Holland LaRue Team Finger 76
9 Laura Parsons 60
10 Laura Winberry 60
11 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 55
12 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair 50
13 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 45
14 Emily Boscacci Grown Rogue Cycling Team 40
15 Elise Huggins 32
16 Angharad Porteous bicycleattorney.com 32
17 Alexandra Burton 29

Category 2/3 Men

Name Team Points
1 Ian Brown Bend Endurance Academy 260
2 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 180
3 Dustin Henderson Deschutes Brewery 140
4 Erik Hammerquist TCNF.LEGAL Racing Team 130
5 Randall Fransen Mettle Cycling 115
6 Brad Davidson Grouptrail Cycling 100
7 Adam Kachman Mettle Cycling 89
8 Ben Pederson Grouptrail Cycling 84
9 Paul Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 80
10 Maxwell Southam 75
11 Christian Lam 62
12 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team 62
13 Peter Madsen 53
14 Keith McIntire BeerMongers 48
15 Greg McElravy 48
16 Chad Balthazor BeerMongers 40
17 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix 40
18 Chris Sarrett Hutch's Eugene 39
19 Christopher Ramsey Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 38
20 Gavin Bowen 32
21 David Cushman Grouptrail Cycling 30
22 Aaron Russell Team Finger 29
23 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 29
24 Ryan P. Gilles Byzick + Company Cycling 28
25 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 27
26 Alan Barton Grown Rogue Cycling Team 20
27 Grant Headley Swift Racing 18
28 Ty Goldsby 18
29 Ben Waters Holtey Brown p/b Peak Condition 15
30 Charlie Douthwaite Team Coastal 15
31 Aaron Sander Cyclepath Racing 15
32 Justin Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 14
33 Joel Crouch Grown Rogue Cycling Team 14
34 Adam Moore Grouptrail Cycling 14
35 Adam Ruff 13
36 Jacob Olander Bend Endurance Academy 12
37 Jordan Babb 12
38 Chris Schomaker Grown Rogue Cycling Team 12
39 Jordan Wilson Marys Bicycle Club 11
40 Christopher San Agustin Team Coastal 10
41 Andrew Suchocki BeerMongers 9
42 Michael Collins bicycleattorney.com 9
43 Ryan Chase Deschutes Brewery 9
44 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 8
45 Michael Aylward Bonk Collective 8
46 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 8
47 Joe Martin 7
48 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 6
49 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 4
50 Patrick Case Swift Racing 4
51 Walker Hendricks 3
52 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 3
53 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 2
54 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 1
55 John Pearson Byzick + Company Cycling 1
56 Ben Tankus Byzick + Company Cycling 1

Category 2/3 Women

Name Team Points
1 Carley Leins Team Nonstop 210
2 Katy Giombolini 148
3 Nicole Beckwith Team Nonstop 130
4 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team 104
5 Taylor Snider Team Coastal 100
6 Holly Baird Team Nonstop 100
7 Lauren Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 92
8 Marie Major 75
9 Natasha Visnack Bend Endurance Academy 65
10 Sara Headley Swift Racing 61
11 Kaya Lydamore Battlekats 61
12 Kate Drennan BeerMongers 60
13 Audrey Squires CX Pistols p/b Gigantic Brewing 45
14 Kayt Mathers Grown Rogue Cycling Team 45
15 Hannah Moore 43
16 Susannah Nelson HiFi Sound Cycling Components 40
17 Jacqueline Mautner Team AF 40
18 Alexandria Schultz Grown Rogue Cycling Team 40
19 Nia Ransom 32
20 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 26
21 Krissy Brunsman 26
22 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 22
23 Brittany Stover Team AF 22
24 Heather Wolfgang 20
25 Keeley Brownback 18
26 Sharon Anderson HiFi Sound Cycling Components 13
27 Sarah Layton Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 12

Category 3 35+ Men

Name Team Points
1 Chris Wierman Dialed Cycling Team 260
2 Michael Aylward Bonk Collective 220
3 Brent Morrow 160
4 Jordan Miller Deschutes Brewery 125
5 Lance Heppler Dialed Cycling Team 100
6 Terry Hamness Dialed Cycling Team 99
7 Brian Wise Dialed Cycling Team 96
8 David Spurr 91
9 Peter Gutwald Sage Titanium 72
10 Dan Baier Team Finger 65
11 Dan Werle 56
12 Franz Bruggemeier 52
13 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 52
14 Eric Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 49
15 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45
16 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 44
17 Christopher Moore 44
18 Scott Chamberlain Team Planet X USA p/b Xiologix 36
19 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 34
20 Jay Small Dialed Cycling Team 33
21 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 30
22 Wade Hewitt 29
23 Mike Hamness Dialed Cycling Team 26
24 Jerry Inscoe Sage Titanium 26
25 Steve Popp Team Oregon p/b Rodda Paint 26
26 Joel Crouch Grown Rogue Cycling Team 22
27 James Green Trusty Switchblade 21
28 Jeff Copus Team 10 Barrel 19
29 Chris Moor Deschutes Brewery 18
30 Jason Whitley Team Oregon p/b Rodda Paint 18
31 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 18
32 Jason Bavuso 15
33 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 14
34 Kiel Fletcher 14
35 Nathan Dramer bicycleattorney.com 14
36 James Bradley Cyclepath Racing 12
37 Paul Souders 12
38 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix 11
39 Demian Bailey Marys Bicycle Club 10
40 Christopher Tuttle bicycleattorney.com 8
41 John Ohotto Swift Racing 8
42 Andy Letourneau 8
43 Darin Swan Trusty Switchblade 7
44 Lars Pedersen 7
45 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 6
46 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 4
47 David Burke CX Pistols p/b Gigantic Brewing 4
48 Gary Kim Grouptrail Cycling 4
49 David Rasca Half Penny Cycling Team 3
50 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 2
51 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 2
52 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 2
53 Nolan Restivo 1

Category 3 35+ Women

Name Team Points
1 Pam Power Bonk Collective 220
2 Mari Little BeerMongers 200
3 Kristi Cushman 161
4 Tina Bender bicycleattorney.com 105
5 Jordan Faulds Team AF 102
6 Renee Beard 97
7 Christy Hawkins Team AF 92
8 Beth Flanagan BeerMongers 80
9 Tea Rabbit 70
10 Sarah Eustis bicycleattorney.com 60
11 Amy Engstrom Team 10 Barrel 50
12 Cynthia Engel Deschutes Brewery 50
13 Kate Walker Team AF 46
14 Krissy Brunsman 45
15 Cecilia Becerra 36
16 Mica Werner 32
17 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 29
18 Traci Smolen Team S+M 26
19 Mel Walker 24
20 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 24
21 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 22

Category 4 35+ Men

Name Team Points
1 Christophe Berteau-pavy 210
2 Michael Kolb ANTHM Collective 160
3 Nikolaus Kashey 112
4 Tony Pitone 112
5 Martin Matsumura Dialed Cycling Team 105
6 Trevor Hayward 100
7 Joshua Boelter Cyclepath Racing 90
8 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 84
9 Mark Goodman 80
10 Joseph Tysoe 80
11 Simon Ingham Swift Racing 79
12 Ben Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 68
13 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental 62
14 Tony Thayer Grouptrail Cycling 60
15 Joe Pinzone 60
16 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 59
17 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 58
18 David Schmitz Team Finger 50
19 John Lopez 45
20 Matthew Boelter Cyclepath Racing 39
21 Matthew Jetton 34
22 Kevin Dickson Hammer Velo 32
23 Martin Joyce Metropolis Cycle Repair 31
24 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 31
25 Eric Hagen 30
26 David Kaysen Dialed Cycling Team 30
27 Charles Barrett Cyclepath Racing 28
28 David Visnack 24
29 Garrett Tyburski 20
30 Casey Antonson Team Velo Cult 15
31 Toby Contreras 15
32 Eric Aldinger Team Finger 13
33 Barry Pieratt Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13
34 Stephen Carter The Spokesmen 13
35 Jeff Elton 12
36 Souk Soulinthone Dialed Cycling Team 11
37 Derek Chiles 10
38 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix 9
39 James Lais 8
40 Justin Tunis Team Velo Cult 7
41 Phillip M Trost Team S+M 7
42 Mark Capalbo 6
43 Andy Morris Dialed Cycling Team 6
44 Chris Wherity 5
45 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 5
46 Greg Myers 4
47 Doug Brecht Team 10 Barrel 4
48 Matt Taini 4
49 Alex Barton Team Finger 3
50 Albert Passadore Hammer Velo 3
51 Scott Wazny 2
52 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 2
53 Brandon Cornejo ANTHM Collective 2
54 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 1
55 Thomas Smith Bicycleway.com/OPS 1

Category 4 Men

Name Team Points
1 Andrzej Stadnik 280
2 Brian Fahey Bonk Collective 143
3 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 140
4 Daniel Peterson Hammer Velo 140
5 Elijah Smith 126
6 Aaron McClintock Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 100
7 Brady Cowing Team 10 Barrel 92
8 Joshua Dinwiddie 82
9 Christopher Clifford 77
10 Adam Vanarsdall 66
11 Ryan Cotton Swift Racing 62
12 Bradley Ling 60
13 Andy Borell 58
14 Pierce Martin Team Finger 45
15 Zac Conklin bicycleattorney.com 45
16 John Pettitt ANTHM Collective 45
17 Ryan Coons Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 44
18 James Cossins 40
19 Tommy Cardwell 36
20 Alex Churchill 32
21 Austen Sofhauser 31
22 Eric Steimer Team 10 Barrel 24
23 Souk Soulinthone Dialed Cycling Team 22
24 Dirk Vander Laan 18
25 John Draskovic 16
26 Patrick Ross 15
27 Cullen Freeman Metropolis Cycle Repair 14
28 Steven Westberg Deschutes Brewery 14

Category 4 Women

Name Team Points
1 Rachel Serslev Co-Motion Factory Racing Team 300
2 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 200
3 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 160
4 Katie Linton Team Planet X USA p/b Xiologix 135
5 Erica Spiritos 77
6 Miriam Hough Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 60
7 Shawna Pearson BeerMongers 58
8 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 50
9 Jericho Winter BeerMongers 50
10 Epiphany Couch Poler 40
11 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 36
12 Amy Vaillancourt-Sals Team Oregon p/b Rodda Paint 36
13 Amanda Marie Zayas Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 32

Category 5 Men

Name Team Points
1 Patrick Johnson Team 10 Barrel 190
2 Jonathan Coy Team Finger 150
3 Jonathan Meyer Dialed Cycling Team 145
4 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 130
5 Drew Hankins Mettle Cycling 120
6 Ben Waters Holtey Brown p/b Peak Condition 100
7 Ian Stromquist Team Finger 87
8 Brian Bogle Dialed Cycling Team 68
9 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 63
10 Ezekiel McFadin 60
11 Brady Cowing Team 10 Barrel 60
12 Connor Shimamoto 56
13 Dan Froelich 52
14 Ryan Clay 46
15 Quinlyn Benning 45
16 Tom Williamson Team 10 Barrel 45
17 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 44
18 Tim Sippel Dialed Cycling Team 44
19 James McGrew Team Finger 40
20 Brandt Furgerson 40
21 Adam Andrus Swift Racing 40
22 Nathan Koch Team Finger 37
23 Mark westerfield Dialed Cycling Team 37
24 Alex Wilson Hammer Velo 37
25 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 36
26 J Pearce Beissinger Team Oregon p/b Rodda Paint 29
27 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 26
28 Eric Kaczmarek 25
29 Matthew Sperry 24
30 Richard Pool Speedvagen 22
31 Alastair Cox 19
32 Dylan Carrico Rogers Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 18
33 Aaron Bailey Marys Bicycle Club 16
34 Brent Wick Poler 15
35 Scott Hollingsworth 15
36 Shaun Stiles 14
37 Zachary Standish Sage Titanium 14
38 John Condon Dialed Cycling Team 13
39 Jeff Gepper 13
40 Andrew Weiler Dialed Cycling Team 12
41 Dan Freeman 12
42 David Moote 11
43 Dan Harrison Speedvagen 10
44 Jordan Hendricks 9
45 Mike Estes 9
46 Andrew Haight 8
47 Alden Welsch Team Finger 7
48 Andrew O'Neal 7
49 Mark Johnson 6
50 Max Soontararak Team 10 Barrel 6
51 Joel DeWit Rebound/Tireless Velo 6
52 Patrick Sullivan Dialed Cycling Team 3
53 Tony Kuypers Dialed Cycling Team 3
54 Erick Taft Camas Bike and Sport 3
55 Anthony Smith 2
56 Charles Klinger 2
57 David VanCott Team Finger 1
58 Benito Guzman 1
59 Jamie King Holtey Brown p/b Peak Condition 1

Category 5 Women

Name Team Points
1 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 210
2 Leah Brown Team 10 Barrel 205
3 Whitney Hooker Team Finger 160
4 Beverley Floyd Co-Motion Factory Racing Team 160
5 Stacy Ramakers Team 10 Barrel 125
6 Alexis Gibbons 81
7 Taylor Kennedy Team Finger 80
8 Tiffany Renshaw 79
9 Shannon Sardell 76
10 Jodi Gaylord Gladyators 72
11 Andrea Cernuda 50
12 Sarah Livingston 50
13 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 40
14 Tanya Appuhn 40
15 Emily Klinger 36
16 Glori Campbell Team AF 36
17 Marika Yumang 32
18 Cher Vasquez 32
19 Sara Cowling Grouptrail Cycling 31
20 Sissel Holloway Team Finger 29
21 Sari Hargand BeerMongers 29
22 Sheena Harris BeerMongers 24
23 Ashley Reade 22
24 Jenny Brown 22
25 Susan Dixon Team 10 Barrel 18
26 Samantha Trost Team S+M 16

Clydesdale

Name Team Points
1 Brian Little BeerMongers 300
2 Jon Pearson Sage Titanium 180
3 Bill Klingler BeerMongers 125
4 Scott Rath Sage Titanium 116
5 Mark westerfield Dialed Cycling Team 98
6 David Rosen Sage Titanium 80
7 Doug Brecht Team 10 Barrel 68
8 Nathan Koch Team Finger 65
9 Walter Mcknight Deschutes Brewery 60
10 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 60
11 Mike Reddig Dialed Cycling Team 56
12 Tim Schauer Sage Titanium 50
13 Aaron Coker Sage Titanium 50
14 Jesse Reade 47
15 Mark Sather Team 10 Barrel 46
16 Alan Thomason Deschutes Brewery 45
17 Karsten Hagen Evolution Racing Team/Project Bike 45
18 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44
19 Jon Ragsdale 40
20 Brandon Bruins 40
21 Ryan Jarrell Sage Titanium 38
22 Jacob Roth 26
23 Ed Waters 25
24 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 22
25 Savyasaachi Keshava Murthy Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 18
26 Manny Marquez Team Finger 16
27 Jimmy Pacheco Team Finger 14
28 Chris DiMinno 14
29 Matt Brownfield 13

Elite Junior Men

Name Team Points
1 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 100
2 Jacob Olander Bend Endurance Academy 100
3 Ian Shreve Hutch's Eugene 80

Junior Men 3/4/5

Name Team Points
1 Zane Strait Bend Endurance Academy 240
2 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 166
3 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 150
4 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 140
5 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 101
6 Parke Chapin Bend Endurance Academy 100
7 Ian Brown Bend Endurance Academy 100
8 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 97
9 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 90
10 Jacob Hamness Dialed Cycling Team 73
11 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 66
12 Benjamin Tai Cyclepath Racing 58
13 Mitchell Fies Rebound/Tireless Velo 50
14 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 49
15 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 43
16 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 43
17 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 42
18 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 39
19 Liam Carmichael 38
20 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 37
21 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo 32
22 Luca Haverty 32
23 Orion Souders PDX Devo Junior Cycling 32
24 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy 29
25 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 28
26 Calvin Nary Bend Endurance Academy 26
27 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 24
28 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 23
29 Carter Hanley Cyclepath Racing 20
30 Elliot Werner 20
31 Aaron Bailey Marys Bicycle Club 18
32 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 18
33 Ronan Myers 16
34 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling 14
35 Axel Weaver 12
36 Thomas Little BeerMongers 11
37 Riley Carlson 10
38 Charley Myers 9
39 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 9
40 Cannon Hahn Stumptown Cycling Club 7
41 Aris Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 6
42 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas 6
43 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 6
44 Sebastian Bartnikowski 5
45 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 5
46 Jacob Lupton 4
47 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling 2
48 Gabriel Nary Sagebrush Cycles 1
49 Issak Walker Hammer Velo 1

Junior Women 3/4/5

Name Team Points
1 kayden mckee TCNF.LEGAL Racing Team 195
2 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 160
3 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 145
4 Sydney Little BeerMongers 114
5 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 112
6 Paige Edwards 100
7 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 100
8 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 98
9 Emma Royce The Spokesmen 97
10 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 75
11 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 62
12 Andrea Cernuda 60
13 Ophelia Schocken 52
14 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 50
15 Maggie McCaffrey 36
16 Magdelana Morrow 32
17 Sophia Stromquist Team Finger 29
18 Elizabeth Hendrix 26
19 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 24
20 Abby Rice Team Lazy Tarantulas 22
21 Whitney Hayden 18
22 Lily Stover PDX Devo Junior Cycling 14

Masters 50+ Men

Name Team Points
1 Rick Metz bicycleattorney.com 280
2 Perry Lund Co-Motion Factory Racing Team 190
3 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 150
4 Bob Jacobs bicycleattorney.com 145
5 Rodney Trepess Deschutes Brewery 130
6 Michael Metz bicycleattorney.com 102
7 Paul Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 100
8 Jeff Standish Sage Titanium 91
9 Christopher Van Tilburg Team Finger 65
10 Steven Thorne 64
11 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 63
12 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 60
13 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 58
14 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 58
15 Mike Bene Tuite Bicycle Repair 50
16 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 44
17 Mike Schrankel Team Finger 38
18 John Hatfield Dialed Cycling Team 36
19 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 35
20 Jeff Nary Sagebrush Cycles 33
21 John Foulston Team Velo Cult 32
22 Jeffrey Whitaker Cyclepath Racing 32
23 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 31
24 Greg Talbert 29
25 Michael Girard Evolution Racing Team/Project Bike 26
26 Eric Vickers Half Penny Cycling Team 22
27 William Goritski Rebound/Tireless Velo 16
28 Jon Gove Grouptrail Cycling 13
29 Chris Page Metropolis Cycle Repair 13
30 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 12
31 David Dorocke Deschutes Brewery 12
32 Tim Schauer Sage Titanium 10
33 Mike Mercer Grouptrail Cycling 10
34 Tom Hill bicycleattorney.com 9
35 Richard Rosko Hammer Velo 9
36 Steven Basden Cyclepath Racing 8
37 Tom Williamson Team 10 Barrel 8
38 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 8
39 JD Jaspersen 7
40 Jeff Boehlke The Spokesmen 7
41 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 6
42 Timothy Shreve Hutch's Eugene 6
43 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 6
44 Harald Graham Sage Titanium 6
45 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 5
46 Scott Gerwig 4
47 John Napier Metropolis Cycle Repair 4
48 Eric Schusterman 3
49 Mike Gilbert Rebound/Tireless Velo 3
50 Andrew Malakoff 3
51 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 1
52 Erik Goodfriend Hammer Velo 1

Masters 50+ Women

Name Team Points
1 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 260
2 Marjan Huizing 180
3 Cheryl Stockton 145
4 Donna Metz bicycleattorney.com 105
5 Rhonda Morin Sorella Forte 100
6 Cary Schusterman Sunnyside Sports 100
7 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 77
8 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 60
9 Joanne Eastwood Deschutes Brewery 60
10 Lora Melkonian 50
11 Laura Vallion Team Finger 45
12 Traci Smolen Team S+M 40
13 Laila Deardorff bicycleattorney.com 36
14 Angela Horton Gapay Hammer Velo 32
15 Vikki Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 29

Masters 60+ Men

Name Team Points
1 Russell Thorstrom 160
2 Joe Field 160
3 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 160
4 Mark Schwyhart Team S+M 157
5 David Luoma Cyclepath Racing 135
6 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 102
7 John Wilson Team S+M 100
8 Kevin Johnson 100
9 Mark Hildebrandt Cyclepath Racing 90
10 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 85
11 Ron Strasser Team S+M 76
12 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 72
13 Michael Longmire Revenge Cycling & Racing 60
14 Dan Davis 56
15 Adam Tate Eugene Velo Racing 39
16 Gil Ormerod Team S+M 38
17 Einar Traa 32
18 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 29
19 Paul Mautner Veloforma 22
20 Steve Rearden 22
21 Hugh Givens bicycleattorney.com 20
22 Russell Speirn Cyclepath Racing 20
23 Don Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 18
24 Craig Mavis Deschutes Brewery 18
25 Albyn Jones Rolling Thunder p/b The Missing Link 14
26 Loren Russell 13

Masters 60+ Women

Name Team Points
1 Susan Foster Deschutes Brewery 300
2 Pam Reid Team Rose City 160
3 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte 80
4 Sheryl Johnson 60
5 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club 50
6 Vikki Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 45

Singlespeed Men

Name Team Points
1 Seth Patla PDX TI 300
2 Geoffrey Huber 220
3 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint 118
4 Ryan Weaver 117
5 Gabriel Linn Mettle Cycling 100
6 Cliff Eslinger Evolution Racing Team/Project Bike 90
7 Paul LaCava 80
8 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 76
9 Jordan Taylor bicycleattorney.com 71
10 Molly Cameron 60
11 John Lin Swift Racing 51
12 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 50
13 JacobSmithMTB Smith PDX Devo Junior Cycling 47
14 Kyle Ireton ANTHM Collective 46
15 Gabe Graves Bicycleway.com/OPS 46
16 Paul Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 40
17 Caleb Trumbull 36
18 Brian Lynch Team Dr Will Bar 36
19 Joe Santos Cyclepath Racing 32
20 Kellen Kjera Team Oregon p/b Rodda Paint 31
21 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 31
22 Christian Lam 29
23 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 29
24 Fred mills 26
25 Bo Thunell 24
26 James Wood HiFi Sound Cycling Components 24
27 Pete Rubijono 22
28 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 22
29 John Walrod 21
30 Matt Jamison Grouptrail Cycling 18
31 Justin Philips Swift Racing 16
32 John Napier Metropolis Cycle Repair 16
33 Forest Wilson 15
34 Eric Stolberg ANTHM Collective 14
35 Greg Schmitt Mettle Cycling 14
36 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 14
37 Carl Aldrich BeerMongers 13
38 Ryan Barrett Poler 12
39 Billy Holcomb Trusty Switchblade 12
40 Daniel Peterson Hammer Velo 12
41 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 11
42 Tre Hendricks 10
43 James Green Trusty Switchblade 10
44 Sleight Haley 10
45 Emmett Reeb 9
46 Doug Merritt BeerMongers 8
47 Richard Rosko Hammer Velo 8
48 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 8
49 Scott Wanhala Poler 7
50 James Graves Speedvagen 7
51 Jason Elstad Team Oregon p/b Rodda Paint 6
52 Charles Barrett Cyclepath Racing 5
53 Dean Proteau Speedvagen 4
54 Steven Soto Team Planet X USA p/b Xiologix 4
55 Jeff Nary Sagebrush Cycles 4
56 Aaron Even Cyclepath Racing 3
57 Bertrand Morin 2
58 Suzy Renn Team Slow 2
59 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 2
60 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing 1
61 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 1
62 Steve Black Trusty Switchblade 1

Singlespeed Women

Name Team Points
1 Holland LaRue Team Finger 240
2 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 200
3 Megan Faris 160
4 Mielle Blomberg Team S+M 150
5 Ivy Audrain Poler 100
6 Mari Little BeerMongers 69
7 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 66
8 Laura Trace Team Oregon p/b Rodda Paint 60
9 Kaya Lydamore Battlekats 60
10 Holly Baird Team Nonstop 50
11 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 40
12 Mary Skrzynski Deschutes Brewery 40
13 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 36
14 Laura Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 36
15 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 32
16 Laurie Kemmerer 32
17 Katy Giombolini 32
18 Melissa Sher Team S+M 29
19 Suzy Renn Team Slow 29
20 Hazel Gross Team AF 26
21 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 22