Echo Red to Red

Echo, OR
March 16, 2019

For results questions, please contact Terri Camp: terri@obra.org

Updated May 10, 2019 at 6:48 PM

Category 1 Men 19-44

Num Name Team City Age Time
1 28 Kelsey Ramsey PORTLAND 30 2:08:28
2 27 Mykenna Ikehara SEATTLE 29 2:20:25
3 219 Jacob Olander BEND 16 2:30:09
4 176 Christian Reed 39 2:42:25
5 175 John Gulick PORTLAND 42 2:51:55
6 220 Sam Day BEND 16 3:06:05
7 221 Caiden Hartrich BEND 15 3:06:06
DNS 26 CHAD DILWORTH MISSOULA 31 0:00:00
DNS 29 Nick Wood PORTLAND 40 0:00:00

Category 1 Men 45+

Num Name Team City Age Time
1 36 John Weathers bicycleattorney.com PORTLAND 49 2:13:52
2 33 Doug Krumpelman WINTHROP 49 2:14:38
3 229 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink PORTLAND 47 2:16:07
4 34 Shawn Needham MOSES LAKE 49 2:20:18
5 217 Tom Ryse SPOKANE 52 2:24:38
6 31 Michael Brown BEND 48 2:28:41
7 35 FRANCISCO VACA RICHLAND 54 2:33:59
8 234 Charles Stanger WALLA WALLA 59 3:04:59
9 232 Tony Irusta HERMISTON 51 3:21:45
DNS 30 Rob Angelo BEND 45 0:00:00
DNS 32 John Burke KENNEWICK 52 0:00:00

Category 1 Women 19-44

Num Name Team City Age Time
1 224 Julie O'Brien Team Finger HOOD RIVER 44 2:41:52
2 190 Rachel Geiter WALLA WALLA 29 2:48:57

Category 1 Women 45+

Num Name Team City Age Time
1 215 Carrie Day Deschutes Brewery BEND 47 2:36:38
2 230 BECKY THE CRUSHER WILSON WALLA WALLA 48 3:04:59

Category 2 Junior Women 15-18

Num Name Team City Age Time
1 110 Mahika Peterson BOISE 15 2:00:09
2 179 Jordyn Oldenburg BOISE 15 2:07:55
3 111 Nekane Powell BOISE 15 2:10:18
4 108 Caroline DiVietro BOISE 15 2:28:15
5 109 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing BATTLE GROUND 16 2:39:28

Category 2 Men 15-18

Num Name Team City Age Time
1 37 Ian Brown BEND 14 1:42:28
2 216 JACOB RYSE SPOKANE 17 1:46:18
3 194 JACKSON JOELS MERIDIAN 15 1:47:29
4 186 Benjamin Lomas BOISE 16 1:47:30
5 39 Nicholas Leuenhagen BOISE 16 1:49:49
6 40 Ethan Wong BOISE 17 1:51:34
7 227 BRADYN STEVENS WEST RICHLAND 15 2:13:05
8 38 BLAZE HOFFMAN PROSSER 14 3:16:03

Category 2 Men 19-39

Num Name Team City Age Time
1 209 Andrzej Stadnik LAKE OSWEGO 30 1:46:15
2 44 JASON EDWARDS POST FALLS 29 1:47:36
3 48 John Lin Swift Racing PDX PORTLAND 36 1:48:15
4 45 John Gill HAPPY VALLEY 39 1:49:10
5 47 Moses Keener Capitol Velo SALEM 27 1:50:20
6 182 Alex Nelson KENNEWICK 30 1:52:42
7 212 Roberto Mendiola WALLA WALLA 39 1:56:58
8 49 NICK MCLEAN WENATCHEE 39 1:57:19
9 181 Jeremiah Schliesman PUYALLUP 34 1:58:03
10 41 Justin Barnhart MILWAUKIE 39 2:03:43
11 46 TROY HODGES SPOKANE 37 2:04:27
12 43 STEVEN DETTWILER PRINEVILLE 37 2:14:08
13 42 Matt Bloom PORTLAND 29 2:20:18
14 185 Evan Halladay RICHLAND 32 2:20:24
15 197 Alex Schoknecht Team 10 Barrel PORTLAND 33 2:21:14
16 50 COLIN OWEN TACOMA 32 2:37:39
DNS 51 Luke Roberts Team 10 Barrel BEND 39 0:00:00
DNS 52 Jesus Sanchez STAR 39 0:00:00

Category 2 Men 40-49

Num Name Team City Age Time
1 68 Chris Sarrett Dialed Cycling Team ALBANY 40 1:42:59
2 178 Jake von Duering Dialed Cycling Team CAMAS 44 1:45:36
3 213 Richie Frahm SPOKANE VALLEY 41 1:46:13
4 184 Chad Eder RICHLAND 45 1:47:11
5 62 Terry Hamness Dialed Cycling Team WASHOUGAL 49 1:47:49
6 59 Eric Cress Team 10 Barrel PORTLAND 48 1:50:17
7 205 RUSS RESER SPOKANE 40 1:50:23
8 56 Chris Butler EUGENE 48 1:50:23
9 177 John DeSapio Team 10 Barrel 45 1:50:31
10 66 John Pettitt ANTHM Collective PORTLAND 44 1:51:42
11 57 Brant Cothern PHILOMATH 41 1:53:54
12 67 Peter Rhodes FOREST GROVE 46 1:56:02
13 226 Matthew Smith Swift Racing PDX VANCOUVER 42 1:56:17
14 69 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing PORTLAND 43 1:56:30
15 75 Todd Wong BOISE 45 1:56:32
16 55 Brett Boyles Planet PDX Cycling LAKE OSWEGO 49 1:59:42
17 64 Ryan Manner PORTLAND 49 2:03:48
18 71 Darin Swan Trusty Switchblade VANCOUVER 49 2:04:27
19 74 Garrett Tyburski PORTLAND 41 2:05:35
20 70 Shaun Stiles VANCOUVER 41 2:12:22
21 53 Luke Bergerson Capitol Velo AUMSVILLE 46 2:14:46
22 61 Joseph French Swift Racing PDX PORTLAND 45 2:18:20
23 228 Sean Stevens WEST RICHLAND 44 2:22:34
24 72 Erick Taft VANCOUVER 49 2:22:58
25 58 Dodd COUTTS WEST RICHLAND 46 2:23:34
26 63 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link PORTLAND 45 2:26:19
27 54 Adam Bergerson Capitol Velo SALEM 44 2:34:49
DNS 60 Bob Crow Team Lazy Tarantulas PORTLAND 50 0:00:00
DNS 65 Erik Offner Planet PDX Cycling PORTLAND 46 0:00:00
DNS 73 Paul Toufar PORTLAND 44 0:00:00

Category 2 Men 50-59

Num Name Team City Age Time
1 207 Eric Jensen RICHLAND 59 1:46:17
2 87 Jeff Nary BEND 54 1:51:02
3 89 David Peterson BOISE 52 1:52:42
4 173 Mike Abel 49 1:55:19
5 147 Whitney Phillips Dialed Cycling Team CAMAS 55 1:57:09
6 86 Thomas Morgan Team Finger THE DALLES 51 1:59:18
7 91 Kevin Riley MILTON-FREEWATER 56 2:05:47
8 80 Kevin Hall WENATCHEE 58 2:05:54
9 79 Neil Carpenter PORTLAND 55 2:06:46
10 192 Mark Stoller Stumptown Cycling Club PORTLAND 57 2:08:51
11 76 Derek Blanchard WALLA WALLA 58 2:09:55
12 199 Frank Gray MEDFORD 55 2:10:23
13 94 William Waring CAMAS 54 2:11:52
14 82 Brian HARPE KENNEWICK 54 2:14:05
15 88 James Owen Capitol Velo SALEM 50 2:14:46
16 188 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing PORTLAND 51 2:18:04
17 81 ERIC HANSON KENNEWICK 51 2:21:33
18 171 Douglas Kile 55 2:35:40
DNF 77 Robert Burke SAMMAMISH 57 0:00:00
DNF 85 Matthew Martel PORTLAND 54 0:00:00
DNS 78 Chad Butler SCIO 52 0:00:00
DNS 83 David Lenhart Boneyard Cycling BEND 58 0:00:00
DNS 84 Duff Linde WASHOUGAL 54 0:00:00
DNS 90 Bob Rakoz Dialed Cycling Team VANCOUVER 57 0:00:00
DNS 92 Allen Schwartz MCMINNVILLE 56 0:00:00
DNS 93 David Visnack BEND 50 0:00:00

Category 2 Men 60+

Num Name Team City Age Time
1 187 Clinton Andring BEND 63 1:47:49
2 191 Michael Longmire ADAIR VILLAGE 65 1:50:20
3 107 John Wilson Team S&M CORVALLIS 61 1:50:24
4 202 Mark Holtzinger YAKIMA 61 1:56:59
5 99 Jeff Hollister PORTLAND 61 1:58:33
6 103 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling PORTLAND 60 1:59:32
7 101 Terry Mallon MT HOOD PARKDALE 64 2:02:53
8 210 Ken Wilson WENATCHEE 60 2:03:21
9 95 Phil Barnhart GASTON 60 2:16:35
10 96 Patrick Coughlin REDMOND 67 2:32:38
11 98 Mark Hand Planet PDX Cycling TIGARD 60 2:34:48
DNF 97 Duane Crockett VERADALE 67 0:00:00
DNF 106 KEITH WALKER SPOKANE 62 0:00:00
DNS 100 Russell Hull SUNNYVALE 67 0:00:00
DNS 102 John OBrien RIDGEFIELD 60 0:00:00
DNS 104 MIKE PRIOR MOSES LAKE 62 0:00:00
DNS 105 Roy Velardi VANCOUVER 61 0:00:00

Category 2 Women 19-39

Num Name Team City Age Time
1 113 Carrie Johnston PORTLAND 37 2:07:56
2 114 Alexa Loscutoff REDMOND 32 2:22:49
3 115 JULIE NELSON KENNEWICK 38 2:22:59
4 112 SAMANTHA DEVOIR MARYSVILLE 32 2:45:09
5 116 Kimberly Richter WALLA WALLA 36 3:11:45
DNS 117 Natalie Shaw ELLENSBURG 35 0:00:00
DNS 118 Natasha Visnack BEND 15 0:00:00

Category 2 Women 40-49

Num Name Team City Age Time
1 198 Sarah Eustis bicycleattorney.com PDX 46 2:07:34
2 231 ANNE FARAWILLA RICHLAND 44 2:08:03
3 225 Katy Salinas Swift Racing PDX VANCOUVER 40 2:08:55
4 119 Molly Cogswell-Kelley Boneyard Cycling BEND 47 2:18:12
5 120 Stephanie Spiak Team 10 Barrel PORTLAND 47 2:19:45

Category 2 Women 50+

Num Name Team City Age Time
1 180 Patty Barnard CAMAS 52 2:32:14
2 211 Corrine Vegter BAKER CITY 53 2:35:08
DNS 121 Kathryn Lewis GLADSTONE 57 0:00:00
DNS 122 Karon Rakoz Dialed Cycling Team VANCOUVER 59 0:00:00

Category 3 Junior Men 10-13

Num Name Team City Age Time
1 1083 Bjorn Blankenship BEND 11 1:11:04
2 1075 Tristan Peterson BOISE 12 1:15:45
3 1106 KELLEN MCMILLEN BEND 13 1:24:36
4 1107 NATE CORNILLIAC BEND 13 1:40:23
5 1076 Elias Smith BOISE 11 1:45:38
DNS 1074 Gregory DeBenedetti BOISE 11 0:00:00

Category 3 Junior Men 14-18

Num Name Team City Age Time
1 1084 Lance Wong BOISE 14 0:58:17
2 1073 Benjamin Tai Cyclepath PDX Racing CAMAS 16 1:08:01
3 1080 Ronan Myers WEST LINN 16 1:10:55
4 1113 Jacob Polachek SISTERS 15 1:11:49
5 1082 RYAN STAHL STANFIELD 17 1:13:27
6 1077 Carter Hanley Cyclepath PDX Racing VANCOUVER 17 1:14:43
7 1104 Max Hall BOISE 15 1:16:32
8 1109 NED EYER BOISE 15 1:17:01
9 1081 Charley Myers WEST LINN 15 1:24:48
DNF 1117 AYDEN GROSE RICHLAND 15 0:00:00
DNS 1078 Josiah Hanson BOISE 14 0:00:00
DNS 1079 RILEY KENT TOUTLE 17 0:00:00

Category 3 Junior Women 10-18

Num Name Team City Age Time
1 1110 LYLA WILMER BOISE 15 1:15:49
2 1111 Alexandria Beard BOISE 10 1:31:48
3 1094 Aleena Knight Cyclepath PDX Racing BATTLE GROUND 13 1:47:16

Category 3 Men 19-39

Num Name Team City Age Time
1 127 Sam Rivera Boneyard Cycling BEND 37 1:55:55
2 125 Josh Leatherman WALLA WALLA 36 1:59:07
3 214 Pierce Martin Team Finger HOOD RIVER 30 2:07:00
4 129 Travis Wittnebel WALLA WALLA 33 2:07:13
5 123 VINCENT CUNANAN RICHLAND 40 2:29:39
6 233 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES BINGEN 34 2:44:39
7 126 GABRIEL RIGGLE GNADENHUTTEN 34 3:11:33
DNS 124 JESSICA GRUNKE BOISE 35 0:00:00
DNS 128 Andrew Sullivan WENATCHEE 35 0:00:00
DNS 200 Nick Davis Team 10 Barrel HINES 37 0:00:00
DNS 201 DUSTIN ONDRICK Team 10 Barrel PRINEVILLE 24 0:00:00

Category 3 Men 40+

Num Name Team City Age Time
1 135 Justin Flynn BAKER CITY 41 1:54:20
2 172 Donny Stevens 41 2:07:30
3 223 Curtis Haynie TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES HOOD RIVER 42 2:12:56
4 133 DAVE DUTRO COEUR d'ALENE 49 2:13:17
5 134 Ryan Elms BAKER CITY 47 2:14:32
6 138 JERRY HITCHCOCK POST FALLS 57 2:15:24
7 132 Tim Dorman VANCOUVER 59 2:22:22
8 196 Richard Colie HOOD RIVER 40 2:24:53
9 142 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link PORTLAND 57 2:30:50
10 141 Darryl Kent TOUTLE 56 2:31:45
11 195 Damon Clegg HOOD RIVER 55 2:36:13
12 140 Arnold Jahn SPOKANE 55 2:40:53
13 137 DOUGLAS GRIFFITH KENNEWICK 41 2:44:00
14 159 Joe Kim WASHOUGAL 42 2:45:07
15 183 Chad Carlton BATTLE GROUND 46 2:54:34
16 139 BRETT HYSELL VERADALE 54 2:59:23
17 143 Brian Quigley Capitol Velo STAYTON 53 3:02:09
18 145 Dennis Sweeten OREGON CITY 54 3:07:24
19 168 Luke Waggoner COLLEGE PLACE 43 3:32:49
DNF 131 Scott Coleman Planet PDX Cycling BEAVERTON 49 0:00:00
DNS 130 Sean Breitbach Capitol Velo SILVERTON 43 0:00:00
DNS 136 John Foraker RICHLAND 53 0:00:00
DNS 144 JUAN SOLANO PASCO 42 0:00:00
DNS 146 Scott Bugado KEIZER 53 0:00:00

Category 3 Open Men 19+

Num Name Team City Age Time
1 1084 Lance Wong BOISE 14 0:58:17
2 1073 Benjamin Tai Cyclepath PDX Racing CAMAS 16 1:08:01
3 1080 Ronan Myers WEST LINN 16 1:10:55
4 1113 Jacob Polachek SISTERS 15 1:11:49
5 1082 RYAN STAHL STANFIELD 17 1:13:27
6 1077 Carter Hanley Cyclepath PDX Racing VANCOUVER 17 1:14:43
7 1104 Max Hall BOISE 15 1:16:32
8 1109 NED EYER BOISE 15 1:17:01
9 1081 Charley Myers WEST LINN 15 1:24:48
DNF 1117 AYDEN GROSE RICHLAND 15 0:00:00
DNS 1078 Josiah Hanson BOISE 14 0:00:00
DNS 1079 RILEY KENT TOUTLE 17 0:00:00

Category 3 Open Women 19+

Num Name Team City Age Time
1 1112 Sari Hargand PORTLAND 37 1:17:04
2 1114 Libby L. Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link PORTLAND 50 1:21:34
3 1095 KELLY DUTRO CDA 48 1:29:57
4 1103 JENNIFER HARE PROSSER 36 2:05:20

Category 3 Women 19-39

Num Name Team City Age Time
1 148 Taylor Kennedy Team Finger HOOD RIVER 28 2:23:14
2 203 LISA WILSON PASCO 38 2:25:53
3 218 BRITTNEY HAUPERT M-FW 29 3:00:09

Category 3 Women 40+

Num Name Team City Age Time
1 170 Rhonda Haynes 58 2:30:31
2 149 ELISA HUFFMAN WALLA WALLA 55 2:59:18
DNS 150 MICHELLE RICHWINE BEND 47 0:00:00

Clydesdale Men 200+

Num Name Team City Age Time
1 193 Mark Sturges WEST RICHLAND 55 2:04:01
2 153 Michael Clark Stumptown Cycling Club PORTLAND 50 2:04:34
3 167 Michael Smelser Planet PDX Cycling SALEM 33 2:08:53
4 166 Mark Sather Team 10 Barrel TIGARD 48 2:17:28
5 154 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link PORTLAND 50 2:18:32
6 156 Lynn Green Team 10 Barrel PORTLAND 52 2:20:44
7 165 Todd Reitmeier Team 10 Barrel TIGARD 50 2:30:58
8 158 RODNEY HUFFMAN WALLA WALLA 50 2:36:30
9 163 Ryan Moore CAMAS 39 2:37:36
10 164 Troy Rabe Rolling Thunder p/b The Missing Link PORTLAND 56 2:38:28
11 157 Earl Hazekamp Capitol Velo SALEM 44 2:48:45
DNS 151 TIM ADAIR SPRINGFIELD 39 0:00:00
DNS 152 Nathaniel Bruce PORTLAND 38 0:00:00
DNS 155 WALLY FARRIS MOSES LAKE 41 0:00:00
DNS 160 Jake McFarlin BOISE 27 0:00:00
DNS 161 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas CORNELIUS 35 0:00:00
DNS 162 JASON MCMACKIN MISSOULA 46 0:00:00
DNS 169 Michael Winnen Capitol Velo SALEM 44 0:00:00

Elite Men

Num Name Team City Age Time
1 189 JAMEY YANIK BOISE 41 1:55:11
2 1 Kevin Bradford-Parish MEAD 37 1:58:40
3 6 Jacob Hull PORTLAND 32 2:03:21
4 206 Shane Johnson REDMOND 36 2:07:28
5 10 Felipe Nystrom Western Bikeworks PORTLAND 36 2:09:54
6 8 Andrew Loscutoff REDMOND 31 2:09:58
7 5 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law PORTLAND 39 2:13:12
8 9 Jonathan Myers Team S&M PORTLAND 52 2:14:54
9 3 Paul Furst Dialed Cycling Team VANCOUVER 21 2:15:33
10 11 Doug Wilmes PORTLAND 39 2:17:43
11 2 John Dendiuk PORTLAND 44 2:47:39
DNS 4 Chris Ganter BOISE 41 0:00:00
DNS 7 FARNWORTH LANDON REMOND 20 0:00:00

Elite Women

Num Name Team City Age Time
1 12 ERIKA LARSEN-KRUMPELMAN WINTHROP 52 2:30:58
2 208 Darragh Hildreth BEND 28 2:31:46
3 13 Ashlee Weimar MEAD 37 2:37:49

Singlespeed Men

Num Name Team City Age Time
1 204 CLINT HASTINGS SPOKANE 33 2:13:46
2 20 Michael Saviers VANCOUVER 38 2:17:27
3 16 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing PORTLAND 41 2:18:23
4 23 Daniel Truong BOTHELL 32 2:19:57
5 222 Greg Schutt TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES HOOD RIVER 47 2:28:55
6 21 Philip Stiff BEND 32 2:36:45
7 22 Jack Trumbull TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES HOOD RIVER 45 2:41:21
8 15 Eric Aldinger Team Finger HOOD RIVER 48 2:42:04
9 18 Greg Myers WEST LINN 47 2:49:53
DNF 174 JERROD WINTERS ECHO 41 0:00:00
DNS 14 Cary Adams BEAVERTON 25 0:00:00
DNS 17 DANIEL HATHAWAY MISSOULA 37 0:00:00
DNS 19 David Prause Gründelbruisers PORTLAND 48 0:00:00

Singlespeed Women

Num Name Team City Age Time
1 25 Holland LaRue Team Finger HOOD RIVER 42 2:37:20
2 24 Mielle Blomberg Team S&M PORTLAND 48 2:52:45