Alpenrose CUP Series

Portland, OR
July 31, 2019

Part of the Alpenrose CUP Series

For results questions, please contact Chief Judge: Brian Duhon

Updated August 1, 2019 at 9:04 PM

Category 3 Flying Mile

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 380 John Forbes 135 2:40.16 74 Portland

Category 3 Omnium

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 380 John Forbes 135 40 74 Portland

Category 4/5 Flying Half Mile

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 8177 Chad Klaas 17485 1:01.71 18 Hood River
2 4225 Erik Offner Planet PDX Cycling 16909 1:02.91 46 Portland
3 Jose Rivera 1:03.34 New York

Category 4/5 Flying Mile

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 Jose Rivera 2:12.01 New York
2 4225 Erik Offner Planet PDX Cycling 16909 2:13.37 46 Portland
3 8177 Chad Klaas 17485 2:18.79 18 Hood River

Category 4/5 Omnium

Num Name Team Obra License # Age City
1 8177 Chad Klaas 17485 18 Hood River
1 4225 Erik Offner Planet PDX Cycling 16909 46 Portland
1 Jose Rivera New York

Junior Boys A 1-Lap Chariot

Num Name Team Obra License # Age City
1 8061 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 18851 17 Portland
2 8083 James Yoon Dialed Cycling Team 20368 17 Portland
3 8032 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 17657 14 Beaverton

Junior Boys A Flying Mile

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 8061 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 18851 2:14.97 17 Portland
2 8083 James Yoon Dialed Cycling Team 20368 2:16.98 17 Portland
3 8032 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 17657 2:52.39 14 Beaverton

Junior Boys A Omnium

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 8061 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 18851 120 17 Portland
2 8083 James Yoon Dialed Cycling Team 20368 114 17 Portland
3 8032 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 17657 72 14 Beaverton

Junior Boys A Unknown Distance

Num Name Team Obra License #
1 8061 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 18851
2 8083 James Yoon Dialed Cycling Team 20368

Junior Boys B 1-Lap Chariot

Num Name Team Obra License # Age City
1 8033 Gavin Newman 18556 11 Portland
2 8174 Liam Carmichael 20141 10 Portland
3 8047 Jack Hampson 17620 12 Lake Oswego
4 8056 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 18703 12 Tigard

Junior Boys B Flying Mile

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 8047 Jack Hampson 17620 2:42.71 12 Lake Oswego
2 8056 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 18703 2:43.43 12 Tigard
3 8174 Liam Carmichael 20141 2:56.51 10 Portland
4 8033 Gavin Newman 18556 3:00.10 11 Portland

Junior Boys B Omnium

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 8047 Jack Hampson 17620 116 12 Lake Oswego
2 8056 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 18703 110 12 Tigard
2 8033 Gavin Newman 18556 110 11 Portland
4 8174 Liam Carmichael 20141 108 10 Portland

Junior Boys B Unknown Distance

Num Name Team Obra License # Age City
1 8047 Jack Hampson 17620 12 Lake Oswego
2 8056 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 18703 12 Tigard
3 8033 Gavin Newman 18556 11 Portland
4 8174 Liam Carmichael 20141 10 Portland

Junior Girls 1-Lap Chariot

Num Name Team Obra License # Age City
1 8058 Spring westerfield Dialed Cycling Team 18766 15 Tigard
2 8057 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 18634 13 Tigard
3 Sabrina Warthen Dialed Cycling Team 17 Albany

Junior Girls Flying Mile

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 8058 Spring westerfield Dialed Cycling Team 18766 2:43.62 15 Tigard
2 8057 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 18634 3:06.16 13 Tigard
3 Sabrina Warthen Dialed Cycling Team 3:08.06 17 Albany

Junior Girls Omnium

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 8058 Spring westerfield Dialed Cycling Team 18766 120 15 Tigard
2 8057 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 18634 114 13 Tigard
3 Sabrina Warthen Dialed Cycling Team 108 17 Albany

Junior Girls Unknown Distance

Num Name Team Obra License # Age City
1 8058 Spring westerfield Dialed Cycling Team 18766 15 Tigard
2 8057 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 18634 13 Tigard
3 Sabrina Warthen Dialed Cycling Team 17 Albany

Masters 40+ Flying Mile

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 647 Mark Godfrey Bike Central/Barbur Vet 965 1:59.02 46 Portland

Masters 60+ Flying Half Mile

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 301 Darell Provencher Team Rose City 338 0:59.15 65 West Linn
2 596 John OBrien 1861 1:02.26 60 Ridgefield
3 4163 Chip Corbett Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 18860 1:17.12 61 Lake Oswego

Masters 60+ Flying Mile

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 596 John OBrien 1861 2:09.06 60 Ridgefield
2 301 Darell Provencher Team Rose City 338 2:11.84 65 West Linn
3 4163 Chip Corbett Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 18860 2:42.52 61 Lake Oswego

Masters 60+ Omnium

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 596 John OBrien 1861 78 60 Ridgefield
1 301 Darell Provencher Team Rose City 338 78 65 West Linn
3 4163 Chip Corbett Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 18860 72 61 Lake Oswego

Masters Women 40+ Flying Mile

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 7226 Vicky Westerfield Dialed Cycling Team 18929 2:45.98 43 Tigard

Masters Women 40+ Omnium

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 7226 Vicky Westerfield Dialed Cycling Team 18929 40 43 Tigard

Women Category 1/2 Flying Half Mile

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 226 Andrea Fisk Bike Central/Barbur Vet 500 1:07.04 32 Portland

Women Category 1/2 Flying Mile

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 226 Andrea Fisk Bike Central/Barbur Vet 500 2:25.60 32 Portland

Women Category 1/2 Omnium

Num Name Team Obra License # Time/Points Age City
1 226 Andrea Fisk Bike Central/Barbur Vet 500 80 32 Portland