Willamette Pass DH #1 MTB

Oakridge, OR
June 18, 2006

Part of the Willamette Pass DH #1 MTB

Updated July 8, 2009 at 2:30 PM

Beginner Men 19-39

Num Name Team Time
1 871 Alexander Treusch OSU Cycling Club 04:41.74
2 870 Ryan Carr Team Forged Horse 04:42.73

Expert Men 19-29

Num Name Team Time
1 142 Dan Wrightington Collin's Cycle Shop 03:57.86
2 181 Jared Hobbs 03:58.13
3 183 Blake Baratta Team Forged Horse 04:03.39
4 185 Jacob Horsley Team Forged Horse 04:05.79
5 129 Jared Longden Legion of Dirt 04:11.10
6 317 Ryan Jacobs Santiam Bicycle 04:12.43
7 136 Sam Littlefield Team White Shirt 04:17.58
8 147 Chris Farm 04:19.03
9 304 Kyle Clark 04:21.60
10 307 Shay Larson Bear Creek Bicycle 04:27.71
11 305 Alan Bormetster 04:39.29
12 314 Mike Dials Collin's Cycle Shop 23:11.38
13 906 Tom Lyons

Expert Men 30-39

Num Name Team Time
1 316 Erik Vipond 03:59.92
2 300 Lev Stryker 04:00.78
3 301 Paul Lissette Prineville Adventures 04:06.44
4 141 Barbara Buchan Hutch's Bend 04:09.61
5 309 John Ford Bear Creek Bicycle 04:10.70
6 313 Chris Egger Santiam Bicycle 04:13.25
7 310 Travis Klawin 04:15.52
8 312 Victor Sandrin Ride This 04:25.08
9
10 187 Sean-David Salliotie Team Forged Horse 04:26.30
11 315 Jered Tuska Collin's Cycle Shop 04:30.12
12
13 137 James Lamb Versus/Spaeth Lumber 04:38.26
14 148 Wylie Roach 04:39.39
15 3369 Brent Long 09:17.45

Expert Men 40+

Num Name Team Time
1 113 Dave Richards 05:11.68
2 120 Mike Rinnan Legion of Dirt 05:13.08
3 311 Clark McNutt Ride This 11:33.29

Expert Women

Num Name Time
1 302 Erika Schmid 05:05.25

Hardtail

Num Name Time
1 719 Justin Bezel 05:40.82

Junior Beginner Men 15-18

Num Name Team Time
1 833 Jeston Fleming Destin for Dirt 04:12.56

Junior Expert Men U18

Num Name Team Time
1 176 Jake Wixon-Genack 04:02.21
2 145 Cory Sullivan 04:03.59
3 303 Austin Lisle Northwest Adventures 04:09.77
4 128 Josh Cleveland Bear Creek Bicycle 04:09.83
5 152 Cy Pignvai Destin for Dirt 04:30.54
6 144 Julian Kurlan 04:36.46

Junior Sport Men 15-18

Num Name Team Time
1 527 Kyle Schless 05:01.16
2 536 Colin Darling 05:03.21
3 528 Ryan Van Noy Legion of Dirt 05:06.72
4 576 Teja Kritika 05:08.87
5 603 Kari Taraka 05:11.53
6 520 Brian Jorgensen Hutch's Bend 05:14.61
7 561 Cody Childers Destin for Dirt 05:52.41
8 712 Christian Morgan 06:05.16
9 754 Elie Dukey Willamette University Cycling Team 06:11.06

Junior Sport Men U14

Num Name Time
1 709 Tim Williams 06:51.82

Junior Sport Women U18

Num Name Time
1 533 Becca Margulies 06:08.14

Pro Men

Num Name Team Time
1 58 Reed Doerr Hutch's-Eugene 03:41.00
2 55 Gordy Anderson UC Santa Cruz Cycling 04:44.44

Pro Women

Num Name Team Time
1 53 Linda Travis Honda Ironhorse 05:20.6

Pro, Expert Women

Name Team Time
1 Erika Schmid 05:05.25
2 Linda Travis Honda Ironhorse 05:20.60

Pro, Semi-Pro Men

Name Team Time
1 Reed Doerr Hutch's-Eugene 03:41.00
2 Sam Isett Morewood Bikes 04:00.93
3 Stuart Travis Honda Ironhorse 04:07.01
4 Matthew Mcnutt Ride This 04:08.83
5 Gordy Anderson UC Santa Cruz Cycling 04:44.44
6 Sunny Willis Hutch's-Eugene 04:46.13

Semi-Pro Men

Num Name Team Time
1 59 Sam Isett Morewood Bikes 04:00.93
2 52 Stuart Travis Honda Ironhorse 04:07.01
3 54 Matthew Mcnutt Ride This 04:08.83
4 56 Sunny Willis Hutch's-Eugene 04:46.13

Sport Men 19-29

Num Name Team Time
1 548 Zach Noataudou Team Whoozh 04:42.89
2 722 Matt Graham 05:05.06
3 700 Matt Savage TTS 05:05.49
4 714 Geoff Graham 05:06.53
5 718 Gilad Gozlan Got no Money 05:12.54
6 717 Dan Greiner 05:14.66
7 609 Nicolas Hall Team Forged Horse 05:23.10
8 716 Stefan Denham 05:29.13
9 601 Stephan Raynor Legion of Dirt 05:45.77
10 1491 Arlo Ward 05:50.93
11 764 Taylor Bushnell Collin's Cycle Shop 05:58.25

Sport Men 30-39

Num Name Team Time
1 616 Kirk Linder Collin's Cycle Shop 04:43.51
2 537 Sean McGuile 04:54.67
3 720 Travis Long 05:03.41
4 711 JEREMY HIAASEN Ride This 05:08.58
5 703 Dan Grijalva Moe's Bike Shop 05:11.56
6 186 Jamie Heern Team Forged Horse 05:14.64
7 721 Kevin Ryan 05:20.64
8 710 Stewart Gilbert 05:34.06
9 702 Michael Shuler Ride This 05:47.31
10 611 John Andrews Collin's Cycle Shop 05:47.99
11 504 Kevin Gottwig 05:55.77
12 621 Matt Leitheiser

Sport Women

Num Name Team Time
1 551 Erika Johnson Turner/Maxxis/Utopia 05:31.93
2 705 Amy McGlother 06:45.65
3 713 April Taylor 07:10.94