State Games DH # 3 MTB

Mt Hood, OR
July 9, 2006

Updated July 8, 2009 at 2:30 PM

Beginner Men 15-18

Num Name Time
1 910 Trevor Pratt 07:55.12
2 765 Scott LeSage 08:15.17

Beginner Men Open

Num Name Team Time
1 842 John Barr Project 529 07:41.55
2 871 Alexander Treusch OSU Cycling Club 07:47.56
3 847 Frank Keyser Utopia/Alki Bikes 08:01.84
4 821 Ed Arlint Outragous Audio 08:34.38
5 625 David McDermott Trail Head Cycles 08:39.44

Beginner Men U14

Num Name Team Time
1 839 Jacob Jobe Team Psycho 08:23.07
2 834 Ty Morton Utopia optics + 661 08:44.65
3 849 Ian Hicks Utopia 08:58.92
4 831 Antonio Herrera Shiloh Cyclery 10:14.36
5 759 Hayden McLaughlin Trail Head Cycles 10:21.60
6 828 Draven Wheeland Trail Head Cycles 11:33.40
7 843 Chase Jamieson Boone Dog Bikes 14:44.82
8 844 Christian Jamieson Boone Dog Bikes 16:52.23

Beginner Women Open

Num Name Team Time
1 845 Carolyn English Beam Team 09:14.68
2 909 Iris Hicks Alki Bike+Boord/Utopia optics 10:07.35

Beginner Women U18

Num Name Time
1 835 Hayley Olson 09:49.32
2 766 Shelby Reilly 12:14.32

Elite Men

Num Name Team Time
1 4399 Anthony Brownnigg Rotec 04:20.55
2 4485 Eric Loney 1 Error 04:40.75
3 3224 Ben Storrar Bearnaked/Cannondale 04:41.94
4 41 Jim Karn 04:54.54
5 5233 Ed Reilly Shiloh Cycles 05:48.33

Expert 40+ Men

Num Name Team Time
1 4484 Darrell Jamieson Boone Dog Bikes 04:52.60
2 3221 Bill Kieffer Team Psycho 04:54.49
3 124 Todd Olson Shiloh Cyclery 05:17.88
4 3354 Monty Price Boone Dog Bikes 05:25.31
5 3371 Jeffrey Haymes 07:13.41

Expert Men 19-29

Num Name Team Time
1 184 Devon Lyons NW Adventure 04:32.80
2 3222 Bryan Kieffer Psycho Azonic 04:46.41
3 138 Joey Krom Kisslers Cycles 04:49.92
4 3220 Jesse Kieffer Psycho Azonic 04:55.23
5 147 Chris Farm Santiam Bicycle 05:01.24
6 4398 Nickolas Franzen Recycled Cycles Racing 05:08.25
7 4483 Sean Callaghan Disco Velo 05:16.10
8 5260 Bryan Crum West Coast Racing 05:33.62
9 3355 Jeff Jackson Go Huck Yourself 05:35.96
10 792 Scott McKenzie Trail Head Cycles 05:50.45
11 149 Robert McCarthy Kisslers Cycles 05:55.88
12 3365 Patrick Funk Trail Head Cycles 06:41.44
DNF 3367 Patrick Hennessey Utopia 00:00.00

Expert Men 30-39

Num Name Team Time
1 4490 Jason Moon Boone Dog Bikes 04:38.57
2 G122 Matt Patterson Project 529 04:42.81
3 3373 Brad Delzer Shiloh Cyclery 04:48.45
4 5267 Randy Burtis Maxxis +Spy 05:13.93
5 799 Jon Zeilenaga 05:28.79
6 G46 Rich Densmore West Coast Racing 05:49.22

Expert Men U18

Num Name Team Time
1 151 Charlie Sponsel Trail Head Cycles/Stump 503 04:51.83
2 3363 Aaron Nachlab Trail Head Cycles/Stump 503 05:05.28
3 3366 Tyler Gilsdorf Downhill Zone/Utopia optics 05:05.46
4 3372 Cory Tipton Shiloh/X-Fusion 05:12.94
5 795 Jeff Sanknagowit Transition Bikes, Usiris, Fuel,Marz 05:07.25

Hardtail Open

Num Name Team Time
1 302 Eric Kackley Volcanic Bikes 06:00.63
2 851 Tim Cook 06:02.68
3 301 Glenn Burkhart Volcanic Bikes 06:19.65

Pro Men

Num Name Team Time
1 38 Jon Wilson Dirtworks/Ritchey 04:14.32
2 G47 Simon Lawton Fluidride 04:18.56
3 3362 Darrell Young Arrow Racing 04:19.74
4 798 Eric Rasmussen Dirtworks 04:19.92
5 1178 Kim Eakin Bear Naked, Cannondale M-BT 04:32.36
6 G4 Brian Gerrard 04:39.83

Pro, Expert Women

Name Team Time
1 Laura Johnson Wheel Sport 07:04.51

Pro, Semi-Pro Men

Name Team Time
1 Jon Wilson Dirtworks/Ritchey 04:14.32
2 Simon Lawton Fluidride 04:18.56
3 Darrell Young Arrow Racing 04:19.74
4 Eric Rasmussen Dirtworks 04:19.92
5 Kim Eakin Bear Naked, Cannondale M-BT 04:32.36
6 Brian Gerrard 04:39.83

Pro/Expert Women

Num Name Team Time
1 6 Laura Johnson Wheel Sport 07:04.51

Sport Men 15-18

Num Name Team Time
1 554 Julian Hennessey Utopia/Alki Bike 05:18.54
2 556 Evan Gilsdorf Downhill Zone/Utopia optics 05:40.92
3 547 Garrett Porter Utopia optics 05:51.55
4 574 Jeff Larson Lakeridge Bike Club 05:51.67
5 555 Max Watters Utopia 06:03.53
6 4400 Steve Miller Mt. Tabor Sports 06:06.57
7 534 Raymond Flores Trail Head Cycles 06:13.16
8 1331 Miles McCulley Utopia 07:01.90
9 850 Mac Prior Mt Tabor Sport 08:08.27

Sport Men 19-29

Num Name Team Time
1 793 Nicholors Weighall Alan Factory 05:22.03
2 725 Mark Mallahan Norco 05:28.97
3 727 Shawn Mangun 05:39.21
4 735 Brian Graham 05:46.74
5 583 Dan Greiner 06:00.32
6 724 Derek Bronson Tacks Bicycle cntr. 06:01.18
7 733 Shaun Blades T.T.S 06:07.88
8 729 Matt Jones 08:20.41
DNF 732 Ty Godsiff Planet turf 00:00.00

Sport Men 30-39

Num Name Team Time
1 726 Travis Klawin 05:27.68
2 730 Brian Densmore West Coast Racing 05:55.56
3 559 Ryan Hicks Boone Dog Bikes 06:15.99
4 565 Doug Hubin Trail Head Cycles 06:21.10
5 728 Phil Scuderi 06:33.73
6 3353 Michael Shuler Ride This 06:38.61
7 553 Carl Wheeland Trail Head Cycles 07:49.36
8 557 Matthew Thayer Cycle Cyndicate 07:49.90
9 568 Dan Nelson 07:56.10
10 562 Timothy Holm Trail Head Cycles/Ironclad Prenanco 10:16.96
DNF 552 Rodney Hasty Tribe503.com 00:00.00

Sport Men 40+

Num Name Team Time
1 573 Dan Saimo Project 529 06:24.37
2 602 Peter Sankhagowit 07:26.64

Sport Women Open

Num Name Team Time
1 551 Erika Johnson Turner/Maxxis/Utopia 06:29.08
2 564 Ashley Smeltzer Shiloh Cyclery 08:00.47
3 731 Sandy Densmore West Coast Racing 08:34.14
4 503 Julie Reilly Shiloh Cyclery 08:41.38