Scotty Graham MTB DH #5

Mt Hood, OR
September 9, 2006

Updated July 8, 2009 at 2:30 PM

Beginner Men 14-18

Num Name Team Time
1 846 Chris Emmel Single Track Cycles/Sun Ringle 8:06:12
2 834 Ty Morton Utopia/Optics/661 8:23:28

Beginner Men 40+

Num Name Time
1 1006 Jeff Witten 9:55:27

Beginner Men Open

Num Name Team Time
1 917 Joe Corbett 8:00:07
2 821 Edward Arlint Outrageous Audio 8:28:18

Beginner Men U14

Num Name Team Time
1 839 Jacob Jobe Team Psycho 8:46:28
2 1005 Shale Flora 9:49:09
3 828 Draven Wheeland Trail Head Cycles 10:39:10
4 1007 Matthias Gast Tireless Velo 10:58:58
5 829 Tosh Young D Young 11:02:02
6 844 Christian Jamieson Boone Dog Bikes 17:41:11
DNF 843 Chase Jamieson Boone Dog Bikes 0:00:00

Beginner Women Open

Num Name Team Time
1 766 Shelby Reilly Shiloh Cyclery 8:48:42
2 918 Susan Himes West Coast Racing 10:44:36
3 916 Samantha Scheller 13:42:37

Beginner Women U18

Num Name Time
1 835 Hailey Jolson 8:49:21
2 889 Cheyenne Smith 21:07:28

Elite Men

Num Name Team Time
1 G124 Boe McGee Go Ride.Com 4:29:21
2 4399 Anthony Brownnigg Rotec Cycles/DH Zone 4:29:30
3 G134 Nick Tuttle Junk Show Racing 4:33:28
4 5275 Philip Wiering Trail Head Cycles 4:34:48
5 3224 Ben Storrar Bearnaked/Cannondale 4:38:04
6 4485 Eric Loney 1 Error 4:43:47
7 3357 Cedar Kyes Danger Boy Components 4:48:49
8 41 Jim Karn 0:00:00
9 G195 Nathan Marsh Project 529 0:00:00
10 3352 Brad Watt Trail Head Cycles 0:00:00

Expert 40+ Men

Num Name Team Time
1 124 Todd Olsen Shiloh Cyclery 5:21:59
2 3354 Monty Price Boone Dog Bikes 5:24:06
3 4484 Darrell Jamieson Azonic 5:46:08

Expert Men 19-29

Num Name Team Time
1 184 Devon Lyons NW Adventure 4:42:02
2 3222 Bryan Kieffer Team Psycho 4:48:35
3 147 Chris Farm Santiam Bicycle 4:56:45
4 5260 Bryan Crum West Coast Racing 5:02:03
5 755 Tyler Bates Bike Works 5:03:06
6 138 Joey Krom Kissler's Cyclery 5:04:57
7 3365 Patrick Funk Trail Head Cycles 5:13:39
8 3220 Jesse Keiffer Team Psycho 5:18:13
9 4483 Sean Callaghan Disco Velo 5:21:02
10 5255 Lloyd Smith Boone Dog Bikes 5:29:30
11 149 Robert McCarthy Kissler's Cyclery 5:29:30
12 792 Scott McKenzie Trail Head Cycles 5:49:29
13 3355 Jeff Jackson Go Huch Yourself 6:15:19
14 305 David Richmond Arrow/Hurricane 6:48:44

Expert Men 30-39

Num Name Team Time
1 4490 Jason Moon Boone Dog Bikes 4:36:47
2 303 Troy Hoff Kenda USA/Goat Eyewear 4:39:58
3 3373 Brad Delzer Shiloh Cyclery 5:05:28
4 G136 Thor Jones Berserker Bikes 5:08:14
5 5234 Gordon W. Leckie GFX/Shiloh Cyclery 5:57:48
6 48 Brian Bartlett Iron Horse/Fluid Ride/Red Bull 6:22:36
7 3368 Larry Averitt Trail Head Cycles 6:28:22

Expert Men U18

Num Name Team Time
1 151 Charlie Sponsel Stump/503/TrailHead 4:53:11
2 3363 Aaron Nachlab Trailhead Cycles/Tonic Fab 4:58:35
3 123 Jason Word Trail Head Cycles 5:12:27
4 3372 Cory Tipton Shiloh/X Fusion 5:24:26
5 349 Jake Grob Mom 5:40:09

Hardtail Open

Num Name Team Time
1 5261 Rich Densmore West Coast Racing 6:31:03

Pro Men

Num Name Team Time
1 G754 Luke Strobel Turner/Fox/Racing Shox 4:12:26
2 3362 Darrell Young Arrow/Fly/T-Weezee 4:18:21
3 G47 Simon Lawton Fluidride/Iron Horse 4:21:32
4 33 Nathan Riddle Arrow Racing 4:23:28
5 G135 Ethan Mutoli Rotec 4:29:21
6 G4 Brian Gerrard 4:54:19

Pro, Expert Women

Name Team Time
1 Amelia Colasurdo Bearnaked/Cannondale 5:48:25
2 Dawn Lambert Speedy Beaver Racing 6:51:27
3 Kat Sweet Trips for Kids 7:15:06

Pro, Expert Women

Name Team
1 Sara Johnson Western States Chiropractic
2 Amelia Colasurdo Bearnaked/Cannondale
3 Laura Johnson Wheel Sport
4 Dawn Lambert Speedy Beaver Racing
5 Leana Gerrard Bearnaked/Cannondale
6 Kat Sweet Trips for Kids
7 Brooke Shore Speedy Beaver Racing

Pro, Semi-Pro Men

Name Team Time
1 Luke Strobel Turner/Fox/Racing Shox 4:12:26
2 Darrell Young Arrow/Fly/T-Weezee 4:18:21
3 Simon Lawton Fluidride/Iron Horse 4:21:32
4 Nathan Riddle Arrow Racing 4:23:28
5 Ethan Mutoli Rotec 4:29:21
6 Brian Gerrard 4:54:19

Pro, Semi-Pro Men

Name Team
1 Darrell Young Arrow Racing
2 Anthony Brownnigg Rotec
3 Kim Eakin Bear Naked, Cannondale M-BT
4 Brad Watt
5 Simon Lawton Fluidride
6 Ben Storrar Bear Naked, Cannondale M-BT
7 Jon Wilson Dirtworks/Ritchey
8 Eric Loney 1 Error
9 Jim Karn
10 Ethan Mutoli Rotec
11 Philip Wiering Trail Head cycles/661
12 Brian Gerrard
13 Lars Sternberg Fluid Ride/Iron Horse
14 Nick Tuttle
15 Boe McGee GoRide.com
16 Luke Strobel Turner/Fox/Racing Shox
17 Cedar Kyes Dangerboy Components
18 Richard Mukain Rotec/Fox Shox/Troy Lee Desig.
19 Gabe Owens
20 Ed Reilly
21 Eric Rasmussen Dirtworks
22 Danny Swan Twister Cranks, FTF
23 Nathan Riddle Arrow Racing
24 Zeb Tingey Fluidride
25 Casey Northern
26 Matt Jagger MJ Racing
27 Jim Johnston Bicycle Shop
28 Brett Luelling Shiloh Cyclery
29 Karl Rogne Go-Ride/Venrana
30 Jason Mosley MJ Racing
31 Jesse Selman
32 Johnson Johnson Turner
33 Sam Isett Ride This/Morewood
34 Nathan Marsh Project 529

Pro/Expert Women

Num Name Team Time
1 756 Amelia Colasurdo Bearnaked/Cannondale 5:48:25
2 757 Dawn Lambert Speedy Beaver Racing 6:51:27
3 197 Kat Sweet Trips for Kids 7:15:06

Sport Men 15-18

Num Name Team Time
1 556 Evan Gilsdorf DH Zone/Utopia Optics 5:32:17
2 571 Kris Christensen 5:48:34
3 594 Trevor Pratt Trail Head Cycles 5:58:15
4 570 Cody Hagedorn Kissler 6:04:25
5 534 Raymond Flores Trail Head Cycles 6:23:14
6 698 Tyson Bobbit 6:24:20
7 747 Trevor Skala Berserker Bikes 6:33:13
8 746 Greg Reeves Berserker Bikes 6:39:25
9 751 alastair cox Kissler 7:42:07
10 699 Cameron Flores 8:49:34

Sport Men 19-29

Num Name Team Time
1 744 Kyle Crittenden Downhill Zone/TMC 5:30:01
2 750 Jerry Knight 5:30:16
3 754 Paul Ghinga 6:13:37
4 743 Jay Slavin Downhill Zone/TMC 6:47:32
5 749 Chris Wamsley Wheel Sport East 6:57:07
6 752 Nathan Larson Kissler's Cyclery 7:27:23
7 753 Matt Jones 8:15:24

Sport Men 30-39

Num Name Team Time
1 595 Patrick Layton Full Cycles 5:47:28
2 559 Ryan Hicks Boone Dog Bikes 5:48:05
3 745 James Ross Berserker Bikes 5:51:09
4 757 Brian Densmore West Coast Racing 6:04:09
5 565 Doug Hubin Trail Head Cycles 6:12:59
6 600 Travis Tyrrell Fall Line Sports/661 6:27:33
7 566 Edgar Badua Trail Head Cycles 6:37:35
8 557 Matthew Thayer Cycle Cyndicate 7:09:02
9 552 Rodney Hasty Tribe503.com 7:18:49
10 755 Jay Diran Trips for Kids 7:34:29
11 553 Carl Wheeland Trail Head Cycles 7:40:56
12 568 Dan Nelson 7:45:16

Sport Men 40+

Num Name Team Time
1 748 George Smith Boone Dog Bikes 6:39:45

Sport Men U14

Num Name Team Time
1 572 Jeff Witten Jr Eastside Cycles 6:04:07
2 737 Dallas Barracco Shiloh Cyclery 6:35:02

Sport Women Open

Num Name Team Time
1 535 Cherry Thomas Shiloh Cyclery 6:39:46
2 564 Ashley Smeltzer Shiloh Cyclery 7:27:18
3 503 Julie Reilly Shiloh Cyclery 7:50:01
4 575 Angela Hess Trail Head Cycles 8:26:53
5 756 Sandy Densmore West Coast Racing 8:35:23