Track Nationals Qualifier

Portland, OR
August 25, 2007

Updated January 15, 2010 at 10:39 AM

Men Keirin

Name Team
1 Dean Tracy Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
2 Brian Abers Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
3 Wesley Pierce Wines of Washhington
4 Charles Warner Veloce Racing
5 Matt Martinez Shaw's

Men Kilometer

Name Team Time
1 James Stangland Wines of Washington 01:16.19
2 Wesley Pierce Wines of Washington 01:16.33
3 Garrett Peck UC Davis 01:17.30
4 William Blanton 01:27.38

Men Pursuit

Name Team Time
1 Daniel Harm Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 05:01.21
2 James Stangeland Wines of Washington 05:10.02
3 Evan Elken Jittery Joe's 05:12.17
4 Tucker Sawin Williams College 05:24.08

Men Sprints

Name Team
1 Dean Tracy Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
2 Brian Abers Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
3 Garrett Peck UC Davis
4 Charles Warner Veloce Racing
5 kevin mansker
6 Tucker Sawin Williams College

Men's Points Race

Name Team
1 James Stangland Wines of Washington
2 Daniel Harm Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
3 Evan Elken Jittery Joe's
4 Chad Hartley Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
5 Adrian Hegyvary Hagens-Berman LLP Cycling
6 Charles Warner Veloce Racing
7 Tucker Sawin Williams College
8 David Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation

Men's Scratch

Name Team
1 Daniel Harm Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
2 Wesley Pierce Wines of Washington
3 Adrian Hegyvary Hagens-Berman LLP Cycling
4 James Stangland Wines of Washington
5 David Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
6 Charles Warner Veloce Racing
7 Tucker Sawin Williams College

Women 500 Meter

Name Team Time
1 Camille Hook Bike Central 43.89
2 Anna Knoblock Bike Central 44.32
3 Carrie Eller TiCycles 46.71

Women Keirin

Name Team
1 Amara Boursaw Gregg's Lemond
2 Emily Charbonneau
3 Carrie Eller TiCycles

Women Points Race

Name Team
1 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles
2 Carrie Eller TiCycles
3 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation

Women Pursuit

Name Team Time
1 Carrie Eller TiCycles 04:39.68
2 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles 04:39.97
3 Camille Hook Bike Central 04:42.35
4 Amara Boursaw Gregg's Lemond 04:41.06

Women Scratch

Name Team
1 Amara Boursaw Gregg's Lemond
2 Carrie Eller TiCycles
3 Emily Charbonneau

Women Sprints

Name Team
1 Amara Boursaw Gregg's Lemond
2 Camille Hook Bike Central