Portland Short Track Series

Portland, OR
Mon, June 3 to Mon, July 29, 2019

Updated July 10, 2019 at 3:48 PM

Category 1 Men 45+

Name Team Points
1 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 460
2 Jake von Duering Dialed Cycling Team 320
3 Chris Wierman Dialed Cycling Team 235
4 Terry Hamness Dialed Cycling Team 210
5 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 180
6 Anthony Ohotto ANTHM Collective 171
7 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 162
8 Lance Heppler Dialed Cycling Team 150
9 Mike Hamness Dialed Cycling Team 120
10 Martin Baker bicycleattorney.com 117
11 John Napier Metropolis Cycle Repair 106
12 Matt Radich Team Dr Will Bar 102
13 Scott Trautman Dialed Cycling Team 68
14 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 60
15 Tom Williamson Team 10 Barrel 40
16 James Tervo Team S&M 29
17 Brian List Bike Central/Barbur Vet 29
18 Peter Rueger ANTHM Collective 29
19 John Ohotto Swift Racing PDX 22

Category 1 Men U45

Name Team Points
1 Jacob Smith 480
2 Andrzej Stadnik 265
3 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 226
4 Matt Faunt 200
5 Neal Bibler Team S&M 192
6 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 145
7 Andrew Loaiza Cyclepath PDX Racing 140
8 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 140
9 Ira Ryan Breadwinner Cycles 134
10 Chip Sloan Gründelbruisers 102
11 Jonathan Maus 90
12 Carter Schultz 81
13 Seth Patla PDX TI 80
14 Shawn Small 74
15 Matt Jamison Grouptrail Cycling 29

Category 2 Men 40-49

Name Team Points
1 Joel West Cyclepath PDX Racing 340
2 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 340
3 Neal Bibler Team S&M 240
4 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 222
5 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 222
6 Abram Hernandez BeerMongers 215
7 Christopher Moore 140
8 Michael Kolb ANTHM Collective 119
9 Nolan Restivo 114
10 Matthew Smith Swift Racing PDX 108
11 Matt Hooge 97
12 David Rosen Sage Titanium Factory Racing 94
13 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 94
14 David Gulick 88
15 Geoff Grummon-Beale bicycleattorney.com 85
16 Craig Carter Harder Cycling 84
17 Demian Bailey Marys Bicycle Club 72
18 James Green Trusty Switchblade 70
19 Brett Boyles Planet PDX Cycling 68
20 Ben Mergen Planet PDX Cycling 63
21 Jered Bogli 56
22 Robin Wessel 54
23 Chester Artman 53
24 Ryan Marquardt Team Fancy 52
25 Brian Johnson 51
26 James McGrew Team Finger 48
27 Steve Popp Team Oregon p/b Rodda Paint 45
28 Steve Chapin 36
29 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 33
30 Mike Reddig Dialed Cycling Team 32
31 Jay Wisowaty 28
32 Ryan Morgan Trusty Switchblade 27
33 Dameon Engblom 22
34 Colin Howard Hammer Velo 16
35 Jonathan Vinson Gentle Lovers 13
36 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10
37 Robert Kittilson 7

Category 2 Men 50-59

Name Team Points
1 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 430.0
2 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 340.0
3 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 254.0
4 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 231.0
5 Jay Small 211.0
6 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 207.0
7 Tim Schauer Sage Titanium Factory Racing 178.0
8 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 135.0
9 Erik Goodfriend Hammer Velo 120.0
10 Matt Radich Team Dr Will Bar 100.0
11 John Prosser 98.5
12 Duff Linde 90.0
13 Chris Page Metropolis Cycle Repair 85.0
14 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 79.0
15 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 73.0
16 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 67.0
17 William Waring 62.0
18 William Goritski Rebound/Tireless Velo 61.0
19 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51.0
20 Mike Abel Planet PDX Cycling 50.0
21 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46.0
22 Edward Knight Cyclepath PDX Racing 46.0
23 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 46.0
24 Matthew Jetton 43.0
25 Jason Bietz 41.0
26 Donald Newlands bicycleattorney.com 36.0
27 Devon Alvarez 32.0
28 Eric Stolberg ANTHM Collective 32.0
29 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 30.0
30 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 27.0
31 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 22.0
32 John Wolf bicycleattorney.com 20.0
33 Rick Boston Rebound/Tireless Velo 19.0
34 Tom Palke ANTHM Collective 15.0
35 Kris Schamp Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13.0
36 Jeff Boehlke 13.0
37 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 11.0

Category 2 Men 60+

Name Team Points
1 David Luoma Cyclepath PDX Racing 440
2 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 360
3 Dave Burnard 280
4 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 255
5 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 235
6 John Moyer 202
7 Larry Stryker 108
8 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 95
9 Loren Russell 81
10 Ron Strasser Team S&M 40
11 Einar Traa 32

Category 2 Men U40

Name Team Points
1 Patrick Beeson 345
2 Zachary Berkompas Dialed Cycling Team 300
3 Jake Mcmahon Vancouver Cyclery 264
4 Doug Merritt BeerMongers 245
5 Andrew Smith Swift Racing PDX 219
6 MARTY JOYCE Metropolis Cycle Repair 198
7 Spencer Parise Team UP 190
8 Adam Moore Grouptrail Cycling 166
9 Geoff Sosebee 158
10 Carl Aldrich BeerMongers 118
11 John Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 112
12 Josh Snyder Marys Bicycle Club 106
13 Matthew Wilkins 98
14 Witali Spuling 80
15 David Sterry 74
16 Dan Froelich Team Fancy 66
17 Jesse Merrithew 55
18 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 48
19 Collin Faunt 47
20 Jack Lamey Rebound/Tireless Velo 45
21 Andy Edick Swift Racing PDX 45
22 Carter Hagedorn 41
23 Charlie Douthwaite 32
24 Joshua Bafford 31
25 Erik Nielsen 30
26 Kellen Kjera Team Oregon p/b Rodda Paint 22
27 Matt Faunt 20
28 Brad Davidson 20
29 Joshua Petri 16
30 George Lewis 16

Category 2 Women 45+

Name Team Points
1 Kristina Hughes Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 400
2 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 285
3 Angela Horton Gapay Hammer Velo 280
4 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 240
5 Kathryn Lewis 206
6 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 140
7 Martha Paulus 140
8 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 136
9 Susan Renn 110
10 Traci Smolen Team S&M 94
11 Jan Moss Hammer Velo 86
12 Pam Reid Team Rose City 45
13 Debra Krichko Dialed Cycling Team 40

Category 2 Women U45

Name Team Points
1 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 440
2 Beth Flanagan BeerMongers 266
3 Kimberly Sass Sorella Forte 230
4 Remy Maguire 180
5 Erinne Goodell 167
6 Jenna Lingwood 166
7 Shelly Boelter Cyclepath PDX Racing 158
8 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 143
9 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team 141
10 Kaya Lydamore Holtey Law p/b Peak Condition 130
11 Hannah Moore 100
12 Madeline Stover 97
13 Marie Major 90
14 Natalie Shreffler 68
15 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 60
16 Katy Salinas Swift Racing PDX 60
17 Heather VanValkenburg Cyclepath PDX Racing 55
18 Sierra Domaille 45
19 Carley Leins Team Nonstop 40
20 Natalie Chreffler 32
21 Rebecca Hillary 16

Category 3 Men 10-13

Name Team Points
1 Zachary Smith 500
2 Max Smith 300
3 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 270
4 Maximilian Ohotto ANTHM Collective 175
5 Eric Weaver 156
6 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 136
7 Henry Tuttle bicycleattorney.com 132
8 Kieran Skerritt 105
9 Thomas Little BeerMongers 100
10 Theodore Miranda-Zellnik Metropolis Cycle Repair 90
11 Weston Forbes Metropolis Cycle Repair 87
12 Levi Hagstette Dialed Cycling Team 85
13 Barrett Von Duering Dialed Cycling Team 82
14 Bjorn Blankenship 80
15 Miles Pitone Trusty Switchblade 62
16 Andrew Edelberg 60
17 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 60
18 Jonathan Hart 45
19 Mattias Ramsey 42
20 Beck Hinrichs 40
21 JD Wisowaty 39
22 Thomas Flanagan 36
23 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling 36
24 Nicolas Betters 32
25 Kyver Johnecheck 32
26 Ryan Boelter 32
27 Tucker Engstrom Dialed Cycling Team 29
28 Seth Kasten 26
29 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 24
30 Jenson Pfeifer 20
31 Caleb Deschler 18
32 Liam Blaney 18

Category 3 Men 14-18

Name Team Points
1 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 500
2 Federico Spedini 326
3 Calum Pierce 208
4 Benjamin Tai Cyclepath PDX Racing 170
5 Jacob Hamness Dialed Cycling Team 150
6 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 130
7 Kellen Boyles 113
8 Noah Wessel 94
9 Aaron Bailey Marys Bicycle Club 80
10 Elijah Engstrom Dialed Cycling Team 80
11 Carter Hanley Cyclepath PDX Racing 76
12 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 60
13 Eric Tervo 60
14 Nels Martin Dialed Cycling Team 45
15 Benicio Thorne 45
16 Luke Weaver 40
17 Riis Hinrichs 32
18 Dylan Deschler 29

Category 3 Men 19-39

Name Team Points
1 Oscar Guevara Vancouver Cyclery 320
2 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 285
3 Daniel Peterson Hammer Velo 250
4 James Bradley Cyclepath PDX Racing 220
5 Jake Mcmahon Vancouver Cyclery 180
6 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair 160
7 Brad Alderman Vancouver Cyclery 160
8 Matthew Wilkins 132
9 Ryan Farncomb 120
10 Alex Schoknecht Team 10 Barrel 109
11 Spencer Parise Team UP 100
12 Ben Gagosian Swift Racing PDX 95
13 Thomas Alberini 94
14 Jeremy Gomez 93
15 Patrick Case Swift Racing PDX 90
16 Steven Hyde bicycleattorney.com 88
17 Alastair Cox 83
18 Damien Koehler 62
19 Michael Hermann 58
20 Scott Hollingsworth 54
21 Joseph Little 52
22 Christopher Callahan 51
23 Alan Plank Dialed Cycling Team 50
24 Jackson Boyd 48
25 Andrew Marchington Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39
26 Eric Meza 36
27 Bradley James 36
28 Joshua Bafford 34
29 Michael Han 33
30 Cory Dominguez 29
31 John Renshaw 24
32 Charles Lewis 19
33 Daniel Hanssler Team Oregon p/b Rodda Paint 18
34 Brian R. Schultz 16
35 Max Showers 16
36 Dameen Koehler 15
37 Ty Engstrom Dialed Cycling Team 14
38 Aaron Ramirez 13
39 Justin Richardson 12
40 Aaron Collins 12
41 Kyle Kruger 10
42 Advait Ogale 9

Category 3 Men 40-49

Name Team Points
1 Matthew Boelter Cyclepath PDX Racing 375
2 Christopher Ramsey Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 240
3 Steffen Furholm 235
4 John Lopez 160
5 Shaun Stiles 159
6 Brady Cowing Team 10 Barrel 136
7 Brad Self Grouptrail Cycling 135
8 Michael Genovese 130
9 Dean Maclean Planet PDX Cycling 126
10 Matt Forness 117
11 Rolland Hayden 108
12 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 106
13 Vince Blaney Team Dr Will Bar 105
14 Demian Bailey Marys Bicycle Club 100
15 Chris Frey 100
16 Phillip M Trost Team S&M 95
17 Michael Tabtabai 91
18 Garrett Tyburski 90
19 Brett Boyles Planet PDX Cycling 60
20 Spencer White Stumptown Cycling Club 60
21 Sean Cook Cyclepath PDX Racing 60
22 Max Frixione Stumptown Cycling Club 52
23 Ben Beyer 52
24 Joe Kim 52
25 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 43
26 Ashley Williams ANTHM Collective 38
27 Joseph French Swift Racing PDX 36
28 Scott Coleman Planet PDX Cycling 36
29 Rob Fleskes Harder Cycling 35
30 Carl Anton Dialed Cycling Team 32
31 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 27
32 Jason Jones Planet PDX Cycling 27
33 Nikolaus Kashey ANTHM Collective 26
34 Keoni McHone 26
35 Jesus Ruiz 26
36 Ben Salzberg 25
37 Jorge Kaufmann Team Oregon p/b Rodda Paint 22
38 Dominic Chung 22
39 Adam Nelson 20
40 Ryan Kruse 19
41 Patrick Bolan 18
42 Erin Kelly 16
43 Mike Lenz 16
44 John Golden 16
45 Chad Carlton 16
46 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 13
47 Jeremy Howard 12
48 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 10
49 Jamie King Grouptrail Cycling 10
50 Jason Ekman Dialed Cycling Team 9
51 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 9
52 Paul Toufar bicycleattorney.com 7
53 Bodjie Train Grouptrail Cycling 7
54 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 7
55 Erick Taft Dialed Cycling Team 7
56 Robert King BeerMongers 6
57 Richard Fattic 3
58 Jason Bacon 2
59 Dennis Sweeten 1
60 David Hetherington 1

Category 3 Men 50+

Name Team Points
1 Philip Cardwell 360
2 Roy Velardi 266
3 Rob Perry 235
4 Kurt Krichko Dialed Cycling Team 200
5 David Staczek 200
6 John Prosser 153
7 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 153
8 Chris Peddie 138
9 Dag Hinrichs 130
10 Scott Mares 106
11 David Bussey Dialed Cycling Team 101
12 Thomas Royce 90
13 Kim A Neve 89
14 Tony Pitone Trusty Switchblade 88
15 David Cady 88
16 lawrence jobe 80
17 Mike Davis 78
18 Timothy Whiteley 73
19 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 68
20 Dennis Sweeten 65
21 David Kaysen Dialed Cycling Team 60
22 Bryan Curry 48
23 John Condon Dialed Cycling Team 42
24 Steve Shaw 32
25 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 32
26 Jerry Haxby US Military Endurance Sports 28
27 Steven Powell 20
28 Loren Russell 18
29 Craig Bradford BeerMongers 16
30 Scott Faunt 16
31 Brian Sisk 16
32 Tim Seabring 14

Category 3 Women 10-13

Name Team Points
1 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 380
2 Payton Schlenker 300
3 Sydney Little BeerMongers 280
4 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 185
5 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 180
6 Bella Radspinner 110
7 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team 100

Category 3 Women 14-18

Name Team Points
1 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 500
2 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 245
3 Hannah Whiteley 230
4 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 185
5 Emmaline Baxter-Harwell 160
6 Emma Royce 110
7 Bella Radspinner 105
8 Aven Mergen 100
9 Macy Hagstette Dialed Cycling Team 80
10 Una Mcfadin 45
11 Shyan Hargis 45
12 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 36
13 Lauren Roberts 32

Category 3 Women 19+

Name Team Points
1 Tina Bender bicycleattorney.com 400
2 Sally Loughridge Hammer Velo 316
3 Alison Crocker 200
4 Annie Koehler 157
5 Mari Little BeerMongers 155
6 Hayli Hay 154
7 Sarah Layton Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 150
8 Leslie Carlson 148
9 Kelcy King 145
10 Carrie Hutchison Team Nonstop 119
11 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 118
12 Katie Linton Planet PDX Cycling 103
13 Stacey Stromberg 87
14 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 82
15 Iris Dougherty 80
16 Sue Brown 80
17 Mary Smart Rebound/Tireless Velo 77
18 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 74
19 Jacqueline Mautner 60
20 Ursula Mavila Planet PDX Cycling 44
21 Amy Solana bicycleattorney.com 36
22 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 34
23 Vanessa Usui Grouptrail Cycling 32
24 Carley ERICKSON 29
25 Felicity Case Swift Racing PDX 29
26 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club 28
27 Erin Lodwick Metropolis Cycle Repair 26
28 Amanda Abel 26
29 Jenny Lyman Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 23
30 Cassie Capone Swift Racing PDX 22
31 Emily Klinger Tyburski 18
32 Nicole Amuzu 18
33 Kaeli Laxson 14
34 Valerie Arkell 13
35 Susie Griffin 11
36 Lisa Luna 10
37 Lori Sills 6

Clydesdale

Name Team Points
1 Raymond Egan 440
2 Brian Little BeerMongers 300
3 Mark Sather Team 10 Barrel 280
4 Michael Clark Stumptown Cycling Club 210
5 Tyson Hart 200
6 Gerardo Perez 192
7 Jon Coney 151
8 Mike Reddig Dialed Cycling Team 139
9 Ed Waters Planet PDX Cycling 133
10 Timothy Breault Planet PDX Cycling 127
11 Daniel Pungor 114
12 Shane Young 114
13 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 77
14 Eric Voigt 53
15 Bruce Haserot 50
16 Stephen Carter Planet PDX Cycling 40
17 Chris McCraw 26
18 Jeff Tedder Hammer Velo 26
19 Phillip Millar 22
20 Louis Ehlinger 20

Elite Men

Name Team Points
1 Andrew Coe PDX TI 440
2 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 340
3 Felipe Nystrom 267
4 Mitchell Trux PDX TI 250
5 Shannon Skerritt 224
6 Doug Wilmes 176
7 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint 105
8 Jacob Rathe 100
9 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 90
10 Brian Anthony ANTHM Collective 69
11 Marek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 58
12 Fred Mills 56
13 Jacob Hull 40
14 Evan Murphy 36
15 Brian Kesselman ANTHM Collective 36
16 Henrique Serra 26

Elite/Category 1 Women

Name Team Points
1 Laura Trace bicycleattorney.com 440
2 Abra McNair 225
3 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 200
4 Paige Edwards River City Bicycles - Bike Law 200
5 Mielle Blomberg Team S&M 194
6 Kate Drennan BeerMongers 160
7 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 145
8 Julie Browning Cyclepath PDX Racing 120
9 Lindsay Jackson Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 105
10 Nicole Beckwith Team Nonstop 86
11 Carrie Johnston 65
12 Carley Leins Team Nonstop 52
13 Heidi Wood 50
14 Megan Faris River City Bicycles - Bike Law 50
15 Elizabeth White Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 40

Singlespeed

Name Team Points
1 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 460
2 Fred Mills 250
3 Chip Sloan Gründelbruisers 195
4 Seth Patla PDX TI 180
5 John Napier Metropolis Cycle Repair 180
6 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint 160
7 John Gulick 142
8 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 140
9 Adam Burgess 135
10 Tony Pereira Breadwinner Cycles 116
11 Ryan Morgan Trusty Switchblade 107
12 Robert Jackson River City Bicycles - Bike Law 105
13 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 95
14 John Lin Swift Racing PDX 87
15 Paul Johnson Trusty Switchblade 80
16 Aaron Even Rebound/Tireless Velo 80
17 Mielle Blomberg Team S&M 77
18 Randy Starkey 70
19 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 64
20 Byron Breeden 60
21 Vincent Zitkovich 58
22 Caleb Whiteley 54
23 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 52
24 Benjamin Westphal 45
25 Steven Thorne 45
26 William Alcorn 36
27 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair 36
28 James Tervo Team S&M 29
29 Benjamin Tai Cyclepath PDX Racing 27
30 Chester Artman 25
31 lawrence jobe 24
32 Jeff Menown 22
33 Jacob Furniss 20
34 Susan Renn 20
35 Kevin Jin 18
36 Jesse Bruya 18
37 Brian Wise Dialed Cycling Team 16
38 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 16
39 Todd Chance 15
40 Chris Lind The Club Roule 14
41 Brian Roberts 12
42 Frederick Smelser 11
43 Anthony Ohotto ANTHM Collective 8