Portland Short Track Series

Portland, OR
July 08, 2019

Part of the Portland Short Track Series

Questions about results can be directed to Candi Murray cmurray@obra.org

Updated July 9, 2019 at 8:56 AM

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 303 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 46 Portland 6
2 306 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 47 Portland 6
3 318 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 47 Portland 6
4 307 Terry Hamness Dialed Cycling Team 49 Washougal 6
5 308 Chris Wierman Dialed Cycling Team 47 Tualatin 6
6 319 Tom Williamson Team 10 Barrel 53 portland 6
7 300 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Beaverton 6
8 302 John Napier 58 Camas 6
9 316 James Tervo Team S&M 49 Portland 5
10 313 Matt Radich Team Dr Will Bar 50 Lake Oswego 5

Category 1 Men U45

Num Name Team Age City Laps
1 212 Andrew Loaiza Cyclepath PDX Racing 32 Portland 6
2 217 Jacob Smith 16 Portland 6
3 201 Andrzej Stadnik 30 Lake Oswego 6
4 213 Matt Faunt 29 Portland 6
5 205 Carter Schultz 24 Portland 6
6 214 Neal Bibler Team S&M 41 Oregon City 6
7 203 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 16 Tualatin 6
8 202 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 43 Hillsboro 6
9 210 Ira Ryan Breadwinner Cycles 43 Portland 6
10 211 Shawn Small 35 Portland 6

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age City Laps
1 721 Joel West Cyclepath PDX Racing 44 Lake Oswego 6
2 727 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 43 Camas 6
3 719 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 48 Portland 6
4 715 Christopher Moore 45 Salem 6
5 702 Abram Hernandez BeerMongers 43 Portland 6
6 730 Matthew Smith Swift Racing PDX 42 vancouver 6
7 737 Steve Chapin 49 Portland 6
8 716 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 41 Portland 6
9 726 David Rosen Sage Titanium Factory Racing 46 Beaverton 6
10 734 James McGrew Team Finger 46 Husum 5
11 712 David Gulick 41 Portland 5
12 736 Demian Bailey Marys Bicycle Club 49 Corvallis 5
13 706 Nolan Restivo 41 Portland 5
14 718 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 48 Portland 5
15 709 Ryan Morgan Trusty Switchblade 45 Portland 5
16 708 Craig Carter Harder Cycling 49 Portland 5
17 731 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 49 Happy Valley 5
18 703 Chester Artman Grouptrail Cycling 48 Lake Oswego 5
19 711 Mike Reddig Dialed Cycling Team 48 Camas 5
20 724 Jay Wisowaty 46 St Helens 5
21 717 Brian Johnson 49 Lake Oswego 4
DNF 714 Jered Bogli 45 Portland 3

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age City Laps
1 218 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 54 Portland 5
2 210 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 50 Camas 5
3 205 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 53 Portland 5
4 238 Mike Abel Planet PDX Cycling 50 Portland 5
5 202 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 53 Gresham 5
6 211 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 52 Portland 5
7 209 Tim Schauer Sage Titanium Factory Racing 51 Camas 5
8 208 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 54 Camas 5
9 234 William Goritski Rebound/Tireless Velo 57 Camas 5
10 221 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 55 Camas 5
11 217 William Waring 54 Camas 5
12 237 John Prosser 52 Hillsboro 5
13 235 Donald Newlands bicycleattorney.com 55 Portland 5
14 212 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 50 Camas 5
15 219 Eric Stolberg ANTHM Collective 52 Portland 5
16 224 Matthew Jetton 50 Portland 5
17 228 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 59 Beaverton 5
18 206 Duff Linde 54 Washougal 5
19 200 Jason Bietz 53 Sherwood 5
20 236 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Portland 5
21 226 Rick Boston Rebound/Tireless Velo 53 Portland 4

Category 2 Men 60+

Num Name Team Age City Laps
1 300 Dave Burnard 63 Forest Grove 5
2 302 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 61 Portland 5
3 304 David Luoma Cyclepath PDX Racing 62 Portland 5
4 307 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 62 Portland 5
5 306 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 63 Tigard 4
6 301 John Moyer 70 Portland 4
7 311 Loren Russell 77 Corvallis 3
DNF 309 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 63 Vancouver 3

Category 2 Men U40

Num Name Team Age City Laps
1 614 Zachary Berkompas Dialed Cycling Team 23 Yacolt 6
2 628 Spencer Parise Team UP 23 Portland 6
3 610 Doug Merritt BeerMongers 39 Portland 6
4 609 Patrick Beeson 39 Portland 6
5 613 Andrew Smith Swift Racing PDX 37 Portland 6
6 620 Witali Spuling 36 Portland 6
7 612 Geoff Sosebee 35 Portland 6
8 630 Charlie Douthwaite 33 Portland 6
9 605 Adam Moore Grouptrail Cycling 34 Portland 6
10 600 MARTY JOYCE Metropolis Cycle Repair 37 Portland 6
11 619 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 34 Portland 5
12 606 Dan Froelich Team Fancy 35 Beaverton 5
13 603 Josh Snyder Marys Bicycle Club 38 Corvallis 5
14 625 Collin Faunt 29 Portland 5
15 611 David Sterry 36 Portland 5
16 616 Carter Hagedorn Grouptrail Cycling 16 Portland 5
17 629 Jake Mcmahon Vancouver Cyclery 26 vancouver 5
DNF 607 Erik Nielsen 32 Portland 4

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 205 Kristina Hughes Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 48 Sherwood 4
2 210 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 57 Camas 4
3 202 Angela Horton Gapay Hammer Velo 53 Cornelius 4
4 203 Martha Paulus 48 Salem 4
5 200 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 47 Portland 4
6 213 Debra Krichko Dialed Cycling Team 59 Ridgefield 4
7 201 Kathryn Lewis 57 Gladstone 4
8 207 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 63 Portland 4
9 209 Susan Renn 50 Portland 4
10 204 Traci Smolen Team S&M 52 Portland 3

Category 2 Women U45

Num Name Team Age City Laps
1 103 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 Portland 4
2 108 Kimberly Sass Sorella Forte 40 Portland 4
3 121 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 Portland 4
4 113 Erinne Goodell 39 Portland 4
5 120 Sierra Domaille 42 Portland 4
6 105 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 42 Vancouver 4
7 111 Jenna Lingwood 38 Portland 4
8 117 Natalie Shreffler 29 Portland 4
9 102 Shelly Boelter Cyclepath PDX Racing 41 Portland 4
10 100 Beth Flanagan BeerMongers 42 Portland 4
11 101 Hannah Moore 36 Portland 4
12 104 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team 29 Vancouver 4
13 106 Madeline Stover 14 Portland 4
14 107 Marie Major 37 Vancouver 4
15 119 Rebecca Hillary 43 Portland 4

Category 3 Men 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 652 Zachary Smith 13 Portland 4
2 663 Max Smith 12 Portland 3
3 651 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 12 Tigard 3
4 674 Maximilian Ohotto 13 Portland 3
5 683 Jonathan Hart 13 WA 3
6 668 Levi Hagstette Dialed Cycling Team 12 Portland 3
7 681 Radek Litinsky 12 3
8 661 Henry Tuttle bicycleattorney.com 12 Portland 3
9 656 Eric Weaver 12 Portland 3
10 672 Thomas Little 10 Portland 3
11 667 Kieran Skerritt 10 Portland 3
12 660 Weston Forbes Metropolis Cycle Repair 12 Portland 3
13 650 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 10 Portland 3
14 682 Caleb Deschler 11 Portland 3
15 659 Theodore Miranda-Zellnik Metropolis Cycle Repair 13 Portland 2

Category 3 Men 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 601 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 17 Tigard 4
2 618 Aaron Bailey Marys Bicycle Club 15 Corvallis 4
3 620 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 17 Portland 4
4 608 Federico Spedini 15 Portland 4
5 609 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 16 Portland 4
6 604 Jacob Hamness Dialed Cycling Team 15 Washougal 4
7 621 Calum Pierce 14 Portland 4
8 613 Kellen Boyles Planet PDX Cycling 14 Lake Oswego 3
9 619 Dylan Deschler 14 Portland 3
10 603 Noah Wessel 14 3
DNF 615 Eric Tervo 18 Portland 3

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Age City Laps
1 636 James Bradley Cyclepath PDX Racing 38 Portland 5
2 632 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair 28 Portland 5
3 629 Daniel Peterson 5
4 644 Alan Plank Dialed Cycling Team 35 Camas 5
5 613 Oscar Guevara Vancouver 5
6 615 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 37 Portland 5
7 645 Eric Meza 23 Portland 5
8 641 Matthew Wilkins 34 Portland 5
9 614 Alex Schoknecht Team 10 Barrel 34 Portland 4
10 605 Ryan Farncomb 34 Portland 4
11 635 Ben Gagosian Swift Racing PDX 35 Portland 4
12 638 Christopher Callahan 37 Portland 4
13 604 Steven Hyde bicycleattorney.com 38 Portland 4
14 601 Thomas Alberini 29 Portland 4
15 647 Brian R. Schultz 31 4
16 602 Brad Alderman Vancouver Cyclery 39 Brush Prairie 4
17 619 Damien Koehler 34 Portland 4
18 637 Cory Dominguez 35 Portland 4
19 603 Joseph Little 30 Vancouver 4
20 617 Alastair Cox 31 Beaverton 4
21 646 Joshua Bafford 36 4
22 643 Advait Ogale 36 Portland 4
23 622 Charles Lewis 32 Portland 4

Category 3 Men 40-49

Num Name Team Age City Laps
1 765 Demian Bailey Marys Bicycle Club 49 Corvallis 5
2 744 John Lopez Trusty Switchblade 40 Portland 5
3 772 Brett Boyles Planet PDX Cycling 49 lake oswego 4
4 715 Vince Blaney Team Dr Will Bar 45 Portland 4
5 702 Matthew Boelter Cyclepath PDX Racing 40 Hillsboro 4
6 712 Shaun Stiles 41 Vancouver 4
7 700 Michael Genovese 44 Portland 4
8 739 Rolland Hayden 40 Gresham 4
9 738 Brad Self Grouptrail Cycling 48 Portland 4
10 708 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 43 Portland 4
11 705 Rob Fleskes Harder Cycling 44 Portland 4
12 764 Jorge Kaufmann Team Oregon p/b Rodda Paint 44 Portland 4
13 770 Adam Nelson 44 Camas 4
14 767 Dean Maclean Planet PDX Cycling 49 Portland 4
15 768 Erin Kelly 43 Portland 4
16 763 Keoni McHone 44 4
17 745 Joseph French Swift Racing PDX 45 Portland 4
18 771 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 47 West Linn 4
19 706 Sean Cook Cyclepath PDX Racing 47 Portland 4
20 750 Dominic Chung 46 Hillsboro 4
21 733 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 42 Portland 4
22 724 Ben Salzberg 48 Portland 4
23 758 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 45 Portland 4
24 732 Jason Jones Planet PDX Cycling 45 Portland 4
25 716 Joe Kim 42 Washougal 4
26 727 Ryan Kruse 48 Portland 4
27 711 Scott Coleman Planet PDX Cycling 49 Beaverton 4
28 701 Jamie King Grouptrail Cycling 42 Portland 4
29 703 Erick Taft Dialed Cycling Team 49 Vancouver 4
30 720 Chad Carlton 47 Battle Ground 4
31 719 John Golden 43 North Plains 4
32 759 Jeff Oswald 46 Portland 4
33 766 Adam TYBURSKI 40 3
DNF 762 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 43 Portland 3
DNF 721 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 47 Portland 3
DNF 710 Garrett Tyburski 41 Portland 2

Category 3 Men 50+

Num Name Team Age City Laps
1 32 Kurt Krichko Dialed Cycling Team 58 Ridgefield 4
2 30 Scott Mares 52 Portland 4
3 9 David Staczek 50 Portland 4
4 22 Dag Hinrichs 50 Portland 4
5 3 Rob Perry 56 Boring 4
6 17 Chris Peddie 54 Camas 4
7 5 Roy Velardi 61 Camas 4
8 34 Steve Shaw 53 tigard 4
9 10 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 54 Sherwood 4
10 2 Kim A Neve 62 Portland 4
11 20 Mike Davis 59 Tigard 4
12 8 David Bussey Dialed Cycling Team 55 Aurora 4
13 21 Timothy Whiteley 57 Camas 4
14 14 Bryan Curry 54 Portland 4
15 33 Craig Bradford 51 Portland 3
DNF 6 Dennis Sweeten 54 Oregon City 1
DNF 7 David Cady 52 Oregon City 1

Category 3 Women 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 755 Sydney Little 11 Portland 3
2 750 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
3 752 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 13 Tigard 3
4 753 Payton Schlenker Team 10 Barrel 12 Portland 3
5 754 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3

Category 3 Women 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 700 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 16 Battle Ground 4
2 710 Emmaline Baxter-Harwell 17 Portland 3
3 717 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 14 Portland 3
4 703 Hannah Whiteley 15 Camas 3
5 701 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 15 Tigard 3
6 709 Bella Radspinner 14 3
DNF 704 Macy Hagstette Dialed Cycling Team 16 Portland 1

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 323 Alison Crocker 35 pdx 4
2 333 Iris Dougherty 31 Portland 4
3 300 Sally Loughridge Hammer Velo 51 Portland 4
4 317 Hayli Hay 41 Portland 4
5 321 Mari Little 40 4
6 306 Tina Bender bicycleattorney.com 50 West Linn 4
7 335 Amy Solana 39 Portland 4
8 313 Mary Smart Rebound/Tireless Velo 49 Portland 4
9 315 Carrie Hutchison Team Nonstop 43 Portland 4
10 339 Erin Lodwick 4
11 314 Annie Koehler 34 Portland 4
12 307 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37 Portland 3
13 312 Leslie Carlson 54 Portland 3
14 302 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 47 Portland 3
15 301 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 43 Portland 3
16 305 Stacey Stromberg 41 Milwaukie 3
17 337 Kaeli Laxson 28 Portland 3
18 324 Felicity Case Swift Racing PDX 33 Beaverton 3
19 336 Amanda Abel 3
20 332 Susie Griffin 51 Castle Rock 3
21 338 Lisa Luna 51 Portland 3
22 308 Sue Brown 56 Portland 3
23 325 Jenny Lyman Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 3
24 316 Ursula Mavila Planet PDX Cycling 52 Portland 3
25 334 Lori Sills 38 Porltand 3
26 320 Nicole Amuzu 38 Mcminnville 3
27 322 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club 68 Corvallis 2

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 814 Brian Little 45 Portland 5
2 805 Raymond Egan 43 Portland 5
3 807 Michael Clark Stumptown Cycling Club 50 Portland 5
4 800 Mark Sather Team 10 Barrel 48 Tigard 5
5 817 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 47 tigard 5
6 811 Gerardo Perez 38 Wilsonville 5
7 801 Mike Reddig Dialed Cycling Team 48 Camas 4
8 802 Daniel Pungor 40 Portland 4
9 803 Ed Waters Planet PDX Cycling 60 Eagle Creek 4
10 818 Chris McCraw 43 Portland 4
11 804 Shane Young 46 Hillsboro 4
12 819 Phillip Millar 49 Komora 2

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 18 Jacob Rathe 28 Portland 6
2 3 Andrew Coe PDX TI 38 Portland 6
3 2 Mitchell Trux PDX TI 39 Portland 6
4 5 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 36 Portland 6
5 10 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 37 Portland 6
6 4 Felipe Nystrom 36 Portland 6
7 13 Evan Murphy 31 Portland 6
8 9 Doug Wilmes 39 Portland 6
9 1 Shannon Skerritt 48 Portland 6
10 14 Henrique Serra 32 Hillsboro 6
11 17 Fred Mills 39 Wilsonville 6
12 16 Marek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 39 Beaverton 5
DNF 19 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 42 Portland 4
DNF 6 Brian Anthony ANTHM Collective 45 Portland 2

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age Laps
1 71 Abra McNair 37 6
2 65 Laura Trace bicycleattorney.com 53 6
3 70 Julie Browning Cyclepath PDX Racing 50 6
4 68 Nicole Beckwith Team Nonstop 33 5
5 69 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 37 5
6 75 Elizabeth White Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 25 5
7 64 Mielle Blomberg Team S&M 48 5

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 6 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 42 Portland 5
2 32 Fred Mills 39 Wilsonville 5
3 44 Byron Breeden 43 5
4 15 John Napier Metropolis Cycle Repair 58 Camas 5
5 2 Chip Sloan Gründelbruisers 44 Vancouver 5
6 8 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 57 Vancouver 5
7 3 John Gulick 43 Portland 5
8 34 John Lin Swift Racing PDX 36 Portland 5
9 41 James Tervo Team S&M 49 Portland 5
10 30 Tony Pereira Breadwinner Cycles 50 Portland 5
11 5 Ryan Morgan Trusty Switchblade 45 Portland 5
12 23 Aaron Even Rebound/Tireless Velo 49 Portland 5
13 9 Adam Burgess 26 West Linn 5
14 20 Randy Starkey 36 Vancouver 5
15 43 Brian Wise Dialed Cycling Team 48 Vancouver 5
16 11 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 58 Portland 5
17 42 Chris Lind The Club Roule 31 Portland 5
18 4 Mielle Blomberg Team S&M 48 Portland 5
19 26 Caleb Whiteley 19 Camas 5
20 12 Vincent Zitkovich 47 Vancouver 5
21 10 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 43 Portland 5
22 1 Chester Artman Grouptrail Cycling 48 Lake Oswego 4
23 37 Anthony Ohotto 4