Portland Short Track Series

Portland, OR
July 29, 2019

Part of the Portland Short Track Series

Thanks for a great series.

Heat #2 was particulary difficult for our scorers with over 160 riders in it. If you see a problem please contact me.

Candi Murray cmurray@obra.org

Updated August 2, 2019 at 7:19 PM

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 306 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 47 Portland 6
2 303 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 46 Portland 6
3 301 Lance Heppler Dialed Cycling Team 49 Vancouver 6
4 307 Terry Hamness Dialed Cycling Team 49 Washougal 6
5 314 Martin Baker bicycleattorney.com 52 Portland 6
6 308 Chris Wierman Dialed Cycling Team 47 Tualatin 6
7 312 Mike Hamness Dialed Cycling Team 47 Vancouver 6
8 317 Scott Bradway bicycleattorney.com 48 Portland 6
9 304 Anthony Ohotto ANTHM Collective 53 Portland 6
10 326 Steven Thorne 58 Portland 6
11 300 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Beaverton 5
12 302 John Napier 58 Camas 5

Category 1 Men U45

Num Name Team Age City Laps
1 213 Matt Faunt 29 Portland 6
2 221 Spencer Parise Team UP 23 Portland 6
3 210 Ira Ryan Breadwinner Cycles 43 Portland 6
4 230 Joel West Cyclepath PDX Racing 44 Lake Oswego 6
5 231 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 35 Portland 6
6 205 Carter Schultz 24 Portland 6
7 203 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 16 Tualatin 6
8 232 Paolo Zanetti 37 6
9 200 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 42 Portland 6
10 214 Neal Bibler Team S&M 41 Oregon City 6
11 216 Matt Jamison Grouptrail Cycling 38 Portland 6
12 202 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 43 Hillsboro 6
13 219 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 42 Portland 6
14 233 Brady Stotts 20 Washougal 5
15 229 Marco Lombardi Portland 5

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age City Laps
1 735 Steve Popp Team Oregon p/b Rodda Paint 46 Portland 6
2 727 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 43 Camas 6
3 756 Christian Reed 40 Seattle 6
4 753 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 44 Tigard 6
5 702 Abram Hernandez BeerMongers 43 Portland 5
6 757 Brian Little BeerMongers 45 Portland 5
7 730 Matthew Smith Swift Racing PDX 42 vancouver 5
8 734 James McGrew Team Finger 46 Husum 5
9 720 Michael Kolb ANTHM Collective 42 Portland 5
10 716 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 41 Portland 5
11 739 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 48 Portland 5
12 722 Geoff Grummon-Beale bicycleattorney.com 44 Portland 5
13 714 Jered Bogli 45 Portland 5
14 712 David Gulick 41 Portland 5
15 710 James Green Trusty Switchblade 48 Portland 5
16 707 Robin Wessel 49 Tigard 5
17 731 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 49 Happy Valley 5
18 703 Chester Artman Grouptrail Cycling 48 Lake Oswego 5
19 755 Josh Cady 44 5
20 708 Craig Carter Harder Cycling 49 Portland 5
21 754 Dave Kosanke 42 5
22 717 Brian Johnson 49 Lake Oswego 5

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age City Laps
1 210 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 50 Camas 6
2 205 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 53 Portland 6
3 208 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 54 Camas 5
4 218 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 54 Portland 5
5 202 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 53 Gresham 5
6 211 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 52 Portland 5
7 207 Chris Page Metropolis Cycle Repair 51 Brightwood 5
8 214 Jay Small Dialed Cycling Team 53 Vancouver 5
9 204 Erik Goodfriend Hammer Velo 59 Portland 5
10 213 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland 5
11 212 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 50 Camas 5
12 244 John Hatfield Dialed Cycling Team 51 Portland 5
13 209 Tim Schauer Sage Titanium Factory Racing 51 Camas 5
14 246 Tom Palke ANTHM Collective 53 Portland 5
15 247 Harald Graham 54 Vancouver 5
16 242 Mike Mercer Grouptrail Cycling 59 Portland 5
17 216 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 53 Portland 5
18 227 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 53 Camas 5
19 217 William Waring 54 Camas 5
20 215 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55 Vancouver 5
21 219 Eric Stolberg ANTHM Collective 52 Portland 5
22 240 Mike Packer Rebound/Tireless Velo 55 Vancouver 5
23 245 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 53 Washougal 5
24 228 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 59 Beaverton 5
25 206 Duff Linde 54 Washougal 5
26 236 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Portland 5
27 248 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing 52 Portland 5
28 243 Tony Pitone Trusty Switchblade 51 Portland 5
29 232 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 55 Portland 5
30 229 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 50 Portland 5
31 201 Edward Knight Cyclepath PDX Racing 51 Battle Ground 5
DNF 224 Matthew Jetton 50 Portland 3

Category 2 Men 60+

Num Name Team Age City Laps
1 304 David Luoma Cyclepath PDX Racing 62 Portland 5
2 300 Dave Burnard 63 Forest Grove 5
3 302 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 61 Portland 5
4 307 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 62 Portland 5
5 306 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 63 Tigard 5
6 319 Don Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 62 Vancouver 5
7 308 Larry Stryker 70 Washougal 4
8 313 Mark Hand Planet PDX Cycling 60 Tigard 4
DNF 301 John Moyer 70 Portland 1

Category 2 Men U40

Num Name Team Age City Laps
1 614 Zachary Berkompas Dialed Cycling Team 23 Yacolt 6
2 610 Doug Merritt BeerMongers 39 Portland 6
3 615 John Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 39 Happy Valley 6
4 609 Patrick Beeson 39 Portland 6
5 600 MARTY JOYCE Metropolis Cycle Repair 37 Portland 6
6 605 Adam Moore Grouptrail Cycling 34 Portland 6
7 613 Andrew Smith Swift Racing PDX 37 Portland 6
8 672 Ben Iwasa Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 35 vancouver 6
9 634 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 36 Portland 6
10 612 Geoff Sosebee 35 Portland 6
11 602 Carl Aldrich BeerMongers 35 Portland 6
12 673 Alex Roman 26 Portland 6
13 606 Dan Froelich Team Fancy 35 Beaverton 5
14 611 David Sterry 36 Portland 5
15 603 Josh Snyder Marys Bicycle Club 38 Corvallis 5
16 607 Erik Nielsen 32 Portland 5
17 674 Matt Montross 39 5
DNF 625 Collin Faunt 29 Portland 1

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 205 Kristina Hughes Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 48 Sherwood 4
2 200 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 47 Portland 4
3 222 Susan Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 56 Vancouver 4
4 212 Margi Bradway 45 Portland 4
5 201 Kathryn Lewis Gladyators 57 Gladstone 4
6 213 Debra Krichko Dialed Cycling Team 59 Ridgefield 4
7 224 Sarah Eustis bicycleattorney.com 46 Portland 4
8 207 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 63 Portland 4

Category 2 Women U45

Num Name Team Age City Laps
1 123 Jessica Gill 42 Portland 5
2 115 Katy Salinas Swift Racing PDX 40 Vancouver 5
3 121 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 Portland 5
4 103 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 Portland 5
5 113 Erinne Goodell 39 Portland 5
6 111 Jenna Lingwood 38 Portland 5
7 132 Nikki Balderson 42 4
8 125 Sierra Domaille 42 PORTLAND 4
9 133 Katlyn Giombolini 31 Portland 4
10 122 Hannah Moore 36 Portland 4
11 117 Natalie Shreffler 29 Portland 4
12 105 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 42 Vancouver 4
13 124 Katelin Mathers Grown Rogue Cycling Team 36 Portland 4
14 102 Shelly Boelter Cyclepath PDX Racing 41 Portland 4
15 104 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team 29 Vancouver 4
16 107 Marie Major 37 Vancouver 4
17 131 Kaitlyn Wolf 19 4
18 119 Rebecca Hillary 43 Portland 4

Category 3 Men 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 683 Jonathan Hart 13 WA 4
2 671 Bjorn Blankenship 11 Bend 4
3 674 Maximilian Ohotto 13 Portland 4
4 652 Zachary Smith 13 Portland 4
5 651 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 12 Tigard 4
6 668 Levi Hagstette Dialed Cycling Team 12 Portland 4
7 685 Jack Abel 10 4
8 675 Hendrik Hagedorn 11 Portland 4
9 682 Caleb Deschler 11 Portland 4
10 690 Feliz Ahsley 13 3
11 660 Weston Forbes Metropolis Cycle Repair 12 Portland 3
12 667 Kieran Skerritt 10 Portland 3
13 688 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 10 Portland 3
14 672 Thomas Little BeerMongers 10 Portland 3
15 659 Theodore Miranda-Zellnik Metropolis Cycle Repair 13 Portland 3
16 654 Miles Pitone Trusty Switchblade 10 Portland 3
17 658 Barrett Von Duering Dialed Cycling Team 10 Camas 3
18 657 Ebert Gage Dialed Cycling Team 11 Vancouver 2

Category 3 Men 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 626 Samuel Cordova 15 Philomath 5
2 601 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 17 Tigard 5
3 600 Benjamin Tai Cyclepath PDX Racing 16 Camas 4
4 620 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 17 Portland 4
5 604 Jacob Hamness Dialed Cycling Team 15 Washougal 4
6 615 Eric Tervo 18 Portland 4
7 608 Federico Spedini 15 Portland 4
8 609 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 16 Portland 4
9 621 Calum Pierce 14 Portland 4
10 606 Carter Hanley Cyclepath PDX Racing 17 Vancouver 4
11 627 Ryan DeVries 14 4
12 603 Noah Wessel 14 Tigard 3
DNF 625 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 15 Forest Grove 3
DNF 614 Cole Hagedorn 14 Portland 2
DNF 612 Benicio Thorne 14 Portland 1

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Age City Laps Notes
1 613 Oscar Guevara Vancouver Cyclery Vancouver 5
2 632 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair 28 Portland 5
3 644 Alan Plank Dialed Cycling Team 35 Camas 5
4 645 Eric Meza 23 Portland 5
5 648 Bradley Ling 29 Portland 5
6 680 Mike Guyvan Dialed Cycling Team 32 Vancouver 5
7 649 James Bradley Cyclepath PDX Racing 38 Portland 5
8 639 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 37 Portland 5
9 601 Thomas Alberini 29 Portland 5
10 625 Patrick Case Swift Racing PDX 33 Beaverton 5
11 604 Steven Hyde bicycleattorney.com 38 Portland 5
12 672 Jason Whittington Team 10 Barrel 35 Portland 5
13 676 Jesse Tonkinson Dialed Cycling Team 25 portland 5
14 602 Brad Alderman Vancouver Cyclery 39 Brush Prairie 5
15 677 Laurence Palk 34 5
16 641 Matthew Wilkins 34 Portland 5
17 617 Alastair Cox 31 Beaverton 5
18 614 Alex Schoknecht Team 10 Barrel 34 Portland 5
19 628 Daniel Hanssler Team Oregon p/b Rodda Paint 36 Portland 5
20 646 Joshua Bafford 36 Vancouver 5
21 674 Thomas Van Hevelingen 28 Portland 5
22 679 Max Soontararak 35 5
23 605 Ryan Farncomb 34 Portland 5
24 635 Ben Gagosian Swift Racing PDX 35 Portland 5
25 603 Joseph Little 30 Vancouver 4
26 653 Chloe Clark 19 4
27 675 Cody Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 37 Portland 4
28 673 Sam Phillips 36 4
29 678 Jaime Morillo 32 3
DQ 633 Jeremy Gomez 23 Portland 5 Rule 11.2.2 - Dangerous Riding

Category 3 Men 40-49

Num Name Team Age City Laps
1 717 Brady Cowing Team 10 Barrel 44 Portland 5
2 702 Matthew Boelter Cyclepath PDX Racing 40 Hillsboro 5
3 729 Steffen Furholm 42 Trout Lake 5
4 700 Michael Genovese 44 Portland 5
5 781 Joshua Johansen 46 West Linn 5
6 776 Eric Blankenship 44 Bend 5
7 747 Michael Tabtabai 41 Portland 5
8 738 Brad Self Grouptrail Cycling 48 Portland 5
9 712 Shaun Stiles 41 Vancouver 5
10 784 Eric Hagstette Dialed Cycling Team 47 Portland 5
11 787 Matt Lichtenfels 44 Portland 5
12 708 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 43 Portland 5
13 783 Morten Bulow 47 Portland 5
14 733 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 42 Portland 5
15 722 Ben Beyer 42 Portland 5
16 777 Adam Nelson 44 Camas 5
17 746 Max Frixione Stumptown Cycling Club 46 Portland 5
18 739 Rolland Hayden 40 Gresham 5
19 773 Garrett Tyburski 41 portland 5
20 713 Tony Ruiz 49 Portland 5
21 763 Keoni McHone 44 Happy Valley 5
22 771 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 47 West Linn 5
23 718 Phillip M Trost Team S&M 43 Battle Ground 5
24 788 Jess Mace 44 Portland 5
25 790 Ryan Parker 45 5
26 728 Patrick Bolan 48 Oregon City 5
27 701 Jamie King Grouptrail Cycling 42 Portland 5
28 778 Wick Ashley 48 Portland 5
29 782 Billy Holcomb 43 Portland 5
30 706 Sean Cook Cyclepath PDX Racing 47 Portland 5
31 719 John Golden 43 North Plains 4
32 780 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 40 Forest Grove 4
33 750 Dominic Chung 46 Hillsboro 4
34 785 Robert Pickett 46 4
35 758 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 45 Portland 4
36 742 Jason Bacon 48 Portland 4
37 745 Joseph French Swift Racing PDX 45 Portland 4
38 709 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 48 Camas 4
39 727 Ryan Kruse 48 Portland 4
40 789 Robert King BeerMongers 42 Portland 4
41 732 Jason Jones Planet PDX Cycling 45 Portland 4
42 703 Erick Taft Dialed Cycling Team 49 Vancouver 4
43 736 Bodjie Train Grouptrail Cycling 46 Hillsboro 4
44 707 Jake Rahner 45 Beaverton 4
45 768 Erin Kelly 43 Portland 3
46 704 Andrew Kreps Rolling Thunder p/b The Missing Link 43 Portland 1
DNF 735 Nikolaus Kashey ANTHM Collective 47 Portland 4
DNF 721 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 47 Portland 4
DNF 786 Jeff Copus Team 10 Barrel 50 portland 4
DNF 766 Adam TYBURSKI 40 Milwaukie 1

Category 3 Men 50+

Num Name Team Age City Laps
1 30 Scott Mares 52 Portland 5
2 22 Dag Hinrichs 50 Portland 5
3 16 Thomas Royce 51 Ridgefield 5
4 9 David Staczek 50 Portland 5
5 5 Roy Velardi 61 Camas 5
6 19 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 54 Portland 5
7 4 Philip Cardwell 50 Portland 5
8 45 Thomas Kay 60 5
9 43 Kevin Wolfe 54 5
10 3 Rob Perry 56 Boring 5
11 10 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 54 Sherwood 5
12 34 Steve Shaw 53 Tigard 5
13 8 David Bussey Dialed Cycling Team 55 Aurora 4
14 36 Dave Clevinger 58 Portland 4
15 44 Phil Wirganowicz 58 Vancouver 4
16 33 Craig Bradford BeerMongers 51 Portland 4
17 21 Timothy Whiteley 57 Camas 4

Category 3 Women 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 755 Sydney Little BeerMongers 11 Portland 4
2 753 Payton Schlenker Team 10 Barrel 12 Portland 3
3 752 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 13 Tigard 3
4 774 Aleena Knight Cyclepath PDX Racing 13 Battle Ground 3
DNF 750 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 11 Portland 1

Category 3 Women 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 700 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 16 Battle Ground 4
2 710 Emmaline Baxter-Harwell 17 Portland 4
3 704 Macy Hagstette Dialed Cycling Team 16 Portland 4
4 703 Hannah Whiteley 15 Camas 4
5 708 Aven Mergen Planet PDX Cycling 16 Corbett 4
6 701 Spring westerfield Dialed Cycling Team 15 Tigard 4
7 716 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 14 Portland 3
8 709 Bella Radspinner 14 Portland 3

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 306 Tina Bender bicycleattorney.com 50 West Linn 4
2 321 Mari Little BeerMongers 40 Portland 4
3 300 Sally Loughridge Hammer Velo 51 Portland 4
4 339 Erin Lodwick Metropolis Cycle Repair 28 Portland 4
5 317 Hayli Hay 41 Portland 4
6 313 Mary Smart Rebound/Tireless Velo 49 Portland 4
7 303 Kelcy King 33 Portland 4
8 364 Jillian Browy 35 4
9 315 Carrie Hutchison Team Nonstop 43 Portland 4
10 312 Leslie Carlson 54 Portland 4
11 359 Laura Wiley 46 4
12 307 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37 Portland 4
13 301 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 43 Portland 4
14 341 Katie Linton Planet PDX Cycling 45 Washougal 4
15 332 Susie Griffin 51 Castle Rock 4
16 331 Emily Klinger Tyburski 40 Vancouver 4
17 362 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 36 Portland 4
18 365 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 35 Tigard 4
19 328 Juliette Grummon-Beale Portland 4
20 330 Amanda Abel Planet PDX Cycling 53 Portland 4
21 361 Sarah Hayden 38 Gresham 4
22 305 Stacey Stromberg Gladyators 41 Milwaukie 4
23 340 Dani Stiles 42 Vancouver 3
24 360 Shannon Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 32 Portland 3
25 342 Rachel Cameron 28 3
26 316 Ursula Mavila Planet PDX Cycling 52 Portland 3
27 363 Jennifer Greeve Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 41 Hood River 2
28 366 Jennifer Kulle 50 2
DNF 367 Kendra Parham 32 Portland 2

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 814 Brian Little BeerMongers 45 Portland 5
2 807 Michael Clark Stumptown Cycling Club 50 Portland 5
3 813 Tyson Hart 45 Portland 5
4 800 Mark Sather Team 10 Barrel 48 Tigard 5
5 811 Gerardo Perez 38 Wilsonville 5
6 817 Mark westerfield Dialed Cycling Team 47 tigard 5
7 810 Timothy Breault Planet PDX Cycling 37 Portland 5
8 801 Mike Reddig Dialed Cycling Team 48 Camas 5
9 838 Jonathan Meyer Dialed Cycling Team 32 Vancouver 5
10 835 Jason Ekman Dialed Cycling Team 48 Beaverton 5
11 802 Daniel Pungor 40 Portland 4
12 836 Matt Savage 43 Portland 4
13 803 Ed Waters Planet PDX Cycling 60 Eagle Creek 4
14 837 Eric Voigt 46 Sandy 4

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 3 Andrew Coe PDX TI 38 Portland 6
2 2 Mitchell Trux PDX TI 39 Portland 6
3 1 Shannon Skerritt 48 Portland 6
4 5 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 36 Portland 6
5 20 Felipe Nystrom Western Bikeworks 36 Portland 6
6 9 Doug Wilmes 39 Portland 6
7 33 Andrew Loaiza Cyclepath PDX Racing 32 Portland 6
8 15 Nate Youngs Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 39 Boring 6
9 32 Colin Dunlap HCH-CrossCountry Mortgage 24 Portland 6
10 30 Christopher Bagg HCH-CrossCountry Mortgage 40 Portland 6
11 36 Jonathan Myers Team S&M 52 Portland 6
12 31 Jacob Smith 16 Portland 6
13 29 Gabriel Linn Mettle Cycling 42 Bend 6
14 28 Alex Wirganowicz 22 6
15 7 Brian Kesselman ANTHM Collective 43 Portland 6
16 35 Patrick Lemieux River City Bicycles - Bike Law 32 Portland 6
17 17 Fred Mills 39 Wilsonville 6
18 34 Zak Winter Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 40 Portland 5

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 74 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 40 Portland 6
2 65 Laura Trace bicycleattorney.com 53 Portland 6
3 69 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 37 Portland 5
4 60 Kate Drennan BeerMongers 36 Portland 5
5 81 Kristina Hughes Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 48 Sherwood 5
6 64 Mielle Blomberg Team S&M 48 Portland 5
7 82 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 47 Portland 5

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 32 Fred Mills 39 Wilsonville 6
2 6 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 42 Portland 6
3 28 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint 38 Vancouver 6
4 77 Brian Anthony ANTHM Collective 45 Portland 6
5 2 Chip Sloan Gründelbruisers 44 Vancouver 6
6 25 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 41 Portland 6
7 14 Paul Johnson Trusty Switchblade 31 Portland 6
8 15 John Napier Metropolis Cycle Repair 58 Camas 6
9 48 Dan Baier Team Finger 45 Gresham 6
10 76 Aaron Anderson 30 Corvallis 6
11 50 Andy Edick Swift Racing PDX 31 Portland 6
12 3 John Gulick 43 Portland 6
13 34 John Lin Swift Racing PDX 36 Portland 6
14 9 Adam Burgess 26 West Linn 6
15 30 Tony Pereira Breadwinner Cycles 50 Portland 6
16 24 Steven Thorne 58 Portland 5
17 46 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Beaverton 5
18 41 James Tervo Team S&M 49 Portland 5
19 20 Randy Starkey 36 Vancouver 5
20 23 Aaron Even Rebound/Tireless Velo 49 Portland 5
21 11 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 58 Portland 5
22 17 Benjamin Tai Cyclepath PDX Racing 16 Camas 5
23 1 Chester Artman Grouptrail Cycling 48 Lake Oswego 5
24 26 Caleb Whiteley 19 Camas 5
25 75 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 44 Portland 5
26 42 Chris Lind The Club Roule 31 Portland 5
27 4 Mielle Blomberg Team S&M 48 Portland 5
28 12 Vincent Zitkovich 47 Vancouver 5
29 18 Jesse Bruya 47 Portland 5