Twilight Time Trial

OR. June 22, 2021

Part of the Twilight Time Trial

Question about results, please contact Sal Collura salcollura@hotmail.com

Updated June 23, 2021 at 11:18 PM

Eddy Men

Num Name Team Home Town Comments Age Time
1 171 Maikey Lopera centerline warning 36:16.8
2 72 Peter De Jong 40:10.5
3 5601 Chris Jackson Hammer Velo Eugene 64 41:20.7
4 83 Daniel Yeager 41:37.3
5 4083 Guy Polson Eugene 56 44:05.2
6 5404 Joseph Moll Eugene 56 45:24.9
7 234 Gary Hoag 46:04.1

Eddy Women

Num Name Home Town Age Time
1 7246 Caroline Ponzini 45:35.4
2 7045 Kat Hampton 48:59.0
3 7197 Margaret Stanny Eugene 37 50:57.1

Masters Men 50+

Num Name Team Home Town Age Time
1 20 Paul Brown 37:41.5
2 855 Daniel Smith Bend 59 37:57.3
3 4292 Nic Patton Eugene 52 38:24.3
4 237 Jim Patton 39:27.9
5 5598 Gary Foster EUGENE 54 39:57.2
6 169 Richard Hammel Medford 55 40:30.9
7 5531 Scott Heaton Eugene 51 42:06.2
8 4114 Peter Eschbach Corvallis 58 42:11.7

Masters Men 60+

Num Name Team Home Town Age Time
1 310 Mark Lipchick Dialed Cycling Team Eugene 63 35:57.9
2 312 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint Aurora 64 38:53.5
3 5599 Shane Spano Team Cycle Sport Medford 65 39:26.7
4 301 Darell Provencher Team Rose City West Linn 67 39:34.8
5 4301 Peter Kaspar Eugene 69 40:08.8
6 4067 David Smith Portland 62 41:30.7

Masters Men 70+

Num Name Home Town Age Time
1 5129 Douglas Sears Eugene 76 41:23.7
2 28 Michael Welch 49:22.2
3 4003 Bruce Burke 59:37.0

Masters Women 50+

Num Name Team Home Town Age Time
1 236 Andrea Smith Sunnyside Sports Bend 55 37:03.6
2 7100 Lisa George Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery Portland 58 42:28.7

Masters Women 60+

Num Name Home Town Age Time
1 7232 Laura Jackson Roseburg 64 41:32.9
2 7238 Vikki Bourcier Eugene 62 48:45.1

Men Category 1/2

Num Name Team Age Time
1 876 Paul Bourcier 53 31:19.4
2 801 Max Ritzow 20 31:26.3
3 14 Andrew Neill Nunez 34 33:16.7
4 875 Rob English 44 33:47.5

Men Category 3

Num Name Team Home Town Age Time
1 391 Erik Mills Eugene 46 33:28.9
2 372 Chris Sarrett Dialed Cycling Team Albany 42 33:33.9
3 600 Neil Byzick Byzick + Company Cycling Philomath 31 35:02.0

Men Category 4/5

Num Name Team Home Town Age Time
1 5168 Ethan McMahan Monmouth 40 34:12.0
2 5317 Anthony Lally Salem 43 36:22.3
3 80 Zachary Kramer 37:23.0
4 5177 Austen Davis Eugene 30 37:38.5
5 5307 Ramon Martinez Capitol Velo Cycling Independence 35 37:53.1
6 5624 Ariel Gelman 40:11.2
7 235 Joshua Price 43:48.2
8 158 Mark Rockwood 52:22.8
9 239 Paul Naxer 52:23.2

Recumbent

Num Name Time
1 19 Sandra G Hendy 57:09.6

Women Category 1/2/3

Num Name Team Home Town Age Time
1 444 Neisha Strait Co-Motion Factory Racing Team Eugene 46 39:09.9
2 93 Kalli Phillips 42:19.3

Women Category 4/5

Num Name Team Home Town Age Time
1 81 Marissa Lovell 37:50.2
2 7123 Christina Truesdale Hillsboro 44 39:51.6
3 7225 Kristin Yarris Eugene 48 44:09.3
4 7227 Rosanna Kyniston Creswell 33 44:22.6