Sasquatch Duro

Oakridge, OR. August 20, 2022

Questions about results, please contact E8TimingFor results questions, email E8 Timing e8timing@gmail.com

 

Updated August 21, 2022 at 9:44 PM

15-24 Men

Num Name Team Age Time
1 163 Owen Kuhl 15 3:54:08
2 162 Dylan Kuhl 14 4:05:59

25-39 Men

Num Name Team Age City Time
1 11 Austen Davis 31 Eugene, OR 3:22:02
2 203 Ryan Taylor 32 Central Point, OR 3:26:28
3 106 Broc Atkinson 32 Medford, OR 3:29:29
4 35 Anthony Langford 29 Springfield, OR 3:44:34
5 120 John Butler 28 Athens, GA 3:50:51
6 219 Pat Addabbo Boneyard Cycling 36 Bend, OR 3:52:57
7 156 Jeffrey Kalbacher 32 Bend, OR 3:54:53
8 61 Stephen Snider Mudslinger Adventure Squad 38 Eugene, OR 4:00:38
9 70 Todd Young 33 Portland, OR 4:07:01
10 1 Cameron Allen 35 Bend, OR 4:08:49
11 152 Todd Hunt 35 Auburn, WA 4:09:59
12 197 Witali Spuling 39 Portland, OR 4:13:57
13 62 Brian Sorensen Co-Motion Factory Racing Team 31 Springfield, OR 4:18:07
14 112 Jeff Ballantine 37 Portland, OR 4:25:28
15 198 Michael Stadnisky 39 Bend, OR 4:32:11
16 175 Matthew Noble 36 Hood River, OR 4:52:31
17 218 Rob Lourens 34 Seattle, WA 5:13:27

25-39 Women

Num Name Team Age City Time
1 24 Amanda Hamlet Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 32 Portland, OR 4:18:22
2 142 Meghan Gilroy 39 Medford, OR 4:28:50
3 76 SARA BOUSKA 38 Bend, OR 5:29:10

40-44 Men

Num Name Team Age City Time
1 178 Cody Peterson 43 Bend, OR 3:24:33
2 124 Michael Claudio 44 Medford, OR 3:26:28
3 41 Phillip McNamara 43 Portland, OR 3:27:14
4 168 RYAN MALM 41 Richland, WA 3:37:17
5 135 Ryan Eisele 44 Dallas, OR 3:42:17
6 192 Nicholaus Slone 43 Bend, OR 3:55:26
7 3 Brian Austin 44 Portland, OR 5:01:01
8 179 Bryce Polovnikoff 43 Vancouver, WA 5:52:23

40-44 Women

Num Name Team Age City Time
1 170 Alexis Martin 43 Sisters, OR 5:38:36
2 220 Kim Polovnikoff 42 Vancouver, WA 5:52:23

45-49 Men

Num Name Team Age City Time
1 114 Grant Berry 46 Bend, OR 3:30:53
2 82 Benjamin Brainard 49 Ashland, OR 3:40:59
3 48 Seth Patla PDXTI p/b Elevator Coffee 45 Forest Grove, OR 3:45:25
4 190 James Shingleton 48 Salem, OR 3:53:33
5 30 Scott Hood 49 North Bend, OR 4:02:15
6 121 Robert Callahan 47 Eugene, OR 4:07:16
7 47 Joshua Nordell 45 Sisters, OR 4:11:01
8 171 Scott McGillivray Capitol Velo Cycling 45 Salem, OR 4:22:54

45-49 Women

Num Name Team Age Time
1 130 Kristina Cutter 46 4:14:59
2 14 Kim Ely 47 4:19:54

50-54 Men

Num Name Team Age City Time
1 117 Paul Bourcier 54 Eugene, OR 3:27:49
2 38 Wayne Lewis Boneyard Cycling 53 Bend, OR 4:18:28
3 26 Chris Hanel Dialed Cycling Team 52 Portland, OR 4:24:57
4 110 Demian Bailey 52 Corvallis, OR 4:28:43
5 119 JOE BUFFALINO 51 Eugene, OR 4:33:34
6 205 Adam Vanarsdall 50 Portland, OR 5:00:03
7 207 Scott Wazny 50 Portland, OR 5:22:27
8 27 Ben Hein 50 Bend, OR 6:10:20

50-54 Women

Num Name Team Age City Time
1 66 Jodee Varney Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 52 Portland, OR 4:49:47
2 181 Ashley Rainey 50 Bellingham, WA 5:23:49

55-59 Men

Num Name Team Age City Time
1 191 Matthew Slater 58 Bend, OR 3:38:41
2 185 Todd Rosier 57 Hillsboro, OR 4:00:38
3 36 Jeff Langford 55 Eugene, OR 4:37:22
4 131 SHAWN DALY 56 Santa Rosa, CA 4:39:32
5 150 Stephen Hofkin 55 Redding, CA 4:39:41

55-59 Women

Num Name Team Age City Time
1 59 Jenny Slawta 58 Talent, OR 4:36:19
2 200 Tricia Swartling 57 Ketchum, ID 5:09:36
3 69 Virginia Xing Bicycle Way Of Life Cycling 55 Eugene, OR 6:09:50

60-64 Men

Num Name Team City Time
1 154 Ricky Jacobson Eugene, OR 5:02:17
2 160 David Knoop Ketchum, ID 5:12:15

60-64 Women

Num Name Team Age City Time
1 49 Jennie Phillips 61 Danville, CA 4:17:31

65-69 Men

Num Name Team Age City Time
1 16 Brian Fessenden 68 Orinda, CA 4:17:00
2 199 Andy Stahl 66 Eugene, OR 4:42:11
3 137 Dave Faust 66 Portland, OR 4:42:12
4 19 Harry Gardner 69 Vancouver, WA 5:01:17

70-74 Men

Num Name Team City Time
1 55 Tom Sanborn Bicycle Way Of Life Cycling Eugene, OR 4:24:04
2 54 Dennis Rose Portland, OR 5:51:56

Men 15-24

Num Name Team Age Time
1 163 Owen Kuhl 15 3:54:08
2 162 Dylan Kuhl 14 4:05:59

Men 25-39

Num Name Team Age City Time
1 11 Austen Davis 31 Eugene, OR 3:22:02
2 203 Ryan Taylor 32 Central Point, OR 3:26:28
3 106 Broc Atkinson 32 Medford, OR 3:29:29
4 35 Anthony Langford 29 Springfield, OR 3:44:34
5 120 John Butler 28 Athens, GA 3:50:51
6 219 Pat Addabbo Boneyard Cycling 36 Bend, OR 3:52:57
7 156 Jeffrey Kalbacher 32 Bend, OR 3:54:53
8 61 Stephen Snider Mudslinger Adventure Squad 38 Eugene, OR 4:00:38
9 70 Todd Young 33 Portland, OR 4:07:01
10 1 Cameron Allen 35 Bend, OR 4:08:49
11 152 Todd Hunt 35 Auburn, WA 4:09:59
12 197 Witali Spuling 39 Portland, OR 4:13:57
13 62 Brian Sorensen Co-Motion Factory Racing Team 31 Springfield, OR 4:18:07
14 112 Jeff Ballantine 37 Portland, OR 4:25:28
15 198 Michael Stadnisky 39 Bend, OR 4:32:11
16 175 Matthew Noble 36 Hood River, OR 4:52:31
17 218 Rob Lourens 34 Seattle, WA 5:13:27

Men 40-44

Num Name Team Age City Time
1 178 Cody Peterson 43 Bend, OR 3:24:33
2 124 Michael Claudio 44 Medford, OR 3:26:28
3 41 Phillip McNamara 43 Portland, OR 3:27:14
4 168 RYAN MALM 41 Richland, WA 3:37:17
5 135 Ryan Eisele 44 Dallas, OR 3:42:17
6 192 Nicholaus Slone 43 Bend, OR 3:55:26
7 3 Brian Austin 44 Portland, OR 5:01:01
8 179 Bryce Polovnikoff 43 Vancouver, WA 5:52:23

Men 45-49

Num Name Team Age City Time
1 114 Grant Berry 46 Bend, OR 3:30:53
2 82 Benjamin Brainard 49 Ashland, OR 3:40:59
3 48 Seth Patla PDXTI p/b Elevator Coffee 45 Forest Grove, OR 3:45:25
4 190 James Shingleton 48 Salem, OR 3:53:33
5 30 Scott Hood 49 North Bend, OR 4:02:15
6 121 Robert Callahan 47 Eugene, OR 4:07:16
7 47 Joshua Nordell 45 Sisters, OR 4:11:01
8 171 Scott McGillivray Capitol Velo Cycling 45 Salem, OR 4:22:54

Men 50-54

Num Name Team Age City Time
1 117 Paul Bourcier 54 Eugene, OR 3:27:49
2 38 Wayne Lewis Boneyard Cycling 53 Bend, OR 4:18:28
3 26 Chris Hanel Dialed Cycling Team 52 Portland, OR 4:24:57
4 110 Demian Bailey 52 Corvallis, OR 4:28:43
5 119 JOE BUFFALINO 51 Eugene, OR 4:33:34
6 205 Adam Vanarsdall 50 Portland, OR 5:00:03
7 207 Scott Wazny 50 Portland, OR 5:22:27
8 27 Ben Hein 50 Bend, OR 6:10:20

Men 55-59

Num Name Team Age City Time
1 191 Matthew Slater 58 Bend, OR 3:38:41
2 185 Todd Rosier 57 Hillsboro, OR 4:00:38
3 36 Jeff Langford 55 Eugene, OR 4:37:22
4 131 SHAWN DALY 56 Santa Rosa, CA 4:39:32
5 150 Stephen Hofkin 55 Redding, CA 4:39:41

Men 60-64

Num Name Team City Time
1 154 Ricky Jacobson Eugene, OR 5:02:17
2 160 David Knoop Ketchum, ID 5:12:15

Men 65-69

Num Name Team Age City Time
1 16 Brian Fessenden 68 Orinda, CA 4:17:00
2 199 Andy Stahl 66 Eugene, OR 4:42:11
3 137 Dave Faust 66 Portland, OR 4:42:12
4 19 Harry Gardner 69 Vancouver, WA 5:01:17

Men 70-74

Num Name Team City Time
1 55 Tom Sanborn Bicycle Way Of Life Cycling Eugene, OR 4:24:04
2 54 Dennis Rose Portland, OR 5:51:56

Women 25-39

Num Name Team Age City Time
1 24 Amanda Hamlet Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 32 Portland, OR 4:18:22
2 142 Meghan Gilroy 39 Medford, OR 4:28:50
3 76 SARA BOUSKA 38 Bend, OR 5:29:10

Women 40-44

Num Name Team Age City Time
1 170 Alexis Martin 43 Sisters, OR 5:38:36
2 220 Kim Polovnikoff 42 Vancouver, WA 5:52:23

Women 45-49

Num Name Team Age Time
1 130 Kristina Cutter 46 4:14:59
2 14 Kim Ely 47 4:19:54

Women 50-54

Num Name Team Age City Time
1 66 Jodee Varney Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 52 Portland, OR 4:49:47
2 181 Ashley Rainey 50 Bellingham, WA 5:23:49

Women 55-59

Num Name Team Age City Time
1 59 Jenny Slawta 58 Talent, OR 4:36:19
2 200 Tricia Swartling 57 Ketchum, ID 5:09:36
3 69 Virginia Xing Bicycle Way Of Life Cycling 55 Eugene, OR 6:09:50

Women 60-64

Num Name Team Age City Time
1 49 Jennie Phillips 61 Danville, CA 4:17:31