Rally the Valley Omnium - Criterium

Coburg/Eugene, OR. May 14, 2022

Part of the Rally the Valley Omnium

Updated May 14, 2022 at 10:33 PM

Category 1/2 Open

Num Name Team Age City
1 22 Keelan Ontiveros 22 Portland
2 801 Max Ritzow Bicycle Way Of Life Cycling 21 Eugene
3 155 Sean Hollenbeck 29 Eugene
4 27 Jack Bardi
5 828 Simon Wu 34 Portland
DNF 845 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 29 portland

Category 1/2 Open 40+

Num Name Team Age City
1 876 Paul Bourcier 54 Eugene
2 23 Daniel CASPER
3 993 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling
4 806 Bob Duffy Team Dr Will Bar 46 Portland
DNF 171 Maikey Lopera 53 Eugene
DNF 830 Joel Wilson 49 Eugene

Category 3 Open

Num Name Team Age City
1 110 Jade Rohde 16 Ashland
2 335 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling 26 TUALATIN
3 683 Ethan Klein Pacific Office Automation Cycling 20 Tualatin
4 38 Sean Austin Bicycle Way Of Life Cycling 34 Eugene
5 8116 Mack Parshall 18 Puyallup
6 562 Clay Allred Rainier Beer Cycling Team 24 KELSO
7 327 Nick Engerran 32 Vancouver
8 787 Greg McElravy Grouptrail Cycling 32 Portland
9 368 Brandon Pendergrass 29 Vancouver
DNF 39 Eric McKinley 32 Portland
DNF 40 Summer Newlands
DNF 35 Patrick Dailey Pacific Office Automation Cycling 33 Portland

Category 3 Women

Num Name Team Age City
1 283 Clara Terrell Team The Machine 37 Eugene

Category 3/4/5 60+

Num Name Team Age City
1 637 Ian Gibson Dialed Cycling Team 61 Gresham
2 301 Darell Provencher Team Rose City 68 West Linn
3 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar 60 Gresham

Category 3/4/5 Open 40+

Num Name Team Age City
1 346 Travis Richardson Pacific Office Automation Cycling 42 PORTLAND
2 372 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 43 Albany
3 4139 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 41 Portland
4 4267 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team 41 Eugene
5 4070 Cody Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 40 Portland

Category 3/4/5 Open 50+

Num Name Team Age City
1 3026 Jeff Thomas 53 Eugene
2 25 Demian Bailey 52 Corvallis
3 635 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 53 Corvallis

Category 3/4/5 Women 40+

Num Name Team Age City
1 29 Caroline Ponzini Team The Machine 40 Eugene

Category 3/4/5 Women 50+

Num Name Team Age City
1 7033 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 54 Oregon City

Category 4/5 Open

Num Name Team Age City
1 8203 Peter Collins 18 milwaukie
2 4300 Logan Divelbiss Half Penny Cycling Team 24 Salem
3 5068 Ben Marean 48 Eugene
4 4210 Jack Johnson 20 Portland
5 8201 Ted Collins Team Dr Will Bar 18 Milwaukie
6 5643 Austin Duerfeldt 27 Portland
7 4215 David Reitan 31 Corvallis
8 36 Zachery Miller
9 4007 John Caffarelli 25 Eugene
10 5344 Austin Alling Dialed Cycling Team 28 Camas
DNF 5257 Adam Haslam 35 Portland
DNF 32 Thomas Fate
DNF 31 Mike'l Andreasen

Category 4/5 Women

Num Name Team Age City
1 7164 Caroline Wreszin 21 Eugene
2 7069 Tausha Smith Team The Machine 35 Corvallis
3 28 Marissa Lovell
4 7078 Rachel Serslev Co-Motion Factory Racing Team 30 Eugene
5 7264 Shantel Mitchell 32 Vancouver
6 7090 Taryn Hand 36 Eugene
7 7195 Kimberly Dowe Team The Machine 34 Corvallis

Junior Open

Num Name Team Age City
1 8116 Mack Parshall 18 Puyallup
2 8092 Jack Hampson East Portland Youth Cycling 15 Lake Oswego
3 8105 Gavin Newman East Portland Youth Cycling 14 Portland
4 24 Luke Talman
5 8007 Andrew Newman East Portland Youth Cycling 13 Portland
6 30 Maurice Richey WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. 14 Portland