OBRA Time Trial Championship and Team Time Trial Championship

Coburg, OR. August 14, 2022

Updated August 15, 2022 at 10:15 AM

Category 1/2 Open

Num Name Team Home Town Age Time
1 828 Simon Wu Portland 34 51:00
2 893 Patrick Parish Portland 37 52:10
3 123 Emmett Culp Portland 29 52:30
4 993 Brian Bailey BEAVERTON 40 52:42
5 141 Galen Mittermann Eugene 42 53:07

Category 1/2 Women

Num Name Team Home Town Age Time
1 294 Sara Youmans ketchum 27 54:45
2 297 Jennifer Mix Hillsboro 47 57:41

Category 3 Men

Num Name Team Home Town Age Time
1 511 Sean Austin Bicycle Way Of Life Cycling Eugene 34 52:12

Category 3 Women

Num Name Team Home Town Age Time
1 405 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland 40 1:07:16

Category 4/5 Open

Num Name Team Home Town Age Time
1 5223 Aaron Groves Corvallis 37 0:52:12
2 4034 Nate Silva Eugene 41 0:57:02
3 5628 Kenneth Wahrenberger Team Oregon p/b Rodda Paint Portland 27 0:57:15
4 5398 Thorsten Oelschlaeger Beaverton 42 0:59:50
5 5348 Daniel Beel Vancouver 45 1:01:03
6 5791 Jacob Harrel Harder Cycling Portland 31 1:03:00
7 5041 Tyler Dretke The Club Roule Happy Valley 34 1:06:58

Category 4/5 Women

Num Name Team Home Town Age Time
1 325 Marissa Lovell 0:59:39
2 7123 Christina Truesdale Hillsboro 45 1:06:06
3 7154 Rebecca Heron Springfield 28 1:15:07

Eddy Open

Num Name Team Home Town Age Time
1 4316 Norm Swygert Planet PDX Cycling Beaverton 53 0:57:04
2 196 Ruarri Day-Stirrat Hillsboro 44 0:59:36
3 271 Jeffery Primmer 1:09:32
4 4083 Guy Polson Eugene 57 1:11:48
5 259 Nate Akse 1:15:46

Eddy Women

Num Name Team Home Town Age Time
1 7047 Aly Nielson Vancouver 29 1:00:08
2 7090 Taryn Hand Eugene 36 1:10:43

Junior Open 15-16

Num Name Team Home Town Age Time
1 8076 Zane Moore Portland 16 0:57:38
2 8165 Hunter Westerfield Tigard 15 1:26:09

Junior Women 15-16

Num Name Team Home Town Age Time
1 8167 Summer Westerfield tigard 16 1:37:46

Junior Women 17-18

Num Name Team Home Town Age Time
1 8166 Spring Westerfield tigard 18 1:25:23

Masters 50+ Open

Num Name Team Home Town Age Time
1 284 Joseph Dominey 0:55:16
2 5076 Paul Brown Eugene 56 0:57:15
3 275 Jeff Cummings 0:59:37
4 5090 Max Rink Eugene 59 1:13:41
5 4071 Jon Ragsdale Clackamas 52 1:14:26

Masters 60+ Open

Num Name Team Home Town Age Time
1 596 John O'Brien Evolution Racing Ridgefield 63 0:54:58
2 301 Darell Provencher Team Rose City West Linn 68 1:01:56
3 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar Gresham 60 1:10:15
4 797 Dan Davis Bend 64 1:12:29

Masters 70+ Open

Num Name Team Home Town Age Time
1 559 Tom Webb Team S&M Portland 70 0:58:46
2 4301 Peter Kaspar Eugene 70 1:04:36
3 5078 Jim Luebke Corvallis 72 1:15:30
4 5288 Tad Hodgert Deschutes Brewery Cycling Team Bend 76 1:18:32

Masters Women 50+

Num Name Team Home Town Age Time
1 236 Andrea Smith Sunnyside Sports Bend 56 0:59:23
2 7023 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland 55 1:02:58
3 7100 Lisa George Portland 59 1:07:46
4 7033 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery Oregon City 54 1:22:35

Masters Women 60+

Num Name Team Home Town Age Time
1 293 Lisa Bowerman 1:05:21
2 280 Mary Ross Bend 64 1:13:34

Tandem

Num Name Team Age Time
1 5116 Dan Handorff Bonk Collective 54 59:33
1 5116 Micah Handorff Bonk Collective 59:33