Team Dirt

Event Category Name Date
6 Bike N Hike Santa Cross P/B Giant Masters Men A 35+ Todd Embree 12/16
3 Bike N Hike Santa Cross P/B Giant Masters Men 50+ Mark Miller 12/16
6 Bike N Hike Santa Cross P/B Giant Masters Men B 35+ Frank Bretl 12/16
5 Bike N Hike Santa Cross P/B Giant Masters Men B 35+ jason saunders 12/16
4 Bike N Hike Santa Cross P/B Giant Masters Men B 35+ Chapell Miller 12/16
2 Bike N Hike Santa Cross P/B Giant Clydesdale MacDonald Jackson 12/16
10 Bike N Hike Santa Cross P/B Giant Men C Jason Stowers 12/16
3 Bike N Hike Santa Cross P/B Giant Beginner Men MacDonald Jackson 12/16
1 Psycho Cross Series (OBRA Championships) Masters Men 35+, C Chapell Miller 12/1
4 Psycho Cross Series: Series Standings Masters Men 35+, A Todd Embree 11/25
13 Psycho Cross Series: Series Standings Masters Men 35+, B Mike Webb 11/25
1 Psycho Cross Series: Series Standings Masters Men 35+, C Chapell Miller 11/25
18 Psycho Cross Series: Series Standings Men C Travis Wilson 11/25
13 Psycho Cross Series: Series Standings Men C Brian Persons 11/25
11 Psycho Cross Series Men B Todd Embree 11/25
2 Psycho Cross Series Masters Men 35+, C Chapell Miller 11/25
1 Cross Crusade: PIR (Pro Paddock) Category B Nick Wood 11/18
1 Cross Crusade: Washington County Fair Complex Category B Nick Wood 11/11
14 Cross Crusade: Washington County Fair Complex Masters 50+ Mark Miller 11/11
2 Psycho Cross Series Masters Men 35+, A Todd Embree 11/10
3 Psycho Cross Series Masters Men 35+, C Chapell Miller 11/10
5 Psycho Cross Series Men C Brian Persons 11/10
6 Cross Crusade: Barton Park Women B Ellene Smith 11/4
9 Cross Crusade: Barton Park Category B Nick Wood 11/4
24 Cross Crusade: Barton Park Masters 50+ Mark Miller 11/4
41 Cross Crusade: Barton Park Beginner Men Eugene Rogan Creswick 11/4
6 Cross Crusade: Deschutes Brewery Category B Nick Wood 10/27
14 Blind Date at the Dairy: October Series Standings Men B Nick Wood 10/24
30 Cross Crusade: PIR (Heron Lakes) Masters 50+ Mark Miller 10/21
21 Cross Crusade: PIR (Heron Lakes) Category B Nick Wood 10/21
20 Cross Crusade: PIR (Heron Lakes) Women B Amber Hilgert 10/21
12 Cross Crusade: PIR (Heron Lakes) Women B Ellene Smith 10/21
34 Cross Crusade: Rainier Masters 50+ Mark Miller 10/14
10 Cross Crusade: Rainier Category B Nick Wood 10/14
13 Cross Crusade: Rainier Women B Ellene Smith 10/14
6 Psycho Cross Series Masters Men 35+, B Mike Webb 10/13
1 Psycho Cross Series Masters Men 35+, C Chapell Miller 10/13
4 GPTB: Ninkrossi Women B Ellene Smith 10/13
4 Blind Date at the Dairy Men B Nick Wood 10/10
8 Cross Crusade: Alpenrose Category B Nick Wood 10/7
5 GPTB: Heiser Farm CX Women B Ellene Smith 10/6
31 GPTB: Heiser Farm CX Masters 35+ B Mike Ripley 10/6
9 Battle at Barlow Women B Ellene Smith 9/30
3 Fazio Farms CX p/b Ironclad Category B Nick Wood 9/29
18 Blind Date at the Dairy Men B Nick Wood 9/26
36 Blind Date at the Dairy Men C Nicolas Wood 9/26
7 Twilight Cyclocross Series: Series Standings Men C Jason Stowers 9/25
2 Twilight Cyclocross Series: Series Standings Masters Men 40+ Todd Embree 9/25
2 Twilight Cyclocross Series Masters Men 40+ Todd Embry 9/25
15 Twilight Cyclocross Series Men C Jason Stowers 9/25
5 Twilight Cyclocross Series Men C Chapell Miller 9/25
10 Psycho Cross Series Masters Men 35+, A Todd Embree 9/22-12/1
21 Psycho Cross Series Masters Men 35+, B Mike Webb 9/22-12/1
1 Psycho Cross Series Masters Men 35+, C Chapell Miller 9/22-12/1
18 Psycho Cross Series Men C Travis Wilson 9/22-12/1
17 Psycho Cross Series Men C Brian Persons 9/22-12/1
8 GPTB: Zaandercross at Frenchmans Bar Women B Ellene Smith 9/22
5 Psycho Cross Series Masters Men 35+ B Mike Webb 9/22
7 Psycho Cross Series Men C Travis Wilson 9/22
2 Twilight Cyclocross Series Masters 40+ Todd Embree 9/18
7 Twilight Cyclocross Series Men C Jason Stowers 9/18
4 Double Cross Women B Ellene Smith 9/16
6 GPTB: Double Cross Women B Ellene Smith 9/15
4 Twilight Cyclocross Series Masters 40+ Todd Embree 9/11
13 GPTB: Het Meer CX Race Women B Ellene Smith 9/9
3 Twilight Cyclocross Series Masters 40+ Todd Embree 9/4
14 Twilight Cyclocross Series Men C Jason Stowers 9/4
5 Twilight Cyclocross Series Men C Chapell Miller 9/4
5 GPTB: David Douglas CX #1 Women B Ellene Smith 9/1
22 Monday PIR: August Series Standings Masters Men 4/5 Nicolas Wood 8/27
12 Twilight Crit Series Category 4/5 Travis Wilson 8/21
18 Monday PIR: Series Standings Masters Men 4/5 Nicolas Wood 8/20
15 Salem STXC - Final Series Standings Singlespeed Men Scott Barker 8/20
32 Salem STXC - Final Series Standings Category 3 Men MacDonald Jackson 8/20
9 Salem STXC Singlespeed Men Scott Barker 8/20
19 Salem STXC Category 3 Men MacDonald Jackson 8/20
9 Monday PIR Masters Men 4/5 Nicolas Wood 8/20
41 Salem STXC: Series Standings Category 3 Men MacDonald Jackson 8/13
30 Salem STXC: Series Standings Category 3 Men MacDonald Jackson 8/6
11 Alsea Falls Switchback 6 Hr Solo 40-49 Men Mike Adams 8/5
10 Alsea Falls Switchback 6 Hr Solo 40-49 Men Mike Webb 8/5
1 Alsea Falls Switchback 6 Hr Solo 19-39 Men James Ceccorulli 8/5
1 Alsea Falls Switchback 6 Hr Solo 19-39 Women Jen Morgan 8/5
1 Alsea Falls Switchback 6 Hr Singlespeed Men Todd Embree 8/5
1 Alsea Falls Switchback 6 Hr Clydesdale 200+ Men MacDonald Jackson 8/5
25 Twilight Crit Series: July Series Standings Category 4/5 Travis Wilson 7/31
31 Portland Short Track Series: Series Standings for July Club Overall 7/30
5 Portland Short Track Series: Series Standings for July Category 2 Women U35 Ellene Smith 7/30
7 Portland Short Track Series: Series Standings for July Category 2 Men U35 Nick Wood 7/30
12 Portland Short Track Series: Series Standings for July Category 1 Men 19-34 Nick Wood 7/30
13 Portland Short Track Series Category 1 Men 19-34 Nick Wood 7/30
4 Portland Short Track Series Category 2 Women U35 Ellene Smith 7/30
10 Twilight Crit Series Men 4/5 Travis Wilson 7/24
6 Portland Short Track Series Category 2 Men U35 Nick Wood 7/23
5 Portland Short Track Series Category 2 Women U35 Ellene Smith 7/23
81 High Cascades 100 Veteran Men 40-49 david hill 7/21
14 High Cascades 100 Open Men Marcus Benton 7/21
8 Portland Short Track Series Category 2 Women U35 Ellene Smith 7/16
2 Portland Short Track Series Category 2 Men U35 Nick Wood 7/9
5 Portland Short Track Series Category 2 Women U35 Ellene Smith 7/9
1 Cascade Cream Puff 100 Category 2 45-54 Men jason saunders 7/1
2 Six Hours of Mt Hood Two-Person Co-ed Ellene Smith 7/1
2 Portland Short Track Series Category 2 Men U35 Nick Wood 6/25
4 Portland Short Track Series Category 2 Women U35 Ellene Smith 6/25
11 Pickett's Charge XC Category 2 Women 35+ Vonda Derksen 6/24
3 Pickett's Charge XC Pro Women Karen Dewolfe 6/24
5 Pickett's Charge XC Clydesdale Men 210+ MacDonald Jackson 6/24
3 Pickett's Charge XC Category 2 Men 55+ Mark Miller 6/24
17 Pickett's Charge XC Category 2 Men 45-54 Mike Webb 6/24
5 Pickett's Charge XC Category 2 Men 45-54 jason saunders 6/24
2 Pickett's Charge XC Category 2 Men 19-34 Nick Wood 6/24
5 Pickett's Charge XC Category 1 Men 45+ scott carroll 6/24
9 Pickett's Charge XC Pro Men Marcus Benton 6/24
10 Portland Short Track Series Category 2 Women U35 Ellene Smith 6/18
3 Test of Endurance 50/100 Veteran Men 40-49 100 Justin Price 6/16
1 Test of Endurance 50/100 Category 3 19-34 Men Jason Stowers 6/16
9 Test of Endurance 50/100 Category 2/35+ Women Jen Morgan 6/16
5 Test of Endurance 50/100 Category 2 19-34 Women Ellene Smith 6/16
8 Test of Endurance 50/100 Category 1 Women Rachel Beckmann 6/16
2 Test of Endurance 50/100 Pro Women Karen Dewolfe 6/16
4 Test of Endurance 50/100 Clydesdale MacDonald Jackson 6/16
2 Test of Endurance 50/100 Category 2 55+ Men Mark Miller 6/16
6 Test of Endurance 50/100 Category 2 45-54 Men Mike Webb 6/16
5 Test of Endurance 50/100 Category 2 45-54 Men jason saunders 6/16
14 Test of Endurance 50/100 Category 2/35-44 Men Eric Moran 6/16
12 Test of Endurance 50/100 Category 2/35-44 Men Loyal Bassett 6/16
2 Test of Endurance 50/100 Category 2 19-34 Men Nick Wood 6/16
1 Test of Endurance 50/100 Category 2 19-34 Men Travis Wilson 6/16
6 Test of Endurance 50/100 Singlespeed Carl Gurney 6/16
5 Test of Endurance 50/100 Category 1 45+ Men scott carroll 6/16
4 Test of Endurance 50/100 Category 1 45+ Men Trevor Norland 6/16
2 Test of Endurance 50/100 Category 1 35-44 Men Matt Betts 6/16
5 Test of Endurance 50/100 Pro Men James Ceccorulli 6/16
6 Portland Short Track Series Category 2 Women U35 Ellene Smith 6/11
2 Portland Short Track Series Category 2 Men U35 Nick Wood 6/11
2 Humbug Hurryup Women Category 3/45+ Shelley Starkey 6/9
19 Washougal 3/6 Hr MTB Race Solo Men 3-Hour Mark Miller 6/9
10 Portland Short Track Series Category 2 Women U35 Ellene Smith 6/4
7 Return on the Jedi XC Category 2 Women 35+ Vonda Derrsen 6/3
2 Return on the Jedi XC Category 2 Men 55+ Mark Miller 6/3
4 Return on the Jedi XC Category 2 Men 45-54 Mike Webb 6/3
1 Return on the Jedi XC Category 2 Men 45-54 jason saunders 6/3
2 Return on the Jedi XC Category 2 Men 35-44 Alan Brandt 6/3
2 Return on the Jedi XC Category 2 Men 19-34 Nick Wood 6/3
1 Return on the Jedi XC Category 1 Men 45+ Trevor Norland 6/3
5 Return on the Jedi XC Category 1 Men 35-44 Justin Price 6/3
1 Return on the Jedi XC Category 1 Men 35-44 Matt Betts 6/3
1 Return on the Jedi XC Pro Women Karen Dewolfe 6/3
1 Sisters Stampede Category 3 Women 19-34 Julia Sparks 5/27
27 Sisters Stampede Category 2 Women 35+ Vonda Derksen 5/27
25 Sisters Stampede Category 2 Women 35+ Jennifer Morgan 5/27
13 Sisters Stampede Category 1 Women Rachel Beckhmann 5/27
4 Sisters Stampede Pro Women Karen Dewolfe 5/27
10 Sisters Stampede Clydesdale 210 Lbs MacDonald Jackson 5/27
21 Sisters Stampede Category 3 Men 45+ Brian Quigley 5/27
22 Sisters Stampede Category 2 Men 45-54 Mike Webb 5/27
18 Sisters Stampede Category 2 Men 45-54 jason saunders 5/27
32 Sisters Stampede Category 2 Men 35-44 Eric Moran 5/27
18 Sisters Stampede Category 2 Men 35-44 Alan Brandt 5/27
2 Sisters Stampede Category 2 Men 19-34 Nick Wood 5/27
22 Sisters Stampede Singlespeed Men Carl Gurney 5/27
7 Sisters Stampede Singlespeed Men Travis Wilson 5/27
18 Sisters Stampede Category 1 Men 45+ Greg Creswick 5/27
14 Sisters Stampede Category 1 Men 45+ Todd Embree 5/27
8 Sisters Stampede Category 1 Men 45+ scott carroll 5/27
2 Sisters Stampede Category 1 Men 45+ Trevor Norland 5/27
23 Sisters Stampede Category 1 Men 35-44 Justin Price 5/27
8 Sisters Stampede Category 1 Men 35-44 Matt Betts 5/27
12 Sisters Stampede Pro Men Marcus Benton 5/27
6 Spring Thaw XC Category 2 Women 35+ Vonda Derksen 5/19
4 Spring Thaw XC Category 2 Women U34 Elizabeth Gruber 5/19
3 Spring Thaw XC Category 2 Men 55+ Mark Miller 5/19
17 Spring Thaw XC Category 2 Men 35-44 Eric Moran 5/19
10 Spring Thaw XC Category 2 Men 35-44 Alan Brandt 5/19
6 Spring Thaw XC Category 2 Men 19-34 Nick Wood 5/19
13 Spring Thaw XC Category 1 Men 45+ Mike Ripley 5/19
4 Spring Thaw XC Pro Men (Open) Marcus Benton 5/19
3 Cascade Chainbreaker XC Category 3 Women 35-44 Vonda Derksen 5/13
1 Cascade Chainbreaker XC Category 3 Women 35-44 Jennifer Morgan 5/13
7 Cascade Chainbreaker XC Category 1 Women 19+ Rachel Beckmann 5/13
2 Cascade Chainbreaker XC Category 2 Men 55+ Mark Miller 5/13
6 Cascade Chainbreaker XC Category 2 Men 45-54 jason saunders 5/13
38 Cascade Chainbreaker XC Category 2 Men 35-44 Joe Wright 5/13
15 Cascade Chainbreaker XC Category 2 Men 35-44 Alan Brandt 5/13
3 Cascade Chainbreaker XC Category 2 Men 19-34 Aaron Goodwin 5/13
1 Cascade Chainbreaker XC Category 2 Men 19-34 Nick Wood 5/13
7 Cascade Chainbreaker XC Singlespeed Travis Wilson 5/13
19 Cascade Chainbreaker XC Category 1 Men 45+ Mike Ripley 5/13
15 Cascade Chainbreaker XC Category 1 Men 45+ Todd Embree 5/13
11 Cascade Chainbreaker XC Category 1 Men 35-44 Justin Price 5/13
11 Cascade Chainbreaker XC Pro Men Marcus Benton 5/13
3 Coast Hills Classic XC Men Clydesdale 200+ Brian Quigley 5/6
1 Coast Hills Classic XC Women Category 2 19-34 Ellene Smith 5/6
1 Coast Hills Classic XC Men Category 2 55+ Mark Miller 5/6
3 Coast Hills Classic XC Men Category 2 45-54 Mike Webb 5/6
2 Coast Hills Classic XC Men Category 2 45-54 jason saunders 5/6
11 Coast Hills Classic XC Men Category 2/35-44 Joe Wright 5/6
3 Coast Hills Classic XC Men Category 2 19-24 Jason Stowers 5/6
2 Coast Hills Classic XC Men Category 2 19-24 Nick Wood 5/6
2 Coast Hills Classic XC Women Category 1 35-44 Kristin Carroll 5/6
5 Coast Hills Classic XC Men Category 1 45+ Todd Embree 5/6
3 Coast Hills Classic XC Men Category 1 45+ Trevor Norland 5/6
2 Coast Hills Classic XC Women Pro Karen Dewolfe 5/6
2 Coast Hills Classic XC Pro Men James Ceccorulli 5/6
32 Twilight Time Trial Series: Combined Combined Justin Price 5/1
10 Twilight Time Trial Series Men 5 Justin Price 5/1
1 Bear Springs Trap Pre-ride, STXC, XC: Bear Springs Trap XC Women Category 3 35-44 Vonda Derksen 4/29
1 Bear Springs Trap Pre-ride, STXC, XC: Bear Springs Trap XC Women Category 2 19-34 Rachel Beckmann 4/29
3 Bear Springs Trap Pre-ride, STXC, XC: Bear Springs Trap XC Men Category 2 55+ Mark Miller 4/29
13 Bear Springs Trap Pre-ride, STXC, XC: Bear Springs Trap XC Men Category 2 45-54 Mike Webb 4/29
9 Bear Springs Trap Pre-ride, STXC, XC: Bear Springs Trap XC Men Category 2/35-44 Alan Brandt 4/29
4 Bear Springs Trap Pre-ride, STXC, XC: Bear Springs Trap XC Men Category 2 19-34 Jeremy Andresen 4/29
7 Bear Springs Trap Pre-ride, STXC, XC: Bear Springs Trap XC Men Category 1 45+ scott carroll 4/29
5 Bear Springs Trap Pre-ride, STXC, XC: Bear Springs Trap XC Men Category 1 45+ Trevor Norland 4/29
10 Bear Springs Trap Pre-ride, STXC, XC: Bear Springs Trap XC Pro Men Marcus Benton 4/29
7 Peak Sports Mudslinger XC Women Category 3 35-44 Vonda Derksen 4/1
2 Peak Sports Mudslinger XC Women Category 3 35-44 Jennifer Morgan 4/1
2 Peak Sports Mudslinger XC Women Category 3 19-34 Julia Sparks 4/1
10 Peak Sports Mudslinger XC Women Category 2 19-34 Ellene Smith 4/1
5 Peak Sports Mudslinger XC Women Category 2 19-34 Amber Hilgert 4/1
1 Peak Sports Mudslinger XC Women Category 2 19-34 Rachel Beckmann 4/1
3 Peak Sports Mudslinger XC Category 1 Women Melissa Norland 4/1
3 Peak Sports Mudslinger XC Pro Women Karen Dewolfe 4/1
6 Peak Sports Mudslinger XC Clydesdale MacDonald Jackson 4/1
17 Peak Sports Mudslinger XC Men Category 3/45+ Brian Quigley 4/1
7 Peak Sports Mudslinger XC Men Category 3 35-44 Joe Wright 4/1
13 Peak Sports Mudslinger XC Men Category 3 19-34 Bo Camero 4/1
1 Peak Sports Mudslinger XC Men Category 3 19-34 Jeremy Andresen 4/1
5 Peak Sports Mudslinger XC Men Category 2 55+ Mark Miller 4/1
3 Peak Sports Mudslinger XC Men Category 2 45-54 jason saunders 4/1
2 Peak Sports Mudslinger XC Men Category 2 45-54 Mike Webb 4/1
24 Peak Sports Mudslinger XC Men Category 2/35-44 Chapell Miller 4/1
17 Peak Sports Mudslinger XC Men Category 2 19-34 Jason Stowers 4/1
17 Peak Sports Mudslinger XC Singlespeed Carl Gurney 4/1
9 Peak Sports Mudslinger XC Singlespeed Travis Wilson 4/1
13 Peak Sports Mudslinger XC Men Category 1 45+ Todd Embree 4/1
6 Peak Sports Mudslinger XC Men Category 1 45+ Greg Creswick 4/1
2 Peak Sports Mudslinger XC Men Category 1 45+ Trevor Norland 4/1
8 Peak Sports Mudslinger XC Men Category 1 35-44 Justin Price 4/1
14 Peak Sports Mudslinger XC Pro Men Marcus Benton 4/1
8 Peak Sports Mudslinger XC Pro Men James Ceccorulli 4/1
9 Banana Belt Series Standings Men 4 Marcus Benton 3/11
14 Banana Belt Men 4 Marcus Benton 3/4-18
5 Banana Belt Men 4 Marcus Benton 3/4
5 Banana Belt Series Points Men 4 Marcus Benton 3/4
1 Echo Red to Red Category 3 Women 35-44 Jennifer Morgan 3/3
16 Echo Red to Red Category 2/35+ Women Stephanie Rouse 3/3
15 Echo Red to Red Category 2 Women 19-34 Ellene Smith 3/3
3 Echo Red to Red Category 2 Women 19-34 Elizabeth Gruber 3/3
1 Echo Red to Red Category 2 Women 19-34 Rachel Beckmann 3/3
20 Echo Red to Red Category 1 Women Michelle Hannaford 3/3
4 Echo Red to Red Category 3 19-34 Men Nik Wood 3/3
25 Echo Red to Red Category 2/35-44 Men Alan Brandt 3/3
26 Echo Red to Red Singlespeed Travis Wilson 3/3
21 Echo Red to Red Category 1 45+ Men Mike Ripley 3/3
3 Echo Red to Red Category 1 45+ Men Trevor Norland 3/3
26 Echo Red to Red Pro Men James Ceccorulli 3/3
14 Echo Red to Red Pro Men Marcus Benton 3/3
25 Cherry Pie Men 4 Marcus Benton 2/19
11 Cherry Pie Masters 40+ scott carroll 2/19