FAT 55 Mountain Bike Marathon

Oakridge, OR
September 14, 2013

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated September 15, 2013 at 11:09 AM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Split Age Time
1 17 Cameron Falconer Freshair-Hunter 02:11:53 33 5:09:26
2 71 Steven Hunter River City Bicycles 02:21:43 33 5:15:03
3 62 Nathan R Frechen BriHOP Cycling 02:48:31 30 6:14:22

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Split Age Time
1 29 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks 02:09:06 43 4:40:20
2 40 Greg Miller Sagebrush Cycles 02:16:21 43 5:00:38
3 73 Chris McNally 02:27:09 37 5:41:03
4 37 Tim Smith Olympia Orthopaedic Associates 02:38:45 39 5:44:35
5 51 Rick Hunter Hunter Cycles 02:27:50 41 5:46:38
6 44 Mike Schindler Sunnyside Sports 02:29:29 41 5:49:11

Category 1 Men 45-54

Num Name Team Split Age Time
1 30 Sam Greenwood Clouser Well Drilling 02:48:38 45 6:29:37
2 41 Mike Ripley Team Dirt 03:03:49 46 7:06:45
DNF 74 Curtis Inglis 02:39:20 45

Category 1 Men 55+

Num Name Split Age Time
1 77 John Solomito 02:38:23 56 5:53:11

Category 1 Women 19-34

Num Name Split Age Time
1 70 Leah Plack 02:58:12 30 6:44:51

Category 2 Junior Women

Num Name Team Split Age Time
1 20 Clara Honsinger Sappo Hill Soapworks 03:00:19 16 6:16:07

Category 2 Men 19-34

Num Name Team Split Age Time
1 79 Ryan Gilles BikeNHike Hillsboro 02:30:18 23 5:29:42
2 50 Nicholas Alden Life Cycle Racing Team 02:44:40 31 5:44:33
3 31 Andrew Loscutoff 02:36:54 25 6:07:12
4 78 Isaac Johnson 02:39:27 31 6:21:19
5 66 Don Petersen 02:55:08 32 6:37:49
DNF 11 Brandon Winwood 03:48:01 24

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Split Age Time
1 58 Troy Walch Crow's Feet Commons/PLT 02:24:54 42 5:37:08
2 25 Dax Turner Tensegrity PT Cycling 02:29:42 39 5:43:24
3 9 Lee Bauck Epic Racing 02:33:16 43 6:00:29
4 12 Lee Davidson 03:03:12 44 6:41:29
5 76 Matthew Huxley Camas Bike and Sport 41 6:51:45
6 28 Chad Thorson BikeKraft 02:59:00 38 7:01:07
7 10 michael thoen Lee Tit Productions 03:30:23 42 8:33:35
DNF 26 Willem Vanderwerff North American Velo 38

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Split Age Time
1 2 Doug McKenzie Fightin' Bobas 02:36:40 54 5:49:50
2 60 Jason Crago Yakima Bike Vigilantes 02:56:53 45 6:47:36
3 67 John Lulich 03:03:31 49 6:54:09
4 33 Warren Rice BLAZIN SADDLES 03:11:47 54 7:14:01
5 7 Randy Winwood Nanpa Fire 03:08:42 55 7:34:15
6 23 Greg Redfern 03:30:41 48 8:21:16
7 14 Jonathan Pierce Sappo Hill Soapworks 03:46:11 54 8:59:58
8 75 Albion Vickery 04:00:42 47 9:18:56

Category 2 Men 55+

Num Name Team Split Age Time
1 32 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 02:48:49 57 6:22:34
2 42 Don Leet Sunnyside Sports 02:51:45 63 6:31:00
3 35 Cameron Wogan 03:26:07 58 7:54:48

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Split Age Time
1 13 Michelle Mills Boneyard Cycling 03:06:13 35 7:02:02

Category 2 Women 45-54

Num Name Split Age Time
1 8 Leslie Copper 04:01:27 47 8:38:41

Category 3 55+

Num Name Team Split Age Time
1 43 Jim Devereaux Willamette University Cycling Team 03:07:09 59 8:09:41
2 3 Jeff Hollister 03:52:20 55 9:13:11
DNF 19 Bob Obermeyer Old Dogs 61

Category 3 Men 10-12

Num Name Team Split Age Time
1 49 Maclean Beck Life Cycle Racing Team 03:34:40 12 8:06:03

Category 3 Men 19-34

Num Name Split Age Time
1 34 Nicholas Wogan 02:38:32 19 6:00:27
2 22 Michael Youngberg 02:56:23 34 6:46:18
3 64 Wayne Tschetter 03:11:36 30 7:35:51

Category 3 Men 35-44

Num Name Team Split Age Time
1 65 Andrew Meskil 02:39:30 39 6:04:28
2 56 Chris Williamson 02:38:24 35 6:11:54
3 52 Christian Beck 02:39:38 41 6:31:22
4 18 Scott Housley 02:56:17 41 6:31:25
5 39 McKenzie Bowerman 02:39:29 35 6:39:08
6 48 Evan St. Cyr 03:02:25 38 6:51:25
7 63 Cristopher Niell 03:11:35 40 7:06:48
DNF 53 Michael Wisth Tensgrity Physical Therapy 35

Category 3 Women 19-34

Num Name Team Split Age Time
1 46 Amanda Morris Grooving In The Grove 03:41:36 30 8:21:37

Category 3 Women 35-44

Num Name Team Split Time
1 72 Rona Hung Team dfL 03:01:52 7:08:57
DNF 57 Rainie Rogers

Category 3/45-54

Num Name Split Age Time
1 47 Paul Bascom 04:12:50 54 9:55:33
DNF 68 Mark Brauner 03:57:20 48
DNF 55 Mark White 52

Elite Men

Num Name Team Split Age Time
1 1 Evan Plews Reall Racing 02:06:34 37 4:35:32
2 54 Ethan Stehley 02:07:23 34 4:44:47
3 38 Sloane Anderson Elevated Sports Performance / BendBroadband 02:17:37 42 5:21:04

Elite Women

Num Name Team Split Age Time
1 4 Alice Pennington Kona Factory Team 02:32:19 33 5:37:14
2 15 Sarah Bamberger RATBALLZ 02:39:22 38 5:54:24

Singlespeed Men

Num Name Team Split Age Time
1 61 Jeff Dengel Willamette Mountain Mercantile presented by Oakridge Bike shop 02:14:56 36 4:57:56
2 6 Will Sullivan 02:21:00 47 5:26:55
3 21 Jeff Wood Pedlin' Slow 02:30:18 48 5:47:33
4 16 Wally Hockman WebCyclery.com 02:51:52 36 6:19:04
5 59 Greg Miranda 03:02:22 40 7:03:13
6 45 Perry Morris Trail Work Does A Body Good 03:41:35 32 8:21:37

Singlespeed Women

Num Name Team Split Age Time
1 27 Emily Pfeifer Tensegrity PT Cycling 02:59:11 35 6:24:25
DNF 5 Lisa Belair-Sullivan WebCyclery.com 46