Oregon 24

Bend, OR
July 27, 2013

Part of the Oregon 24

If you have questions or corrections, please email Doug Cleavenger.

Updated August 1, 2013 at 11:53 AM

DUO - 40+

Num Name Laps Time
1 1000 Steven Green 13 21:59:08.228
1 1000 Richard Barnes 13 21:59:08.228

DUO - COED

Num Name Name Of Team Laps Time
1 1003 Brian Gerow The Space Blanketeers 20 24:23:22.477
1 1003 Megan Chinburg The Space Blanketeers 20 24:23:22.477
2 1002 Dave Masessa Itchy Lava Flow 16 24:04:47.301
2 1002 Sheri Zwagerman Itchy Lava Flow 16 24:04:47.301

DUO - OPEN MEN

Num Name Name Of Team Laps Time
1 1005 Carson Westberg Ion The Tiger 19 23:48:08.634
1 1005 Donovan Birky Ion The Tiger 19 23:48:08.634
2 1004 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 17 24:07:41.013
2 1004 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 24:07:41.013

SOLO MASTER MEN 50+

Num Name Name Of Team Laps Time
1 1 Eugene Anderson Eugene Anderson 11 23:02:11.532
2 2 Andre Anderson Andre Anderson 9 24:10:31.495
3 3 Jim Claflin Jim Claflin 7 9:11:28.449

SOLO MEN OPEN

Num Name Name Of Team Laps Time
1 14 Seth Barnard Seth Barnard 17 24:27:48.737
2 11 Nate Ginzton Nate Ginzton 17 24:47:39.662
3 9 Matt Douglas Matt Douglas 11 23:34:02.977
4 10 Nathan R Frechen Nathan Frechen 10 13:00:05.346
5 13 Don Peterson Don Peterson 9 12:45:57.709
6 21 Steve Campbell Steve Campbell 2 2:09:55.119

SOLO SINGLESPEED MEN

Num Name Name Of Team Laps Time
1 15 Jonathan Penfold Jonathan Penfold 16 24:18:23.78

SOLO WOMEN OPEN

Num Name Name Of Team Laps Time
1 22 Angel Garbarino Angel Garbarino 15 24:15:41.505
2 19 Suzanne Marcoe Suzanne Marcoe 14 24:09:23.098
3 23 Jane Quin Jane Quin 13 22:59:58.507
4 20 Erin Reis Erin Reis 12 23:43:11.900
5 18 Lisa Sipe Lisa Sipe 4 22:43:18.730

Solo Men 40+

Num Name Name Of Team Laps Time
1 6 John Monroe John Monroe 16 24:26:45.468
2 7 Justin Price Justin Price 11 24:31:30.680
3 5 david baker David Baker 10 11:42:10.011
4 8 Jim Sipe Jim Sipe 6 7:59:33.536

Solo Women 40+

Num Name Name Of Team Laps Time
1 17 Juntu Oberg Juntu Oberg 6 20:34:07.637
2 16 Janet McNowan Janet McNowan 2 5:46:52.109

TEAM OF 4 - 40+

Num Name Laps Time
1 1060 Bjorn Clouten 21 23:34:34.85
1 1060 Cesar Villanueva 21 23:34:34.85
1 1060 Alex Accetta 21 23:34:34.85
1 1060 ronald kizziar 21 23:34:34.85

TEAM OF 4 - COED

Num Name Name Of Team Laps Time
1 1056 Emily Boscacci Juntu's Birthday Possee - 21 24:19:45.055
1 1056 Neil Carpenter Juntu's Birthday Possee - 21 24:19:45.055
1 1056 Sue Hanna Juntu's Birthday Possee - 21 24:19:45.055
1 1056 Mark Holden Juntu's Birthday Possee - 21 24:19:45.055
2 1057 Matthew Gregory Mustache Ride 20 24:36:22.327
2 1057 Kathryn Irish Mustache Ride 20 24:36:22.327
2 1057 Jackson Dove Mustache Ride 20 24:36:22.327
2 1057 Sarah Parker Mustache Ride 20 24:36:22.327
3 1054 Kenneth Thorp Budget Beer 19 24:00:21.433
3 1054 Jeannie Thorp Budget Beer 19 24:00:21.433
3 1054 Melissa Byrd Budget Beer 19 24:00:21.433
3 1054 Brian Staudinger Budget Beer 19 24:00:21.433

TEAM OF 4 - OPEN MEN

Num Name Name Of Team Laps Time
1 1061 Cordino Longiotti Sappo Hill Soapworks 28 24:20:15.771
1 1061 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks 28 24:20:15.771
1 1061 Brian Bowles Sappo Hill Soapworks 28 24:20:15.771
1 1061 Tom Keller Sappo Hill Soapworks 28 24:20:15.771
2 1064 Shane Fletcher Smoker And The Bandits 27 24:47:33.122
2 1064 Jon Spindor Smoker And The Bandits 27 24:47:33.122
2 1064 Ray Fiori Smoker And The Bandits 27 24:47:33.122
2 1064 Jason Smoker Smoker And The Bandits 27 24:47:33.122
3 1065 CJ Johnson Team Cycle Sport 25 24:11:37.035
3 1065 Ron Laferty Team Cycle Sport 25 24:11:37.035
3 1065 Mark Williams Team Cycle Sport 25 24:11:37.035
3 1065 Dave Reitz Team Cycle Sport 25 24:11:37.035
4 1059 David Prause Einhorn 24 23:45:33.187
4 1059 Chip Sloan Einhorn 24 23:45:33.187
4 1059 Erik Weeman Einhorn 24 23:45:33.187
4 1059 Brian Schultz Einhorn 24 23:45:33.187
5 1071 Bradford White Fox And The Hounds 23 24:18:51.394
5 1071 Andrew Wagner Fox And The Hounds 23 24:18:51.394
5 1071 Devin Mast Fox And The Hounds 23 24:18:51.394
5 1071 Jon Marshall Fox And The Hounds 23 24:18:51.394
6 1066 Curtis Burrill The Pedal Trippers 22 24:24:56.334
6 1066 jon burrill The Pedal Trippers 22 24:24:56.334
6 1066 Jason Peters The Pedal Trippers 22 24:24:56.334
6 1066 Chad Atkinson The Pedal Trippers 22 24:24:56.334
7 1062 Ryan Campbell Sasquatch 21 24:57:01.066
7 1062 Nate Ebbs Sasquatch 21 24:57:01.066
7 1062 David Hansen Sasquatch 21 24:57:01.066
7 1062 Dave Brunkow Sasquatch 21 24:57:01.066
8 1063 Jay Swavely Scorpius Cycles 20 23:43:07.484
8 1063 James Peterson Scorpius Cycles 20 23:43:07.484
8 1063 Allan Nielson Scorpius Cycles 20 23:43:07.484
8 1063 Joec Kim Scorpius Cycles 20 23:43:07.484
9 1058 charles patzner Vierstrong 19 24:05:45.604
9 1058 michael thoen Vierstrong 19 24:05:45.604
9 1058 Ian Beaty Vierstrong 19 24:05:45.604
9 1058 Steven McLay Vierstrong 19 24:05:45.604
10 1052 Cliff McCann Pistis/ Sappo Hill Soapwo 16 24:26:16.615
10 1052 William Matson Pistis/ Sappo Hill Soapwo 16 24:26:16.615
10 1052 Roger Wimberley Pistis/ Sappo Hill Soapwo 16 24:26:16.615
10 1052 Keith Fawcett Pistis/ Sappo Hill Soapwo 16 24:26:16.615
11 1070 Nathanael Hart Youngest Ever 15 24:43:04.633
11 1070 Linus Clark Youngest Ever 15 24:43:04.633
11 1070 Peter Newlands Youngest Ever 15 24:43:04.633
11 1070 KELLER NORLAND Youngest Ever 15 24:43:04.633
12 1055 Kirk Sullivan Grammo 12 24:01:01.590
12 1055 Lewis Hollingswort Grammo 12 24:01:01.590
12 1055 Kjell Sulliven Grammo 12 24:01:01.590

TEAM OF 4 - OPEN WOMEN

Num Name Name Of Team Laps Time
1 1068 Rebeccah Bieri Sappo Hill Soapworks Women 23 24:11:25.212
1 1068 Maddie Chaves Sappo Hill Soapworks Women 23 24:11:25.212
1 1068 Parrish Haim Sappo Hill Soapworks Women 23 24:11:25.212
1 1068 Clara Honsinger Sappo Hill Soapworks Women 23 24:11:25.212
2 1067 Amanda Hoffus Four On The Floor 19 24:19:35.543
2 1067 Alysia Cohen Four On The Floor 19 24:19:35.543
2 1067 Janelle Booth Four On The Floor 19 24:19:35.543
2 1067 Kelly Hansen Four On The Floor 19 24:19:35.543

TEAM OF 4 - SINGLESPEED

Num Name Laps Time
1 1069 Kyle Mills 18 23:45:47.935
1 1069 Tony Broadman 18 23:45:47.935
1 1069 Bart Wills 18 23:45:47.935
1 1069 Jason Stollenwerk 18 23:45:47.935

TEAM OF 5 - 40+

Num Name Laps Time
1 1076 Juergen Orlich 24 24:52:32.769
1 1076 Eric Stolberg 24 24:52:32.769
1 1076 Jim Kysela 24 24:52:32.769
1 1076 Larry Ehmke 24 24:52:32.769
1 1076 Geoff Rodgers 24 24:52:32.769

TEAM OF 5 - COED

Num Name Name Of Team Laps Time
1 1077 Cory Tanler Marys Army 25 24:44:05.582
1 1077 John Gray Marys Army 25 24:44:05.582
1 1077 Mary Skrzynski Marys Army 25 24:44:05.582
1 1077 Lauren McCarthy Marys Army 25 24:44:05.582
1 1077 Chris Skovborg Marys Army 25 24:44:05.582
2 1078 Sabrina Hendrick Wheelie Tired 25 24:51:18.375
2 1078 Todd Allen Wheelie Tired 25 24:51:18.375
2 1078 Naoko Forderer Wheelie Tired 25 24:51:18.375
2 1078 Louis Nichols Wheelie Tired 25 24:51:18.375
2 1078 Buck Hazzard Wheelie Tired 25 24:51:18.375
3 1080 Joel Thompson Big Test Icycles6 16 23:52:45.836
3 1080 Mike Fort Big Test Icycles3 16 23:52:45.836
3 1080 Colin Fraser Big Test Icycles4 16 23:52:45.836
3 1080 John MacAulay Big Test Icycles5 16 23:52:45.836
3 1080 Lisa Fort Big Test Icycles2 16 23:52:45.836
4 1053 Dave Schneider Bros And Kids 15 23:21:16.979
4 1053 Paul Schneider Bros And Kids 15 23:21:16.979
4 1053 Jared Schneider Bros And Kids 15 23:21:16.979
4 1053 Dani Schneider Bros And Kids 15 23:21:16.979
4 1053 Carla Schneider Bros And Kids 15 23:21:16.979

TEAM OF 5 - OPEN MEN

Num Name Name Of Team Laps Time
1 1083 Todd McQuillin Light And Motion 26 24:35:28.216
1 1083 Jordan Baldwin Light And Motion 26 24:35:28.216
1 1083 Carl Berg Light And Motion 26 24:35:28.216
1 1083 Bob Smith Light And Motion 26 24:35:28.216
1 1083 Ryan Blair Light And Motion 26 24:35:28.216
2 1086 Dennis Bennett Boneyard Cycling 25 24:47:50.949
2 1086 Trevor Lane Boneyard Cycling 25 24:47:50.949
2 1086 Dave Morrison Boneyard Cycling 25 24:47:50.949
2 1086 Jimmy Clarke Boneyard Cycling 25 24:47:50.949
2 1086 Jeff Morrison Boneyard Cycling 25 24:47:50.949
3 1081 Brett Counsellor Deschutes Brewery 23 24:54:53.666
3 1081 Ryan Chase Deschutes Brewery 23 24:54:53.666
3 1081 Alan Thomason Deschutes Brewery 23 24:54:53.666
3 1081 Chris Raven Deschutes Brewery 23 24:54:53.666
3 1081 Dan Raven Deschutes Brewery 23 24:54:53.666
4 1082 Mark Inman GWYK 22 25:01:48.402
4 1082 Jon Booth GWYK 22 25:01:48.402
4 1082 Joseph Myers GWYK 22 25:01:48.402
4 1082 steven miller GWYK 22 25:01:48.402
4 1082 Robert Bronson GWYK 22 25:01:48.402
5 1085 Frank Fleetham Boneyard Cycling 2 20 25:45:14.884
5 1085 Steve Crozier Boneyard Cycling 3 20 25:45:14.884
5 1085 David Anderson Boneyard Cycling 4 20 25:45:14.884
5 1085 Stan Kiefer Boneyard Cycling 5 20 25:45:14.884
5 1085 Kern Reynolds Boneyard Cycling 6 20 25:45:14.884
6 1079 John Billard Big Test Icycles 19 23:09:18.844
6 1079 Gabe Hertzler Big Test Icycles 19 23:09:18.844
6 1079 Steven Yates Big Test Icycles 19 23:09:18.844
6 1079 Jerami McKinlay Big Test Icycles 19 23:09:18.844
6 1079 JOHN YOUNG Big Test Icycles 19 23:09:18.844

TEAM OF 5 - OPEN WOMEN

Num Name Laps Time
1 1084 Jennifer Morgan 18 24:29:43.814
1 1084 Kendra Sharp 18 24:29:43.814
1 1084 Sarah Blount 18 24:29:43.814
1 1084 Jennifer Wu 18 24:29:43.814
1 1084 Avie Meadows 18 24:29:43.814