Southern Oregon Time Trial Series

Medford, OR
March 21, 2015

Part of the Southern Oregon Time Trial Series

If you have questions or corrections, please email Zoe Davis.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Junior (U18)

Num Name Team Town Time
1 7 Mulu Slawta Land Shark TALENT 1:18:11

Masters Men 40+

Num Name Team Town Time
1 308 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions ASHLAND 50:48
2 619 Ron Laverty Team Cycle Sport MEDFORD 51:39
3 649 Jason Peters Marty's Cycles MEDFORD 52:39
4 658 Mark Williams Team Cycle Sport MEDFORD 55:16
5 618 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions MEDFORD 56:02
6 4123 Tim Turk ASHLAND 57:18
7 4013 Chad Butler Hapi-Go! SCIO 58:33
8 5068 Tom Keller Marty's Cycles CENTRAL POINT 58:58

Masters Men 50+

Num Name Team Town Time
1 11 John Slawta Land Shark TALENT 0:52:02
2 372 Scott Toll ASHLAND 0:53:49
3 561 Paul Mautner Veloforma PORTLAND 0:54:11
4 4002 Eugene Anderson Cycle Analysis ASHLAND 0:56:23
5 5057 Greg Eyerly Half Penny Cycling Team SALEM 1:08:03
6 1 Daniel Daley GRANTS PASS 0:00:00

Masters Men 60+

Num Name Team Town Time
1 4 Dennis Cramer MEDFORD 1:00:22
2 5041 Chris Stapleton Cycle Analysis CENTRAL POINT 1:06:06

Masters Women 40+

Num Name Team Town Time
1 7107 Jody Schmidt Team Cycle Sport MEDFORD 1:02:26

Masters Women 50+

Num Name Team Town Time
1 7203 Lillian Schiavo Hutch's-Slocum-Co-Motion KLAMATH FALLS 1:08:39

Men 1/2/3

Num Name Team Town Time
1 19 Joe Chaves Marty's Cycles ASHLAND 0:54:55
2 609 Alex Hayes Team Cycle Sport TALENT 0:55:44
3 4204 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing EUGENE 0:59:06
4 198B Richard Hogan Land Shark MEDFORD 1:05:30

Men 4/5

Num Name Team Town Time
1 5142 Jonathan Cotta Team Cycle Sport MEDFORD 0:51:16
2 4162 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions MEDFORD 0:51:29
3 5693 Chadd Hendrickson Team Cycle Sport MEDFORD 0:54:16
4 4037 Doug Striley Marty's Cycles JACKSONVILLE 0:55:42
5 5246 Eric Frye Team Cycle Sport MEDFORD 0:58:55
6 5108 Andrew Maddox Cycle Analysis CENTRAL POINT 0:59:08
7 4074 Todd Stumpenhaus Team Cycle Sport MEDFORD 0:59:44
8 24 Rick Campbell MEDFORD 1:06:15
9 23 Seth Clark MEDFORD 1:08:27
DNF 4098 Nick Gibb Natural Grocers BEND 1:08:27

Merckx

Num Name Team Town Time
1 25 Mike Campbell JACKSONVILLE 0:59:46
2 4161 Dominic Barth Team Cycle Sport ASHLAND 0:59:51
3 12B Rob Bingham Team Cycle Sport ASHLAND 1:00:01
4 4042 Mark LaGioia Team Oregon presented by Laurelwood Brewing PORT HADLOCK 1:00:16
5 556 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions TALENT 1:02:44
6 198 Richard Hogan Land Shark MEDFORD 1:03:48
7 5061 Aaron Hoppe Cycle Analysis ASHLAND 1:06:18
8 843 CJ Johnson Team Cycle Sport ASHLAND 1:09:47

Women 1/2/3

Num Name Team Town Time
1 10 Jenny Slawta Land Shark TALENT 59:28

Women 4

Num Name Team Town Time
1 7025 Sheri Zwagerman Flywheel Bicycle Solutions MEDFORD 0:59:45
2 255 Ruth Hill Team Cycle Sport CENTRAL POINT 1:05:16
3 7066 Amy Hale Natural Grocers BEND 1:05:56
4 8 Sara Slawta Land Shark ASHLAND 1:06:24