Pickett's Charge

Bend, OR
June 28, 2015
Questions about results should go to Terri Camp.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Clydesdale Men

Num Name Team Age City Time
1 369 Adam Short Desert Orthopedics / Rebound Physical Therapy 36 Bend 1:59:31
2 359 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 37 Salem 2:02:41
3 371 Thomas Smith Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 54 eugene 2:07:26
4 300 Jonathan Elek Team 10 Barrel 42 Bend 2:11:53
5 317 Earl Hazekamp Capitol Velo 40 Salem 2:28:57
6 308 Ruben Gonzalez 37 Amity 2:49:12

Elite Men

Num Name Team Age City Time
1 290 Adam Bucklin Thump Coffee 40 Bend 1:25:26
2 328 Carl Decker Giant 40 Bend 1:28:28
3 352 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental 36 Bend 1:29:06
4 304 Tyler Fox Trinity Bikes 21 Redmond 1:29:20
5 396 Matt Russell Hutch's/Bend Dental 36 Bend 1:33:41
6 402 Javier Colton Eastside Cycles 19 Bend 1:36:23
7 313 Adam Hadley Corvallis Cyclery Racing 34 Corvallis 1:39:19
8 334 Gabriel Linn Trusty Switchblade 38 Bend 1:41:14
DNF 422 Chad Cheeney Bend Endurance Academy 36 bend 1:41:14

Elite Women

Num Name Team Age City Time
1 309 Serena Bishop Gordon LIV | Giant Co-Factory 36 bend 1:43:04
2 356 Kaydee Raths Revolution Bicycle 29 Arcata 1:55:06
3 314 Allison Halpin Sunnyside Sports 28 Bend 2:00:59

Expert Category 1 Men 19-44

Num Name Team Age City Time
1 412 Chris Peariso Adventure 212 40 Bend 1:35:17
2 424 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Bend 1:37:43
3 283 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 16 Bend 1:39:24
4 414 Jeff Johnston Boneyard Cycling 35 Bend 1:41:22
5 331 Trevor Lane Boneyard Cycling 26 Bend 1:41:26
6 387 Ian Wilson Bend Endurance Academy 18 Bend 1:44:13
7 307 Ryan Funke Deschutes Brewery 30 Bend 1:46:15
8 299 Adam DeMarzo Trinity Bikes 35 COOS BAY 1:55:05
9 296 Cameron Coker Sunnyside Sports 41 bend 1:56:12
10 322 Shane Johnson Trinity Bikes 32 Redmond 2:04:24
DNF 411 David Krause Trusty Switchblade 38 Bend 2:04:24

Expert Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Time
1 305 Jerry Fox Trinity Bikes 48 Irrigon 1:44:54
2 358 Charlie Roach 46 tucson 1:47:06
3 301 Matt Engel StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 48 Bend 1:49:35
4 278 Gus Baz Team 10 Barrel Bend 1:58:18
5 393 Thane Jennings Sunnyside Sports 54 Richland 2:02:49
DNF 372 Stephen Smith The Hub Cyclery 50 Bend 2:02:49

Expert Category 1 Women

Num Name Team Age City Time
1 353 Heather Pola Dirty Harlots MTB race team 42 Hood River 2:15:32

Expert Junior Men 14-18

Num Name Team Age City Time
1 340 Thomas McDonagh B.Y.R.D.S. 16 Boise 1:55:43
2 377 Brady Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Washougal 1:56:59
3 392 Nate Lelack Bend Endurance Academy 16 Bend 1:57:00
4 286 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene,Oregon 2:05:15
5 320 Riley Hooks Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 15 Vancouver 2:07:07

Novice Category 3 Men 19-39

Num Name Age City Time
1 382 Ben VandenBos Bend 1:39:43
2 330 Peter Lande 33 Portland 1:45:47
3 344 Jeff Meyrowitz 33 Bend 1:49:21
4 362 Jesse Rosenzweig Portland 2:06:25
5 310 Justin Grimwood 32 Keizer 2:34:43

Novice Category 3 Men 40+

Num Name Team Age City Time
1 354 David Quiett 46 Redmond 1:31:34
2 397 Sam Medrano 62 Bend 1:36:46
3 302 Greg Eyerly 51 Salem 1:37:13
4 394 Mike Alexander 48 Bend 1:38:20
5 295 Rick Clothier 48 Bend 1:39:05
6 421 Eric Walters 212 Cycling 40 Stevens Point 1:39:34
7 332 Mike Leonard 47 Portland 1:40:52
8 420 Brad Jacobson 46 Bend 1:50:18
9 289 Phil Brothers Phil's Trail 48 Bend 1:42:30
10 341 Matt McDonagh C.O.O.T.S. 54 Boise 1:42:35
11 338 Mike McComb 53 BEND 1:43:56
12 319 Justin Homan MX13-Metal Mulisha 42 Redmond 1:49:43
13 419 Keoni McHone 40 Happy Valley 1:52:59
14 380 Ted Taylor The Hub Cyclery 43 Bend 1:57:26
15 390 Kevin Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 50 Vancouver 1:59:25
16 327 Chad Kimsey Team CRS 46 Albany 2:00:59
17 284 Kevin Blagg 42 Keizer 2:03:47
18 326 David Kimball Islabikes 54 Portland 2:11:12
19 274 Dorian Adam 55 Bend 2:24:31
20 275 Brett Adams 56 Bend 2:24:34
21 333 Rick LeSage 53 Bend 2:27:38
22 291 Scott Bugado 49 Keizer 2:30:14
23 418 Frank Isaacs 63 Philomath 2:38:31
24 417 John Walkenhorst 59 Bend 2:42:57
25 405 Larry Willis 70 PRINEVILLE 3:03:03

Novice Category 3 Women 19-39

Num Name Age City Time
1 363 Kate Saffel 22 Missoula 2:20:32

Novice Category 3 Women 40+

Num Name Team Age City Time
1 375 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 2:07:27
2 386 Kristi Wilson RIDGE Cyclesport 55 E wenatchee 2:28:54
3 374 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Happy Valley 2:43:49
4 329 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 43 Portland 2:59:02

Novice/Junior Category 3 Men 10-13

Num Name Team Age City Time
1 415 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy 13 Bend 0:56:42
2 416 Sam Walters 212 Cycling 12 Stevens Point 1:39:34
3 342 Matthew Merzbach 12 Bend 1:54:52
4 339 James McDonagh B.Y.R.D.S. 14 Boise 2:04:04
5 294 Jacob Christensen Bend Endurance Academy Bend 2:10:44
6 349 Jacob Olander Bend Endurance Academy 12 Bend 2:15:09
7 401 Haydn Rupe Hutch's/Bend Dental 12 Bend 2:21:01

Novice/Junior Category 3 Men 14-18

Num Name Team Age Time
1 323 Calvin Keane Bend Endurance Academy 14 1:26:17
2 407 Ethan Copeland BEA 16 1:33:45
3 404 Emmett Reeb Pine Mountain Sports 14 1:48:27
4 367 Peter Sherwood 1:49:45

Novice/Junior Category 3 Women 14-18

Num Name Team Age City Time
1 389 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 15 Vancouver 1:55:18

Singlespeed Men

Num Name Team Age Time
1 292 Scotty Carlile Thump Cycling 31 1:35:06
2 288 Tony Broadman StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 37 1:45:12
3 409 Blair Deaver Hub Cyclery 1:56:40
4 366 Nic Schneider Team 10 Barrel 25 2:04:27

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Time
1 379 Amelia Taylor WMBA Colorado Springs 43 Bend 2:20:09

Sport Category 2 Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 357 Rich Jackson 22 Bend 1:38:42
2 312 Jason Gulley Sagebrush Cycles/Green Ridge Physical Therapy 35 Bend 1:43:05
3 365 Esteban Sandi Corvallis Cyclery Racing Corvallis 1:45:49
4 321 Eric Isaacs Corvallis Cyclery Racing 21 Philomath 1:51:04
5 351 Mau Paniagua Corvallis Cyclery Racing Eugene 1:52:05
6 383 John Wehrer Streamline Bike Supply 21 Cheney 2:00:07
7 403 Cory Tanler Trinity Bikes 28 Bend 2:05:22
8 406 Brendan Flynn 35 Seattle 2:09:30
9 410 Spencer Sorenson 24 Cottage Grove 2:14:34
10 280 Lance Beisley Streamline Bike Supply 22 Cheney 2:16:27

Sport Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 346 Wade Miller Sunnyside Sports 44 Bend 1:46:05
2 282 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 1:46:32
3 376 Andrew Steiner Boneyard Cycling 46 Bend 1:49:06
4 279 Chris Skovborg Sunnyside Sports 46 Bend 1:51:58
5 400 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental 41 Bend 1:56:50
6 287 Barry Holman Sunnyside Sports 48 Bend 1:59:40
7 378 Eric Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 42 Washougal 2:01:45
8 303 Jason Flanagan Capitol Velo 40 Salem 2:35:09

Sport Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 348 David Morrison Trinity Bikes 59 Redmond 1:48:21
2 381 Tony Turrini 58 Bend 1:51:57
3 391 Russell Worley 52 tulelake 1:53:55
4 350 Alan Ott Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 58 Eugene 1:55:20
5 385 Ken Wilson RIDGE Cyclesport 56 E wenatchee 2:03:48
6 384 James Wellington Hutch's/Bend Dental 56 Bend 2:05:32
7 399 Dan Davis WebCyclery.com 57 Bend 2:11:19
8 285 Gregory Blea Team 10 Barrel 53 Bend 2:17:42
9 318 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 59 Tigard 2:19:35
10 293 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 51 Portland 2:21:45
11 373 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 56 Portland 2:23:25
12 325 Douglas Kile Bike and Trike 52 Burns 2:29:36
13 315 Mark Hand Team Planet X USA 56 Tigard 2:30:45
DNF 355 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 58 Eugene 2:30:45

Sport Category 2 Men 60+

Num Name Team Age City Time
1 276 Clinton Andring Chinook Cycling Club 60 Richland 1:53:37
2 395 Don Leet Sunnyside Sports 65 Bend 2:00:13
3 408 Tom Heywood Set Coaching/Carlberg Sports 68 Wenatchee 2:01:34
4 364 Scott Sampson Da Hui Race 63 Newhall 2:01:37
5 360 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 64 Eugene 2:02:41
6 370 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 61 Eugene 2:04:46
7 345 Mark Miller Team Dirt 60 Corvallis 2:06:13

Sport Category 2 Women 19-39

Num Name Team City Time
1 306 Sarah Frey Corvallis Cyclery Racing Corvallis 2:19:09
2 413 Eriel Hoffmeier Eugene 2:29:50

Sport Category 2 Women 40-49

Num Name Team Age City Time
1 398 Layla Billowitz Slippery Sasquatch Racing 42 Bend 2:10:32
2 297 Carolyn Day 43 Bend 2:10:50
3 388 Patti Wolfe TrailRags Cycling Team 46 Redmond 2:29:50
4 423 Suzy Stone 43 Jacksonville 2:31:37

Sport Category 2 Women 50+

Num Name Team Age City Time
1 324 Karen Kenlan Sunnyside Sports 55 Bend 2:19:10