Mt. Tabor Series

Portland, OR
June 8, 2016

Part of the Mt. Tabor Series

Result questions should go to Andrea Fisk-Beardsley.

Updated July 1, 2016 at 12:22 PM

Category 3 Men

Num Name Team Age City
1 537 Kyle Berg Holtey Law p/b Peak Condition 29 Portland
2 687 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 41 Portland
3 646 Anthony Monteleone Team Wooly Mammoth 30 Portland
4 385 Kelsey Ramsey Team Western 27 Portland
5 571 Andrew Warren Olympia Cycling Team 23 Portland
6 371 Andrew Hawley Mettle Cycling 40 Portland
7 714 Shane Fletcher Grixsen Brewing p/b West End Bikes 44 Portland
8 353 Will Hahn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland
9 515 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 36 Portland
10 692 Xander Viray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22 Portland
11 637 Daniel Recordon Portland Bicycle Studio 27 Portland
12 5890 Edward Wright 26 Portland
13 703 Josiah Zukowski Portland Bicycle Studio 31 Portland
14 677 Joel Crouch Olympia Cycling Team 40 Portland
15 361 Trevor Rice Independent 43 beaverton
16 4283 Isaac Tarter 31 Portland
17 656 Michael Risner Guinness Cycling Team 43 Portland
DNF 911 Jeff Marain Bike Central/Barbur Vet Portland

Category 4 Men

Num Name Team Age City
1 84 Josh Mitchell Trail Head Cycles
2 4067 Nick Gibb Team Roger C. Peace 34 Bend
3 661 Matthew Paez Team Western Bikeworks 25 Bend
4 4318 Sid Hariharan GET FIT Cycling 24 Salem
5 4101 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland
6 85 Robert Cummings
7 4102 Brendan Marnell Hammer Velo 33 Portland
8 4407 Stephen Laurent Ruckus Test Team 32 Portland
9 4062 Jeff Baertsch Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 24 Portland
10 5269 John Pearson Byzick + Company Cycling 27 portland
11 10 Charlie Owen
12 14 Chris Thomas
13 4176 Kellen Rear Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 21 Portland
14 5527 Jordan Rickards Monster Media Racing p/b Western Bike Works 35 Portland
15 4242 Conor Fitzgerald Portland Bicycle Studio 29 Portland
16 4354 Michael Collins bicycleattorney.com 34 Portland
17 5260 koosha Aslani 37 Tigard
18 5659 matthew toupal Superfast Jellyfish 30 Portland
19 4114 Randall Fransen Mettle Cycling 36 Portland
20 4253 Emmanuel Guzman Rapha Racing NW 31 Portland
21 4118 Phil Webster Hammer Velo 33 Portland
22 5087 Ian Boggs Portland Bicycle Studio 36 Portland
23 4321 D'Arcy Owen 44 Portland
24 4202 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Beaverton
25 4134 Michael Sather Guinness Cycling Team 24 Portland
26 4297 Ben Tankus Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22 corvallis
DNF 4038 Jason Jones Team Planet X USA 42 Portland

Category 4/5 Women

Num Name Team Age
1 7130 Isabella Taylor Olympia Cycling Team 21
2 7211 Robin Harkless Highfive Cycling 40
3 7185 Elyse Johansen Olympia Cycling Team 28
4 7218 Kayt Mathers Olympia Cycling Team 33
5 7119 Taylor Phillips Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 25
6 7042 Sarah Layton 34
7 7148 Christy Hawkins Highfive Cycling 39

Category 5 Men

Num Name Team Age City
1 89 Sven Geirnaert 43 Portland
2 5099 Jeff Condry 28
3 7 Nick Kendsersky
4 87 Devin Bailly HosmerChiro-RPM Mortgage Portland
5 5132 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 36 Portland
6 5130 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 37 Portland
7 90 Ian Wilkinson
8 5110 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 35 Portland
9 5884 Andrew Landstrom 24 Portland
10 5500 Ken Elser Team Planet X USA 38 Portland
11 5480 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 39 Wilsonville
12 5212 Dave Petermeier Team Planet X USA 51 Portland
13 5629 Yuji Sumimoto 46 Troutdale
14 88 Ryan LaBarre
15 5866 Joseph Taylor 20 Battle Ground
16 5665 Scott Scholz Portland
17 5241 Dylan Wiggins 35 Portland
18 5776
19 5709 Dan E Peterson 29 Portland
20 5333
21 5018 Benjamin Blake Tuite Bicycle Repair 31 Portland
22 5460 Josh Platis BeerMongers Cycle Club 45 Portland
23 5120 Andrew Harrington Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 scappoose
24 5372 Andy Borell Perthes Awareness p/b PANW 29 Portland
25 5478 Kevin Brosnan 38 Portland
26 5411 Brian Ostlind 31 Portland
27 992 Larry Armstrong II 49 Portland
28 5325 Jacob Smith PDX Devo 13 Portland
29 5035 Tom Kelly 64 Portland

Masters Men 40+

Num Name Team Age City
1 894 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes 44 Portland
2 161 David Sherman Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 51 Lake Oswego
3 339 Brian Kesselman Audi 40 Portland
4 814 Steve Schwaeber Grixsen Brewing p/b West End Bikes 47 portland
5 162 Mark Shimahara 42 Portland
6 156 Brad Sigurdson Evolution Racing Team/River City Bicycles 44 Keizer
7 584 Hans Ibold VMR Racing 46 Portland
8 176 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 48 Portland
9 903 John Mitchem Grixsen Brewing p/b West End Bikes 54 Portland
10 504 Michael Medina Monster Media Racing p/b Western Bike Works 48 Portland
11 4041 Jonathan Nelson Belgium Bike Bio Racer 49 Portland
12 361 Trevor Rice Independent 43 beaverton
13 593 Johnny Burrell Portland Bicycle Studio 42 portland
14 838 Robin Wessel HosmerChiro-RPM Mortgage 46 Tigard
15 197 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW 43 Portland
16 926 Yann Blindert Isabel 42 Portland
17 760 Christian Tresser 49 portland
18 91 Ken James
19 882 Michael Benno Grixsen Brewing p/b West End Bikes 48 Portland
20 542 Michael Myers Hefler Performance Cycling 49 Camas
21 548 Rob Thompson Olympia Cycling Team 45 Portland
22 5568 Jeff Chochon 51 Portland
23 528 Sam Shiffman Portland Velo Racing Team 48 Portland

Masters Men 50+

Num Name Team Age City
1 161 David Sherman Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 51 Lake Osego
2 311 Peter Serrurier 58 Portland
3 92 Tom Hill bicycleattorney.com 53 Portland
4 91 Ken James
5 905 Tom James Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 59 Portland
6 861 Eric Anderson Dr Will Bar p/b Atmosera 54 Gresham
7 376 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Portland
8 4117 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 51 Portland
9 350 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Scappoose

Senior Men

Num Name Team Age City
1 984 Kent Ross HosmerChiro-RPM Mortgage 20 Portland
2 837 Brad Winn HosmerChiro-RPM Mortgage 33 Milwaukie
3 101 Jeremy Russell Giro/River City Bicycles 34 Portland
4 673 Eben Horacek PDX Devo 17 Happy Valley
5 398 Keelan Ontiveros Grixsen Brewing p/b West End Bikes 16 Portland
6 811 Lonny Knabe Team Novo Nordisk Elite 40 Portland
7 186 Daniel Lincoln HosmerChiro-RPM Mortgage 36 Portland
8 676 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes 18 Salem
9 153 Keegan O'Neill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 19 Portland
10 829 Joseph Reynolds Giro/River City Bicycles 40 Portland
11 929 Patrick Means Team S+M 33 CORVALLIS
12 847 Colin Rowan Team Wooly Mammoth 34 Portland
13 836 Harrison Harb Guinness Cycling Team 27 Portland
14 818 Christopher Wood Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 28 Portland
15 851 Leland Gilmore Giro River City Bicycles/The Athletic 33 Portland
16 62 Ryan Trebon 35 Portland
17 884 Sean Babcock Team S+M 33 Corvallis
18 921 Erik Tonkin Team S+M 42 Portland
19 718 Kyle Ireton Giro/River City Bicycles 28 Portland
20 5215 Kyle Roberts Western Bikeworks 29 Portland
21 591 Adrian Bennett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Portland
22 173 Trevor Spahr HosmerChiro-RPM Mortgage 31 Portland
23 144 Steven Beardsley HosmerChiro-RPM Mortgage 34 Portland
24 197 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW 43 Portland
25 105 Andrew Coe Giro/River City Bicycles 35 Portland
26 816 Adrian Richardson Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 28 Portland
27 83 Craig Schommer The Mac 50 Portland
DNF 777 Stephen Bedford HosmerChiro-RPM Mortgage 38 Portland
DNF 85

Senior Women

Num Name Team Age City
1 205 Brenna Wrye-Simpson Olympia Cycling Team 29 Portland
2 267 Anne Davis Usher Portland Bicycle Studio 37 Portland
3 7205 Mikayla Maier Portland Bicycle Studio 30 Portland
4 240 Clara Honsinger Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 19 Ashland
5 244 Colleen Kawamoto BriHOP Racing 33 Portland
6 237 Holland LaRue Athletes Lounge Cycling Team 39 Hood River
7 223 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling 28 Portland
8 13 Sue Butler River City Bicycles Portland
9 6 Abby Watson 32 Portland
10 245 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland
11 7028 Lisa Eriksson Holtey Law p/b Peak Condition 27 Portland
12 250 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland
13 224 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 38 Portland
14 252 Stefanie Bergh Athletes Lounge Cycling Team 34 White Salmon
15 248 Emily Boscacci Olympia Cycling Team 31 Portland
16 253 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34 Beaverton
17 264 Holly Henderson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 30 Beaverton
18 289 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34 Portland
19 214 Jordan Faulds Highfive Cycling 36 Portland