Ashland's Spring Thaw MTB: XC

Ashland, OR.
May 20, 2018

Part of the Ashland's Spring Thaw MTB

For results questions, please contact Chad Wikander 

Updated May 31, 2018 at 9:56 AM

Clydesdale (Men 200+)

Num Name Age Time
1 481 Colter Chancellor 40 2:14:04.7
2 546 Spencer Rockwell 2:17:57.7
3 487 Russell Fugazzi 45 2:26:43.7
4 671 Mark westerfield 45 2:30:12.6

Elite Men

Num Name Age Time
1 655 Alexander McGuinnis 30 1:39:10.6
2 664 Matthew Langella Russell 38 1:39:10.8
3 512 Jonathan Myers 50 1:40:38.2
4 511 Michael Moody 47 1:40:49.1
5 562 Jace Ives 34 1:44:21.0
6 663 Cory Sullivan 28 1:47:06.5
7 658 Steven Pearl 33 1:50:54.4
8 4 Nate Trimble 31 2:09:55.5
9 3 Masx Ramos 27 2:21:26.5

Elite Women

Num Name Age Time
1 662 Kaydee Raths 31 2:00:49.0
2 476 Rebeccah Bieri 38 2:09:53.1

Expert (Category 1) Men 19-44

Num Name Age Time
1 497 Elias Lawson 19 1:38:45.4
2 670 Sam Weinstein 21 1:47:55.9
3 641 Casey Botts 31 1:48:36.3
4 496 Matthew Langella 34 1:49:29.3
5 530 Jeffrey Nary Wilcox 39 1:54:31.9
6 477 Adrian Bosch 40 1:56:14.8
7 547 Dane Neitch 1:59:36.9
8 632 Steven Wilson 38 1:59:46.9
9 667 Shawn Smith 30 2:05:00.4
10 636 Ryan Younkin 37 2:07:49.9
11 642 Kyle Bowman 22 2:12:24.8

Expert (Category 1) Men 45+

Num Name Age Time
1 646 David Cloninger 45 1:46:35.7
2 482 Joe Cooper 50 1:47:28.4
3 647 Jesse Coombs 47 1:48:37.1
4 555 Eric Shin 56 1:55:50.1
5 522 Daniel Reinkensmeyer 44 1:56:37.5
6 654 Rodger Moore 46 1:57:10.5
7 478 Benjamin Brainard 44 1:58:01.1
8 2 J. Devon Alvarez 54 2:11:32.7

Expert Junior Men

Num Name Age Time
1 538 Asher Neitsch 17 1:55:24.7
2 534 Abraham Barr 17 1:57:45.8
3 560 Jacob Olander 14 2:08:00.4

Expert Women (Category 1)

Num Name Age Time
1 509 Heike McNeil 44 2:08:25.4
2 620 Erin Reis 40 2:09:54.1
3 483 Carrie Day 45 2:12:21.3
4 656 Michelle Monroe 40 2:21:32.1
5 665 Asa Shoemaker 48 2:43:29.1
6 650 Hanna Inman 23 2:48:59.6

Hardtail Open

Num Name Age Time
1 575 Eric Buck 44 2:17:00.7

Junior Men 10-13

Num Name Age Time
1 535 Ian Brown 13 0:34:56.0
2 549 John Forsyth 10 0:40:15.8
3 678 Blaise Cowan 11 0:53:04.5
4 674 Max Way 11 1:03:23.7
5 1 Enzo Houshour 7 1:15:26.9
6 679 Hunter Westerfield 10 1:42:37.3

Junior Men 14-18

Num Name Age Time
1 540 Braden Pennington 17 37:46.1
2 673 Tygre Westerfield 16 41:23.4
3 541 Jacob Polachek 15 41:31.3
4 661 Luke Cook 14 42:05.4
5 563 Kaedon Robustelini 14 55:27.0

Junior Women 10-13

Num Name Age Time
1 668 Sierra Samhammer 12 1:03:29.7
2 681 Summer Westerfield 11 2:36:13.6

Junior Women 14-18

Num Name Time
1 537 Sascha Knight 0:53:29.6
2 675 Spring Westerfield 1:02:39.2

Long Course Novice (Category 3) Men 19-39

Num Name Age Time
1 651 Jean Phillipe Jestin 37 2:09:55.5

Novice (Category 3) Men 19-39

Num Name Age Time
1 648 Rafal Grzegorczyk 36 0:45:23.0
2 474 Fabio Bellini 37 0:53:15.5
3 666 Joe Simon 35 0:55:22.8
4 486 Chase Fish 25 1:17:08.3
5 493 Josh Karch 25 1:28:56.2

Novice (Category 3) Men 40+

Num Name Age Time
1 660 Karl Piller 45 0:51:08.0
2 559 Brandon Sirstins 41 0:51:47.9
3 479 Mark Braun 46 0:57:04.0
4 484 Scott Faunt 64 0:59:50.8
5 564 John Robustellini 47 1:05:51.8

Novice (Category 3) Women 40+

Num Name Age Time
1 634 Lynn Yelland 60 1:18:48.3

Singlespeed Men

Num Name Age Time
1 558 Steven Mills 25 1:45:30.8
2 524 Tiago Reis 48 1:54:15.0
3 635 Dane Yergenson 24 1:57:00.2
4 518 Brad Place 53 2:27:49.9

Sport (Category 2) Men 19-39

Num Name Age Time
1 652 Joseph Keto 39 1:46:35.5
2 571 Ross Bertolini 30 1:56:58.5
3 485 Collin Faunt 23 2:01:38.8
4 638 Justin Barnhart 37 2:11:31.7
5 572 Sam Carr 29 2:11:43.6
6 551 Leioel Arcomlo 37 2:14:04.7
7 550 Isreal Soares 2:14:05.4
8 528 Ryan Studt 33 2:17:31.0
9 489 Kevin Held 31 2:21:31.2
10 643 Dean Bunnell 36 2:27:53.2
11 556 Rusty Restad 28 2:53:34.5

Sport (Category 2) Men 40-49

Num Name Age Time
1 720 Aric Rist 47 1:48:57.8
2 514 Gregg Neitsch 41 1:57:47.0
3 657 ERIC NICKELL 40 1:59:29.4
4 462 Steve Shigemoto 43 2:02:02.1
5 557 Evan MacKenzie 49 2:05:46.0
6 582 Chris Butler 46 2:07:30.4
7 578 Jason Bavuso 44 2:10:12.6
8 561 Steve Thompson 42 2:10:26.0
9 492 E. Eric Johnson III 49 2:13:17.7
10 475 Dennis Bennett 49 2:16:04.3
11 490 Mark Hilgeman 49 2:17:01.4
12 488 Samuel Glickel 44 2:18:56.0
13 645 Mike Clem 40 2:25:02.0
14 573 Devon Williams 42 2:36:38.1
15 659 Duane Pierce 48 2:41:08.5

Sport (Category 2) Men 50-59

Num Name Age Time
1 568 Brian Bertolini 50 1:55:22.7
2 513 Jeffrey Nary 52 1:57:02.4
3 508 Dave Masessa 51 2:02:00.5
4 631 Mark Williams 50 2:05:54.4
5 495 Bill Kuhn 52 2:08:49.8
6 565 Patrick Honsiger 53 2:13:24.5
7 525 william rogers 63 2:14:23.9
8 633 Rich Wolf 58 2:36:19.3
9 494 Edward Knight 49 2:47:44.7
10 554 Tim Bertolini 48 3:01:33.7

Sport (Category 2) Men 60+

Num Name Age Time
1 529 Tom Webb 65 2:09:09.6
2 510 Mark Miller 62 2:13:14.1

Sport (Category 2) Women 19-39

Num Name Age Time
1 491 Whitney Hooker 35 2:23:25.4
2 500 Chelsea Mannebach 31 2:24:47.7

Sport (Category 2) Women 40-49

Num Name Age Time
1 472 Alison Andrews 44 2:13:06.6
2 677 Kristen Green 48 2:39:52.4
3 499 Heather Lynch 47 2:48:54.3

Sport (Category 2) Women 50+

Num Name Age Time
1 567 Stacey Romney 53 2:14:58.9
2 640 Kathleen Blackshear 62 2:28:34.7
3 519 Renee Pype 59 3:16:37.2