MBSEF Thrilla CX Series

Bend, OR. September 30, 2021

Part of the MBSEF Thrilla CX Series

Updated October 4, 2021 at 11:00 AM

Category 1/2 Masters Men 35+

Num Name Team Age City
1 618 Grant Berry HiFi Sound Cycling Components 46
2 501 Jeff Johnston Boneyard Cycling 42 BEND
3 578 Eric Martin WebCyclery Racing 56 BEND
4 500 Paul Armstrong 39 Bend
5 608 Nicholaus Slone 43 Bend
6 612 John Frey 44 Bend

Category 1/2 Masters Women 35+

Num Name Team Age
1 505 Alicia Prusinski Murder of Crows 43
2 574 Carrie Day Deschutes Brewery 50
3 507 Carrie Carney Hutch's Bend Dental 48
4 580 Michelle Mills Deschutes Brewery 43
5 508 Erica Wescott Deschutes Brewery 52
6 560 Susan Renee Skjersaa Deschutes Brewery 49
7 506 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling 40

Category 1/2 Men

Num Name Team Age City
1 587 Henry Nadell
2 621 James Williams 41 Bend
3 557 Josh Kelley Breadwinner CX Team p/b Benchmark and Astral 38 Bend
4 549 Gabriel Linn 45 Bend
5 510 John Chapman Murder of Crows 31 Bend
6 604 Elijah Krause 19 Bend
7 512 Poole Brent Bend
8 555 Zane Strait 16 Bend
9 566 Damian Schmitt Deschutes Brewery Bend
10 613 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 15 Bend
11 572 Anthony Broadman Evolution Racing 44 Bend
12 617 Henry Winnenberg 19 Bend
13 622 Fred Mills 42 Bend
14 509 Joshua Johnston Murder of Crows 41 Bend

Category 1/2 Women

Num Name City
1 609 Sophie Russenberger Bend

Category 3 Masters Men 35+

Num Name Team Age City
1 517 Paul Hynes Pacific Office Automation Cycling 39 Bend
2 543 Christopher VanWaning 49 Bend
3 598 David Visnack 53 Bend
4 568 David Stonich Bend
5 514 Pat Addabbo 36 Bend
6 592 John Adkins 42 Bend
7 570 Casey Varnum 36 Bend
8 589 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 44 Bend
9 521 Russ Morgenson 52 Bend
10 540 Anthony Morales Boneyard Cycling 46 Bend
11 541 Derek Koops 52 Bend
12 603 Henry Abel 51 Bend
13 615 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 41 Bend
14 520 Rob Shatting Boneyard Cycling 46 BEND
15 542 Brett Golden Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 46 Bend
16 616 brad faust 36 Bend
17 614 Brad Bolinger 44 Bend

Category 3 Masters Women 35+

Num Name Team Age
1 523 Lisa Gentz Boneyard Cycling 41
2 563 Julia Austin Deschutes Brewery
3 548 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery

Category 3 Men

Num Name Team Age City
1 597 Caden Jagt
2 526 Casey DePeel Bonk Collective 34 Bend
3 527 Reid Curry Murder of Crows 35 Bend
4 528 Carter Schultz 27 Bend
5 581 Tyler Morgenson Cascadia Junior Cycling 15 Bend
6 Jack Billowitz 13 Bend
7 524 Ben Taber Team 10 Barrel 32 Bend
8 600 Cooper Day Cascadia Junior Cycling 17 Bend

Category 3 Women

Num Name Team Age City
1 601 Jenna Raymond Cascadia Junior Cycling 17 Bend
2 532 Kristi Cutter 46 Bend
3 533 Bryna Curry Murder of Crows 36 Bend
4 611 Hilary Luther 46 Portland

Category 3/4/5 Junior Me

Name Team Age City
1 Henry Linn 11 Bend
2 Evan Grover 17 Bend
3 Zachary Jayne 17 Bend
4 Cameron Wescott 14 Bend
5 Kai Blankenship Cascadia Junior Cycling 12 bend
6 Mika Nader 14 Bend
7 rider jagt
8 Josiah Tranby 13
9 Konnor Elek Team 10 Barrel 11 Bend
DNF Reed Wuepper 15 Bend

Category 3/4/5 Junior Women

Name Age City
1 Adison Stark 14 Bend

Category 4 Masters Men 35+

Name Team Age
1 Scott Lindbloom 47
2 Devin Mast 45
3 Ryan Crosby Boneyard Cycling 39
4 Jon Lacks Boneyard Cycling 44
5 Tyler Rupe Hutch's Bend Dental 48
6 Nathan Johnson 47

Category 4 Men

Name Team Age City
1 Kai Dalton 58 Bend
2 Paul Francis Team 10 Barrel 42 Bend
3 Andrew Houghton Team 10 Barrel 31 Bend
4 Zachary A Bloomfield Team 10 Barrel 33 Gresham
5 Casey Collier 25 Bend

Category 4 Women

Name Team Age
1 Kira Corbett 22
2 Hayley McClure 36
3 Jeri Chapin 48

Category 5 Men

Name Team Age
1 Sebastian Ospina Boneyard Cycling 27
2 Kyle Gray 35
3 Lucas Deutsch 46
4 James Kerr 45
5 Adam Mendel 36
6 Alan Spencer 24
7 Cameron Allen 35
8 Dylan Potter 38
9 Jim Wengler 54
10 Stewart Ross 23

Category 5 Women

Name Team Age City
1 Kelly Hughes 38 Bend
2 Libby McKnight Deschutes Brewery Bend
3 Grace Perkins 23 Bend
4 Lindsay Peters Team 10 Barrel 42 Bend
5 Lindsay Lund 36 Bend
6 Dawn Azevedo 39 Bend

Clydesdale

Name Team Age City
1 Brandon Gallagher Murder of Crows Bend
2 Jonathan Elek Team 10 Barrel 49 Bend
3 Walter Mcknight Deschutes Brewery Bend
4 Mark Sather 51 TIGARD
5 Bob Cutter 51 Bend
6 John Livingston Murder of Crows 48 Bend

Masters Men 50+

Name Team Age
1 Michael Brown
2 Bart Bowen Deschutes Brewery
3 Dave Sjogren Hutch's Bend Dental
4 Jurgen Fennerl Hutch's Bend Dental 54
5 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 53
6 Wayne Lewis Boneyard Cycling 53
7 David Martin Deschutes Brewery 52
8 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 53
9 Jeff Nary Murder of Crows
10 Kraig Erickson Team 10 Barrel 51
11 Steve Brower 55
12 Michael Coe Boneyard Cycling
13 Dave Torrance 52

Masters Men 60+

Name Team Age City
1 Michael Nyberg Sunnyside Sports 62 Bend
2 Marcel Russenberger Deschutes Brewery Bend
3 Alan Thomason Deschutes Brewery 62 Redmond
4 Dan Davis 64 Bend
5 Billy Thomas Deschutes Brewery 61 Bend
6 David Lenhart Boneyard Cycling 61 Bend

Masters Men 70+

Name Team City
1 Tad Hodgert Deschutes Brewery Bend

Masters Women 50+

Name Team Age
1 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery
2 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery
3 Michelle Mercer Deschutes Brewery 54
4 Susan Foster Deschutes Brewery 64

Singlespeed Men

Num Name Team Age City
1 569 Matt Fox Bend
2 535 Mark Goodman Murder of Crows 41 Bend
3 216 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 49 Ashland
4 579 Jordan Miller Bend
5 590 Hector Perez Bend
6 534 Brandon Gallagher Murder of Crows 47 Bend
7 577 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 48 Bend
8 575 Kyle Gray 35 Bend
9 595 Wayne Lewis Boneyard Cycling Bend
10 537 David Anderson Boneyard Cycling 56 Bend
11 620 Mark Sather 51 Bend

Singlespeed Women

Num Name Team Age
1 545 Layla Billowitz Team 10 Barrel 49
2 623 Jenny Bell-Wade 43