Tuesday Night PIR

Portland, OR. July 12, 2022

Part of the Tuesday Night PIR

Updated July 12, 2022 at 10:34 PM

Junior

Num Name Team City Points
1 8177 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint Beaverton 15
2 8092 Jack Hampson East Portland Youth Cycling Lake Oswego 12
3 95 Luke Talman East Portland Youth Cycling 10
4 8105 Gavin Newman East Portland Youth Cycling Portland 8
5 8007 Andrew Newman East Portland Youth Cycling Portland 7
6 8059 Rowan Newell Happy Valley 6
7 8097 Stella Cafiso Team Dr Will Bar Portland 5
8 97 Shalhev Elchaiani 4
9 96 Deja Dydasco 3

Open 1/2/3

Num Name Team City Points
1 61 Kent Ross 21
2 87 Jacob Rathe 14
3 988 Skyler Diacou Portland 14
4 702 Ethan Cotton Bend 12
5 164 Zak Winter Portland 11
6 929 Robert Tornai Pacific Office Automation Cycling Wilsonville 7
7 902 Michael Catterall Bend 6
8 101 Keelan Ontiveros Portland 6
9 838 Alex Yale Pacific Office Automation Cycling Portland 4
10 107 Jeremy Russell Portland 4
11 870 Craig Schommer Portland 3
12 188 Joseph Dengel Team Dr Will Bar Tigard 2
13 989 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling Tigard 2
14 874 Calon Russell Team Dr Will Bar Portland 2
15 817 Martin Acosta Hillsboro
16 112 Duncan Oliphant Lake Oswego
17 861 Tom Ghilarducci Rainier Beer Cycling Team Portland
18 331 Mateen Richey WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e. Portland
19 655 George Gardner Team Oregon p/b Rodda Paint Portland
20 901 Jeff Crawford Pacific Office Automation Cycling Portland
21 652 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team Portland
22 327 Nick Engerran Vancouver
23 981 Lee Farmer Pacific Office Automation Cycling Portland
24 693 Michael Risner Portland
25 594 Giles Douglas Mountain View
26 883 Mike Kath Portland
27 86 Bob Walpert
28 318 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Gladstone
29 305 Richard Ensworth Pacific Office Automation Cycling Vancouver
30 336 David Thielen II Vancouver
31 8203 Peter Collins milwaukie
32 170 Todd Littlehales Portland
33 5380 Scott Rider Portland
34 657 Brent Casady Portland
35 305 Richard Ensworth Pacific Office Automation Cycling Vancouver
36 868 Harrison Harb Portland
37 134 Evan Murphy Portland
38 138 Tim Reinhart Portland
39 886 Antonio Castaneda Jr Pacific Office Automation Cycling Hillsboro
40 338 Peter Seelig Team Dr Will Bar Portland
41 83 Jesse Ortiz #N/A
42 117 Cliff Heaberlin Portland
43 376 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland
DNF 991 Brendon Gallant Hood River
DNF 123 Emmett Culp Portland
DNF 872 Sam Harbison Portland

Open 3/4

Num Name Team City Points
1 346 Travis Richardson Pacific Office Automation Cycling PORTLAND 22
2 5287 Julian Ballestas Milwaukie 15
3 4078 Jeff Leonard Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon Hillsboro 14
4 3007 J Pearce Beissinger Dialed Cycling Team Happy Valley 12
5 694 Cian McCann Portland 8
6 8177 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint Beaverton 7
7 4228 Dennis Liang Camas 6
8 4191 Jason Evans West Linn 5
9 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar Gresham 4
10 4026 Cary Newell Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Happy Valley
11 398 Andrew Lawrence Team Dr Will Bar Portland
12 4286 David Estrin PORTLAND
13 400 Amy Engelhard Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Tigard
14 4146 Eamon Haverty Portland
15 62 Kent Gerts Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon
16 4273 Eric Hagstette Dialed Cycling Team Portland
17 99 Steven Sprinkle
18 636 David Root Pacific Office Automation Cycling Vancouver
19 792 Giovanni Cafiso Team Dr Will Bar Portland
20 47 Jose Mendoza
21 778 Eric McKinley Team Oregon p/b Rodda Paint Portland
22 4210 Jack Johnson Portland
23 611 Dan Litwora Pacific Office Automation Cycling Forest Grove
24 549 Richard Fattic Portland
25 369 Jeff Lorenzen Hood River
DNF 88 Mike Murray
DNF 405 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland
DNF 7125 Nicole May Team Oregon p/b Rodda Paint Portland
DNF 4215 David Reitan Corvallis
DNF 368 Brandon Pendergrass Vancouver

Open Category 4/5

Num Name Team City Points
1 5627 Nathan Kistler Beaverton 15
2 5694 12
3 5260 Jack Watson Portland 10
4 85 Daniel Herder 8
5 4112 Dave Peddie CAMAS 7
6 89 Paul Laxer 6
7 4245 James Green Trusty Switchblade Portland 5
8 5766 Samuel Phillips Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Beaverton 4
9 5377 Tim Reeves Newberg 3
10 8105 Gavin Newman East Portland Youth Cycling Portland 2
11 5433 Rich Soennichsen Portland
12 8092 Jack Hampson East Portland Youth Cycling Lake Oswego
13 5736 Ryan Dalling Sherwood
14 77 Bill Pooley
15 5388 Mark Burton battle ground
16 5204 Aaron Baraff Portland
17 5405 Petr Nestratov Portland
18 5731 Chris Mann Vancouver
19 5273 Kevin Gillas Dialed Cycling Team Vancouver
20 5297 Juan Valle Camas
21 5351 Chris Peddie Camas
22 5403 Devin Peters West Linn
23 5302 Tony Wirth
24 5136 Gil Ormerod Team S&M Portland
25 83 Jesse Ortiz

Women 4/5

Num Name Team City Points
1 7264 Shantel Mitchell Vancouver 15
2 7218 Emily Slocombe Team Oregon p/b Rodda Paint Portland 12
3 7251 Anna Rischitelli Tempe 10
4 7279 Kassandra Meras Dialed Cycling Team Vancouver 8
5 7018 Leah Carter Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Vancouver 7