Coast Hills Classic XC MTB

Newport, OR. May 15, 2022

Updated May 19, 2022 at 8:26 PM

Category 1 Junior Men 14-18

Num Name Team Age City Time
1 108 Sylas Storer 16 Corvallis 2:11:43
2 25 Will Fogarty Cascadia Junior Cycling 16 Sisters 2:12:27
3 6 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 14 Bend 2:23:16
4 60 Owen Kuhl 15 Medford 2:42:02

Category 1 Men 19-44

Num Name Team Age City Time
1 65 Andrew Loaiza Mettle Cycling 34 Portland 2:02:27
2 13 Sean Corey Mettle Cycling 38 Vancouver 2:08:57
3 105 Andrzej Stadnik Mudslinger Adventure Squad 32 Portland 2:12:48
4 122 Kenneth Wahrenberger Team Oregon p/b Rodda Paint 26 Portland 2:18:39
5 17 Kieron Crossley 22 Vancouver 2:22:43
6 70 Pierce Martin Team Finger 32 Hood River 2:25:11
7 113 Ben Taber Team 10 Barrel 32 Bend 2:34:17
8 116 Quinn Tirpak Team 10 Barrel 24 Bend 2:46:47
DNF 97 Scott Scholz 38 Portland 0:00:00

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Time
1 44 Scott Hood 48 North Bend 2:07:22
2 129 Andy Olsson 47 Hood River 2:11:04
3 72 John McCaffrey 56 Portland 2:16:14
4 95 Ryan Russell 48 Beaverton 2:25:54
5 138 Carl Brakenhielm 50 Lake Oswego 2:37:04
6 133 Joe Cooper 55 Ashland 2:43:51
7 24 Jonathon Fogarty 46 Sisters 2:51:05

Category 1 Women 19+

Num Name Team Age City Time
1 64 Jenna Lingwood 41 Portland 2:37:21
2 40 Jennifer Hart 52 North Bend 2:57:39
3 35 Abbi Hamlin 26 Bend 3:18:02
4 55 Taylor Kennedy Team Finger 31 Hood River 3:32:55

Category 2 Junior Men 14-18

Num Name Team Age City Time
1 59 Dylan Kuhl 13 Medford 3:01:31
2 69 Ryan Mares Team Oregon p/b Rodda Paint 15 Beaverton 3:03:12

Category 2 Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 54 Brooks Kary 38 Dallas 2:27:27
2 100 Aaron Slowik 34 Amity 2:29:39
3 103 Witali Spuling 39 Portland 2:31:49
4 11 Sam Conklin 30 Portland 2:36:13

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 128 Ryan Younkin 41 Medford 2:37:53
2 120 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 44 Portland 2:49:51
3 94 Peter Rudge 44 Bend 2:59:21

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 82 Darryl O Beirne 52 Portland 1:53:32
2 36 Terry Hamness Dialed Cycling Team 51 Washougal 2:29:27
3 51 Erik Johnson 54 Hornbrook 2:36:35
4 12 Jesse Coombs Byzick + Company Cycling 52 Corvallis 2:41:02
5 137 Mike Hamness 50 Vancouver 2:42:23
6 62 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 55 Portland 2:47:02
7 126 Brian Wise Dialed Cycling Team 51 Vancouver 2:47:08
8 8 JOE BUFFALINO 50 Eugene 2:50:52
9 3 Mike Abel Planet PDX Cycling 53 Portland 2:54:07
10 104 David Staczek 53 Portland 2:59:55
11 99 James Sipe 50 Bend 3:09:16
12 75 John Mersmann 56 Corvallis 3:09:27
13 56 Darryl Kent 59 Toutle 3:27:50
DNF 45 Eric Horvath 59 Newport 0:00:00
DNF 78 Joe Moll 57 Eugene 0:00:00
DNF 139 AL CABRERA 59 Tigard 0:00:00

Category 2 Men 60+

Num Name Team Age City Time
1 125 John Wilson Team S&M 63 Corvallis 2:44:33
2 5 Todd Anderson 59 Sequim 2:47:58
3 77 Mark Miller 66 Corvallis 3:09:13
4 68 Nick Madronio 63 Kelso 3:15:05
5 29 Stefan Furst Dialed Cycling Team 64 Vancouver 3:18:50
DNF 83 John O'Brien Evolution Racing 63 Ridgefield Wa 0:00:00
DNF 136 Jimmy Thornton 65 Hood River 0:00:00

Category 2 Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 131 Kira Corbett 22 Bend 3:13:14
2 31 Taylor Gilbert Boneyard Cycling 34 Redmond 3:42:54
DNF 84 Emily Passey Team 10 Barrel 24 Bend 0:00:00

Category 2 Women 40-49

Num Name Team Age City Time
1 7 Layla Billowitz Team 10 Barrel 49 Bend 3:23:27
2 106 Dani Stiles Team 10 Barrel 45 Vancouver 3:36:44
DNF 121 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 45 Portland 0:00:00

Category 3 Junior Men 10-13

Num Name Team Age City Time
1 119 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 12 Portland 1:27:49
2 58 Raleigh Kraynik 11 Bandon 1:32:17
3 127 Porter Younkin 11 Medford 1:47:00
4 2 Jack Abel Planet PDX Cycling 11 Portland 1:47:02
5 23 Konnor Elek Team 10 Barrel 10 Bend 2:39:32
DNF 47 Dane Hutton 10 Washougal 0:00:00
DNF 111 Oliver Stowers 12 Corvallis 0:00:00

Category 3 Junior Men 14-18

Num Name Team Age City Time
1 20 Joshua Dicks 14 Sherwood 1:19:53
2 135 Jake Williams 16 North Bend 1:24:11
3 67 Ethan Lyster 15 Sherwood 1:29:19
4 9 Monte Bump 14 Lake Oswego 1:32:24
5 112 Porter Stowers 14 Corvallis 1:52:23

Category 3 Junior Women 10-13

Num Name Age City Time
1 39 Scout Harrington 13 West Linn 1:52:35

Category 3 Junior Women 14-18

Num Name Team Age City Time
1 118 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 16 Portland 2:56:36
DNF 38 Regan Harrington 13 West Linn 0:00:00

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 140 Ryan Crouter 27 Bend 1:14:07
2 74 Adam Mendel 36 Bend 1:41:43
3 79 Benjamin Morgan 37 Milwaukie 1:51:00
4 41 david hawkins 31 Fairchild Afb 2:01:14

Category 3 Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 37 Patrick Harrington 48 West Linn 1:31:05
2 86 Michael Pearce 40 Newport 1:39:32
3 32 Alberto Gonzalez 45 Newport 1:48:13
4 110 Jason Stowers 12 Corvallis 1:49:23
5 18 Nick Davis Team 10 Barrel 39 Burns 1:59:10
DNF 46 brad hutton 43 Washougal 0:00:00

Category 3 Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 27 Jon Friese 53 Bend 1:39:29
2 102 Julian Smith 49 Portland 1:46:00
DNF 19 Joel Dicks 51 Sherwood 0:00:00
DNF 71 Nicolas Matteson 59 Hillsboro 0:00:00

Category 3 Men 60-69

Num Name Team Age City Time
1 14 DOUG COUSINEAU 61 Bend 1:34:40
2 134 Shaun Slowik 60 Amity 1:43:57

Category 3 Men 70+

Num Name Team Age City Time
1 92 Steve Rearden 70 Portland 1:34:12

Category 3 Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 123 Jaclyn Walles 29 Bend 1:31:49
2 132 Florence Perez 34 Bend 1:36:22
3 61 Casey Lamora 28 Sherwood 1:54:13
4 33 Ana Grecu 35 Portland 2:50:56

Category 3 Women 40-49

Num Name Team Age City Time
1 73 Avie Meadows 42 Corvallis 1:55:30
2 124 Michelle Willet 43 Wenatchee 2:11:39
3 26 Jennifer Friese 49 Bend 3:06:01

Category 3 Women 50-59

Num Name Team Age City Time
1 1 Amanda Abel Planet PDX Cycling 55 Portland 1:57:30

Clydesdale 200+ Men

Num Name Team Age City Time
1 22 Jonathan Elek Team 10 Barrel 48 Sw Bend 3:04:52
2 96 Chirs Sarrett Dialed Cycling Team 43 Albany 3:07:22

Elite Men

Num Name Team Age City Time
1 130 Landon Farnsworth 23 Bend 1:53:02
2 89 Evan Plews 46 Wenatchee 2:03:06
3 28 Paul Furst Dialed Cycling Team 23 Vancouver 2:05:43
4 80 Jonathan Myers Team S&M 55 Portland 2:08:52
5 49 Shane Johnson 38 Redmond 2:12:23

Elite Women

Num Name Team Age City Time
1 91 Jenna Raymond Cascadia Junior Cycling 16 Bend 2:45:55

Fat Bike

Num Name Team Age City Time
1 90 Brian Quigley Capitol Velo Cycling 55 Stayton 2:00:36

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Time
1 85 Seth Patla PDXTI p/b Elevator Coffee 45 Forest Grove 2:06:01
2 30 Dain Gilbert Boneyard Cycling 34 Redmond 3:57:49