West Coast Gravel - Leif Eriksson

Yachats, OR. May 1, 2022

Updated May 8, 2022 at 8:34 PM

Men 15-24

Num Name Team Age City Time
1 240 Kai Blankenship Cascadia Junior Cycling 12 Bend, OR 3:31:54

Men 25-39

Num Name Team Age City Time
1 224 Andrzej Stadnik 33 Portland, OR 2:06:15
2 115 Stephen Snider Mudslinger Adventure Squad 38 Eugene, OR 2:16:23
3 288 Chance Hockema Byzick + Company Cycling 31 Newport, OR 2:17:49
4 44 Lars Gjovik 33 Corvallis, OR 2:32:32
5 157 Michael R Bouska 39 Bend, OR 2:44:29
6 148 Rodrigo Prugue 34 , 2:52:49
7 17 Patrick Bringardner 39 Coos Bay, OR 3:16:24
8 252 Adam Goff 35 Medford, OR 3:27:41
9 163 Han Chang 38 Portland, OR 3:44:01

Men 40-44

Num Name Team Age City Time
1 162 Robert Buettel 40 West Hartford, CT 2:27:14
2 41 Sean Fogli 44 Portland, OR 2:34:27
3 63 Eric Jensen 43 Portland, OR 2:43:24
4 261 Christian Linenko 40 Bend, OR 3:02:25
5 19 Aaron Bustard 41 Medford, OR 3:19:16
6 24 Frank Chen 41 Portland, OR 3:44:00

Men 45-49

Num Name Team Age City Time
1 215 Dan Rock 49 Bend, OR 2:10:40
2 188 Kenneth Labeja 45 Portland, OR 2:13:18
3 154 Joshua Boelter Bonk Collective 46 Portland, OR 2:31:28
4 186 Nathan Koch Dialed Cycling Team 47 Underwood, WA 2:31:59
5 167 Chad Davis 46 Portland, OR 2:34:25
6 216 Brian Roddy 48 Eugene, OR 2:45:15
7 39 Chip Faulmann 45 Lake Tapps, WA 3:00:41
8 109 Nick Scott 49 Tigard, OR 3:16:24
9 286 Peter Esbensen 49 Issaquah, WA 3:18:06
10 30 Mark Dolan 45 Salem, OR 3:26:48

Men 50-54

Num Name Team Age City Time
1 237 Demian Bailey 52 Corvallis, OR 2:13:58
2 89 Greg Ngo 53 Dixon, CA 2:16:49
3 175 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Albany, OR 2:31:19
4 99 Mark Rasmussen 53 Portland, OR 2:32:01
5 37 dan eller 52 Lake Oswego, OR 2:35:32
6 102 Kevin Rock 51 Hillsboro, OR 3:01:35
7 266 Chris Miller 52 Wilsonville, OR 3:02:27

Men 55-59

Num Name Team Age City Time
1 198 Dave Masessa 56 Medford, OR 2:55:02
2 196 Ken Lynn 57 Corvallis, OR 3:21:06
3 258 Mike Kordus 56 Jacksonville, OR 3:21:55
4 35 Brian Dwyer 57 Ashland, OR 3:25:45
5 67 Jeff KOGER 55 Kirkland, WA 3:38:56
6 101 Max Rink 59 Eugene, OR 3:50:44

Men 60-64

Num Name Team Age City Time
1 227 Greg Talbert 60 Boulder, CO 2:31:19
2 75 Mark Lipchick Dialed Cycling Team 64 Eugene, OR 2:37:57
3 297 Bill Robberson 60 Yreka, CA 2:41:20
4 177 Mark Hand Planet PDX Cycling 63 Tigard, OR 3:03:11
5 149 Mark Sedore 61 Salem, OR 3:10:03
6 124 Billy Thomas Deschutes Brewery Cycling Team 61 Bend, OR 3:12:03
7 80 Rob May 62 Philomath, OR 3:21:43
8 110 Dwan Shepard Co-Motion Factory Racing Team 60 Eugene, OR 3:46:35

Men 65-69

Num Name Team Age City Time
1 202 rick miyashiro 68 Gardnerville, NV 2:47:09
2 100 Mark Reynolds 67 San Diego, CA 2:57:35
3 226 Andy Stahl Co-Motion Factory Racing Team 66 Eugene, OR 3:03:56
4 270 Gil Ormerod Team S&M 69 Portland, OR 3:11:02
5 221 James Smith 65 La Pine, OR 3:21:06
6 86 Darian Morray 69 Eugene, OR 3:41:12

Men 70-74

Num Name Team Age City Time
1 185 Allan King 73 Gardnerville, NV 3:29:38
2 281 James Welch 72 Yachats, OR 3:49:52
3 278 Tom Walker 73 Vancouver, WA 3:51:02

Men 75+

Num Name Team City Time
1 269 Walter Orchard Yachats, OR 3:48:14
2 18 Lew Broxson Corvallis, OR 4:21:32

Tandem

Num Name Team Age City Time
1 232 Wendy Werthaiser 53 Ashland, OR 3:18:57
1 232 Jennifer Sharp 3:18:57

Women 25-39

Num Name Team Age City Time
1 170 Amy Engelhard 38 Tigard, OR 2:29:26
2 250 Audrey Freeman 25 Newport, OR 2:43:46
3 88 Colleen Murphy Metropolis Cycle Repair 37 Portland, OR 2:48:05
4 15 SARA BOUSKA 38 Bend, OR 2:56:19
5 192 Alexa Loscutoff 35 Redmond, OR 3:20:00
6 242 Colleen Breslin 33 Oregon City, OR 3:43:15
7 29 Melissa Denny 39 Damascus, OR 3:44:00

Women 40-44

Num Name Team Age City Time
1 178 Sari Hargand 40 Portland, OR 2:41:21
2 47 Sara Halterman 40 Bend, OR 2:44:44
3 155 Shelly Boelter Bonk Collective 44 Portland, OR 3:03:56

Women 45-49

Num Name Team Age City Time
1 176 Liza Gualandi 45 Bend, OR 2:38:38
2 262 Katie Linton Planet PDX Cycling 48 Washougal, WA 2:56:29
3 241 Kori Blankenship 45 Bend, OR 3:34:14
4 25 Heidi Conklin Co-Motion Factory Racing Team 47 Eugene, OR 3:46:35
5 228 Vanessa Usui Grouptrail Cycling 48 Portland, OR 3:54:13

Women 50-54

Num Name Team Age City Time
1 126 Jodee Varney Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 52 Portland, OR 2:55:27
2 279 Carrie Ward 52 Eugene, OR 3:23:02
3 36 Karen Dwyer 54 Ashland, OR 3:34:25
4 264 Erika Markel 53 Sherwood, OR 3:40:08
5 225 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 50 Portland, OR 3:54:13

Women 55-59

Num Name Team Age City Time
1 151 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 55 Portland, OR 2:56:31
2 182 Bobbie Howard 55 Kirkland, WA 3:09:45
3 205 Joan Murphy 57 San Francisco, CA 3:19:37
4 217 Stacey Romney 57 Medford, OR 3:34:36

Women 60-64

Num Name Team Age City Time
1 282 Sally Williams 63 Vancouver, WA 3:21:25
2 150 Giovanna Rosenlicht 62 Corvallis, OR 3:23:21
3 289 Pat Ketcham 64 Salem, OR 3:28:25
DNF 259 Sheila Leppell 61 Nampa, ID