Oregon Coast Gravel Epic - OBRA Gravel Championships

Waldport, OR. May 4, 2024

Updated May 7, 2024 at 8:20 PM

E-Bike - Son of Abomination

Num Name Team Age City Time
1 434 Willy Reen 35 Springfield, OR 3:11:52

Men 24-39 - Abomination

Num Name Team Age City Time
1 303 Jackson Rich 31 Bend, OR 3:25:48
2 88 Austen Davis Adventure Squad 33 Eugene, OR 3:28:52
3 13 Tyler Aquino 33 Portland, OR 3:32:50
4 323 Tom Schwemberger Adventure Squad 29 Eugene, OR 3:36:13
5 17 Broc Atkinson 34 Medford, OR 3:38:56
6 363 Ryan Taylor 34 Central Point, OR 3:41:21
7 191 Alex King 29 Trout lake, WA 3:43:24
8 117 Dustin Fortado 35 Medford, OR 3:51:51
9 324 Andrew Scott 28 Portland, OR 3:57:51
10 261 Michael O'Neil 29 Portland, OR 4:00:32
11 398 Isaiah West 27 Seattle, WA 4:01:19
12 246 Thomas Morley 31 Portland, OR 4:05:00
13 201 Kieran Kuiper 30 Bend, OR 4:05:43
14 403 Mark Williams 32 Bend, OR 4:08:51
15 359 Thomas Stumpfig 37 Bend, OR 4:13:27
16 84 Joe Cullen 31 Portland, OR 4:15:54
17 418 Miguel Moreno Lule 27 Portland, OR 4:16:01
18 366 Andrew Theron 37 Bend, OR 4:19:28
19 228 Dillon Maloney Cascadia Rising p/b Metropolis Cycle Repair 34 Portland, OR 4:19:52
20 275 Patrick Parish 39 Portland, OR 4:21:26
21 252 Ethan Nagasing 26 Portland, OR 4:22:48
22 132 Nicholas Gross 34 Portland, OR 4:27:18
23 106 Adam Ferch 37 Bend, OR 4:27:59
24 420 Nolan Adams 38 Seattle, WA 4:34:01
25 3 Cameron Allen 37 Bend, OR 4:36:10
26 230 Ramon Martinez Adventure Squad 38 Independence, OR 4:39:56
27 123 Adam Goering 36 Eugene, OR 4:41:20
28 135 Alan Guo 34 Springfield, OR 4:46:34
29 278 Taylor Pasquariello 33 Milwaukie, OR 4:52:29
30 21 Ken Bagwell 38 Bend, OR 5:00:09
31 344 Dillon Sowers 31 Lebanon, OR 5:00:46
32 5 Ravi Almeter 33 Bend, OR 5:04:20
33 364 Kevin Tennyson 33 Lee, NH 5:04:26
34 130 Taylor GRIFFITH 33 Portland, OR 5:14:10
35 411 Chris Young 34 Durango, CO 5:27:42
36 169 Zachary Hurst 39 Eugene, OR 5:27:43
37 32 Rob Beusan 37 Boise, ID 5:30:32
38 209 Alexander Legg 38 Eugene, OR 5:41:47
39 232 Jonathan May 33 Bend, OR 5:51:58
40 290 Brandon Poole 32 Mercer Island, WA 5:53:33
41 414 Jaydon Zimmerman 27 Portland, OR 6:00:56
42 153 Andrew Henderson 39 Bend, OR 6:41:20
43 124 Mateo Gomez 27 Portland, OR 6:41:52
44 220 Mike Lucas 27 Bozeman, MT 6:55:25
45 90 Connor Delaney 33 Santa Monica, CA 6:57:32
46 101 Ben Eisenstein 33 New York, NY 6:58:03
DNF 83 Marshall Creech 26 Wilson, WY
DNF 382 Dylan Vandehey 32 Beaverton, OR
DNF 413 Brett Zimmerman 37 Corvallis, OR
OUT 70 Abdoul Cisse 35 Chicago, IL

Men 24-39 - Son of Abomination

Num Name Team Age City Time
1 349 Andrzej Stadnik Biciclista US 35 Portland, OR 2:10:39
2 93 Scott Dickson 33 Eugene, OR 2:34:17
3 412 Todd Young Trusty Switchblade 35 Portland, OR 2:35:16
4 43 Garrett Brady 38 Lowell, OR 2:40:03
5 151 Evan Heidtmann 37 Portland, OR 2:42:15
6 328 Mike Shaw 39 Eugene, OR 3:37:41
7 325 Kaegan Scully-Engelmeyer 38 Eugene, OR 3:39:21
8 177 Josue Jimenez 39 Bingen, WA 3:44:19
9 16 John Asuncion 32 Bend, OR 3:53:35
10 260 Paul Nowak 34 Seattle, WA 4:07:02
11 320 Kyle Schless 33 Portland, OR 4:09:05
12 179 Jules Johnson 33 Salem, OR 4:33:09
13 180 Mitchell Johnson 31 Silverton, OR 4:33:10
DNF 167 Christopher Huether 32 Boise, ID

Men 40-44 - Abomination

Num Name Team Age City Time
1 343 Aris Sophocles 44 Bend, OR 3:23:48
2 391 James Walsh 40 Portland, OR 3:50:55
3 241 Matthew Mitchell 40 Seattle, WA 3:51:50
4 148 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Benchmark Vehicles 44 Portland, OR 4:08:24
5 244 Ben Mollman 40 Sparks, NV 4:08:49
6 447 Jason Whittington 40 Portland, OR 4:13:27
7 175 Jim Jeffers 40 Lake Oswego, OR 4:34:24
8 283 Philip Pfanner 45 Eugene, OR 4:35:25
9 375 Mitchell Trux River City Bicycles - Benchmark Vehicles 44 Portland, OR 4:39:37
10 183 Jimbo Jones 40 Bellevue, WA 4:58:10
11 331 Jon Siegrist 42 Dallas, OR 5:05:56
12 419 Ben Gordon 42 Bend, OR 5:18:53
13 45 Patrick Bringardner 41 Coos Bay, OR 5:27:58
14 133 Kenny Gryp 40 Portland, OR 5:36:14
15 444 Daniel Veilleux 42 Springfield, OR 5:38:29
16 65 Ken Cavagnolo 44 Portland, OR 5:41:02
17 6 Guillermo Alvarez Adventure Squad 43 Bend, OR 5:53:06
18 144 Mark Harrison 42 Portland, OR 6:47:12
19 405 James Winkler 41 Portland, OR 7:10:10
20 100 Benjamin Eickhoff 44 Edmonds, WA 7:10:51
DNF 2 Nate Akse 40 Portland, OR

Men 40-44 - Son of Abomination

Num Name Team Age City Time
1 96 Edward Dudlik Dialed Cycling Team 43 Camas, WA 2:12:38
2 395 Josh Weissert 41 West Linn, OR 2:29:46
3 341 Stephen Snider Adventure Squad 40 Eugene, OR 2:35:21
4 111 Jordan Fisher Boneyard Cycling 44 Bend, OR 2:35:34
5 304 Jonathan Rieman 44 Milwaukie, OR 2:40:26
6 365 Tony Thayer-Osborne Grouptrail Cycling 41 Portland, OR 2:42:50
7 294 Brian Price 43 Waldport, OR 2:43:13
8 86 Jin Daikoku Dialed Cycling Team 41 Camas, WA 2:51:18
9 74 Adam Coble Marys Bicycle Club p/b Tacovore 43 Albany, OR 2:51:59
10 69 Frank Chen 43 Portland, OR 2:54:06
11 127 Jordan Gregory 42 Bend, OR 3:00:16
12 55 Joe Bushyhead 41 McCall, ID 3:01:52
13 291 Rob Pouw 40 Novato, CA 3:05:44
14 181 Nate Johnson 42 Lake Oswego, OR 3:33:33
15 264 Mike Orgeron 40 Central Point, OR 3:51:35
16 56 Aaron Bustard 43 Medford, OR 3:52:47
17 448 Justin Tunis 44 Portland, OR 4:08:36
18 222 Jared Luse 42 Beaverton, OR 4:26:40

Men 45-49 - Abomination

Num Name Team Age City Time
1 72 Michael Claudio 46 Medford, OR 3:49:25
2 254 Aaron Nepple 47 Beaverton, OR 3:55:59
3 59 Robert Callahan 49 Eugene, OR 3:57:34
4 22 David Barna Dialed Cycling Team 49 Vancouver, WA 3:58:26
5 259 Joshua Nordell 47 Sisters, OR 3:59:25
6 429 Ray Fiori 49 Philomath, OR 3:59:57
7 317 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 45 Albany, OR 4:16:24
8 97 Mauricio Dujowich 47 Bend, OR 4:35:46
9 387 Ricky Vimmerstedt 46 Bend, OR 4:48:42
10 94 Christopher Doherty 46 Portland, OR 4:57:17
11 67 Ryan Chase 46 Bend, OR 5:09:18
12 383 Hans VanDerSchaaf 45 Portland, OR 5:29:17
13 392 Adam Waterman 48 Corvallis, OR 5:29:52
14 334 Bartlomiej Siudeja 45 Eugene, OR 5:38:31
15 211 Andy Letourneau 48 Damascus, OR 6:17:01
16 316 Tyler Sargeant 47 Bend, OR 6:41:09
DNF 121 Ruben Garcia 49 Chehalis, WA
DNF 399 Nat West Grouptrail Cycling 47 Portland, OR

Men 45-49 - Son of Abomination

Num Name Team Age City Time
1 374 Bryan Torian 47 Olympia, WA 2:30:14
2 352 Chris Stanton 45 Estacada, OR 2:30:31
3 404 Sky Wilson Cascadia Rising p/b Metropolis Cycle Repair 48 Portland, OR 2:38:40
4 273 Joel Palanuk 46 Sisters, OR 2:43:24
5 338 Nicholaus Slone 45 Bend, OR 2:56:40
6 240 Dusty Miller Capitol Velo Cycling 45 Keizer, OR 3:06:37
7 255 Jeremy Nesbitt 48 Portland, OR 3:15:59
8 190 Christopher Kennedy 49 Seattle, WA 3:21:29
9 345 Jake Sparling 45 Chehalis, WA 3:22:30
10 433 Greg Sanchez 49 Portland, OR 3:23:58
11 295 Jeffery Primmer 46 Wilsonville, OR 4:11:21
12 372 Fletcher Tofflemire 45 Salem, OR 5:19:10

Men 50-54 - Abomination

Num Name Team Age City Time
1 215 Carl Loeffler 53 Eugene, OR 3:44:25
2 299 morgan raines 52 Bend, OR 3:52:09
3 394 John Weathers 54 Portland, OR 3:56:12
4 140 Chris Hanel Dialed Cycling Team 54 Portland, OR 4:00:09
5 237 Tom Meese 53 Portland, OR 4:09:00
6 229 Ben Marean 50 Eugene, OR 4:10:45
7 282 Shawn Petersen 52 Portland, OR 4:10:54
8 160 Thomas Holden 52 Eugene, OR 4:14:57
9 164 Scott Hood 51 North Bend, OR 4:20:46
10 202 Rocky Kumlin 52 Cottage Grove, OR 4:23:57
11 401 Stephen White 53 Portland, OR 4:25:23
12 81 Tom Counts Dialed Cycling Team 53 Vancouver, WA 4:25:27
13 35 James C Birkenbuel 50 Vancouver, BC 4:27:26
14 330 James Shingleton 50 Salem, OR 4:48:31
15 357 Destry Stoner Adventure Squad 50 Portland, OR 4:51:27
16 443 Timothy Mickel 54 Fresno, CA 4:57:56
17 388 Erik Voldengen POA Racing 53 Vancouver, WA 5:00:39
18 340 Tim Smith 50 Bend, OR 5:06:48
19 390 David Walko 53 Eugene, OR 5:20:25
20 297 Aran Puritch 54 Victoria, BC 5:44:02
21 225 Zak Madrone 50 Eugene, OR 5:45:50
22 318 Mark Sather 53 Kent, OR 5:46:54
23 92 Mace Detevis 51 Portland, OR 6:41:00
24 410 Chad Young 51 Vancouver, WA 7:43:48

Men 50-54 - Son of Abomination

Num Name Team Age City Time
1 450 Dan Rock 51 Bend, OR 2:33:59
2 19 Martin Ayling 51 North Bend, WA 2:39:53
3 26 Craig Bartholomaus 50 Camas, WA 2:47:56
4 116 Jeremy Forman 55 Seattle, WA 2:50:22
5 20 Jordan Bader Harder Cycling 53 West Linn, OR 2:54:46
6 122 James Godfrey Boneyard Cycling 50 Bend, OR 3:14:33
7 242 Aaron Mock 53 Medford, OR 3:35:05
8 286 Wesley Picotte 54 North Bend, OR 3:37:17
9 213 Christopher Liga 51 Coos Bay, OR 3:52:08
10 31 Luke Bergerson Capitol Velo Cycling 51 Aumsville, OR 3:53:13
11 152 Ben Hein Adventure Squad 52 Bend, OR 4:19:01

Men 55-59 - Abomination

Num Name Team Age City Time
1 335 Dave Sjogren 57 Bend, OR 3:43:09
2 63 Scott Carroll Dialed Cycling Team 59 Corvallis, OR 3:55:10
3 251 Jonathan Myers 57 Portland, OR 3:58:51
4 182 Chris Jones 55 Denver, CO 4:01:34
5 217 Maikey Lopera 55 Eugene, OR 4:02:03
6 146 John Hatfield Dialed Cycling Team 56 Portland, OR 4:03:45
7 120 Todd Gallaher 59 Grants Pass, OR 4:09:29
8 212 Wayne Lewis Boneyard Cycling 55 Bend, OR 4:15:23
9 36 Eric Birky 56 Bend, OR 4:22:04
10 207 Andrew LaVeine Dialed Cycling Team 57 Newberg, OR 4:22:55
11 194 Michael Koester 55 Junction City, OR 4:28:07
12 185 Charles Kastner 58 Portland, OR 4:40:56
13 446 Broxson Tom 58 Sumner, WA 4:42:18
14 80 Jeffrey Cordell 56 Portland, OR 4:45:09
15 105 Jay Fayloga Planet PDX Cycling 55 Lake Oswego, OR 4:50:00
16 102 Steve Eller 57 Austin, TX 4:57:37
17 9 Erik Anderson 56 Folsom, CA 5:19:59
18 360 Alan Tagstrom 58 Merlin, OR 5:23:01
19 27 Mike Bené 57 Portland, OR 5:25:47
20 346 Erik Spillman 59 Portland, OR 5:27:53
21 402 Mark Wiebe 56 Victoria, BC 5:28:35
22 158 Mark Hofer 59 Seattle, WA 5:29:37
23 440 Matt Kincaid 55 Eugene, OR 5:45:50
24 274 Michael Paric 56 Portland, OR 6:30:13

Men 55-59 - Son of Abomination

Num Name Team Age City Time
1 139 Dan Handorff Bonk Collective 56 Portland, OR 2:11:10
2 29 Michael Benno 56 Portland, OR 2:22:54
3 258 Greg Ngo Adventure Squad 55 Dixon, CA 2:32:12
4 47 Steve Brower Boneyard Cycling 57 Bend, OR 2:33:03
5 423 Mike Abel 55 Portland, OR 2:41:04
6 171 Bob Jacobs BicycleAttorney.com 58 Portland, OR 2:44:59
7 305 Christopher Robison Bonk Collective 59 Beaverton, OR 2:54:58
8 397 JIM WENGLER Boneyard Cycling 56 Bend, OR 2:56:18
9 156 Chris Hitchcock Dialed Cycling Team 56 Portland, OR 3:02:02
10 321 David Schmitz Team Finger 56 Hood River, OR 3:07:36
11 159 Stephen Hofkin 57 Redding, CA 3:09:51
12 298 Brian Quigley Capitol Velo Cycling 58 Stayton, OR 3:14:20
13 427 Greg Doan 56 Mt Hood Parkdale, OR 3:16:53
14 34 Tom Bird Bonk Collective 56 Tigard, OR 3:24:11
15 333 Kamon Simpson 56 Salem, OR 3:27:51
16 98 Eric Duncan 56 La Center, WA 3:28:17
17 354 Kenneth Stedman Grouptrail Cycling 59 Portland, OR 3:43:08
18 24 Andrew Barr 56 Vancouver, BC 3:51:53
19 195 Jeff KOGER 57 Kirkland, WA 4:08:22
20 393 James Watts 56 Powell Butte, OR 4:33:33
21 231 Darin Maxwell 60 Bandon, OR 4:38:28

Men 60-64 - Abomination

Num Name Team Age City Time
1 64 Dean Carson 61 Lake Oswego, OR 4:06:33
2 271 Barry Padilla 62 Sacramento, CA 4:13:24
3 319 Eric Schehen 62 Ashland, OR 4:25:43
4 436 Michael Metz 62 Renton, WA 4:27:24
5 50 David Bryant 60 Glendale, OR 4:46:52
6 199 Kyle Kotwica Marys Bicycle Club p/b Tacovore 60 Corvallis, OR 4:51:02
7 327 Jonathan Sharp 62 Corvallis, OR 4:53:05
8 337 John Slawta 63 Talent, OR 5:05:04
9 54 Jeff Bushman 62 Spokane, WA 5:10:48
10 431 Dwan Shepard Co-Motion Factory Racing Team 62 Eugene, OR 5:17:17

Men 60-64 - Son of Abomination

Num Name Team Age City Time
1 11 Douglas Antelman Dialed Cycling Team 63 Corvallis, OR 2:48:03
2 186 Brian Kavanagh 64 Wilsonville, OR 3:02:03
3 125 Jon Gove Grouptrail Cycling 62 Portland, OR 3:06:52
4 380 Steve Van Bergen 62 Portland, OR 3:22:41
5 233 Rob May 64 Philomath, OR 3:42:12
6 178 David Johnson 60 Portland, OR 3:42:35
7 184 Rob Kassan 64 Redmond, OR 3:44:02
8 250 Andrew Murray 62 Bend, OR 3:51:04
9 263 Stan Olzaski 62 Roseburg, OR 3:51:06
10 71 Jed Clark 64 Bellingham, WA 4:05:56
11 355 Jay Steele 64 Salem, OR 6:39:50
DNF 206 Mark LaPage Adventure Squad 60 Pleasant Hill, OR
DNF 312 Greg Ruskauff 64 Pasco, WA

Men 65-69 - Abomination

Num Name Team Age City Time
1 369 Jay Thomas 67 King City, OR 5:02:56
2 351 Andy Stahl Co-Motion Factory Racing Team 68 Eugene, OR 5:12:47
3 173 Rick Jacobson 66 Eugene, OR 5:44:18

Men 65-69 - Son of Abomination

Num Name Team Age City Time
1 226 Nick Madronio Cowlitz Racing 65 Kelso, WA 3:04:42
2 157 Hal Hockema 67 Bend, OR 3:34:19
3 138 Mark Hand Planet PDX Cycling 65 Tigard, OR 3:43:30
4 154 John Henning 66 Albany, OR 3:48:31
5 118 Charlie Fox 66 Newcastle, CA 4:01:24

Men 70-74 - Abomination

Num Name Team Age City Time
1 108 Brian Fessenden 70 Danville, CA 4:45:58
2 332 Vincent Sikorski 73 Bend, OR 6:18:47
DNF 268 Rick Ortenblad 70 Santa Cruz, CA

Men 70-74 - Son of Abomination

Num Name Team Age City Time
1 216 Michael Longmire 70 Adair Village, OR 2:32:20
2 292 Randy Pratt 70 Corvallis, OR 2:52:41
3 313 David Sailors Deschutes Brewery Cycling Team 70 Redmond, OR 3:07:37
4 289 Jim Pokrandt 71 Roseburg, OR 3:19:59
5 361 Adam Tate 70 Eugene, OR 3:26:24
6 128 Rick Gregory 71 Eugene, OR 3:29:54
7 265 Gil Ormerod 71 Portland, OR 3:43:28

Men 75+ Son of Abomination

Num Name Team Age City Time
1 227 Charles Mahaffy 84 Coos Bay, OR 4:04:06
2 48 Lew Broxson 79 Corvallis, OR 5:02:17

Men U23 - Abomination

Num Name Team Age City Time
1 435 Jack Billowitz 16 Bend, OR 3:51:27
2 174 Curran Jacobus 18 Bend, OR 4:18:07
3 115 Will Fogarty 18 Sisters, OR 4:33:12

Men U23 - Son of Abomination

Num Name Team Age Time
1 422 Jack Abel 14 2:34:02
2 432 Lincoln Sanchez 14 2:34:11
3 172 Rowan Jacobs BicycleAttorney.com 21 3:31:19

Non-Binary - Abomination

Num Name Team Age City Time
1 210 Skyler Lemay Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 37 Portland, OR 6:07:57

Non-Binary - Son of Abomination

Num Name Team Age City Time
1 188 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 41 Hood River, OR 3:55:46
1 347 Cade Spritz Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 31 Portland, OR 3:34:44

Women 24-39 - Abomination

Num Name Team Age City Time
1 4 Jules "DJ" Allison 39 portland, OR 6:09:00
1 348 Chloë Spritz PDX Dream Team 31 Portland, OR 4:14:04
2 437 Alex Borsuk 36 Portland, OR 4:17:50
3 249 Jocelyn Murphy 31 Bend, OR 4:29:25
4 247 Colleen Murphy Cascadia Rising p/b Metropolis Cycle Repair 39 Portland, OR 4:43:58
5 266 Airlia Oroszváry Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 35 Portland, OR 4:47:26
6 439 Elyse Johansen 36 Portland, OR 5:06:31
7 89 Emi Day 38 Portland, OR 5:19:08
8 267 Briana Orr 36 Portland, OR 5:20:03
9 417 Kayna Robison 34 Eugene, OR 6:23:41
DNF 415 Alix Zuleta 35 Eugene, OR

Women 24-39 - Son of Abomination

Num Name Team Age City Time
1 33 Kelli Beyer 37 Portland, OR 3:04:53
2 339 Milou Smeets 39 Novato, CA 3:05:34
3 416 Andria Theron 36 Bend, OR 3:14:33
4 272 Kali Paine 34 South Beach, OR 3:31:55
5 386 Kjersten Vimmerstedt 36 Bend, OR 3:38:29
6 288 Allison Platt 33 Bend, OR 3:39:49
7 425 Brittany Park 35 Bend, OR 3:39:50
8 428 Claire Cusack 30 Bellingham, WA 3:41:02
9 126 Cassandra Greenbaum 32 Seattle, WA 3:45:29
10 400 Allison White 39 Denver, CO 4:26:00
11 296 Jessica M Prior Trusty Switchblade 36 Portland, OR 5:54:52
DNF 438 Emily Hodel 28 Portland, OR

Women 40-44 - Abomination

Num Name Team Age City Time
1 30 Jennifer BENTLEY 40 Bend, OR 4:22:25
2 342 Amy Solana BicycleAttorney.com 44 Portland, OR 5:08:10
3 302 Jaime Kathleen Reed Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 43 Milwaukie, OR 5:28:57
4 192 Jude Kirstein 42 Portland, OR 6:02:10

Women 40-44 - Son of Abomination

Num Name Team Age City Time
1 112 Sarah Fishler Rice 44 Salem, OR 2:48:05
2 68 Stephanie Chase 43 Portland, OR 2:49:05
3 308 Rebecca Roseberry 43 Crystal Bay, NV 2:56:40
4 371 Lisa Timmerman 41 Portland, OR 3:10:46
5 137 Sara Halterman Deschutes Brewery Cycling Team 42 Bend, OR 3:25:02
6 51 Charla Burke Adventure Squad 43 Vancouver, WA 3:34:50
7 203 Allison Lamb 41 Anchorage, AK 3:57:19
8 73 Colleen Cloud 42 Redmond, OR 3:58:59
9 91 Melissa Denny 41 Damascus, OR 4:19:14
DNF 110 Jamie Fisher Boneyard Cycling 44 Bend, OR

Women 45-49 - Abomination

Num Name Team Age City Time
1 1 Serena Bishop Gordon 45 Bend, OR 3:55:31
2 85 Kristi Cutter 48 Bend, OR 4:35:51
3 103 Kim Ely Boneyard Cycling 49 Bend, OR 4:45:00
4 119 Irene Franklin 47 Portland, OR 5:00:33
5 384 Amy VanTassel 48 Portland, OR 5:17:26
6 134 Nicole Gunton 48 Kent, WA 5:31:10
7 57 Melissa Byrd 48 La Pine, OR 5:31:32
8 293 Michaela Prehm 46 Portland, OR 5:41:28
9 155 April HERRING 48 Bend, OR 6:45:24

Women 45-49 - Son of Abomination

Num Name Team Age City Time
1 214 Monica Lloyd 49 Olympia, WA 2:29:51
2 44 Steph Brandt 46 Eugene, OR 2:59:25
3 60 Kristin Campbell 50 Vancouver, BC 3:05:33
4 300 Anu Räisänen 45 Albany, OR 3:37:19
5 243 Ruth Mock 49 Medford, OR 3:39:01
6 301 Sarah Reading 47 Eugene, OR 4:07:02
7 430 Heidi Conklin Co-Motion Factory Racing Team 49 Eugene, OR 4:17:31
8 197 Devin Koontz 45 Salem, OR 4:50:11

Women 50-54 - Abomination

Num Name Team Age City Time
1 53 Jennifer Burtner 54 Bend, OR 5:04:06
2 408 Jennifer Woodruff 54 Bend, OR 5:14:07
3 40 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 53 Portland, OR 5:36:14
4 104 Monica Emerick 51 Portland, OR 5:36:17
5 14 Carol Aron 50 North Bend, OR 5:37:36

Women 50-54 - Son of Abomination

Num Name Team Age City Time
1 239 Karlye Mickley 50 Olympia, WA 3:11:53
2 385 Jodee Varney Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 54 Portland, OR 3:11:53
3 176 Trish Jilot Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 51 Portland, OR 3:17:13
4 46 Nicoli Brower Boneyard Cycling 51 Bend, OR 3:39:58
5 196 Susan Koonce Grouptrail Cycling 51 Portland, OR 3:41:16
6 18 Karin Ayling 51 North Bend, WA 3:42:43
7 277 Lorraine Parkinson 51 Milwaukie, OR 3:57:43
8 66 Eileen Chase Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 52 Portland, OR 3:59:02
9 441 Sarah Koester 53 Junction City, OR 4:07:09
10 309 Korrinne Ross 52 North Bend, OR 4:23:00
11 350 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 52 Portland, OR 4:26:44
12 378 Vanessa Usui Grouptrail Cycling 50 Portland, OR 4:27:00

Women 55-59 - Abomination

Num Name Team Age City Time
1 161 Christine Holland 57 Vancouver, WA 5:05:54

Women 55-59 - Son of Abomination

Num Name Team Age City Time
1 145 Jennifer Hart 55 North Bend, OR 2:41:26
2 245 Rhonda Morin Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 58 Gresham, OR 2:55:00
3 379 Laura Vallion Team Finger 59 Hood River, OR 3:00:53
4 62 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 59 Portland, OR 3:16:18
5 76 Lisa Congdon 56 Portland, OR 3:19:59
6 12 Tanya Appuhn 57 Portland, OR 3:20:23
7 166 Bobbie Howard 57 Kirkland, WA 3:22:54
8 407 Patti Wolfe Deschutes Brewery Cycling Team 55 Redmond, OR 3:57:06

Women 60-64 - Abomination

Num Name Team Age City Time
1 285 Jennie Phillips 63 Danville, CA 4:45:45
2 336 Jenny Slawta 60 Talent, OR 4:51:51
3 367 Ann Thomas Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 61 Portland, OR 5:42:32
4 238 Donna Metz 60 Renton, WA 6:11:13

Women 60-64 - Son of Abomination

Num Name Team Age City Time
1 150 Julie Heidt 63 Sammamish, WA 2:57:05
2 165 kathy hoskins 63 Bend, OR 3:36:12
3 307 Vicki Roe 62 Medford, OR 4:00:58

Women 65-69 - Son of Abomination

Num Name Age City Time
1 208 Heather Leach 67 Seattle, WA 3:09:57
2 149 Jennifer HECTOR 68 Corvallis, OR 3:30:11

Women U23 - Abomination

Num Name Team Age City Time
1 141 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 19 Portland, OR 4:00:09

Women U23 - Son of Abomination

Num Name Team City Time
1 23 Julia Barna Valkyr Cycling Vancouver, WA 2:53:34
2 353 Helena Stedman Grouptrail Cycling Portland, OR 3:44:55