Silver Falls XC OBRA XC MTB Championships

Silver Falls State Park, OR. May 18, 2024

Updated May 20, 2024 at 11:51 AM

Category 1 Junior Men

Num Name Team Age City Time
1 386 Ezra Brown Forza Portland, presented by Smith Optics 17 Portland, OR 1:42:10
2 326 Torin Gastich 16 Lake Oswego, OR 1:44:02
3 405 Evan Halbleib Dialed Cycling Team 16 Corvallis, OR 1:44:04
4 408 Tyler Morgenson 17 Bend, OR 1:45:41
5 404 Josh Dicks 16 Sherwood, OR 1:55:49
6 417 Nico Franklin Biciclista US 13 Portland, OR 2:18:35

Category 1 Junior Women

Num Name Team Age City Time
1 396 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 13 Hood River, OR 2:03:50
2 349 Elizabeth Lindsay 15 Klamath Falls, OR 2:03:51

Category 1 Men 19-44

Num Name Team Age City Time
1 25 Andrew Stringer 37 Portland, OR 2:31:01
2 39 Andrew Clusserath 27 Bend, OR 2:31:24
3 2 Andrio Abero 44 Portland, OR 2:32:40
4 40 Zac Garrard Biciclista US 29 Portland, OR 2:34:36
5 42 Andrzej Stadnik Biciclista US 35 Portland, OR 2:35:54
6 12 Doug Merritt Adventure Squad 44 Portland, OR 2:41:29
7 48 Andrew Loscutoff 36 Redmond, OR 2:41:38
8 56 Paul Dreisbach 39 Portland, OR 2:45:05
9 28 Alexandru Virjoghe 36 Vancouver, WA 2:49:03
10 32 Matthew White Marys Bicycle Club p/b Tacovore 44 Corvallis, OR 2:49:21
11 45 Janzen Lovete 19 Beaverton, OR 2:50:31
12 9 Joe Giannetto 34 Bend, OR 2:50:46
13 26 Ben Taber 34 Bend, OR 3:04:27
14 47 Trevor Harnden 35 Sherwood, OR 3:06:56
DNF 20 Scott Scholz 41 Portland, OR

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Time
1 15 Jonathan Myers 57 Portland, OR 2:31:31
2 11 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 49 Tigard, OR 2:41:26
3 19 Michael Schoenly 51 Fort Collins, OR 2:42:36
4 34 Tom Williamson 58 Portland, OR 2:42:52
5 38 Jonathon Fogarty Biciclista US 49 sisters, OR 2:42:53
6 36 Antonio Castaneda Jr POA Racing 51 Hillsboro, OR 2:47:23
7 3 Michael Brown 53 Bend, OR 2:47:37
8 18 Birger Olsen 46 Portland, OR 2:50:14
9 8 Michael Gallagher 51 Portland, OR 2:50:14
10 30 Carl Werner 46 Portland, OR 2:54:46
11 57 Dustin Henderson Biciclista US 46 Gresham, OR 2:58:18
12 13 Ron Miles Boneyard Cycling 55 Bend, OR 3:03:24
13 21 James Shingleton 50 Salem, OR 3:11:06

Category 1 Women 19+

Num Name Team Age City Time
1 23 Chloë Spritz PDX Dream Team 31 Portland, OR 3:02:09
2 6 Joelle Debban Adventure Squad 27 Bend, OR 3:11:31
3 5 Avery Daubert 20 Rescue, CA 3:19:55
DNF 46 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 19 Portland, OR

Category 2 Men 14-18

Num Name Team Age City Time
1 390 Matthew Holliday 18 Klamath falls, OR 1:49:16
2 379 James Umberhandt 15 Portland, OR 1:52:13
3 324 Bennett Gassner 15 Portland, OR 1:52:33
4 343 Owen Kruse 17 Roseburg, OR 1:59:27
5 362 Brecken Riemer 15 Sisters, OR 2:04:03
6 344 Rusty Kulla 15 Dayton, OR 2:49:55
7 418 Hunter Westerfield 18 Tigard, OR 3:09:00
8 315 Arthur Conley 15 Hillsboro, OR 3:18:34
DNF 391 Hunter Baker 16 Scio, OR

Category 2 Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 336 Colin Hennessey 24 Lake Oswego, OR 1:46:20
2 409 Aidan Richards 24 Corvallis, OR 1:46:35
3 412 Alexander Kuhn 39 Portland, OR 1:50:08
4 363 Jeff Roerig 39 West Linn, OR 1:54:24
5 335 Jacob Harvey 23 Corvallis, OR 1:54:55
6 368 Scott Schmidt Boneyard Cycling 27 Bend, OR 1:59:22
7 350 Garrett Lodge Team Finger 28 Beaverton, OR 2:01:05
8 364 Kyle Roerig 39 Salem, OR 2:02:42
9 317 Corey Thomas Cullen 36 Eugene, OR 2:11:25
10 397 ROSS DEARDORFF 40 Warrenton, CO 2:15:33
11 339 Caleb Kneeland 19 Bend, OR 2:15:35
12 398 Alex Schoknecht 38 Portland, OR 2:40:35

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 359 Jason Mueller 44 Bend, OR 1:44:07
2 358 Matt Morenzoni 46 Bend, OR 1:46:21
3 332 Brian Halvorsen Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 42 Scappoose, OR 1:48:07
4 367 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 45 Albany, OR 1:52:39
5 347 Adam Lazenby 41 Portland, OR 1:53:53
6 377 Robert Umberhandt Trusty Switchblade 47 Portland, OR 1:58:36
7 384 Giovanni Cafiso Forza Portland, presented by Smith Optics 48 Portland, OR 1:59:56
8 399 Jakob Juntunen Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 44 Portland, OR 1:59:58
9 346 Jeremiah Lanford Boneyard Cycling 47 Bend, OR 2:07:54
10 395 Jacob Tung 48 Crater Lake, OR 2:08:13
11 376 Jason Tucker 44 Otis, OR 2:08:33
12 303 Brad Alderman 44 Vancouver, WA 2:08:46
13 342 Evan Kruse 46 Roseburg, OR 2:11:44
14 375 Patrick Tsai 42 Portland, OR 2:20:54
15 328 Brian Gilbert 45 Sublimity, OR 2:46:23
DNF 415 Matthew Dodd 43 Portland, OR

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 318 Todd Edwards Dialed Cycling Team 54 Camas, WA 1:48:12
2 337 Lance Heppler Dialed Cycling Team 54 Vancouver, WA 1:49:39
3 322 Todd Gallaher 59 Grants Pass, OR 1:50:36
4 345 Rocky Kumlin 52 Cottage Grove, OR 1:51:57
5 365 David Rosen 51 Beaverton, OR 1:52:23
6 388 Andy Leritz 57 Portland, OR 1:56:04
7 304 Dino Andereggen POA Racing 58 Portland, OR 1:57:24
8 302 Mike Abel Planet PDX Cycling 55 Portland, OR 1:57:34
9 333 Patrick Harrington 51 West Linn, OR 1:58:18
10 371 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 55 Portland, OR 2:00:17
11 416 John Mersmann 58 Corvallis, OR 2:00:23
12 387 Dan Brown Forza Portland, presented by Smith Optics 50 Portland, OR 2:02:07
13 394 Justin Thayer 54 Sweet Home, OR 2:02:30
14 380 Adam Vanarsdall Biciclista US 52 Portland, OR 2:02:34
15 400 Aric Rist 53 Portland, OR 2:05:59
16 305 Dennis Bennett Boneyard Cycling 55 Bend, OR 2:07:40
17 351 Richard Magill 58 Bend, OR 2:08:02
18 329 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Salem, OR 2:09:42
19 385 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 58 Portland, OR 2:10:46
20 381 Charles White 56 Salem, OR 2:13:17
21 325 Douglas Gastich 50 Lake Oswego, OR 2:14:32
22 319 Kraig Erickson 53 Bend, OR 2:15:10
23 310 Michael Brown Boneyard Cycling 58 Bend, OR 2:24:50
24 413 Eric Aldinger 52 Hood River, OR 2:25:57
25 357 Mike Moore 54 Milwaukie, OR 2:28:21
26 320 Ben Fischler 52 Portland, OR 2:59:32
DNF 414 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 59 Portland, OR
DNF 340 Rob Koch 51 Camas, WA
DNF 316 Tom Counts Dialed Cycling Team 53 Vancouver, WA
DNF 352 Matthew Martel 59 Portland, OR

Category 2 Men 60+

Num Name Team Age City Time
1 341 Kurt Krichko Dialed Cycling Team 63 Ridgefield, WA 1:53:53
2 338 Cort Johnson 60 Bend, OR 1:54:49
3 353 Daniel Melkonian Team Finger 64 Trout Lake, WA 1:56:17
4 312 David Caplan 63 Bend, OR 1:57:58
5 360 Michael Nyberg Deschutes Brewery Cycling Team 64 Bend, OR 1:59:47
6 401 Dan Packman 60 Bend, OR 1:59:50
7 403 Eric Horvath 61 NEWPORT, OR 2:05:01
8 393 David Luoma 67 Portland, OR 2:13:58
9 369 Luke Shenefield 60 La Pine, OR 2:14:25
10 355 Mark Miller Marys Bicycle Club p/b Tacovore 69 Corvallis, OR 2:14:53
11 383 Buzz Zars 67 Olympia, WA 2:19:30
12 382 Eddie Whittemore 61 Hayden Lake, ID 2:19:38
13 372 Mark Stoller Trusty Switchblade 63 Portland, OR 2:21:30
14 407 Rob Perry 61 Boring, OR 2:23:11
15 307 Derek Blanchard 63 Walla Walla, WA 2:23:36
16 361 Brad Place Adventure Squad 60 Eugene, OR 2:24:30
17 330 Erik Goodfriend 64 Portland, OR 2:24:49
18 331 Rick Gregory 71 Eugene, OR 2:43:49

Category 2 Women 14-18

Num Name Team Age City Time
1 334 Scout Harrington 15 West Linn, OR 2:10:00
2 389 Coco Leritz 16 Portland, OR 2:10:08

Category 2 Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 306 Camryn Berglin Dialed Cycling Team 23 Forest Grove, OR 2:19:10
2 378 Isabelle Umberhandt Trusty Switchblade 19 Portland, OR 2:55:43
DNF 410 Kimberly Curtis 36 Redmond, OR

Category 2 Women 50+

Num Name Team Age City Time
1 354 Lora Melkonian Team Finger 65 Trout Lake, WA 2:21:36
2 327 Jennifer Gates 52 Creswell, OR 2:47:29
3 301 Amanda Abel Planet PDX Cycling 58 Portland, OR 2:52:19

Category 3 Men 09-13

Num Name Team Age City Time
1 619 Johnie Hogue Grouptrail Cycling 13 Portland, OR 1:09:26
2 693 Jase Henderson Biciclista US 13 Gresham, OR 1:16:23
3 675 Carter Hayden Dialed Cycling Team 10 Hood River, OR 1:18:54
4 684 Benjamin Williams 12 Salem, OR 1:20:40
5 691 Marshall Rockwell 12 Salem, OR 1:40:33
6 677 Tomoya Sugahara 11 Salem, OR 1:41:37

Category 3 Men 14-18

Num Name Team Age City Time
1 601 Jack Abel 14 Portland, OR 0:59:53
2 659 Tanner Sturm 14 Sherwood, OR 1:03:35
3 668 Ian Baker BicycleAttorney.com 16 Portland, OR 1:04:53
4 605 Edison Clarke-Hoxey BicycleAttorney.com 14 Portland, OR 1:07:56
5 676 Soren Juntunen 15 Portland, OR 1:09:03
6 615 Joey Gomez 15 Lake Oswego, OR 1:09:04
7 624 Evan Jordan 14 Tigard, OR 1:09:04
8 670 John St Clair 16 Silverton, OR 1:10:03
9 688 Sam Coffeen 14 Corvallis, OR 1:10:29
10 632 Hugh Larsen 15 Corvallis, OR 1:10:45
11 680 Patrick Higgins Marys Bicycle Club p/b Tacovore 17 Corvallis, OR 1:12:57
12 685 Porter Stowers Marys Bicycle Club p/b Tacovore 16 Corvallis, OR 1:15:25
13 612 Tristan Gaudreault Dialed Cycling Team 16 La Center, WA 1:15:32
14 636 Benjamin McManus 15 Corvallis, OR 1:15:46
15 656 Oliver Stowers 14 Corvallis, OR 1:18:27
16 645 Kaden Reaney 14 Sherwood, OR 1:18:57
17 671 Joseph Walker 17 Silverton, OR 1:29:32
18 602 Kinley Baskett 14 Salem, OR 1:32:43
19 642 Callan Prough 15 Sublimity, OR 1:32:51
20 683 Mason Mageske 17 Silverton, OR 1:38:16
21 690 Darr Pishvai 17 Newport, OR 2:02:45

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 603 Spencer Bonney 37 Troutdale, OR 1:00:04
2 682 Abel Sandoval 27 Aumsville, OR 1:07:36
3 669 Christopher Friesen 37 Hood River, OR 1:09:23
4 626 Josh Kirchhoff 29 Bend, OR 1:14:28
5 620 Adam Holmberg 27 Bend, OR 1:16:09
6 646 Tyler Rich 39 Hillsboro, OR 1:17:55
7 609 Jacob Fiedler Capitol Velo Cycling 33 Albany, OR 1:18:59
8 661 Bob Thomas 35 Troutdale, OR 1:24:51
9 651 Johnny Smith 24 Milwaukee, OR 1:25:45
10 648 Brodi Sabiston 31 Eugene, OR 1:26:21
11 617 Eric Hafner 36 Corvallis, OR 1:26:26
12 672 Brandon Crockett 35 Portland, OR 1:36:22
13 638 Bryan Mickelson 33 Eugene, OR 1:48:20
14 630 Dane Kuester 40 Salem, OR 1:56:54

Category 3 Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 650 Jon Siegrist 42 Dallas, OR 1:04:26
2 658 Josh Sturm 41 Sherwood, OR 1:12:23
3 644 Jesse Reade 43 Oregon City, OR 1:16:26
4 687 Greg Sanchez 49 Portland, OR 1:17:46
5 628 Jeremiah Kirkes 47 McMinnville, OR 1:19:25
6 666 Kyle Zeigler 42 King City, OR 1:20:04
7 663 Artem Zaichenko 42 Salem, OR 1:27:33
8 614 Matthew Gilbo 48 West linn, OR 1:28:59
9 692 Devon Peters 44 Portland, OR 1:29:36
10 625 Marc Jordan 47 Tigard, OR 1:48:13
11 689 Darryoush Pishvai 40 Newport, OR 2:09:45

Category 3 Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 678 joel dicks 53 Sherwood, OR 1:08:27
2 610 Bryan Fiereck 53 Portland, OR 1:10:28
3 607 Brett Edelen Dialed Cycling Team 56 Wilsonville, OR 1:11:22
4 604 Jesse Burkett 53 Portland, OR 1:14:09
5 637 Timothy McWilliams 50 Portland, OR 1:24:21
6 649 David Sheldon 52 Wilsonville, OR 1:44:01

Category 3 Men 60-69

Num Name Team Age City Time
1 653 Rick Spaziani 61 Lebanon, OR 1:20:36
2 621 Dean Jennings 62 Boise, ID 1:32:30

Category 3 Men 70+

Num Name Team Age City Time
1 622 Kevin Johnson 70 Silverdale, WA 1:07:35
2 664 Michael Longmire 70 Adair Village, OR 1:07:48
3 618 David Hallock 71 Keizer, OR 1:17:57
4 686 Edward Lanton 74 Portland, OR 1:37:03

Category 3 Women 09-13

Num Name Team Age City Time
1 631 Dottie Kulla 12 Dayton, OR 1:51:15
2 681 Phoebe Hogue Grouptrail Cycling 9 Portland, OR 2:10:16

Category 3 Women 14-18

Num Name Team Age City Time
1 611 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 14 Portland, OR 1:15:02
2 665 Stella Cafiso Biciclista US 14 Portland, OR 1:16:26
3 608 Maya Feldman-Wang Biciclista US 14 Portland, OR 1:21:44
4 652 Laila Snyder Marys Bicycle Club p/b Tacovore 16 Corvallis, OR 1:26:58
5 655 Kepri Sroka 15 Eugene, OR 1:37:43
6 629 Audrey Kruse 15 Roseburg, OR 1:55:49

Category 3 Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 667 Trisha McCrae 39 Veneta, OR 1:33:57
2 643 Ashley Reade Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 36 Oregon City, OR 1:36:25
3 654 Cade Spritz 31 Portland, OR 1:41:54
4 613 Sayra Giannetto 33 Bend, OR 1:44:02

Category 3 Women 40-49

Num Name Team Age City Time
1 627 Anna Kirkes 44 McMinnville, OR 1:44:56
2 660 Jamie Sumner 46 Vancouver, WA 2:15:14

Category 3 Women 50-59

Num Name Team Age City Time
1 635 Heather Lynch Boneyard Cycling 54 Bend, OR 1:29:50

Category 3 Women 60-69

Num Name Team City Time
1 657 Cynde Stuart Keizer, OR 1:30:33
2 623 Sheryl Johnson Silverdale, WA 1:45:26

Category 3 Women 70+

Num Name Team Age City Time
1 633 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club p/b Tacovore 73 Corvallis, OR 2:16:00

Clydesdale 200+

Num Name Team Age City Time
1 406 Scott Housley 53 Pleasant Hill, OR 1:58:38
2 411 Spencer Rockwell Half Penny Racing Team 46 Salem, OR 2:09:52
3 311 scott bury 61 Bend, OR 2:11:18
4 356 Zak Milligan 50 Albany, OR 2:13:13
5 392 Mark Sather 53 Kent, OR 2:19:18
6 366 Cody Rosentrater Boneyard Cycling 33 Bend, OR 2:24:25
7 314 Michael Clark Trusty Switchblade 55 Portland, OR 2:25:59

Elite Men

Num Name Team Age City Time
1 35 Cameron Jones POA Racing 24 Woodland, WA 2:13:08
2 16 Henry Nadell 27 Bend, OR 2:14:16
3 24 Zane Strait Biciclista US 18 Bend, OR 2:16:41
4 7 Landon Farnworth 25 Redmond, OR 2:17:40
5 50 Peter Bentley 17 Bend, OR 2:18:50
6 22 Jordan Sirtoli 33 Redmond, OR 2:19:19
7 49 Andrew Loaiza 37 Portland, OR 2:23:59
8 33 Jake Johansen 19 West Linn, OR 2:24:40
9 53 Paul Furst Dialed Cycling Team 26 Vancouver, WA 2:25:38
10 44 Jack Billowitz 16 Bend, OR 2:26:21
11 17 Felipe Nystrom Biciclista US 41 Portland, OR 2:26:23
12 43 Andy Redden 42 BEND, OR 2:30:45
13 54 Josh Bezecny 43 Corvallis, OR 2:37:25
14 37 Will Fogarty 18 sisters, OR 2:37:32
15 59 Tygre Westerfield 22 Tigard, OR 2:42:32

Elite Women

Num Name Team Age Time
1 41 Paula Gil Echevarría Biciclista US 29 2:37:33
2 27 Hannah Thomas 28 2:52:35
DNF 31 Libby White Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 30

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Time
1 14 Tyler Miller 47 Bend, OR 2:33:40
2 52 Tiago Reis 54 Bend, OR 2:41:24
3 51 Fred Mills 44 Bend, OR 2:42:22
4 58 Danny Weikel 52 Portland, OR 2:51:46
5 55 Patrick Reedy 46 Portland, OR 2:53:46
6 4 Cameron Coker 50 Bend, OR 3:00:23