Sisters Stampede

OR. May 26, 2024

Updated May 29, 2024 at 6:13 PM

Category 1 Junior Men

Num Name Team Age City Time
1 66 Ezra Brown Forza Portland, presented by Smith Optics 17 Portland, OR 1:34:17.1
2 203 Evan Halbleib Dialed Cycling Team 16 Corvallis, OR 1:38:12.4
3 169 Torin Gastich 16 Lake Oswego, OR 1:42:38.3
4 119 Josh Dicks 16 Sherwood, OR 1:45:34.0

Category 1 Junior Women

Num Name Team Age City Time
1 247 Sawyer Hundhausen 17 Boise, ID 1:56:17.5

Category 1 Men 19-44

Num Name Team Age City Time
1 332 PATRICK MCLEAN 44 E wenatchee, WA 1:33:57.8
2 31 Jordan Barber 40 Sisters, OR 1:34:55.4
3 5 Andrio Abero 44 Portland, OR 1:35:14.6
4 256 Matt Jamison Grouptrail Cycling 43 Portland, OR 1:35:23.0
5 487 Andrzej Stadnik Biciclista US 35 Portland, OR 1:36:11.5
6 436 Brian Rowbotham Adventure Squad 39 Redmond, OR 1:36:32.0
7 163 Zac Garrard Biciclista US 29 Portland, OR 1:36:39.1
8 269 Brooks Kary Adventure Squad 41 Dallas, OR 1:38:43.3
9 482 Witali Spuling 41 Portland, OR 1:39:14.1
10 172 Joe Giannetto 34 Bend, OR 1:39:16.2
11 310 Andrew Loscutoff 36 Redmond, OR 1:41:33.5
12 389 Justin Philips Grouptrail Cycling 43 Portland, OR 1:42:08.7
13 83 Dalton Charest 32 Hooksett, NH 1:42:45.6
14 433 Owen Rogers 21 Portland, OR 1:48:19.4
15 549 Jeff Warren 33 Ashland, OR 1:50:13.8
DNF 511 Ben Taber 34 Bend, OR

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Time
1 391 Evan Plews 48 Wenatchee, WA 1:29:26.0
2 90 David Cloninger 55 Bend, OR 1:35:32.7
3 321 Eric Martin 58 Bend, OR 1:36:36.6
4 561 Tom Williamson 58 Portland, OR 1:37:10.3
5 306 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 49 Tigard, OR 1:37:14.3
6 151 Jonathon Fogarty Biciclista US 49 Sisters, OR 1:37:34.4
7 566 Kyle Wuepper 52 Bend, OR 1:38:26.3
8 96 Joe Cooper 57 Ashland, OR 1:40:13.2
9 64 Anthony Broadman 46 Bend, OR 1:43:02.1
10 225 Dustin Henderson 46 Gresham, OR 1:44:01.7
11 360 Shawn Needham 54 Moses Lake, WA 1:44:12.6
12 428 Dan Rock 51 Bend, OR 1:45:16.5
13 229 Mike Henry 59 Bend, OR 1:45:39.1
14 340 Ron Miles Boneyard Cycling 55 Bend, OR 1:46:10.4
15 441 Ryan Russell 51 Beaverton, OR 1:49:23.4
16 13 Ryan Altman 52 Bend, OR 1:51:02.5
17 113 Paul Del Vecchio Harder Cycling 47 Hood River, OR 1:51:31.6

Category 1 Women 19+

Num Name Team Age City Time
1 212 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 19 Portland, OR 1:42:17.3
2 395 Angharad Porteous BicycleAttorney.com 36 Sisters, OR 1:42:32.4
3 354 Jocelyn Murphy 31 Bend, OR 1:44:42.6
4 481 Chloë Spritz PDX Dream Team 31 Portland, OR 1:47:15.5
5 543 Anne Davis Usher 45 Portland, OR 1:47:59.4
6 129 Sarah Edwards 30 Bend, OR 1:51:46.7
7 112 Joelle Debban 27 Bend, OR 1:52:35.1
8 97 Kira Corbett 24 Bend, OR 1:55:16.8
9 399 Emily Pratt 25 Boise, ID 1:59:55.1

Category 2 Men 14-18

Num Name Team Age City Time
1 164 Bennett Gassner 15 Portland, OR 1:38:18.3
2 539 James Umberhandt Trusty Switchblade 15 Portland, OR 1:40:54.1
3 421 Brecken Riemer 15 Sisters, OR 1:44:45.3
4 3 Jack Abel 14 Portland, OR 1:44:51.2
5 144 Abram Fields 18 Portland, OR 1:46:03.0
6 288 Owen Kruse 17 Roseburg, OR 1:49:11.1
7 320 Ryan Mares 18 Beaverton, OR 1:51:08.0
8 148 Niko Fischler 16 Portland, OR 1:58:03.7
9 468 Gunnar Smith 15 Boise, ID 2:05:10.6
10 335 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 17 Albany, OR 2:06:01.1
11 134 William Eggers 16 Portland, OR 2:58:58.0
12 53 Chase Borovian 14 Bend, OR 3:03:58.5

Category 2 Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 509 Seth Swallen Team Finger 37 White salmon, WA 1:39:23.4
2 432 Jeff Roerig 39 West Linn, OR 1:45:03.0
3 508 Payton Summers 28 Portland, OR 1:45:05.2
4 304 Garrett Lodge Team Finger 28 Beaverton, OR 1:45:47.3
5 238 Landon Holbert Biciclista US 29 Portland, OR 1:52:19.9
6 338 Anders Meyer 38 Corbett, OR 1:52:29.3
7 205 Evan Halladay 38 Richland, WA 1:53:04.7
8 137 Joe Ergle Cascadia Rising p/b Metropolis Cycle Repair 36 Ocklawaha, FL 1:53:17.0
9 12 Ravi Almeter 33 Bend, OR 1:58:59.4
10 356 Jeff Natsch 39 Oregon City, OR 2:00:37.9
11 277 Caleb Kneeland 19 Bend, OR 2:02:11.0
12 512 Sean Talton 35 Gaston, OR 2:02:19.0
13 253 Rowan Jacobs BicycleAttorney.com 21 Portland, OR 2:09:11.2
14 410 Jarrett Redman 38 Boise, ID 2:09:46.4
15 101 Kevin Cowell 31 Portland, OR 2:11:09.4
16 562 Alexander Willson 35 Portland, OR 2:14:20.3
17 76 Eric Cabral 38 Portland, OR 2:16:33.9
18 351 David Mueller 34 Portland, OR 2:20:37.6
19 484 Matt St Clair 38 Portland, OR 2:22:40.2
20 67 Jesse Brown 36 Central Point, OR 2:26:06.8
21 528 Michael Tran 35 Beaverton, OR 2:35:43.3
22 316 Nathan Macomb 29 Boise, ID 2:48:27.1
23 102 Ronnie Cribbin 37 Sisters, OR 3:05:32.9

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 352 Jason Mueller 44 Bend, OR 1:39:01.2
2 350 Matt Morenzoni 46 Bend, OR 1:39:10.4
3 71 Cort Buchholz 47 Bend, OR 1:39:43.4
4 206 Brian Halvorsen Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 42 Scappoose, OR 1:39:52.2
5 447 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 45 Albany, OR 1:40:40.7
6 65 Jeremy Brodhead 45 Bend, OR 1:40:43.3
7 364 Nicholas North 41 Bend, OR 1:42:20.4
8 469 Justin Smith 44 Boise, ID 1:43:50.8
9 349 Justin Montoya 42 Bend, OR 1:44:30.8
10 17 Jason Anderson 49 Bonney Lake, WA 1:45:17.7
11 193 Luis Grecu 40 Portland, OR 1:45:23.5
12 540 Robert Umberhandt Trusty Switchblade 47 Portland, OR 1:45:37.6
13 574 Giovanni Cafiso 48 Portland, OR 1:45:57.8
14 150 Kiel Fletcher Grouptrail Cycling 41 Bend, OR 1:46:08.9
15 178 John Gill 44 West Linn, OR 1:46:21.3
16 248 Steven Hyde BicycleAttorney.com 43 Portland, OR 1:46:25.0
17 496 Shaun Stiles 46 Vancouver, WA 1:46:46.3
18 153 Paul Francis 44 Bend, OR 1:46:47.3
19 438 Peter Rudge 46 Bend, OR 1:46:54.9
20 494 Andrew Stewart 47 White salmon, WA 1:49:46.6
21 260 Graham Johnson 44 Bellingham, WA 1:49:52.1
22 279 Matt Kolb 40 Bend, OR 1:50:08.9
23 223 Jordan Hembree 40 Camas, WA 1:51:50.9
24 489 Cody Stekly 42 Portland, OR 1:52:36.9
25 271 Erin Kelly 49 Bend, OR 1:52:41.6
26 86 Matthew Clark 49 Maple Valley, WA 1:52:57.0
27 355 Danny Natsch 42 Hillsboro, OR 1:53:59.1
28 38 Daniel Beel Dialed Cycling Team 47 Vancouver, WA 1:54:25.6
29 70 Chris Brumley 40 Terrebonne, OR 1:54:53.3
30 287 Evan Kruse 46 Roseburg, OR 1:55:34.0
31 51 Brad Bolinger 46 Bend, OR 1:58:09.3
32 344 Joshua Miller 48 Kirkland, WA 1:59:05.1
33 342 David Miller 47 Portland, OR 2:00:16.8
34 534 Patrick Tsai 42 Portland, OR 2:00:27.4
35 188 Brent Goodness 49 Portland, OR 2:00:45.1
36 361 Jason Neff 45 Redmond, OR 2:01:16.9
37 422 Craig Rigdon 49 Missoula, MT 2:02:43.5
38 14 Guillermo Alvarez 43 Bend, OR 2:05:04.6
39 261 Joe Johnson 44 Bend, OR 2:10:33.6
40 47 Joshua Boelter Bonk Collective 48 Portland, OR 2:13:34.0
41 375 Thorsten Oelschlaeger 44 Portland, OR 2:18:12.9
42 145 Carson Fields 41 Bend, OR 2:43:32.1
43 54 Vojta Borovian 48 Bend, OR 3:03:17.4

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 176 Barney Gill 50 Vashon, WA 1:40:28.8
2 130 Todd Edwards Dialed Cycling Team 54 Camas, WA 1:41:48.8
3 161 Todd Gallaher 59 Grants Pass, OR 1:42:59.5
4 473 Jason Smoker 54 Bend, OR 1:44:29.5
5 246 Corby Hughes 51 Boise, ID 1:44:54.6
6 37 Willy Beebe 57 Boise, ID 1:44:55.2
7 291 Doug Lamey 59 Boise, ID 1:45:02.3
8 290 Rocky Kumlin 52 Cottage Grove, OR 1:45:25.8
9 331 Don McKie Grouptrail Cycling 56 Portland, OR 1:45:34.8
10 341 Bernie Miller 58 Chehalis, WA 1:45:51.1
11 230 Lance Heppler Dialed Cycling Team 54 Vancouver, WA 1:46:55.2
12 4 Mike Abel 55 Portland, OR 1:47:45.3
13 552 Jeffrey Whitaker 58 Portland, OR 1:47:59.1
14 545 George Varhola 52 Portland, OR 1:48:00.0
15 337 John Mersmann Marys Bicycle Club p/b Tacovore 58 Corvallis, OR 1:48:04.8
16 582 Andy Leritz 57 Portland, OR 1:48:07.3
17 15 Dino Andereggen POA Racing 58 Portland, OR 1:48:11.6
18 486 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 55 Portland, OR 1:48:38.7
19 217 Patrick Harrington 51 West Linn, OR 1:48:41.1
20 510 Michael Szwaya BicycleAttorney.com 54 Portland, OR 1:48:46.4
21 182 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Salem, OR 1:49:04.8
22 529 Scott Trautman Dialed Cycling Team 58 Camas, WA 1:49:08.1
23 419 Samuel Reynolds Bonk Collective 57 Hillsboro, OR 1:50:06.9
24 234 Dag Hinrichs Forza Portland, presented by Smith Optics 55 Portland, OR 1:51:55.3
25 219 John Hatfield Dialed Cycling Team 56 Portland, OR 1:53:05.2
26 194 James Green Trusty Switchblade 53 Portland, OR 1:53:38.6
27 140 Mike Ermak 52 Redmond, WA 1:53:47.5
28 296 robert lasker 55 Sisters, OR 1:55:06.3
29 434 Trig Rogers BicycleAttorney.com 58 Portland, OR 1:55:20.9
30 317 Richard Magill 58 Bend, OR 1:55:24.5
31 490 Saul Stenbak 51 Seattle, WA 1:55:29.9
32 100 Tom Counts Dialed Cycling Team 53 Vancouver, WA 1:55:49.2
33 544 Adam Vanarsdall Biciclista US 52 Portland, OR 1:56:58.2
34 202 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 52 Portland, OR 1:56:59.7
35 394 Steve Popp 51 Portland, OR 1:57:44.3
36 488 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 58 Portland, OR 1:57:50.5
37 385 BRENT PEREZ 57 Seattle, WA 1:58:24.3
38 138 Kraig Erickson 53 Bend, OR 1:58:46.2
39 166 Douglas Gastich 50 Lake Oswego, OR 1:58:46.9
40 195 Paul Greenwalt BicycleAttorney.com 58 Beaverton, OR 2:00:01.7
41 560 Scott WIlliams 55 Corvallis, OR 2:00:39.2
42 393 Eric Pool BicycleAttorney.com 58 West Linn, OR 2:01:37.1
43 107 Shane Day 51 Portland, OR 2:02:56.5
44 492 Dan Brown Forza Portland, presented by Smith Optics 50 Portland, OR 2:03:06.1
45 116 Sean Denney BicycleAttorney.com 54 Portland, OR 2:04:50.2
46 158 Jon Friese 57 Bend, OR 2:05:05.9
47 235 Mark Hofer 59 Seattle, WA 2:05:31.9
48 42 John Bertagnolli 59 Spokane, WA 2:06:02.1
49 77 Neil Calissendorff 59 Everett, WA 2:07:35.2
50 68 Michael Brown Boneyard Cycling 58 Bend, OR 2:07:39.7
51 24 Chester Artman Grouptrail Cycling 53 Lake Oswego, OR 2:07:46.8
52 171 David German Trusty Switchblade 59 Portland, OR 2:09:13.1
53 381 Charles Patzner 54 Salem, OR 2:09:48.9
54 55 Brett Boyles Planet PDX Cycling 54 Lake Oswego, OR 2:10:59.1
55 427 Christopher Robison Bonk Collective 59 Beaverton, OR 2:11:14.8
56 580 Frederic Carrier Adventure Squad 54 Bend, OR 2:15:41.2
57 401 Matthew Pruis 51 Cle Elum, WA 2:16:02.2
58 333 Timothy McWilliams 50 Portland, OR 2:17:35.1
59 457 Greg Shaffer 52 Sandy, OR 2:17:45.0
60 396 Kevin Power 54 Bend, OR 2:21:56.4
61 249 Tony Irusta 57 Hermiston, OR 2:26:33.4
62 40 Ken Benderly BicycleAttorney.com 56 Portland, OR 2:29:59.8
63 69 Charles Barrett 57 Portland, OR 2:32:56.4
64 368 Darryl O'Beirne 54 Portland, OR 2:47:08.1
65 513 Travis Talton 55 Sutherlin, OR 2:49:12.3
66 328 Cliff McCann 59 Grants Pass, OR 3:10:50.6
DNF 252 Bob Jacobs BicycleAttorney.com 58 Portland, OR

Category 2 Men 60+

Num Name Team Age City Time
1 259 Cort Johnson 60 Bend, OR 1:41:55.8
2 283 Kurt Krichko Dialed Cycling Team 63 Ridgefield, WA 1:46:26.8
3 303 Mark Llinares 60 Bend, OR 1:47:43.7
4 521 Steven Thorne Biciclista US 63 Portland, OR 1:48:01.7
5 318 Terry Mallon Team Finger 69 Sisters, OR 1:54:13.5
6 262 Kevin Johnson 70 Silverdale, WA 1:57:48.8
7 117 Bill Devlin 65 Sammamish, WA 1:58:09.9
8 345 Mark Miller Marys Bicycle Club p/b Tacovore 69 Corvallis, OR 1:58:32.2
9 563 K Wilson 65 E wenatchee, WA 1:59:35.5
10 187 Erik Goodfriend 64 Portland, OR 2:00:41.1
11 386 Rob Perry 61 Boring, OR 2:07:20.9
12 515 Billy Thomas 63 Bend, OR 2:18:37.3
13 196 Rick Gregory 71 Eugene, OR 2:20:02.4
14 325 Jon Mathews 63 Boise, ID 2:22:49.5
15 125 Lee Duncan 69 Hillsboro, OR 2:28:26.1
16 114 Daniel Delong 61 Redmond, WA 2:34:41.7
17 210 Mark Hand Planet PDX Cycling 65 Tigard, OR 2:50:15.1

Category 2 Women 14-18

Num Name Team Age City Time
1 36 Tessa Beebe 15 Boise, ID 1:46:09.8
2 558 Lucia Williams Marys Bicycle Club p/b Tacovore 16 Corvallis, OR 1:53:13.2
3 218 Scout Harrington 15 West Linn, OR 1:53:46.7
4 583 Coco Leritz 16 Portland, OR 1:58:55.3
5 20 Iris Antink 16 Boise, ID 1:59:43.1
6 220 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 13 Hood River, OR 2:01:50.7
7 370 Emme Obermire Marys Bicycle Club p/b Tacovore 16 Corvallis, OR 2:13:49.6
8 537 Eliana Umberhandt Trusty Switchblade 17 Portland, OR 2:25:59.0

Category 2 Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 49 Lindsay Bognar 38 Bend, OR 2:06:54.9
2 353 Colleen Murphy Cascadia Rising p/b Metropolis Cycle Repair 39 Portland, OR 2:07:49.3
3 538 Isabelle Umberhandt Trusty Switchblade 19 Portland, OR 2:17:21.2
4 199 Rachel Gross 31 Boise, ID 2:41:44.4
5 309 Alexa Loscutoff 37 Redmond, OR 2:47:11.5

Category 2 Women 40-49

Num Name Team Age City Time
1 485 Cari St. Aubin 45 Bend, OR 1:53:31.3
2 121 Nikki Dinger 48 Ashland, OR 1:53:46.0
3 467 Emily Smith 42 Boise, ID 2:01:04.7
4 412 Jaime Kathleen Reed Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 43 Milwaukie, OR 2:01:45.0
5 495 Dani Stiles 48 Vancouver, WA 2:03:43.8
6 221 Shawn Hazboun Marys Bicycle Club p/b Tacovore 43 Corvallis, OR 2:03:50.7
7 48 Shelly Boelter Bonk Collective 46 Portland, OR 2:07:33.5
8 476 Amy Solana BicycleAttorney.com 44 Portland, OR 2:08:00.5
9 177 Jessica Gill 47 West Linn, OR 2:12:39.2
10 541 Sarah Umberhandt Trusty Switchblade 48 Portland, OR 2:18:07.2
11 392 Michelle Plews 45 Wenatchee, WA 2:23:35.3
12 272 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 41 Hood River, OR 2:38:47.9
13 136 Kelsey Ellis 40 Snoqualmie, WA 2:41:50.5

Category 2 Women 50-59

Num Name Team Age City Time
1 294 Laurie Langford Boneyard Cycling 55 Bend, OR 1:54:54.7
2 204 Mary Halbleib Dialed Cycling Team 56 Corvallis, OR 1:57:58.2
3 45 Layla Billowitz Biciclista US 51 Bend, OR 2:00:15.9
4 584 Tiedji Baker 55 Boise, ID 2:07:08.0
5 57 Margi Bradway BicycleAttorney.com 50 Portland, OR 2:14:04.7
6 479 Stephanie Spiak 52 Portland, OR 2:15:47.4
7 35 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 54 Portland, OR 2:18:06.0
8 43 Maria Bertagnolli 58 Spokane, WA 2:21:17.8
9 156 Lindsay Freeborn 56 Meridian, ID 2:30:23.6
10 2 Amanda Abel 58 Portland, OR 2:31:43.5
11 157 Jennifer Friese 52 Bend, OR 2:40:21.8
12 242 Kim Holmes 51 Corvallis, OR 2:58:26.3

Category 2 Women 60+

Num Name Team Age City Time
1 379 Pam Reid 67 Portland, OR 2:11:52.4
2 281 Lynn Koptionak 63 Bend, OR 2:20:45.9
3 526 Cherie Touchette 61 Bend, OR 2:26:07.4
4 213 Sue Hanna 68 Portland, OR 2:48:09.3

Category 3 Men 09-13

Num Name Team Age City Time
1 570 Porter Younkin 13 Medford, OR 0:59:09.7
2 240 Benjamin Holmes 13 North Bend, WA 1:04:32.1
3 236 Johnie Hogue Grouptrail Cycling 13 Portland, OR 1:05:53.3
4 542 Alexander Usher 12 Portland, OR 1:08:12.4
5 569 Miles Younkin 11 Medford, OR 1:08:42.6
6 226 Jase Henderson Biciclista US 13 Gresham, OR 1:09:34.3
7 19 Felix Antink 13 Boise, ID 1:11:24.4
8 557 Felix Williams 12 Corvallis, OR 1:12:55.9
9 270 Dean Kelly 12 Bend, OR 1:14:26.8
10 532 Finley Trux River City Bicycles - Benchmark Vehicles 11 Portland, OR 1:14:31.5
11 409 Henry Redman 12 Boise, ID 1:15:21.6
12 58 Spencer Bradway BicycleAttorney.com 13 Portland, OR 1:16:35.7
13 530 Logan Trost BicycleAttorney.com 12 Portland, OR 1:19:00.8
14 430 Marshall Rockwell Half Penny Racing Team 12 Salem, OR 1:23:33.0
15 507 Tomoya Sugahara 11 Salem, OR 1:23:40.0
16 94 Jasper Cole 10 Novato, CA 1:31:33.1
17 274 Ari Klykov 13 Lake Oswego, OR 1:58:29.7

Category 3 Men 14-18

Num Name Team Age City Time
1 25 Jacoby Babcock 14 Philomath, OR 0:56:57.1
2 493 Jasper Stevens 14 Bend, OR 0:59:15.3
3 504 Tanner Sturm 14 Sherwood, OR 0:59:29.8
4 27 Ian Baker BicycleAttorney.com 16 Portland, OR 1:00:04.9
5 105 Kepler Davis 14 Boise, ID 1:00:27.7
6 88 Edison Clarke-Hoxey BicycleAttorney.com 14 Portland, OR 1:00:29.6
7 186 Michael Gomez 17 Lake Oswego, OR 1:00:30.9
8 185 Joey Gomez 15 Lake Oswego, OR 1:00:32.8
9 414 Kellen Reeve 15 Corvallis, OR 1:02:05.9
10 472 Jacob Smoker 15 Bend, OR 1:03:01.6
11 559 Oscar Williams 15 Corvallis, OR 1:04:21.5
12 425 Rowan Risien 14 Corvallis, OR 1:04:59.7
13 373 Luther Odegaard 14 Lake Oswego, OR 1:05:16.9
14 466 Elias Smith 16 Boise, ID 1:06:33.5
15 183 Sam Golden BicycleAttorney.com 17 Portland, OR 1:06:49.4
16 265 Evan Jordan 14 Tigard, OR 1:08:12.1
17 285 Heath Kronmiller 15 Corvallis, OR 1:08:28.2
18 81 Andrew Chapin 14 Portland, OR 1:11:52.9
19 405 Kaden Reaney 14 Sherwood, OR 1:12:49.6
20 518 Trevor Thomsen 14 Boise, ID 1:12:51.9
21 29 Kinley Baskett 14 Salem, OR 1:13:51.1
22 59 Cash Brandt 15 Corvallis, OR 1:14:41.8
23 499 Agoesh Storniolo 18 Corvallis, OR 1:22:25.3
24 323 Owen Martin 15 Corvallis, OR 1:30:23.5
DNF 284 Beau Kronmiller 17 Corvallis, OR

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 115 Shay DeMarche 28 Bend, OR 0:59:50.8
2 312 Dallas Lund 34 Portland, OR 1:01:15.2
3 458 Tim Sherry Cascadia Rising p/b Metropolis Cycle Repair 36 Bend, OR 1:01:34.0
4 301 Grant Leung 31 Bend, OR 1:02:51.9
5 200 Eric Hafner 36 Corvallis, OR 1:06:19.0
6 245 Dan Hoxey BicycleAttorney.com 39 Portland, OR 1:20:27.5
7 75 Joshua Bussey Dialed Cycling Team 22 Aurora, OR 1:25:34.2
8 449 Devan Sauerbrey 28 Bend, OR 1:26:41.5
9 11 Austin Alling Dialed Cycling Team 30 Camas, WA 1:26:44.0
10 8 Samuel Adams 33 White City, OR 1:44:21.2

Category 3 Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 124 Edward Dudlik Dialed Cycling Team 43 Camas, WA 0:57:57.7
2 462 Taj Simmons 49 Bend, OR 1:00:14.4
3 62 Nick Branting 43 Bend, OR 1:01:27.3
4 363 Trevor Niblock 45 Cork City (Ireland), UNK 1:01:32.9
5 154 Daniel Frazee 45 Boise, ID 1:02:04.4
6 503 Josh Sturm 41 Sherwood, OR 1:04:01.8
7 237 Martin Hogue Grouptrail Cycling 42 Portland, OR 1:04:19.2
8 524 Shaun Titus 46 Boise, ID 1:04:44.2
9 255 Paul James 48 Sisters, OR 1:04:46.4
10 104 Jeffrey Davis 48 Boise, ID 1:04:48.3
11 443 Greg Sanchez Planet PDX Cycling 49 Portland, OR 1:05:12.4
12 406 KC Reaney 41 Sherwood, OR 1:05:16.2
13 109 Mark Dean 41 Bend, OR 1:05:18.0
14 208 Robert Hamerly 45 Sisters, OR 1:06:36.7
15 423 Craig Risien 47 Corvallis, OR 1:07:16.3
16 110 Roy Dean 46 Sisters, OR 1:07:51.1
17 572 Todd Owen 46 Vancouver, WA 1:08:20.4
18 319 Adam Mangrich 49 Eugene, OR 1:09:24.6
19 571 Ryan Younkin 44 Medford, OR 1:09:51.1
20 93 James Cole 44 Novato, CA 1:10:18.1
21 278 Ryan Knox 44 Monroe, OR 1:11:35.4
22 387 Devon Peters 44 Portland, OR 1:15:12.9
23 377 Anthony Palermo 40 Tacoma, WA 1:23:09.5
24 239 Stephen Holmberg 47 Portland, OR 1:26:12.1
25 311 Joe Love Capitol Velo Cycling 44 Keizer, OR 1:26:30.0
26 266 Marc Jordan 47 Tigard, OR 1:28:28.4
27 141 Steve Farnsworth 47 Lake Oswego, OR 1:39:56.3
28 275 Arkady Klykov 44 Lake Oswego, OR 2:11:46.9

Category 3 Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 299 Mark Leary 55 Portland, OR 1:01:22.8
2 118 joel dicks 53 Sherwood, OR 1:01:52.2
3 26 Brian Baker 56 Boise, ID 1:03:20.3
4 146 Bryan Fiereck 53 Portland, OR 1:03:54.0
5 554 Jason Wiener 51 Bend, OR 1:05:43.4
6 214 Mike Hanson Dialed Cycling Team 55 Aurora, OR 1:06:12.9
7 85 Dominic Chung Trusty Switchblade 51 Portland, OR 1:07:08.1
8 460 John Shorb 51 Portland, OR 1:10:07.0
9 517 Mark Thomsen 50 Boise, ID 1:13:46.0
10 149 Patrick Flanagan 56 Sisters, OR 1:14:01.8
11 329 Steve McCaskey 56 Portland, OR 1:14:10.7
12 372 J Ryan Odegaard 50 Lake Oswego, OR 1:14:22.3
13 556 Chuck Williams Half Penny Racing Team 54 Salem, OR 1:16:12.8
14 268 Steve Kariker 59 Sagle, ID 1:18:40.6
15 61 Troy Brandt 52 Corvallis, OR 1:27:10.8
16 491 Darren Stephenson 52 Snoqualmie, WA 1:29:43.9
DNF 127 Brett Edelen Dialed Cycling Team 56 Wilsonville, OR
DNF 369 Jim O’Brien Dialed Cycling Team 58 Camas, WA

Category 3 Men 60-69

Num Name Team Age City Time
1 191 Jon Gove Grouptrail Cycling 62 Portland, OR 1:08:13.2
2 365 Paul Northrop 65 Bend, OR 1:09:22.1
3 293 Greg Lang 63 Bend, OR 1:10:09.2
4 224 Stephen Hemminger 67 Aurora, OR 1:10:21.7
5 339 David Meyer BicycleAttorney.com 65 Portland, OR 1:11:07.3
6 478 Rick Spaziani 61 Lebanon, OR 1:11:18.0
7 376 Neal Osotio 61 Bend, OR 1:11:45.7
8 23 Randy Arnold 61 Medford, OR 1:15:48.3
9 74 David Bussey Dialed Cycling Team 60 Aurora, OR 1:22:36.0
10 548 John Walkenhorst 69 Bend, OR 1:27:23.8
11 7 Brett Adams 65 Bend, OR 1:30:40.8
12 500 Cosimo Storniolo 60 Cirvallis, OR 1:30:46.0
13 442 Victor Salinas 65 Anaheim, CA 1:47:24.0
14 215 Tom Hardesty 66 Anaheim Hills, CA 2:06:24.9

Category 3 Men 70+

Num Name Team Age City Time
1 232 Tom Heywood 77 Wenatchee, WA 1:09:41.7
2 295 Edward Lanton 74 Portland, OR 1:23:08.1
3 9 Jack Addison 82 Carefree, AZ 1:27:34.2

Category 3 Women 09-13

Num Name Team Age City Time
1 471 Pearl Smith 13 Boise, ID 1:02:04.7
2 553 Adele Wiener 12 Bend, OR 1:07:24.1
3 82 Sydney Chapin 13 Portland, OR 1:13:53.3
4 470 Paisley Smith 13 Boise, ID 1:23:57.9
5 506 Mayumi Sugahara 13 Salem, OR 1:32:54.0
6 408 Audrey Redman 9 Boise, ID 1:57:22.4

Category 3 Women 14-18

Num Name Team Age City Time
1 446 Raya Saperston 15 Boise, ID 1:08:23.3
2 416 McKenna Reeve 17 Corvallis, OR 1:09:49.1
3 575 Stella Cafiso 14 Portland, OR 1:10:24.7
4 459 Annalise Shorb 17 Portland, OR 1:12:09.8
5 165 Brynn Gastich 14 Lake Oswego, OR 1:14:13.0
6 22 Claribel Arnett 14 Lake Oswego, OR 1:15:23.7
7 241 Kathryn Holmes 17 North Bend, WA 1:16:25.3
8 143 Maya Feldman-Wang 14 Portland, OR 1:21:10.5
9 565 Peyton Wilson 16 Salem, OR 1:23:05.4
10 286 Audrey Kruse 15 Roseburg, OR 1:37:29.6
11 168 Myra Gastich 14 Lake Oswego, OR 1:42:20.3
DNF 147 Morgan Filer Biciclista US 14 Portland, OR
DNF 475 Laila Snyder Marys Bicycle Club p/b Tacovore 16 Corvallis, OR

Category 3 Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 573 Sascha Knight 21 Battle Ground, WA 1:09:01.5
2 411 Katie Redman 39 Boise, ID 1:10:04.7
3 371 Amalie Odegaard 19 Lake Oswego, OR 1:10:16.6
4 520 Isabella Thorne Grouptrail Cycling 21 Portland, OR 1:14:02.2
5 126 Ali Early 38 Bend, OR 1:15:08.4
6 546 Hayden Vlahandreas 28 Bend, OR 1:16:13.5
7 480 Cade Spritz Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 31 Portland, OR 1:18:54.6
8 451 Monica Scheer 35 Portland, OR 1:19:49.3
9 404 Ashley Reade Fast Fun Nice Racing p/b Steeplejack 36 Oregon City, OR 1:22:31.7
10 46 Bridget Blethen 37 Bend, OR 1:23:43.0
11 173 Sayra Giannetto 33 Bend, OR 1:27:04.6
12 108 Kelly Dean 38 Bend, OR 1:30:33.9
13 400 Jessica M Prior Trusty Switchblade 36 Portland, OR 1:36:07.9
14 535 Brittany Ughetti 38 Snoqualmie, WA 1:44:05.5

Category 3 Women 40-49

Num Name Team Age City Time
1 382 Andrea Payne Osterlund Trusty Switchblade 43 Portland, OR 1:11:09.2
2 390 Sarah Phillips BicycleAttorney.com 48 Portland, OR 1:12:31.0
3 207 Kendra Hamerly 46 Sisters, OR 1:16:53.4
4 139 Kristen Erickson 46 Bend, OR 1:17:23.4
5 326 Lucy Mattern Planet PDX Cycling 46 Portland, OR 1:18:30.8
6 362 Kelly Nelson 45 Klamath Falls, OR 1:19:53.9
7 445 Kara Saperston 49 Boise, ID 1:22:07.9
8 216 Nicole Harrington 48 West Linn, OR 1:22:16.0
9 322 Mandy Martin 45 Corvallis, OR 1:23:56.5
10 233 Sarah HILLMAN 48 Salem, OR 1:31:58.8
11 424 Julie Risien 49 Corvallis, OR 1:32:54.4
12 132 Jennifer Eggers 45 Portland, OR 1:43:03.3
13 197 Cathy Grizzel 40 Snoqualmie, WA 1:44:14.4
14 276 Corinne Klykov 43 Lake Oswego, OR 2:05:13.0

Category 3 Women 50-59

Num Name Team Age City Time
1 374 Mutsumi Odegaard 51 Lake Oswego, OR 1:15:48.6
2 78 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 59 Portland, OR 1:15:53.6
3 228 Karen Henry 51 Bend, OR 1:18:57.9
4 348 Margo Montagner 52 Redmond, OR 1:19:32.2
5 167 Kari Gastich 53 Lake Oswego, OR 1:20:11.2
6 415 Kristen Reeve 53 Corvallis, OR 1:22:25.3
7 201 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling 50 Portland, OR 1:23:32.6
8 461 Suzanne Sillett 52 Portland, OR 1:28:07.4
9 267 Jennifer Kariker 56 Sagle, ID 1:29:58.8
10 60 Marisa Brandt 51 Corvallis, OR 1:31:46.0
11 450 Robyn Saunders Wilson 51 Salem, OR 1:33:26.5
12 465 Jennifer Skancke 50 Seattle, WA 1:53:04.7

Category 3 Women 60-69

Num Name Team Age City Time
1 282 Debra Krichko Dialed Cycling Team 64 Ridgefield, WA 1:10:22.9
2 179 Joan Globus 61 Eugene, OR 1:14:50.8
3 72 Dana Buckendahl 63 Bend, OR 1:18:48.9
4 111 Laila Deardorff BicycleAttorney.com 63 Lake Oswego, OR 1:22:15.3
5 222 Laurie Helms 61 Happy Valley, OR 1:22:44.6
6 263 Sheryl Johnson 69 Silverdale, WA 1:22:47.6
7 103 River Croney Rolling Thunder p/b The Missing Link 62 Portland, OR 1:28:01.3
8 477 Monica Solorio-Snow 63 Sisters, OR 1:31:34.2
9 564 Kristi Wilson 65 E wenatchee, WA 1:33:01.6
10 10 Kim Addison 65 Carefree, AZ 1:52:44.4

Category 3 Women 70+

Num Name Team Age City Time
1 300 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club p/b Tacovore 73 Corvallis, OR 1:45:23.2

Clydesdale 200+

Num Name Team Age City Time
1 378 Jonathan Palmer Grouptrail Cycling 48 Portland, OR 1:49:11.3
2 431 Spencer Rockwell Half Penny Racing Team 46 Salem, OR 1:49:24.8
3 243 Nathan Holmes 51 North Bend, WA 1:55:32.0
4 73 scott bury 61 Bend, OR 1:55:44.6
5 250 Chris Ivey 32 Bend, OR 1:55:50.5
6 170 Richard Gelb 34 Bend, OR 1:57:07.4
7 435 Cody Rosentrater 33 Bend, OR 1:59:34.2
8 448 Mark Sather 53 Kent, OR 2:01:26.1
9 6 Anthony Accinelli 38 La Pine, OR 2:01:29.0
10 87 Michael Clark Trusty Switchblade 55 Portland, OR 2:01:34.9
11 198 Travis Grizzel 41 Snoqualmie, WA 2:04:59.1
12 63 Mark Braun 53 Fairview, OR 2:05:26.7
13 257 Josue Jimenez 39 Bingen, WA 2:06:38.8
14 308 Henry Loria 54 Midvale, UT 2:07:42.8
15 417 Chris Reynolds 46 Bend, OR 2:08:32.8
16 384 Shawn Peerson 54 Snohomish, WA 2:11:29.1
17 227 Cole Hendrickson 33 Sisters, OR 2:13:22.5
18 89 Andrew Clemans 48 Bend, OR 2:15:38.2
19 128 Mike Edgerton 57 Bend, OR 2:17:41.1
20 30 Mark Barany 44 Bend, OR 2:27:17.7
21 525 Fletcher Tofflemire 45 Salem, OR 2:29:38.6
22 455 Steve Schramm 55 Wilsonville, OR 2:35:40.3
23 536 Dario Ughetti 37 Snoqualmie, WA 2:35:41.2
DNF 527 Paul Toufar BicycleAttorney.com 49 Portland, OR
OUT 133 John Eggers 50 Portland, OR

Elite Men

Num Name Team Age City Time
1 1 Henry Nadell 27 Bend, OR 1:24:46.0
2 142 Landon Farnworth 25 Redmond, OR 1:24:46.7
3 388 Cody Peterson 45 Bend, OR 1:27:02.9
4 420 Jackson Rich 31 Bend, OR 1:27:54.3
5 264 Joshua Johnston 43 Bend, OR 1:28:52.1
6 581 Jordan Sirtoli 33 Redmond, OR 1:29:11.7
7 426 Fernando Riveros Paez 36 Maple Valley, WA 1:30:00.1
8 44 Jack Billowitz 16 Bend, OR 1:31:19.5
9 407 Andy Redden 42 Bend, OR 1:31:36.2
10 152 Will Fogarty 18 Sisters, OR 1:32:06.2
11 367 Felipe Nystrom Biciclista US 41 Portland, OR 1:32:51.3
12 413 Preston Reese 17 Boise, ID 1:33:05.8
13 533 Mitchell Trux River City Bicycles - Benchmark Vehicles 44 Portland, OR 1:33:07.8
14 98 Sean Corey 41 Vancouver, WA 1:34:39.2
DNF 519 Benicio Thorne 19 Portland, OR

Elite Women

Num Name Team Age City Time
1 175 Paula Gil Echevarría Biciclista US 29 Portland, OR 1:39:37.8
2 190 Serena Bishop Gordon 45 Bend, OR 1:40:05.7
3 334 Anna Megale 33 Boise, ID 1:40:27.0
4 516 Hannah Thomas 28 Portland, OR 1:42:36.6

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Time
1 346 Tyler Miller 47 Bend, OR 1:37:04.9
2 380 Seth Patla 47 Philomath, OR 1:37:22.6
3 366 Nick Nyden 39 Breckenridge, CO 1:46:52.2
4 162 Pablo Garcia 56 Boise, ID 1:47:51.2
5 18 Erik Antink 52 Boise, ID 1:50:00.5
6 497 Mark Stoller Trusty Switchblade 63 Portland, OR 1:57:57.3
7 531 Jack Trumbull 50 Hood River, OR 1:59:24.2
8 347 Fred Mills 44 Bend, OR 2:07:43.2

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Time
1 21 Naya Antink 50 Boise, ID 2:00:15.9
2 211 Alacia Handy 43 Garden City, ID 2:12:23.6