Bike Fest DH

Jacksonville, OR
April 25, 2010

Questions about results should go to Theresa Gann.

Updated June 14, 2010 at 11:04 AM

Cat 1 Men 19-39

Num Name Team Age Time
1 178 Lucas Padilla Team Falcon 25 03:37
2 155 Sean Tracy Thunder Bringers 30 03:40
3 163 Chris Farm Flow Cup 24 03:41
4 167 Colin McCarthy Life Cycle Bike Shop 28 03:43
5 157 Chad Boren 30 03:52
6 179 Kenneth Hyland One Ghost Ind/Team Falcon 19 04:06
7 151 Zane Longden Legion of Dirt/Sofa 32 04:09
8 175 Layne Padilla 0 04:12
9 181 Clifford Josey 36 04:12
10 176 Jeff Rubin Siskiyou Cyclery 25 04:18
11 165 Alan Thompson Flow Cup 23 06:24

Cat 1 Men Juniors 13-18

Num Name Team Age Time
1 160 Kyle Warner Thunder Bringers 18 03:37
2 172 Scott Punt 1 Error 18 03:41
3 174 Sean Kelly 0 03:45
4 183 Cameron Budd 18 04:00

Cat 1 Men Masters 40+

Num Name Team Age Time
1 166 William Roussel 44 03:41
2 170 Patrick Tidd Oakland 48 03:50
3 169 Tommy Cleveland 49 03:54
4 152 Anthony Smith Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 41 03:59
5 150 Mike Rinnan Legion of Dirt 47 04:33

Cat 1 Women 19-39

Num Name Team Age Time
1 173 Tessa Johnson Trinity Bikes 24 04:50

Cat 2 Hardtail

Num Name Team Age Time
1 280 Mike Fincham Shasta Base Camp 30 03:12

Cat 2 Men 19-39

Num Name Team Age Time
1 261 Taylor Russell Shasta Base Camp 25 03:44
2 257 Jason Magruder 27 03:50
3 266 Ryan Carr Ashland Mtn. Adventures 31 04:07
4 255 Todd Rogers Gravity Force 33 04:13
5 258 Patrick Stephenson Flow Cup Events 26 04:14
6 262 Kelly Kinley 30 04:17
7 268 Bradley Katz Oakland Republic 38 04:27
8 259 Michael Sean Temple Flow Cup Events 37 04:28
9 254 Tyler Miller 33 04:31
10 260 Tim Redler 26 04:39

Cat 2 Men Juniors 13-18

Num Name Team Age Time
1 250 Miguel Bronze SOFA 17 03:50
2 251 Adam Artner Cycle Sport 16 04:02
3 270 Keegan Mack 17 04:16

Cat 2 Men Masters 40+

Num Name Team Age Time
1 253 Duane Hall 41 04:10
2 267 Ray Charles Oakland Republic 41 04:20
3 271 Gary Punt 46 04:25

Cat 2 Women 19-39

Num Name Age Time
1 263 Barbara Jones 27 06:17

Cat 3 Men 19-39

Num Name Age Time
1 355 Tim Smith 23 03:47
2 350 Rob Henshaw 25 04:29
3 351 Raleigh Henshaw 26 04:41
4 356 Michael Holstein 22 04:48

Cat 3 Men Junior 13-18

Num Name Team Age Time
1 357 Stephen Gann Land Shark 16 05:12
2 359 Austin Lancaster 13 05:37

Cat 3 Men Masters 40+

Num Name Age Time
1 353 Stephen Rogers 62 06:22

Cat 3 Women Junior 13-18

Num Name Team Age Time
1 358 Ruby Tidd Oakland Republic 11 05:57

Pro

Num Name Team Age Time
1 162 Nathan Riddle SRAM 35 03:28
2 185 Joshua Kahn 0 03:31
3 164 Jon Wilson 0 03:33
4 153 Scott Fellers Thunder Bringers 29 03:33
5 171 Caleb Doane Banshee Bike 19 03:36
6 158 Kevin Albert Thunder Bringers 28 03:36
7 180 Matthew Slaven 33 03:37
8 161 Casey Coffman Transition Racing 0 03:38
9 168 Joshua Cleveland Tri Force/Coilition 21 03:40
10 154 Jordan Lopez Northstar 26 03:41
11 184 Matt Weis Flywheel Bicycle Solutions 0 03:43
12 159 Nick Olson Thunder Bringers 30 03:45
13 156 brant ness XCHD Diamond Back 33 03:47
14 182 Matt Wittler Lost Coast 0 03:49
15 177 Joshua Williams 22 04:28