Redmond Golf Cross

Redmond, OR
November 30, 2013

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated November 30, 2013 at 4:54 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 407 Tate Metcalf Sisters Athletic Club 45 Sisters 5
2 410 David Sailors Bend 5
3 406 Michael Thille 57 Redmond 5
4 219 Steven Rose 13 Vancouver 5
5 392 Larry Weber Unattached 55 Bend 5

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 650 Sarah Jane Hash 31 Bend 6
2 514 Rachel Mavis Deschutes Brewery 44 bend 5
3 649 Dawn Stender Forest People 36 Bend 4

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 160 Chris Jones United Healthcare 31 Spokane 12
2 186 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental 34 Bend 11
3 44 Gabriel Linn Trusty Switchblade 36 Bend 11
4 125 Barry Wicks Kona Factory Team 32 Bend 11
5 5 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 11
6 116 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Bend 11
7 174 billy bergen Sunnyside Sports 26 bend 11
8 185 Daniel Shaw Vertical Earth 37 CDA, Idaho 11

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 102 Shane Johnson Trinity Bikes 30 Redmond 7
2 50 Jeff Johnston Boneyard Cycling 33 Bend 7
3 225 Shay Mavis Deschutes Brewery 27 Bend 6

Category C

Num Name Team Age Laps
1 341 Scott Birdwell Deschutes Brewery 33 6
2 342 Nate Wyeth Boneyard Cycling 30 6
3 285 Thomas Pastor 33 6

Clydesdale

Num Name Team Age Laps
1 824 Walter Mcknight Deschutes Brewery 46 6
2 828 Adam Tate Guinness Cycling Team 59 5
3 734 Terry Chubb Team Snail Racing 48 4

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 297 Liam Pickhardt Trinity Bikes 16 Powell Butte 3
2 180 Carson Griffith Bend Endurance Academy 10 Bend 3
3 216 Brady Pfeiffer Trusty Switchblade 10 Portland 3
4 368 Kieran Perret 11 Bend 2

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 932 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade 12 Bend 3
2 995 Charlie Wirth 11 Happy Valley 2

Master 50+

Num Name Team Age City Laps
1 461 Marcel Russenbarger 55 Bend 7
2 529 Don Leet Sunnyside Sports 63 Bend 7
3 470 David Morrison Boneyard Cycling 57 Redmond 7
4 351 Whit bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 50 Bend 7
5 392 Alan Thomason Deschutes Brewery 53 Bend 7
6 275 David Dorocke Deschutes Brewery 51 Bend 6
7 320 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 51 Bend 6
8 286 Craig Mavis Deschutes Brewery 59 Bend 6
9 423 Colonel Reynolds Boneyard Cycling 55 Bend 6
10 525 Tad Hodgert Deschutes Brewery 67 Bend 5
11 467 Frank Fleetham Boneyard Cycling 70 Bend 4
DNF 273 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 57 Salem

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 519 Adam Carroll Boneyard Cycling 41 Bend 10

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 747 Steve Brower Team Snail Racing 46 Bend 7
2 791 Rodney Trepess Deschutes Brewery 48 Bend 7
3 910 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental 45 Bend 7
4 909 Beny Ambauen Swiss Woodworker.com 38 Bend 7
5 576 Curtis Loeb Hammer Velo 39 Portland 7
6 902 andrew novikoff 49 seattle 7
7 908 Charles Thomas Boneyard Cycling 49 Bend 7
8 798 Kyle Gorman WebCyclery.com 47 Bend 6
DNF 656 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 3
DNF 901 Chris Skovborg Sunnyside Sports 40 Bend 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps
1 823 Greg Zadow Greenridge/Infocus 44 Sisters 6
2 745 Curtis Brawner 39 Bend 6
3 843 Dave Pickhardt Trinity Bikes 45 Powell Butte 6
4 746 George McConnell 42 bend 6
5 684 Dale Nixon Trinity Bikes 44 Prineville 6
6 825 Jay Marsh Boneyard/BACE Meetup.com 54 Bend 6
7 777 Michael Coe Boneyard Cycling 49 Bend 5
8 712 Morrison Luke Smith Bend 5

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age Laps
1 249 Michelle Mercer Bazemore Sunnyside Sports 46 6
2 44 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 6

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age Laps
1 258 Tracey March Deschutes Brewery 44 6
2 256 Leslie Griffith Boneyard Cycling 45 6

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 504 Scott Barker 44 Portland 7
2 878 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 30 Bend 7
3 794 Thomas Pastor 33 Bend 6

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 850 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 9

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 92 Kelsey Carson Deschutes Brewery 31 Bend 5

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 466 Sophie Russenberger 16 Bend 6
2 337 Molly Cogswell-Kelley Boneyard Cycling 41 Bend 6
3 442 Samantha Pharris Trinity Bikes 22 Redmond 6
4 344 Marny Musielak Trinity Bikes 43 Redmond 5