ROTJ (Return on the Jedi)

Grants Pass, OR
June 06, 2015

Part of the ROTJ (Return on the Jedi)

If you have questions or corrections, please email Zoe Davis.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Clydesdale 200+ Men

Num Name Team City Time
1 197 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team Salem 2:11:30
2 178 Scott Pierce Eugene 2:12:14
3 176 Thomas Smith Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene 2:14:46
4 174 Rob Bingham Team Cycle Sport Ashland 2:20:58
5 177 Earl Hazekamp Salem 2:38:06
6 175 Kenny Prowse Half Penny Cycling Team Salem 2:38:11

Elite Men

Num Name Team City Time
1 37 Adam Bucklin Thump Coffee Bend 2:11:07
2 65 Adam Hadley Corvallis Cyclery Racing Corvallis 2:18:56
3 39 Tyler Fox Trinity Bikes Redmond 2:20:44
4 38 Jonathan Myers Team S+M Portland 2:21:04
5 36 Tyler Miller Bend 2:27:21

Elite Women

Num Name City Time
1 55 Kaydee Raths Arcata 2:57:56
DNS 54 Megan Chinburg Portland 2:57:56

Expert (Category 1) Men

Num Name Team City Time
1 47 Andrio Abero Portland 2:28:18
2 68 Joe Chaves Marty's Cycles Ashland 2:28:55
3 41 Jake Szymanski Portland 2:30:47
4 49 Shane Johnson Trinity Bikes Redmond 2:31:09
5 40 Brian Gerow Breadwinner Cycles Portland 2:37:20
6 63 Trevor Lane Boneyard Cycling Bend 2:39:59
7 57 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:40:13
8 44 Jeff Johnston Boneyard Cycling Bend 2:43:41
9 43 Cameron Coker Sunnyside Sports Bend 2:48:04
10 46 Alex Hayes Team Cycle Sport Talent 2:48:39
11 45 Chris Trask Corvallis Cyclery Racing Albany 2:48:47
12 67 Przemek Antczak Sappo Hill Soapworks Talent 2:52:20
13 58 Dylan Wright Revolution Bicycle Arcata 2:59:38
DNF 64 Andrew Loscutoff Blazin' Saddles Sisters 2:59:38
DNF 50 Adam DeMarzo Trinity Bikes Coos Bay 2:59:38

Expert (Category 1) Men 45+

Num Name Team City Time
1 59 Michael Moody Jacksonville 2:27:33
2 62 Matt Betts Corvallis Cyclery Racing Corvallis 2:30:18
3 53 Jerry Fox Trinity Bikes Redmond 2:38:53
4 52 Dave Reitz Team Cycle Sport Medford 2:45:26
5 51 Rich Julyan Team Cycle Sport Medford 2:49:43
DNF 66 Mark Williams Team Cycle Sport Medford 2:49:43

Expert (Category 1) Women

Num Name Team City Time
1 61 Rebeccah Bieri Desalvo Custom Cycles Racing Medford 3:06:18

Expert Junior Men

Num Name Team City Time
1 188 Peyton Logue Land Shark Grants Pass 2:14:13

Junior Men 10-13

Num Name Team City Time
1 248 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 1:53:02
2 247 BODEN COKER Alliance P&O Bend 1:57:20
3 244 Jacob Christensen Bend 1:59:38
4 246 Rowan Fortier WebCyclery.com Bend 2:26:10
5 245 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team Vancouver 2:39:29

Junior Men 14-18

Num Name City Time
1 256 Eddison Isabell Grants Pass 1:30:48
2 257 Zac DiTommaso Medford 2:10:04
3 258 Brendan Baker Medford 2:43:02

Junior Women 10-13

Num Name Team City Time
1 255 Ava Betts Corvallis Cyclery Racing Corvallis 2:32:05

Junior Women 14-18

Num Name Team City Time
1 252 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team Vancouver 1:43:07

Novice (Category 3) Men 19-39

Num Name Team City Time
1 235 Tim Krupp Cycle Analysis Medford 1:28:34
2 234 Sean Lewis Trinity Bikes Bend 1:36:34
3 284 Cody Mace Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 2:26:49

Novice (Category 3) Men 40+

Num Name Team City Time
1 241 Mike Leonard Portland 1:26:54
2 240 Chad Kimsey Team CRS Albany 1:29:11
3 237 Adam Bergerson Aumsville 1:29:38
4 253 JP Petrin Capitol Velo Salem 1:55:31
5 238 Charles Coker Alliance P&O Redmond 1:56:43
6 236 Kevin Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team Vancouver 2:39:35
DNF 239 David Gustafson Back Country Bicycles Crescent City 2:39:35

Novice (Category 3) Women 19-39

Num Name Team City Time
1 249 Lauren Reynolds Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles Vancouver 1:33:50
2 250 Constance Clark-Krupp Cycle Analysis Medford 1:36:13

Novice (Category 3) Women 40+

Num Name Team City Time
1 251 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 1:47:45
2 259 Barbara Rodgers Grants Pass 2:03:33

Sport (Category 2) Men 19-39

Num Name Team City Time
1 147 Matt Browning Heppner 1:52:01
2 189 Creed Seibel Blazin' Saddles Sisters 1:57:13
3 300 Stephen Staha Team Cycle Sport Ashland 1:57:25
4 195 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions Medford 2:02:24
5 151 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles Portland 2:08:46
6 150 Bill Garcia Beaverton 2:11:00
7 146 Christian Martin River City Bicycles / Bike Law Portland 2:22:35
8 149 Steven Kilbert Cal Poly SLO Wheelmen-Alumni Hillsboro 2:23:41
9 148 Aaron Hoppe Cycle Analysis Ashland 2:33:45
10 196 Ross Robinson Sisters 2:36:34
DNF 152 Jason Gulley Bend 2:36:34

Sport (Category 2) Men 40-49

Num Name Team City Time
1 154 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:53:19
2 191 Chris Skorborg Sunnyside Sports Bend 1:58:22
3 155 Scott Kelley Capitol Velo Salem 2:02:55
4 159 Andrew Maddox Cycle Analysis Central Point 2:11:13
5 301 Chad Butler Hapi-Go! Scio 2:17:06
6 153 Luke Bergerson Capitol Velo Aumsville 2:28:44
7 158 Stevan Vinci Bend 2:35:58
8 156 Jason Flanagan Capitol Velo Salem 2:41:39
9 157 Paul Clark Eugene 3:01:26
DNF 160 Dennis Bennett Boneyard Cycling Bend 3:01:26

Sport (Category 2) Men 50-59

Num Name Team City Time
1 163 Marc Fortier WebCyclery.com Bend 1:53:08
2 165 Eugene Anderson Cycle Analysis Ashland 1:55:20
3 166 David Morrison Trinity Bikes Redmond 2:00:47
4 161 Phil Randall Eugene 2:04:21
5 164 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 2:11:43
6 162 Paul Mautner Portland 2:35:05
7 190 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion Portland 2:49:11
8 192 Cliff McCann Marty's Cycles Grants Pass 3:08:46

Sport (Category 2) Men 60+

Num Name Team City Time
1 169 Ed Rogers Ace Window Tinting Bend 2:04:55
2 167 Don Leet Bend 2:06:06
3 168 Ken Rodgers Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing Eugene 2:07:43
4 172 Scott Sampson Da Hui Race Stevenson Ranch 2:10:32
5 171 Mark Miller Corvallis 2:20:21
6 170 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossing Eugene 2:21:53
7 173 Chris Stapleton Central Point 2:30:51

Sport (Category 2) Women 19-39

Num Name Team City Time
1 180 Lauren Trolley Team Cycle Sport Ashland 2:20:58
2 198 Sarah Frey Corvallis Cyclery Racing Corvallis 2:31:36
3 194 Sage Bosch Flywheel Bicycle Solutions Medford 2:41:50
4 182 Michelle Kunec-North Showers Pass MTB/CX Team Portland 3:17:46

Sport (Category 2) Women 40-49

Num Name Team City Time
1 184 Sheri Zwagerman Flywheel Bicycle Solutions Medford 2:11:24
2 185 Patti Wolfe Redmond 2:34:58
DNF 186 Heather Lynch Boneyard Cycling Bend 2:34:58

Sport (Category 2) Women 50+

Num Name Team City Time
1 187 Karen Kenlan Sunnyside Sports Bend 2:40:22
2 193 Cynde Stuart Keizer 3:12:53