Alsea Falls XC OBRA Championships

Alsea Falls, OR
August 8, 2015
If you have questions or corrections, please email Misty Mitchell.

Updated September 21, 2015 at 10:10 PM

Clydesdale 200+

Num Name Team Time
1 111 Scott Hoasley 00.073
2 120 David Rosen 00.078
3 50 Tom Smith Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00.106

Elite Men

Num Name Team Time
1 4 Adam Bucklin 00.086
2 27 James Ceccorulli 00.089
3 26 James Williams 00.089
4 2 Tyler Fox Trinity Bikes 00.092
5 29 Adam Hadley 00.092
6 3 Jonathan Myers Team S+M 00.093
7 1 Shawn Rader 00.098
8 5 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 00.100

Elite Women

Num Name Time
1 6 Emma Maaranen 00.109

Expert (Category 1) Men

Num Name Team Time
1 33 Matt Betts 00.093
2 16 Joshua Johnston 00.094
3 14 Shane Johnson Trinity Bikes 00.096
4 30 J Brett Sicilian 00.100
5 25 Adam Artner 00.101
6 9 Jake Szymanski Tenspeed Hero/Leave It on the Road 00.101
7 7 Jeff Johnston Boneyard Cycling 00.103
8 17 Andrew Loscutoff Blazin' Saddles 00.104
9 12 Brian Gerow 00.105
10 31 Trevor Lane 00.109
11 13 Nick Skenzick 00.119
12 10 Paul Kelly Stumptown Cycling Club 00.119
13 15 Ruben Gonzalez 00.147
DNS 8 Adam DeMarzo 00.147

Expert Women

Num Name Team Time
1 18 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Fight Meso 00.123
2 28 Jeanne Beko 00.129
3 103 Ellene Smith Team Bicycleattorney.com 00.135

Junior Men 13-14

Num Name Team Time
1 161 Ryder Uetrecht 00.022
2 162 Calvin Keane Bend Endurance Academy 00.022
3 160 Troy Peternell 00.025
4 166 Luke Topol 00.025

Junior Men 15-16

Num Name Team Time
1 163 Caleb Campbell Bend Endurance Academy 00.026

Junior Women 13-14

Num Name Team Time
1 164 Paige Edwards Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 00.036

Junior Women 15-16

Num Name Time
1 165 Kaitlyn Wolfe 00.03

Men 19-29

Num Name Team Time
1 118 Esteban Sandi Corvallis Cyclery Racing 00.061
2 58 Tyler James 00.062
3 57 Chris Trask Corvallis Cyclery Racing 00.063
4 60 Spencer Kendall 00.078

Men 30-39

Num Name Team Time
1 117 Mau Paniagua Corvallis Cyclery Racing 00.066
2 119 Jacob DesBiens 00.074
3 59 Michael R Bouska 00.078
4 61 Jeff Briscoe 00.082

Men 40-49

Num Name Team Time
1 11 Jerry Fox 00.063
2 63 Matthew Gutowski Art's Cyclery 00.065
3 125 Garth Herring Corvallis Cyclery Racing 00.065
4 66 Erik Voldengen 00.067
5 68 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 00.068
6 110 Todd Edwards 00.070
7 69 Steve West 00.070
8 62 Andrew Maddox Cycle Analysis 00.074
9 67 John Prosser Pacific Power Blue Sky 00.078
10 65 Chuck Fahl 00.079
11 70 Ryan Wolfe 00.083
DNS 64 Joshua Hanselman 00.083

Men 50-59

Num Name Team Time
1 112 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:00:00.065
2 72 Alan Ott Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 94:30:52.000
3 75 Michael Wilson 0:00:00.066
4 73 Jay Swavely Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 0:00:00.068
5 123 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 0:00:00.070
6 77 Matthew S Martel Interurban 0:00:00.073
7 71 Mark Lipchick Hutches Slocum Co-Motion 0:00:00.074
8 76 Ed Locke 0:00:00.076
9 80 Greg O'Brien 0:00:00.076
10 74 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 0:00:00.079
11 78 Greg Eyerly 0:00:00.085

Men 60+

Num Name Team Time
1 82 Clinton Andring 00.065
2 81 Michael Longmire 00.067
3 84 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00.073
4 83 Steve Lacey Team S+M 00.080

Novice Men (Category 3)

Num Name Team Time
1 151 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky 00.055
2 154 Michael Hinckley 00.055
3 155 Adam Bergerson 00.058
4 152 Kevin Wolfe 00.059
5 156 Jason Harvey 00.060
6 150 Chad Kimsey Team CRS 00.067
7 153 Erick Taft Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 00.070

Novice Women (Category 3)

Num Name Team Time
1 158 Emily Robey Oregon Bike Shop Racing Team 00.059
2 159 Amanda Morris 00.059
3 157 Christine Peterson Team Dirt 00.060

Singlespeed Men

Num Name Team Time
1 24 Scotty Carlile Hutch's/Bend Dental 00.089
2 22 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 00.103
3 19 David Prause Grí_ndelBrí_isers 00.113
4 23 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 00.115
5 21 Dennis Starkey Metropolis Cycles Repair 00.117
6 20 Brad Place Sufferfest racing 00.117

Sport (Category 2) Women

Num Name Team Time
1 115 Sadie Grossman Team Bicycleattorney.com 00.074
2 85 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 00.077
3 89 Aliza Richman 00.078
4 86 Anna Vaughn 00.079
5 87 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 00.089
6 88 Laura Schmitt 00.091
7 90 Patti Wolfe 00.098

Sport Men (Category 2)

Num Name Team Time
1 102 Jason Gulley 00.061
2 101 Seth Bush Olev Rapido-Trek Store 00.064
3 96 Matt Mallet Pacific Power Blue Sky 00.065
4 97 Scott Kelley Capitol Velo 00.067
5 95 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 00.070
6 114 John Napier 00.071
7 92 Caleb Dickson 00.070
8 93 Christian Martin River City Bicycles 00.076
9 122 Kenny Roberts 00.078
10 121 Bob Stephens 00.079
11 98 Luke Bergerson 00.086
12 94 Jay Woodard 00.092
DNS 100 Jeremy Smith 00.092

Women 30-39

Num Name Team Time
1 116 Sarah Frey Corvallis Cyclery Racing 00.082

Women 40-49

Num Name Team Time
1 104 Michelle Mishoe Smith&Nephew p/b West End Bikes 00.089
2 91 Heather Lynch Boneyard Cycling 00.092
3 105 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00.120
4 106 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 00.153

Women 50-59

Num Name Team Time
1 108 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental 00.083
2 113 Sue Hanna 00.084
3 126 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 00.107
DNS 107 Karen Kenlan 00.107

Women 60+

Num Name Team Time
1 109 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 00.112