Keizer Rapids Cross Series: Final Series Standings

OR
September 2, 2015

Part of the Keizer Rapids Cross Series

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Beginner Men

Num Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 162 Josh Kneedler 17.0 25.0 31.0 Portland 73
2 163 Luke Bergerson Capitol Velo 31.0 25.0 42 Aumsville 56
3 159 Dennis Sweeten 15.0 19.0 22.0 50 Oregon City 56
4 153 Jorge Lara Capitol Velo 11.0 17.0 19.0 55 Salem 47
5 155 Brian Quigley Capitol Velo 9.0 15.0 15.0 49 Stayton 39
6 152 Scott Wood 7.0 13.0 17.0 Keizer 37
7 154 Ben Ritter 31.0 Salem 31
8 157 Michael Perrotti Black Cat 25.0 45 Mulino 25
9 151 Jim White 22.0 Salem 22
10 164 Jeff Baratta Team Planet X USA 22.0 54 Portland 22
11 160 Alastair Cox 19.0 26 Beaverton 19
12 170 Matt Jaszkowiak 13.0 42 Portland 13
13 158 Scott Coleman 13.0 Beaverton 13
14 172 JP Petrin Capitol Velo 11.0 63 Salem 11
15 165 Zachary Goude Team Planet X USA 11.0 33 11
16 169 David Groskopf 9.0 61 9

Beginner Women

Num Name Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 156 Paige Jackson 31.0 31.0 31.0 Salem 93
2 168 Cheryl Raeburn 25.0 59 25
3 167 Darien Stiles 22.0 21 Corvallis 22
4 166 Taunie Alley 19.0 49 Stayton 19

Category A Men

Num Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 3 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 31.0 31.0 25.0 44 Portland 87
2 7 Graham Howard Scott's Cycle and Sports 22.0 25.0 17.0 30 Salem 64
3 80 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 25.0 4.0 31.0 39 Portland 60
4 11 Patrick Jackson Buy Local Cycling 19.0 22.0 36 Salem 41
5 8 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes 22.0 19.0 17 Salem 41
6 4 Ryan Comeau Portland Bicycle Studio 18.0 15.0 27 Portland 33
7 14 Brad Sigurdson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13.0 13.0 43 Keizer 26
8 2 Dusty Miller 15.0 9.0 Keizer 24
9 6 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team 11.0 7.0 30 Salem 18
10 13 Brent Casady 17.0 44 Portland 17
11 6 Keegan O'Neill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 17.0 18 Portland 17
12 15 Jeff Otto Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15.0 53 Beaverton 15
13 16 Greg MacDonald Dodge City Racing 11.0 45 11
14 10 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 5.0 5.0 44 Philomath 10
15 9 John Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 9.0 45 Tigard 9
16 12 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 7.0 29 Portland 7

Category A Women

Num Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 28 Erika Miranda Trusty Switchblade 25.0 22.0 25.0 40 Portland 72
2 30 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 31.0 22.0 44 Salem 53
3 32 Emile Thy Dodge City Racing 31.0 32 31
4 26 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 31.0 35 Portland 31
5 31 Julie Baird Olympia Cycling Team 25.0 32 Portland 25
6 27 Deb Bauer Smith&Nephew p/b West End Bikes 22.0 40 Eugene 22
7 29 Sharon Anderson Olympia Cycling Team 19.0 46 Portland 19

Category B Men

Num Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 44 Steve Williams 19.0 22.0 31.0 Salem 72
2 48 Jason Elstad Portland Bicycle Studio 31.0 31.0 9.0 34 Portland 71
3 43 David Rasca Half Penny Cycling Team 25.0 11.0 25.0 38 Salem 61
4 47 Rolland Hayden Rolf Prima 22.0 25.0 36 Gresham 47
5 49 Billy Holcomb Trusty Switchblade 19.0 22.0 40 Portland 41
6 51 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 17.0 19.0 37 Salem 36
7 50 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 13.0 17.0 38 salem 30
8 52 Chris Moore 15.0 15.0 Salem 30
9 42 Michael Shearer Team 10 Barrel 13.0 34 Tigard 13
10 57 Erik Borghoff Trusty Switchblade 11.0 portland 11
11 55 Kyler Resnik 7.0 Albany 7

Category B Women

Num Name Team Race 1 Race 3 Age City Points
1 46 Amy Seymour Trusty Switchblade 31.0 31.0 42 Oregon city 62

Category C Men

Num Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 125 Kyler Ervin Smith&Nephew p/b West End Bikes 25.0 31.0 31.0 15 Gaston 87
2 122 Ryan Holt 15.0 25.0 19.0 40 Salem 59
3 129 Mark Rasmussen RIDGE Cyclesport 22.0 22.0 15.0 47 Salem 59
4 121 Joshua Johansen Team 10 Barrel 31.0 25.0 42 West Linn 56
5 128 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 19.0 15.0 17.0 30 vancouver 51
6 131 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 7.0 17.0 13.0 43 salem 37
7 132 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 17.0 13.0 34 Vancouver 30
8 136 Kelly Myers Simple Green 3.0 22.0 45 Tigard 25
9 142 Joshua Hanselman 343 Racing 9.0 11.0 40 Newberg 20
10 197 Ross Sherbak 19.0 19
11 143 Michael Perrotti Black Cat 11.0 5.0 45 Mulino 16
12 133 Del Goertzen 13.0 13
13 146 Jeff Copus Team 10 Barrel 5.0 7.0 46 portland 12
14 199 Ryan Sudbury 2.0 9.0 36 11
15 130 Phillip M Trost Team S+M 11.0 39 Battle Ground 11
16 138 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 9.0 37 Salem 9
17 141 Earl Hazekamp Capitol Velo 4.0 4.0 40 Salem 8
18 137 Michael Horwitz Capital Pacific 5.0 3.0 48 Lake Oswego 8
19 150 Dean Maclean Team Planet X USA 7.0 45 Portland 7
20 139 Sid Hariharan GET FIT Cycling 4.0 23 Salem 4
21 144 James Owen Capitol Velo 1.0 2.0 46 Salem 3
22 147 Kevin Rayburn Team Planet X USA 3.0 25 Tualatin 3
23 126 Tim Sinatra 2.0 Salem 2
24 123 Adam Bergerson Capitol Velo 1.0 40 Salem 1
25 127 Ben Conte Athletes Lounge Cycling Team 1.0 45 portland 1

Category C Women

Num Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 135 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31.0 31.0 31.0 48 Portland 93
2 195 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 25.0 64 Corvallis 25

Junior Men

Num Name Team Race 2 Race 3 Age City Points
1 184 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 31.0 31.0 10 Portland 62
2 188 Sean Miller 25.0 12 Keizer 25
3 186 Emmett Reeb Pine Mountain Sports 25.0 14 Bend 25
4 182 Benjamin Boroff bicycleattorney.com 22.0 10 PORTLAND 22
5 183 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 19.0 10 Tigard 19
6 187 Brennan Parker 17.0 10 17

Junior Women

Num Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age Points
1 181 Kristina Owen Capitol Velo 31.0 31.0 31.0 17 93
2 185 Linnea Owen Capitol Velo 25.0 25.0 13 50

Masters 50+ Women

Num Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age Points
1 103 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 31.0 31.0 31.0 60 93
2 40 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 25.0 64 25

Masters Men 50+

Num Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 105 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 31.0 17.0 19.0 64 Eugene 67
2 104 Greg Eyerly 25.0 19.0 11.0 51 Salem 55
3 112 Greg Talbert Focus Bikes 22.0 31.0 53 Portland 53
4 113 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 22.0 25.0 52 Portland 47
5 118 Matthew S Martel Interurban 25.0 22.0 50 Portland 47
6 109 Philip Litchfield Half Penny Cycling Team 19.0 9.0 9.0 65 Salem 37
7 108 Emanuel McGladrey Holy Moly Velo 15.0 13.0 7.0 57 Keizer 35
8 194 Jeff Otto Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31.0 53 Beaverton 31
9 102 Robert Luoma 17.0 4.0 5.0 64 Keizer 26
10 120 Justin Bannerman Allegro Cyclery 17.0 55 Walla Walla 17
11 54 Steve Yenne Half Penny Cycling Team 3.0 13.0 59 Salem 16
12 106 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 13.0 2.0 1.0 51 Canby 16
13 196 David Luoma Cyclepath Racing 15.0 58 Portland 15
14 101 Jim White 11.0 4.0 57 15
15 107 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15.0 57 Portland 15
16 110 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 11.0 3.0 53 Portland 14
17 111 Edward Lanton 9.0 65 Portland 9
18 116 Mark Hand Team Planet X USA 7.0 56 Tigard 7
19 115 Dennis Sweeten 2.0 50 Oregon City 2
20 114 Mark Nielsen Sunset Cycles 1.0 50 Portland 1

Singlespeed Men

Num Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 99 Patrick Jackson Buy Local Cycling 31.0 31.0 36 Salem 62
2 76 James Graves 22.0 17.0 19.0 44 Tigard 58
3 80 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 31.0 25.0 39 Portland 56
4 81 Paul Kanz 19.0 15.0 17.0 46 Portland 51
5 79 Ryan Comeau Portland Bicycle Studio 25.0 25.0 27 Portland 50
6 77 Jake Witty Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13.0 15.0 21 Corvallis 28
7 86 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team 22.0 30 Salem 22
8 82 Shannon Boroff bicycleattorney.com 22.0 40 Portland 22
9 84 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 19.0 46 Corvallis 19

Singlespeed Women

Num Name Team Race 1 Race 2 Age City Points
1 78 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 31.0 25.0 47 Happy Valley 56
2 85 Tina Brubaker 31.0 42 Bend 31