Gorge Roubaix

The Dalles, OR
April 3, 2016

Part of the Gorge Roubaix

Result questions should go to Mike Hilbrandt

Updated April 5, 2016 at 10:00 AM

Masters Men 40+ 1/2/3

Num Name Team Age City
1 226 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 48 Eugene
2 233 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 46 Bend
3 208 David Chipchase Olympia Orthopaedic Associates 46 Dupont
4 251 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 52 PDX
5 236 Brian Kesselman Audi 40 Portland
6 239 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles 42 Bend
7 227 Jeff Gaeckle Olympia Orthopaedic Associates 46 olympia
8 237 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Portland
9 230 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates 57 Olympia
10 221 Tim Belding 46 Yakima
11 215 Shane Savage Mighty 41 Vancouver
12 195 Thomas Cody 46 Pdx
13 198 Brad Siqurdson Evolution Racing Team/River City Bicycles 44 Keiser
14 234 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland
15 213 Dean Carson 53 Lake Oswego
16 194 Johnny Burell 42 Pdx
17 217 Thomas Morgan 48 The Dalles
18 196 David Root Therapuetic Assoc 51 Vancouver
19 203 Russell Clark Machete Squad p/b The Deadites 47 Fircrest
20 205 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Philomath
21 209 Jeff Reed SCCA/Starbucks 46 Lake Stevens
22 252 Francisco Pons PC4MEN Cycling 53 Maple valley
23 258 Mark Shimahara 42 PDX
24 197 Dan Wolnick Hutch's/Bend Dental 51 Bend
25 206 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Wilsonville
26 225 Michael McGuffin Taco Time 51 Mercer Island
27 231 Marcus Biancucci Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 42 Bend
28 211 Trevor Rice 43 portland
29 240 John-Christian Flack Olympia Orthopaedic Associates 47 Olympia
30 218 Timothy Becker TiCycles/Avanti Racing 58 Seattle
31 202 Michael Brazel Old Town Bicycles 52 Federal Way
32 200 Max Coleman Audi 45 Walla
33 199 Michael Pruitt Machete Squad p/b The Deadites
34 222 Dennis Thornton-Wiatt Taco Time NW Cycling Team 54 Maple Valley
35 224 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 51 Portland
DNF 243 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles 57 Portland
DNF 212 Steve Simone Audi 49 Bend

Masters Men 40+ 4/5

Num Name Team Age City
1 275 Adam Bucklin Team Rwanda 41 Bend
2 279 Webster Wilson VMR Racing 44 Portland
3 280 Jeff Thompson VMR Racing 49 Portland
4 269 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Tigard
5 129 Wayne Boyle 51 pdx
6 281 Henry Gertde Olympia Orthopaedic Associates 57 Olympia
7 284 Andrew Deenik New York City Sub Shop 54 Bend
8 264 Peter Borowski Audi 51 Bend
9 296 Kurt Friederich 52 Walla Walla
10 292 John Hatfield Audi 48 Portland
11 268 Matthew S Martel 51 Portland
12 276 Jess Couch Jess Couch 50 Petaluma
13 266 Kyle Kotwica 52 corvallis
14 273 Albion Vickery Unsponsonsored 50 Bend
15 266 Kyle Kotwica 52 corvallis
16 273 Albion Vickery Unsponsonsored 50 Bend
17 282 Aaron Even VMR Racing 46 pdx
18 285 Alan Thomason Deschutes Brewery 56 Bend
19 265 Steven Mue Machete Squad 44 Kingston
20 270 Damon Dimick 40 Tigard
21 297 Tony Pawley Team Tomato 48 White Rock
22 286 Don Moote Athletes Lounge Cycling Team 59 Portland

Men Category 1/2

Num Name Team Age City Notes
1 14 Nigel Kinney Langlois Brown Racing 31 Vancouver Warning - Folded Number
2 41 Austin Arguello Grixsen Brewing p/b West End Bikes 25 Bend
3 34 Rob Scheffler Mercedes Benz p/b George's Cycles Alamo
4 3 Cliff Heaberlin Rapha/River City Bicycles 36 Portland
5 15 Jackson PICKELL Langlois Brown Racing Vancouver
6 50 Jeffrey Stern 30 pdx
7 23 matt Lieto TheEnduranceCollaborative 38 Bend
8 29 Kai Applequist Mercedes Benz p/b George's Cycles 34 Boise
9 5 Christopher Bagg HosmerChiro-RPM Mortgage 37 Portland
10 30 Jeremy Ward Mercedes Benz p/b George's Cycles Boise
11 91 Sean Babock corvallis
12 36 Jeremy Russell River City Bicycles 34 Portland
13 55 Marek Litinsky 36 beaverton
14 11 John Kercher BEER/U-50 Development Team 34 spokane
15 21 David Kuhns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 salem
16 12 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Bend
17 53 Leland Gilmore Giro-River City Bicycles 33 pdx
18 2 Patrick O'Neil Bandit ElitE Racing 50 Spokane
19 17 Andrew Coe River City Bicycles 35 portland
20 39 Zachary Kovalcik Black Lodge Cycling 33 Portland
21 92 Eric Sheagley pdx
22 8 Volodymyr Kuzmenko PC4MEN 31 Kirkland
23 59 Erik Holland 34 pdx
24 48
25 7 Kyle Roberts 29 Portland
26 45 Ryan Golbeck 35 Vancouver
27 18 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 32 Portland
28 24 John Wolters Tenspeed Hero 39 Tacoma
29 42 Andrew harris Team Boise Rush Cycling Team 33 Boise
30 32 Tad Hamilton Mercedes Benz p/b George's Cycles 48 Boise
31 28 Carl Hoefer HosmerChiro-RPM Mortgage 36 Tigard
32 33 Todd Meier Mercedes Benz p/b George's Cycles Boise
33 22 Cassidy Bigsby Grixsen Brewing p/b West End Bikes 26 eugene
34 16 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 29 Portland
35 44 James Williams Bend
36 10 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 39 Forest Grove
37 20 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 31 Portland
38 57 Stephen Bedford 38 pdx
39 25 Eric Gushurst Giro/River City Bicycles 35 Portland
40 4 Ryan Short 28 Kirkland
41 6 Tim Reinhart Giro/River City Bicycles 34 Portland
42 93 Trevor Spahr pdx
43 47 Leif Olson 34 issiquah Warning - Folded Number
44 192 Dave Davis Pdx
45 37 Michael Benno Grixsen Brewing p/b West End Bikes 48 Portland
DNF 49 Marshall Opel 25 pdx
DNF 35 Ryan Weaver Giro/River City Bicycles 39 Portland
DNF 191 John Morehouse Eugene
DNF 38 Steve Wright Grixsen Brewing p/b West End Bikes 49 Beaverton
DNF 26 Chris Hogan BEER - U40 Development 35 Spokane

Men Category 3/4

Num Name Team Age City
1 159 Anthony Monteleone Team Wooly Mammoth 30 Portland
2 172 Daniel Recordon Portland Bicycle Studio 27 Portland
3 161 Andrew Warren Olympia Cycling Team 23 Portland
4 150 Wilson Tran Escape Velocity pb Fortius 29 Vancouver
5 182 Devon Wright 28 port orchard wa
6 187 Tyler Fox 22 Redmond
7 140 Kyle Berg 29 Portland
8 188 Kevin Thonney 29
9 135 Ben Guernsey Trusty Switchblade 32 Capitola
10 144 Matthew Paez Western Bikeworks 25 Portland
11 154 Xander Viray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22 Portland
12 181 Will Hawkins 26 pdx
13 190 James Ceccorulli Team S+M 29 Pdx
14 169 Adam Worobec SCCA/Starbucks 37 Seattle
15 136 Justin Guidroz Audi 36 Bend
16 189 Kyle Ireton Giro/River City Bicycles 28 Pdx
17 146 Stephen Laurent Ruckus Test Team 32 Portland
18 164 Shane Johnson Trinity-Dryve 33 Redmond
19 153 Bevan Moss Escape Velocity pb Fortius 32 Vancouver
20 176 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 36 Portland
21 132 Shawn Small Ruckus Test Team 32 Portland
22 149 Will Hahn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland
23 138 Jesus E. Sanchez Team Rhino Rush 36 Star
24 147 Dan Liberator Taco Time NW 44 Seattle
25 352 Joshua Simmonw Switched from 4-5
26 175 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 33 Bend
27 133 Keegan Rowe Mighty Riders 31 Vancouver
28 139 Jesse Nofziger SCCA/Starbucks 29 Issaquah
29 184 gRANT Hedley 30 pdx
30 137 Timothy Nelson Taco Time NW 36 Seattle
31 134 Matt Mallet Pacific Power Blue Sky 41 Corvallis
32 179 Christopher Ramsey 43 Beaverton
33 157 Cliff Eslinger Studionine30 - Cascade Sotheby's International Race Team 38 bend
34 152 Adrian Bennett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Portland
35 142 Peter Snoblin Taco Time NW Cycling Team 32 Seattle
36 177 Crossett Freilinger Western Bikeworks 30 Portland

Men Category 4/5

Num Name Team Age City Notes
1 368 Riley Gibson Graf Portland Bicycle Studio 21 Davis
2 349 Daniel Dean Mazza The Cycling House 23 Missoula
3 361 Jordan Rickards Monster Media Racing p/b Western Bike Works 35 Portland
4 337 Paul Armstrong Audi 33 Bend
5 345 Jared Holm Mettle Cycling 30 Portland
6 306 Jason Whitley Unattached 39 The Dalles
7 354 Greg Hamm Team 10 Barrel 31 Keizer
8 331 Mike Schrankel Hood River Velo 49 Hood River
9 332 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 41 Portland
10 316 Jason Hardrath 28 Klamath Falls
11 363 Chris Roberts Hammer Velo 45 Portland
12 388 Nathan Koch 40 Bingen
13 312 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 35 Portland
14 328 Chris Schomaker Olympia Cycling Team 33 Portland
15 358 Alan Barton Olympia Cycling Team 32 Portland
16 366 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 30 Portland
17 311 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 36 Portland Warning - Centerline
18 274 David Pedersen Portland Bicycle Studio 44 pdx
19 324 Alexander Roddvik Hood River Velo 43 Hood River Warning - Centerline
20 362 Benjamin Beckerich Dirty Thirty powered by Fairweather Roofing Co. 35 Saint Helens
21 326 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland
22 378 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Portland
23 373 Mark DeResta Hood River Velo 46 hood river
24 400 Jonathan Hinkle 41 Oregon city
25 385 27 Vancouver
26 309 Jeff Condry 28 usa
27 396 Ryan Terry VO2 40 Bellevue
28 309 Jeff Condry 28 usa
29 396 Ryan Terry VO2 40 Bellevue
30 353 Robert Freeman Vancouver
31 381 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Beaverton
32 341 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 18 Tigard
33 97 Nikolas Heggy Athletes Lounge Cycling Team 38 pdx
34 99 Trevor Moon Audi 34 Walla Warning - Centerline
35 304 Andrew Stewart Mountain View Cycles Racing Team 39 White Salmon
36 391 Gary Johnson Misfitz 47 Gig Harbor
37 303 Alvaro Asfour 27 portland
38 271 Doug Brecht Mult. Ath Club 52 pdx
39 320 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 37 Portland
40 340 Christopher Soelling Taco Time NW Cycling Team - Seattle Super Squadra 61 Kirkland
41 367 Blair Cook Portland Velo Racing Team 31 Tualatin
42 322 Joshua Johansen Team 10 Barrel 43 West Linn
43 307 Andy Borell Threshold Velo 29 Portland
44 327 Larry Armstrong II 49 Portland Warning - Centerline
45 329 Benjamin Blake Tuite Bicycle Repair 31 Portland
46 382 Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team 42 Hillsboro
47 96 Caleb Trumbull HR Velo 14 hood river Warning - Centerline
48 305 Ian Stromquist Dirty Fingers Bikes 39 Hood River
49 98 Devin Salinas Athletes Lounge Cycling Team 27 Pdx
50 313 Jeff Copus Team 10 Barrel 47 portland
51 318 David Schmitz 48 Hood River
52 335 Mark Clausen Taco Time NW Cycling Team 58 Seattle
53 334 David Friedt Taco Time NW - Seattle Super Squadra 71 Mercer Island
54 317 Dennis Traylor 38 Portland
55 315 Eric Kaczmarek 45 Portland
56 377 Tom Kelly 64 Portland
57 350 Joseph Cooney Portland Bicycle Studio 52 Portland
58 310 Manny Marquez Team Finger 37 Hood River
59 260 Rob LaVigne 46 Underwood
60 390 Christopher Foster Gig Harbor Velo 62 Lacey
61 321 Travis Bullard Team 10 Barrel 35 Portland

Women Category 1/2/3

Num Name Team Age City
1 63 Serena Bishop Gordon LIV | Giant Co-Factory 37 bend
2 84 Rachel McBride 38 vancouver
3 60 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 38 Portland
4 83 Laura Winberry Bend
5 73 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 35 Portland
6 70 Lisa COYNE Team Group Health 57 Seattle
7 85 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling. 28 pdx
8 61 Karine Valliant-Saunders SCCA/Starbucks Seattle
9 71 Cady Chintis Garage Racing 33 TACOMA
10 86 Julie Baird Olympia Cycling Team 33 PDX
DNF 66 Stefanie Bergh Athletes Lounge Cycling Team 34 White Salmon
DNF 65 Holland LaRue Athletes Lounge Cycling Team 39 Hood River

Women Category 4

Num Name Team Age City
1 109 Allison Halpin Portland Bicycle Studio 29 Bend
2 115 Michelle Peariso Adventure212/Specialized 40 Bend
3 103 Robin Harkless Highfive Cycling 40 Portland
4 105 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland
5 110 Erin Shelton 37 Boise
6 107 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 53 Portland
7 116 Sarah Layton 34 Portland
8 101 Cindy Werhane Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland
9 126 Sue Hanna 57 pdx
10 124 Christy Hawkins 39 Portland
11 113 Vikki Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 57 Eugene