BriHOP Interstellar Omnium: Saturday

Portland, OR
May 07, 2016

Part of the BriHOP Interstellar Omnium

Result questions should go to Andrea Fisk-Beardsley.

Updated May 13, 2016 at 5:55 PM

Junior

Num Name Team Age City Points
1 5308 Collin Turner PDX Devo 13 Milwaukie 14
2 7143 Anna Rosenberg BBC Bike Gallery Continental 14 Portland 10

Men 1-3

Num Name Team Age City Points Notes
1 67 Adam Reddy 22 Fort Langley, BC 110
2 173 Trevor Spahr HosmerChiro-RPM Mortgage 32 Portland 104
3 881 Jack Lindquist Team Western Bikeworks 36 Portland 104
4 144 Steven Beardsley HosmerChiro-RPM Mortgage 34 Portland 104
5 4066 Alex Wilson Hammer Velo 33 Portland 92
6 8010 Peter Newlands PDX Devo 18 Portland 84
7 694 Robert Mayfield Holtey Brown p/b Peak Condition 31 Portland 84
8 306 Adam Angert Holtey Brown p/b Peak Condition 31 Portland 82
9 5105 Ben Waters Holtey Brown p/b Peak Condition 28 Portland 78
10 682 Cameron Duff Dr Will Bar p/b Atmosera 28 Portland 72
11 5935 Jasmine Zamora BriHOP Racing 32 Portland 52
12 888 Carl Hoefer HosmerChiro-RPM Mortgage 36 Portland 48
13 767 Robert Vigeant US Military Cycling Team 52 Portland 48
14 346 Joshua Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Keizer 42
15 343 Nils Tillstrom BriHOP Racing 36 Portland 38
16 5094 Brian Ratliff 43 Degrees 37 Hillsboro 34
17 902 Brian Abers BriHOP Racing 51 Aloha 30
18 65 Stephen McLaughry Bike Central/Barbur Vet 43 Portland 22
19 118 Mark Ginsberg HosmerChiro-RPM Mortgage 46 Portland 19
20 64 James Newman HosmerChiro-RPM Mortgage 45 Portland 8
21 656 Michael Risner Guinness Cycling Team 43 Portland 2 *did not start first race
22 70 Cris Haley Fire Fighters 60 Kennewick 1

Men 4/5 Omnium

Num Name Team Age City Points
1 4093 Kyler Ervin Grixsen Brewing p/b West End Bikes 16 Gaston 16
2 4350 Evan Tufte BBC Bike Gallery Continental 20 West Linn 15
3 4070 James Graves 45 Tigard 9
4 71 Isamu Richmond 16 Portland 7
5 5627 Tim Sipe 24 Beaverton 7
6 5204 Greg Eyerly Holtey Brown p/b Peak Condition 52 Oregon City
7 5039 Malcolm Johnson BriHOP Racing 68 Portland
8 4032 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Clackamas
9 5243 Damon Dimick 40 Tigard
10 69 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 52 Portland
11 5724 ariel Piedmont 45 Tigard

Women 1-3

Num Name Team Age City Points
1 402 Erin Goodall Jakroo 27 Portland 120
2 274 Erin Glover BriHOP Racing 35 Albany 106
3 256 Hilary Luther 43 Degrees 40 Portland 106
4 66 Mariasol Johannes Holtey Brown p/b Peak Condition 30 Portland 104
5 233 Heather Johnson BriHOP Racing 32 Portland 104
6 272 Meg Mautner BriHOP Racing 56 Beaverton 86
7 7238 Alexandra McLaughry Bike Central/Barbur Vet 41 Portland 84
8 9005 Hannah McDade Monster Media Racing p/b Western Bike Works 19 Portland 82
9 278 Barbara Thiele Team Rose City 63 Hillsboro 48

Women 4 Omnium

Num Name Team Age City Points
1 7125 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Portland 19
2 244 Colleen Kawamoto BriHOP Racing 33 Portland 17
3 7028 Lisa Eriksson Holtey Brown p/b Peak Condition 27 Portland 7
4 266 Sarah Tisdale Highfive Cycling 46 Hillsboro 6
5 7248 Monica Bilodeau BATTLEKAT 33 Tigard 3
6 222 Hazel Gross BATTLEKAT 40 Portland 2
7 5933 Cynthia Velasquez Team Cthulhu 46 Troutdale
8 499 Starr Walker BATTLEKAT 31 Portland