Willamette Pass DH #3 MTB

Oakridge, OR
August 13, 2006

Updated July 8, 2009 at 2:30 PM

Beginner Men 19-39

Num Name Team Time
1 871 Alexander Treusch OSU Cycling Club 04:50.79
2 915 Dan Wellart 05:48.17
3 795 Joseph Davis Subculture Racing 07:40.38

Expert Junior Men U18

Num Name Team Time
1 151 Charlie Sponsel Trail Head Cycles/Stump 503 04:39.73
2 3363 Aaron Nachlab Trail Head Cycles 04:48.73
3 3372 Cory Tipton Shiloh/X-Fuslor 05:17.44
DNF 324 Tyler Gilsdorf Downhill Zone/Utopia optics 00:00.00

Expert Men 19-29

Num Name Team Time
1 184 Devon Lyons Northwest Adventures 04:12.79
2 147 Chris Farm Santiam Bicycle 04:36.73
3 129 Jared Longden Legion of Dirt 04:38.41
4 181 Jared Hobbs 1 Error 04:38.88
5 182 Johnny Rollin 04:42.39
6 193 Kyle Clark 04:46.64
7 185 Jacob Horsley Team Forged Horse 04:46.82
8 119 Zane Longden Legion of Dirt 04:58.38
9 317 Ryan Jacobs Santiam Bicycle 05:10.82
10 792 Scott McKenzie Trail Head Cycles 05:24.10
11 3365 Patrick Funk Trail Head Cycles 05:24.57
12 326 Nathan Cabrenna 06:31.11

Expert Men 30-39

Num Name Team Time
1 141 Barbara Buchan Hutch's Bend 04:50.51
2 3373 Brad Delzer Shiloh Cyclery 04:54.20
3 221 Chris Egger Santiam Bicycle 05:00.83
4 325 Travis Klawin 05:13.32
5 225 Victor Sandrin Ride This 05:20.33
6 148 Wylie Roach Ride This 05:25.95
7 327 Jerred Tuska 05:29.88
8 1914-04-30 Gordon W. Leckie Team GFX/Shiloh Cyclery 05:40.99

Expert Men 40+

Num Name Team Time
1 124 Todd Olson Shiloh Cycles 05:10.69
2 113 Dave Richards Legion of Dirt 05:30.88
3 120 Mike Rinnan Legion of Dirt/Arrow/Rockstar 07:05.11
DNF 35 Todd Sokol Subculture Racing 00:00.00

Expert Womn

Num Name Time
1 220 Becca Margulies 10:17.1

Hardtail

Num Name Team Time
1 603 Kari Taraka 05:45.73
2 851 Tim Cook 05:55.85
3 748 Clayton Stocker Wrong course 08:53.82
4 747 Owen Evans Lolo Racing 13:43.33

Junior Beginner Men 15-18

Num Name Time
1 1003 Caleb Doane 05:45.89

Junior Beginner U14

Num Name Time
1 859 Wesley Davis 05:19.41
2 858 Cameron Budd 05:19.98

Junior Beginner Women U18

Num Name Team Time
1 766 Shelby Reilly Shiloh Cyclery 06:10.23
2 835 Hayley Olson Shiloh Cyclery 07:34.70

Junior Sport Men 15-18

Num Name Team Time
1 740 Evan Gilsdorf Downhill Zone/Utopia Optic 05:10.42
2 576 Teja Taraka 05:34.14
3 741 Raymond Flores Trail Head Cycles 05:44.02
4 736 Will Terrall 06:25.92
5 560 Michael Christensen The Flussy 06:42.60
6 737 Dallas Barracco Shiloh Downhill 07:26.17
7 594 Trevor Pratt Trail Head Cycles 09:33.10

Pro Men

Num Name Team Time
1 38 Jon Wilson Dirtworks/Ritchey 04:02.70
2 33 Nathan Riddle Arrow Racing 04:07.54
3 58 Reed Doerr Hutch's-Eugene 04:28.92
4 71 Aaron Bland 04:35.19

Pro, Expert Women

Name Time
1 Becca Margulies 10:17.1

Pro, Semi-Pro Men

Name Team Time
1 Jon Wilson Dirtworks/Ritchey 04:02.70
2 Nathan Riddle Arrow Racing 04:07.54
3 Brad Watt Trail Head Cycles 04:23.48
4 Reed Doerr Hutch's-Eugene 04:28.92
5 Philip Wiering Trail Head cycles/661 04:33.35
6 Aaron Bland 04:35.19
7 Jim Karn 04:42.11
8 Sam Isett Ride This/Morewood 04:48.94
9 Sunny Willis Hutch's-Eugene 05:00.04

Semi-Pro Men

Num Name Team Time
1 3352 Brad Watt Trail Head Cycles 04:23.48
2 68 Philip Wiering Trail Head cycles/661 04:33.35
3 41 Jim Karn 04:42.11
4 30 Sam Isett Ride This/Morewood 04:48.94
5 70 Sunny Willis Hutch's-Eugene 05:00.04

Sport Men 19-29

Num Name Team Time
1 744 Jesse MacDonald Beam Team/Hurricane Racing 05:54.32
2 735 Lyle Owens 06:04.48
3 601 Stephan Raynor Legion of Dirt 06:08.93
4 743 Shaun Blades TTS 06:16.80

Sport Men 30-39

Num Name Team Time
1 616 Kirk Linder Collin's Cycle Shop 05:11.73
2 537 Sean McGuire 05:18.64
3 745 Aaron Tuttle Collin's Cycle Shop 05:35.04
4 596 Jamie Heern Team Forged Horse 05:36.04
5 611 John Andrews Collin's Cycle Shop 05:36.42
6 739 Ryan Crotty 05:37.07
7 595 Patrick Layton Full Cycles 05:41.60
8 746 Shane Groshong 06:00.20

Sport Women

Num Name Team Time
1 564 Ashley Smeltzer Shiloh Cyclery 08:03.76
2 569 Carolyn English Beam Team 10:45.32