Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team

Event Category Name
34 Hood River Double Cross Masters 35+ B Matthew Lasala
11 GPRT: Hood River Double Cross Masters Women 35+ A Patricia Strange
3 GPRT: Hood River Double Cross Masters Women 45+ Laura Hagen
DNF MBSEF Thrilla Cyclocross Series: Race 2 Men B Brandon Gallagher
DNF MBSEF Thrilla Cyclocross Series: Race 2 Men B Donovan Birky
7 MBSEF Thrilla Cyclocross Series: Race 2 Women A Patricia Strange
25 MBSEF Thrilla Cyclocross Series: Race 2 Men B 35+ Whit Bazemore
4 MBSEF Thrilla Cyclocross Series: Race 2 Men B 35+ Todd Berger
11 MBSEF Thrilla Cyclocross Series: Race 1 Men B Brandon Gallagher
DNF MBSEF Thrilla Cyclocross Series: Race 1 Men B Donovan Birky
9 MBSEF Thrilla Cyclocross Series: Race 1 Women A Patricia Strange
7 MBSEF Thrilla Cyclocross Series: Race 1 Masters Men B 35+ Darren Smith
DNF MBSEF Thrilla Cyclocross Series: Race 1 Masters Men B 35+ Matthew Lasala
2 OBRA Uphill TT Championship Women Category 1/2 Lisa Magness
43 OBRA Uphill TT Championship: Combined Combined Lisa Magness
1 OBRA TT Women Category 1/2 Lisa Magness
63 OBRA TT: 24.9 miles: Combined Combined Kristina Hughes
1 OBRA TT: 24.9 miles Women Category 1/2 Lisa Magness
4 OBRA TT Women Category 1/2 Kristina Hughes
4 OBRA TT: 24.9 miles Women Category 1/2 Kristina Hughes
28 OBRA TT: 24.9 miles: Combined Combined Lisa Magness
94 Portland Short Track Series MTB STXC: July Series Standings Club Standings
19 Vancouver Criterium Category 4 Men Steven Westberg
37 Gresham Criterium Masters 40+ 3/4 Steven Westberg
8 Gresham Criterium Masters 40+ 4/5 Steven Westberg
9 Gresham Criterium Category 4 Steven Westberg
DQ Portland Short Track Series MTB STXC Category 2 Women 35-44 Kristina Hughes
1 Tour de Aufderheide Alpine Women Forty-something (40-49) Kristina Hughes
1 Tour de Aufderheide Overall Women Kristina Hughes
12 Tuesday PIR Category 4/5 Steven Westberg
45 High Desert Omnium: Time Trial: Combined Combined Eric Birky
82 High Desert Omnium: Time Trial: Combined Combined Lynda Palubeski
72 High Desert Omnium: Time Trial: Combined Combined Laura Hagen
59 High Desert Omnium: Time Trial: Combined Combined Donovan Birky
33 High Desert Omnium: Time Trial: Combined Combined Lisa Magness
10 High Desert Omnium: Criterium Men 4/5 Whit Bazemore
4 High Desert Omnium: Criterium Men 4/5 Eric Birky
5 High Desert Omnium: Criterium Women 4/5 Laura Hagen
15 High Desert Omnium: Criterium Men 4/5 Donovan Birky
21 High Desert Omnium: Criterium Men 4/5 Chuck Kenlan
4 High Desert Omnium: Criterium Women 1/2 Mary Angelo
13 High Desert Omnium: Criterium Masters Men 40+ Ryan Altman
2 High Desert Omnium: Time Trial Women 4/5 Laura Hagen
10 High Desert Omnium: Time Trial Women 4/5 Lynda Palubeski
2 High Desert Omnium: Time Trial Women 1/2 Lisa Magness
12 High Desert Omnium: Time Trial Men 4/5 Donovan Birky
8 High Desert Omnium: Time Trial Men 4/5 Eric Birky
5 High Desert Omnium Women 1/2 Kristina Hughes
8 High Desert Omnium Women 4/5 Patricia Strange
3 High Desert Omnium Women 1/2 Lisa Magness
5 High Desert Omnium Women 4/5 Laura Hagen
6 High Desert Omnium Women 1/2 Mary Angelo
7 High Desert Omnium Women 1/2 Kerry Martin
22 High Desert Omnium: OBRA Road Championships Men 4/5 Whit Bazemore
7 High Desert Omnium: OBRA Road Championships Men 4/5 Donovan Birky
13 High Desert Omnium: OBRA Road Championships Men 4/5 Eric Birky
DNF High Desert Omnium: OBRA Road Championships Masters Men 60+ Michael Harris
5 High Desert Omnium: OBRA Road Championships Women 1/2 Lisa Magness
4 High Desert Omnium: OBRA Road Championships Women 1/2 Kerry Martin
3 High Desert Omnium: OBRA Road Championships Women 1/2 Kristina Hughes
14 High Desert Omnium: OBRA Road Championships Men 3 Todd Berger
4 High Desert Omnium: OBRA Road Championships Women 4/5 Patricia Strange
8 Mt. Tabor Series Senior Women Kristina Hughes
2 Pickett's Charge MTB XC Sport Women Category 2 40-49 Laura Hagen
9 Baker City Cycling Classic Category 4 Women Patricia Strange
6 Baker City Cycling Classic Pro/1/2 Women Kristina Hughes
4 Pickett's Charge MTB XC Sport Women Category 2 40-49 Mary Angelo
10 Pickett's Charge MTB XC Expert Men Category 1 45+ Eric Schusterman
1 Pickett's Charge MTB XC Sport Men Category 2 40-49 Eric Birky
1 Pickett's Charge MTB XC Sport Men Category 2 14-18 Donovan Birky
16 Baker City Cycling Classic: BCCC Time Trial Pro/1/2 Women Kristina Hughes
17 Baker City Cycling Classic: BCCC Time Trial: Tour d'Town Criterium Pro/1/2 Women Kristina Hughes
12 Baker City Cycling Classic: BCCC Time Trial Category 4 Women Patricia Strange
10 Baker City Cycling Classic: BCCC Time Trial: Tour d'Town Criterium Category 4 Women Patricia Strange
7 Baker City Cycling Classic Pro/1/2 Women Kristina Hughes
10 Baker City Cycling Classic Category 4 Women Patricia Strange
6 Baker City Cycling Classic: GC after stage 1 Pro/1/2 Women Kristina Hughes
14 Baker City Cycling Classic: The Catherine Creek Road Race Category 4 Women Patricia Strange
6 Baker City Cycling Classic: The Catherine Creek Road Race Pro/1/2 Women Kristina Hughes
1 NWX Criterium Men 4/5 Eric Berky
3 NWX Criterium Junior Thomas Sickler
14 Baker City Cycling Classic: GC after stage 1 Category 4 Women Patricia Strange
DNF Tuesday PIR Category 1/2/3 Brandon Gallagher
5 Laurelhurst Dentistry (Rainier) Road Race- Women's OBRA Championship RR Senior Women 1/2/3 Kristina Hughes
11 Tuesday PIR Category 4/5 Steven Westberg
5 NW JR Champs Omnium: Luckiamute Road Race Junior Men 15-16 Donovan Birky
79 Mary's Peak Hillclimb: Combined Combined Patricia Strange
37 Mary's Peak Hillclimb: Combined Combined Lisa Magness
28 Mary's Peak Hillclimb: Combined Combined Donovan Birky
2 NW JR Champs Omnium Junior Men 15-16 Donovan Birky
3 NW JR Champs Omnium: Willamette TT Junior Men 15-16 Donovan Birky
3 Mary's Peak Hillclimb Junior Men 15-16 Donovan Birky
2 Mary's Peak Hillclimb Senior Women 1/2 Lisa Magness
2 Mary's Peak Hillclimb Masters Women 40-49 Patricia Strange
3 NW JR Champs Omnium: Mary's Peak Hillclimb Junior Men 15-16 Donovan Birky
2 Montinore Road Race Women Category 1/2 Kristina Hughes
2 Alsea Falls MTB XC Sport (Category 2) Men 40-49 Eric Birky
1 Alsea Falls MTB XC Sport (Category 2) Men 14-18 Donovan Birky
19 Tuesday PIR Category 4/5 Steven Westberg
3 Return on the Jedi: XC Sport (Category 2) Men 40-49 Eric Birky
1 Return on the Jedi: XC Sport (Category 2) Men 14-18 Donovan Birky
27 Hammer Velo Criterium Men 4/5 Steven Westberg
13 Hammer Velo Criterium Men 5 Steven Westberg
21 Hammer Velo Criterium Masters 3/4/5 40+ Steven Westberg
5 Sister's Stampede MTB XC Sport Men 14-18 Donovan Birky
14 Sister's Stampede MTB XC Singlespeed Men Steven Westberg
11 Sister's Stampede MTB XC Sport Men 40-49 Eric Birky
22 Sister's Stampede MTB XC Clydesdale 200+ Matthew Lasala
1 Sister's Stampede MTB XC Sport Women 40-49 Kristina Hughes
DNF Sister's Stampede MTB XC Sport Women 40-49 Cary Schwarz
14 Bend Don't Brake Women Category 4 Patricia Strange
3 Bend Don't Brake Men Category 4/5 Donovan Birky
1 Bend Don't Brake Masters Men 60+ Michael Harris
20 Bend Don't Brake Masters Men 50+ Whit Bazemore
18 Bend Don't Brake Masters Men 50+ Eric Schusterman
27 Bend Don't Brake Masters Men 40+ Steve Wursta
26 Bend Don't Brake Masters Men 40+ Ryan Altman
13 Bend Don't Brake Masters Men 40+ Eric Birky
48 Bend Don't Brake Masters Men 40+/50+/60+ Steve Wursta
47 Bend Don't Brake Masters Men 40+/50+/60+ Whit Bazemore
45 Bend Don't Brake Masters Men 40+/50+/60+ Eric Schusterman
44 Bend Don't Brake Masters Men 40+/50+/60+ Ryan Altman
23 Bend Don't Brake Masters Men 40+/50+/60+ Michael Harris
1 Bend Don't Brake Men Category 5 Donovan Birky
28 Bend Don't Brake Men Category 3 Darren Smith
10 Bend Don't Brake Men Category 3 Todd Berger
4 Bend Don't Brake Women Category 1/2/3 Kristina Hughes
19 Bend Don't Brake Women Category 1/2/3 Mary Angelo
4 Bend Don't Brake Women Category 1/2 Kristina Hughes
11 Bend Don't Brake Women Category 1/2 Mary Angelo
18 Bend Don't Brake Women Category 4/Master Women 40+/50+/60+ Patricia Strange
20 Bend Don't Brake Masters Men 40+/50+/60+ Eric Birky
10 Kruger's Kermesse CX Farm Crit & Bike Relay Men C Carson Westberg
20 Kruger's Kermesse CX Farm Crit & Bike Relay Masters Men B 35+ Steven Westberg
1 Spring Thaw Mountain Bike Festival: XC Sport Men Junior 14-18 Donovan Birky
2 Washougal XC at the MX - Race for the Future!: Wa. Student League Fundraiser Race MTB Singlespeed Men Steven Westberg
7 Banana Belt Series: Banana Belt 2 Women 4/5 Patricia Strange
1 WebCyclery Chainbreaker presented by Bend Endurance Academy Sport Junior Men 14-18 Donovan Birky
13 Banana Belt Series: Banana Belt 2: Series Standings after race 2 Women 4/5 Patricia Strange
2 Banana Belt Series: Banana Belt 2: Series Standings after race 2 Women 1/2 Kristina Hughes
12 WebCyclery Chainbreaker presented by Bend Endurance Academy Singlespeed Men Steven Westberg
DNF WebCyclery Chainbreaker presented by Bend Endurance Academy Elite Men Eric Schusterman
DNF WebCyclery Chainbreaker presented by Bend Endurance Academy Clydesdale 200+ Matthew Lasala
3 WebCyclery Chainbreaker presented by Bend Endurance Academy Sport Men 40-49 Eric Birky
5 Banana Belt Series: Banana Belt 2 Women 1/2 Kristina Hughes
16 Tuesday PIR Category 4/5 Steven Westberg
15 Banana Belt Series Women 4/5 Patricia Strange
2 Banana Belt Series: Banana Belt 1 Women 1/2 Kristina Hughes
4 Banana Belt Series Women 1/2 Kristina Hughes
2 Bear Springs: MTB XC Sport (Category 2) Men 40-49 Eric Birky
1 Bear Springs: MTB XC Sport (Category 2) Men 14-18 Donovan Birky
DNS Bear Springs: MTB XC Singlespeed Men Steven Westberg
1 Eugene Roubaix Women Category 1/2/3 Kristina Hughes
1 Eugene Roubaix Women Category 1/2 Kristina Hughes
4 Eugene Roubaix Masters Men Category 4/5 40+ Eric Birky
6 Eugene Roubaix Men Category 4 Donovan Birky
21 Kings Valley Road Race Masters Men 50+ 3/4/5 Whit Bazemore
13 Kings Valley Road Race Women Category 1/2 Brenna Lopez-Otero
8 Kings Valley Road Race Women Category 1/2 Mary Angelo
6 Kings Valley Road Race Women Category 1/2 Kristina Hughes
2 Kings Valley Road Race Masters Women 40+ 3/4/5 Patricia Strange
8 Kings Valley Road Race Women Category 3 Lisa Magness
DNF Kings Valley Road Race Masters Men 40+ 3/4/5 Ryan Altman
11 Kings Valley Road Race Masters Men 40+ 3/4/5 Eric Birky
3 Rose Garden Circuit Race Senior Women Kristina Hughes
7 Gorge Roubaix Women Category 1/2 Lisa Magness
1 Cherry Pie Masters Women Category 4/5 40+ Patricia Strange
15 Dirty Circles 3 Masters Men 3/4 35+ Ryan Altman
26 Dirty Circles Masters Men 3/4 35+ Ryan Altman
2 Echo Red to Red MTB XC Category 2 Men 15-18 Donovan Birky
19 Echo Red to Red MTB XC Singlespeed Men Steven Westberg