2021 Age-Graded BAR

Updated October 24, 2021 at 8:04 PM

Junior Men 10-12

Name Team Points
1 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 852
2 Kai Blankenship Cascadia Junior Cycling 591
3 Leo Herriges Swift Racing PDX 583
4 Keoni Padaca Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 574
5 Austin Jackson Dialed Cycling Team 566
6 Jaxon Williams Broadmark Mt Si Racing 562
7 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 561
8 Kael Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 550
9 Konnor Elek Team 10 Barrel 521
10 Cannon Hahn 511
11 Karter Snider 501
12 Liam Carmichael Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 294
13 Jase Henderson Deschutes Brewery 293
14 Bjorn Swanson Team S&M 290
15 Johnie Hogue 289
16 Henry Linn 286
17 Bridger Mills Murder of Crows 272
18 Nico Franklin 270
19 Bennett Gassner 268
20 Raleigh Kraynik 264
21 Andrew Chapin 263
22 Tao Rohde Rogue Composites 262
23 Sam Long Darkhorse Racing 261
24 Marker Still 260
24 Sebastian Bartnikowski Bonk Collective 260
26 Gabriel Nary Murder of Crows 259
27 Anderson Webb Salem Descenders 249
28 Calder Tarnow Boneyard Cycling 247
29 Anderson Popp 246
30 Porter DeBacker Descenders 243
30 Wyatt Hawes Half Penny Cycling Team 243
32 Kai Solovewicz Swift Racing PDX 241
33 Jack Abel Planet PDX Cycling 239
34 Lewis Foote 230
35 Asher Montgomery 229
36 George McGregor Dark Horse Junior Team 228
37 Baker Mills Murder of Crows 226
38 Layton Knabe 225

Junior Men 13-14

Name Team Points
1 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 1022.5
2 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 889.0
3 Gavin Newman TriTech Bikes 696.0
4 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 596.0
5 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 582.0
6 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 574.0
7 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 564.0
8 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 563.0
9 Max Smith Cascadia Junior Cycling 551.0
10 Tyler Morgenson Cascadia Junior Cycling 550.0
11 Braden Stiles Dialed Cycling Team 541.0
12 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 300.0
13 Nathan Troyer Reno Devo 298.0
14 Jack Hampson TriTech Select 295.0
15 Joshua Dicks 294.0
16 Maurice Richey Word RCB presents Grummel 287.0
17 Reid Farmer Cascadia Junior Cycling 283.0
18 Cameron Wescott 281.0
19 Porter Stowers 271.0
20 Wylie Koning 269.0
21 Jack Webb NICA Eugene Composite 265.0
22 Gilbert Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 264.0
23 Kaess Rinder 253.0
24 Trevon Jaskoski Salem Descenders 252.0
25 Fisher Gunderson 717cycling 251.0
26 Quinlan Lally 249.0
27 Orion Souders Team S&M 248.0
28 Maximus Lally 242.0
29 Ian Baker BicycleAttorney.com 235.0
30 Hudson Hollatz Team Finger 233.0
31 Mika Nader 131.0

Junior Men 15-16

Name Team Points
1 Jade Rohde Land Shark 1136.0
2 Jake Johansen Cascadia Junior Cycling 820.0
3 Zachary Smith Biciclista Team PDX 581.0
4 Zane Strait Cascadia Junior Cycling/Sunnyside Sports 572.0
5 Nate Dezellem 544.0
6 Liam Windhamsmith HUB 535.0
7 Zane Moore 387.0
8 Curran Jacobus Cascadia Junior Cycling 297.0
8 Nels Hoile BicycleAttorney.com 297.0
10 Bradley Edington 288.0
11 William Fogarty Fulcrum Properties/WebCyclery 285.0
12 Hoby Miller 283.0
13 Carter Sheley Methow Valley Composite 282.0
13 Dash Bazemore Deschutes Brewery 282.0
15 Graham Sheley Methow Valley Mountain Biking Team 280.0
16 Cooper Garland 279.0
17 Sylas Storer Marys Bicycle Club p/b Tacovore 278.0
18 Isaac Lutz 273.0
19 Bryce White Cascadia Junior Cycling 271.0
20 Halen Harrison Cascadia Junior Cycling 269.0
21 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 261.0
22 Alessandro D'Anna Portland Metro Composite 257.0
22 Kellen Boyles Planet PDX Cycling 257.0
24 Cooper Day Cascadia Junior Cycling 254.0
25 Owen Jones 251.0
26 Benicio Thorne BikeFlights.com 240.0
27 Yusei Sasanuma 148.5

Junior Men 17-18

Name Team Points
1 Caiden Hartrich Cascadia Junior Cycling 549
2 Rowan Jacobs BicycleAttorney.com 478
3 Owen Rogers Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 297
4 Ronan Myers 295
4 Peter Collins 295
6 Alyssa Hargis Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 294
7 Charley Myers 293
8 Onno van Baaren 291
9 Devin Peters 290
10 Jacob Olander Deschutes Brewery 289
11 Ted Collins 287
12 Jacob Smith Biciclista Team PDX 285
13 Federico Spedini Biciclista US 284
14 Liam Murphy 282
15 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 279
16 Tanner Hawley 277
17 Riley Plummer 268
18 Terran Hood Reno Devo 263
19 Aaron Bailey Marys Bicycle Club p/b Tacovore 259
19 Noah Simonich Marys Bicycle Club p/b Tacovore 259
21 Noah Sanders Sage Factory 252
22 TYLER WINANS Cascadia Junior Cycling 249
23 Benjamin Tai Rebound/Tireless Velo 247
24 Joshua Bussey Dialed Cycling Team 244
25 Mack Parshall Kelly Benefits Strategies 100

Junior Women 10-12

Name Team Points
1 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 596
2 Lily Stover 297
3 Annika Ramey Team Finger 294
4 Morgan Filer Sorella Forte p/b Blue Lake 292
5 Kamea Padaca Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 290
6 Sunny Wittreich Grouptrail Cycling 286
7 Dannika Bauman Eugene Composite Team 285
8 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 284
9 Lourdes Thorne 283
10 Sydney Chapin 282
11 Iris Souders Team S&M 281

Junior Women 13-14

Name Team Points
1 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 593
2 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 300
3 Emmalee Cheeney Bend composite 291
3 Helena Stedman Grouptrail Cycling 291
5 Lucia Williams 289
6 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 287
7 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 285

Junior Women 15-16

Name Team Points
1 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 1032
2 Lauren Hartrich 592
3 Madeline Stover Cascadia Jr. Cycling 587
4 Jenna Raymond Cascadia Junior Cycling 300
5 Stella Scholz Methow Cycling Team 295
5 Isabel Herring 295
7 Ava Jaskoski 286
8 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 284
9 Chaz Mills Bicycle Way Of Life Cycling 283
10 Trillian Hawley Silver Falls Composite 282

Junior Women 17-18

Name Team Points
1 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 1041
2 Alyssa Hargis Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 299
3 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 298
4 Nekane Powell BYRDS 290
5 Mya Dixon 288

Masters Men 30-34

Name Team Points
1 Matthew Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 330
2 Andrew Loaiza Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 230
3 Ben Taber Team 10 Barrel 204
4 Patrick Connor Team Wooly Mammoth 197
5 Jacob Rathe 185
6 Daniel Peterson Hammer Velo 182
7 Benn Stover 176
8 Adam Kachman Easton Overland 165
9 Ryan McLaughlin Boneyard Cycling 154
10 Cesar Villegas Team 10 Barrel 144
11 Cory Nann Planet PDX Cycling 130
12 Reid Curry Murder of Crows 118
12 Tyler Aquino 118
14 Jacob Olsen 109
15 Oscar Guevara Vancouver Cyclery 102
16 Michael Wing 93
17 Jeff Gepper 86
18 Greg McElravy Grouptrail Cycling 69
19 Cameron Wynhof Chris Bagg Coaching Group 62

Masters Men 35-39

Name Team Points
1 Jason Whittington Team 10 Barrel 572
2 Brian Schuster ThirstyBear Cycling 563
3 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 474
4 Philippe Gauthier Team Wooly Mammoth p/b Ultradynamico 468
5 Nate Scott Dialed Cycling Team 286
6 Chris Waggoner Pacific Office Automation Cycling 284
7 Justin Rackley Sage Titanium Factory Racing 271
8 Tobias Eld 268
9 Alan Plank Dialed Cycling Team 266
10 Stuart Fisher-Spurlock 264
11 Joseph Dengel Team Dr Will Bar 257
12 Brandon Johnson 256
13 Jeremy Gourd 253
14 Alex Wilson Hammer Velo 245
15 Tim Simundza Rainier Beer Cycling Team 239
16 Gregory Kell Team Wooly Mammoth 233
17 Anthony Monteleone Team Wooly Mammoth p/b Ultradynamico 230
18 Paul Armstrong 203
19 Andrew Smith Swift Racing PDX 200
20 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 199
21 Ben Gagosian Swift Racing PDX 194
22 Alex Schoknecht Team 10 Barrel 189
23 Cody Herriges Swift Racing PDX 188
24 Kevin Ryan Grouptrail Cycling 186
25 Stephen Hartzel Breadwinner CX Team p/b Benchmark and Astral 185
26 Ryan Coons Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 177
27 Sean Corey Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 176
28 Ben Pederson Grouptrail Cycling 170
29 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 154
30 Brian Harris Team 10 Barrel 149
31 Pat Addabbo 143
32 Dan Froelich Team Fancy 122
33 Jeff Roerig 109
34 Laurence Palk 103
35 Trevor Miller Grouptrail Cycling 102
36 Brad Davidson Grouptrail Cycling 86
36 Andrew Jarolimek Team 10 Barrel 86
38 Christopher Taylor 72
39 Cory Solovewicz Swift Racing PDX 49
40 Dylan Burke-Allmon Beer Mongers Cycling Club (BMCC) 45
41 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 44
42 Casey Varnum 42

Masters Men 40-44

Name Team Points
1 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 1187
2 Ian Spivack family bike shop racing 849
3 Aris Sophocles Aris III Sophocles 811
4 Ryan Chase Deschutes Brewery 782
5 Keith Richards Rock Creek Cyclery 741
6 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 700
7 Andrej Miske Team Dr Will Bar 585
8 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 572
9 Zak Winter Pacific Office Cycling Team 547
10 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 518
11 Tom Dolan 516
12 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 511
13 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law 499
14 Matt Jamison Grouptrail Cycling 484
15 Shaun Stiles Dialed Cycling Team 476
16 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 469
17 Brad Alderman Vancouver Cyclery 438
18 Doug Merritt BeerMongers 437
19 Andrew Coe PDX TI p/b Elevator Coffee 430
20 Jason Whitley Team Oregon p/b Rodda Paint 428
21 Carl Werner 425
22 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 411
23 Christopher Bagg Chris Bagg Coaching Group 401
24 James Cope 381
25 Paul Francis Team 10 Barrel 374
26 Randall Fransen Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 355
27 Korey Jackson 354
28 John Adkins 351
29 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team 328
30 Tim Staloch MCC Racing 311
31 Matthew Allen Stages Cycling 299
32 Cody Peterson Hutch's Bend Dental 297
33 Joshua Nordell Greenridge Physical PT/In Focus Eye Care 293
34 Gerardo Perez 290
35 Timothy Mineo Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 288
36 Dave Smits SEE SEE MOTOR COFFEE 286
37 Kevin King Dark Horse Racing p/b TCNF.LEGAL 277
38 David Kuhns Audi/Krykisports 273
39 Dustin Henderson Deschutes Brewery 270
40 Aaron Bustard Flywheel Bicycle Solutions 269
41 Colin Howard 266
42 Garrett Tyburski 265
43 Brennan Morrow Team 10 Barrel 263
44 Stephen Bartnikowski Bonk Collective 261
45 Keith McIntire Audi 260
45 Michael Claudio ThirstyBear Cycling 260
47 Tommy Cardwell 255
48 Seth Gunderson 717cycling 252
49 Rob English English Cycles 251
50 Kenneth Labeja 250
50 Truen Pence 250
52 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 246
53 Nate Silva 244
54 Ryan Eisele RIDGE Cyclesport 242
55 Chad Swanson Team S&M 241
56 Mark Goodman Murder of Crows 235
57 Karl Weeks 234
57 Cristian Fuentes Pacific Office Automation Cycling 234
59 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 233
60 Corbin Pimley 232
61 Tommy Carr 225
61 Howard Draper A New Cycling Team 225
63 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 224
64 Rolland Hayden Dialed Cycling Team 219
65 Jason Evans 215
66 Forest Ray 214
67 Fred Mills 212
68 Jon Conway NORTHWEST COMPETITIVE 200
69 Tyler Miller Team 10 Barrel 196
70 Jamie King Grouptrail Cycling 192
71 Mitchell Trux PDX TI p/b Elevator Coffee 186
72 Peter Blenkiron BicycleAttorney.com 179
73 James Dayton Murder of Crows 178
74 Nathan Ard 177
75 Julio Cabrera 176
75 Devin Mast Bike truck 176
75 Damian Schmitt Deschutes Brewery 176
78 Andrew Suchocki Audi 169
79 Andrew Vaughn 166
79 Steven Hyde BicycleAttorney.com 166
81 Nate Youngs 146
82 Jeff Johnston Boneyard Cycling 143
83 Zac Lytle Team Finger 130
83 David Rasca Half Penny Cycling Team 130
85 Kieran Stover 119
86 Matthew Smith Swift Racing PDX 118
87 Jackson Broshear 117
88 Mike Kath Dangerboy racing 102
88 Ken Elser Planet PDX Cycling 102
90 Noel Johnson 93
91 Justin Philips Grouptrail Cycling 86
91 Josh Hulst Deschutes Brewery 86
93 Nolan Restivo ANTHM Collective 69
94 Eric Hagen 63
95 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 57

Masters Men 45-49

Name Team Points
1 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 1312
2 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 1116
3 Scott Hood Moe's Bike Shop 1099
4 Robert Tornai Pacific Office Automation Cycling 847
5 Steve Hanson Greenies Bike Shop Richland 842
6 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 758
7 Greg Schmitt Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 684
8 Christopher Ramsey Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 661
9 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 586
10 Joshua Boelter Bonk Collective 574
11 Robert Callahan 551
12 Bob Duffy Team Dr Will Bar 526
13 Peter Koonce Grouptrail Cycling 524
14 Christopher Raymond Team Oregon p/b Rhodda Paint 497
15 Jason Bell US Military Endurance Sports 488
16 James Schneider Team S&M 486
17 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 478
18 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 476
19 Mike Hamness Dialed Cycling Team 448
20 Adam Vanarsdall 438
21 James McGrew 420
22 Brian Anthony ANTHM Collective 400
23 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 398
24 Gary Schulte 392
25 Erik Mills Bicycle Way Of Life Cycling 366
26 Christopher VanWaning 363
27 Anthony Morales Boneyard Cycling 346
28 william Fogarty 295
29 Matthew Borisch Capitol Velo Cycling 292
30 Dan Litwora Pacific Office Automation Cycling 287
31 Ryan Russell 286
32 Sean Breitbach Capitol Velo Cycling 285
32 Ryan Ness Thump Coffee 285
34 Justin Hall 282
35 Brady Van Matre Boxwell Cycling 278
36 David Barna Dialed Cycling Team 276
37 Nathan Dramer T.E.A.L. Team Six 275
38 Eric Hagstette Dialed Cycling Team 267
39 Matt Mallet 260
40 Ben Marean Eugene Velo Racing 257
41 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link 256
42 Brian Kesselman ANTHM Collective 250
43 Jeremy Howard 249
44 Byron Breeden TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 247
45 Andy Letourneau 245
46 John Craft Hutch's Bicycles/Bend Dental Cycling Team 242
47 Luke Bergerson Capitol Velo Cycling 235
48 Erin Kelly 232
48 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 232
50 Tyler Rupe Hutch's Bend Dental 229
50 Lee Farmer Pacific Office Automation Cycling 229
52 Giovanni Cafiso 224
53 Shea Hawes Half Penny Cycling Team 221
54 Mathew Braun Perthes Awareness Cycling Team 220
54 Devin Bailly Team Dr Will Bar 220
56 Mico Macri ME 217
56 Joe Santos Cyclepath PDX Racing 217
58 Andy Kunkler Team Finger 216
59 Dan Weiland 208
60 Neil Green SAGE Factory Cycling Team 206
61 Adam Bergerson Capitol Velo Cycling 205
62 Brady Cowing Team 10 Barrel 198
63 David Fee 195
64 Brandon Gallagher Murder of Crows 194
65 Billy Holcomb Trusty Switchblade 193
66 Kyle Wuepper WebCyclery Racing 191
67 Jeremy Morris 188
68 Ian Osullivan 187
69 Erik Tonkin Team S&M 185
70 Chad D Mccuen 182
71 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 182
72 Ryan Morgan Trusty Switchblade 167
73 Ezekiel McFadin Team McFadin 161
74 Shane Fletcher Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 160
75 Shaun Martin Dialed Cycling Team 159
76 Justin Acciavatti 154
76 Eric Lanners 154
78 Jonathan Elek Team 10 Barrel 147
79 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental 144
80 Jeff Dill ANTHM Collective 134
81 Antonio Castaneda Jr Pacific Office Automation Cycling 131
82 Jacob Tung 127
83 Steve Popp Swift Racing PDX 126
84 Joel West Team Dr Will Bar 123
85 Brett Golden Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 121
86 David Welton Boneyard Cycling 112
87 Tristan Jones 109
88 Jason Jones Planet PDX Cycling 93
88 Rob Shatting Boneyard Cycling 93
88 David Marchi Murder of Crows 93
91 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 79
92 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 78
93 Steven Soto Planet PDX Cycling 77
94 Robert Christensen Team S&M 49

Masters Men 50-54

Name Team Points
1 Paul Bourcier Elliston Coaching Race Team 1412
2 Joseph Tysoe 991
3 Michael Girard Evolution Racing 870
4 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling 865
5 Lance Heppler Dialed Cycling Team 839
6 Rick Metz Perthes Awareness Cycling Team 831
7 Charles Henderson Swift Racing PDX 820
8 Chris Haverty Pacific Office Automation Cycling 791
9 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 783
10 John Weathers BicycleAttorney.com 747
11 Chris Hitchcock Dialed Cycling Team 741
12 Jonathan Myers Team S&M 681
13 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 633
14 Terry Hamness Dialed Cycling Team 572
15 Greg Stokes Hammer Velo 572
16 Chris Hanel Dialed Cycling Team 571
17 Max Lawson Flywheel Bicycle Solutions 554
18 Michael Brown WebCyclery Racing 543
19 Hans Ibold Perthes Awareness Cycling Team 542
20 Derek Koops Hutch's Race Team 539
21 John Hatfield Dialed Cycling Team 537
22 Steve Schwaeber Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 533
23 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 521
24 Jeff Thomas Co-Motion Cycles Factory Team 519
25 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 514
26 Maikey Lopera Elliston Coaching Race Team 511
27 David Visnack 506
28 Bruce Willingham Capitol Velo Cycling 491
29 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 472
30 Dave Sjogren Hutch's Bend Dental 467
31 Aaron Leritz Evolution Racing 466
32 Scott Mares Threshold Velo 457
33 James Tervo Team S&M 452
34 Brian Wise Dialed Cycling Team 416
35 Derick Mosman Capitol Velo Cycling 413
36 Scott Rider 394
37 Eric Cress Team 10 Barrel 373
38 Mark Braun USMES 356
39 Martin Baker BicycleAttorney.com 354
40 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 318
41 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 293
42 Joe Cooper Twin Peaks Racing Team 291
42 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 291
44 Andrew LaVeine Dialed Cycling Team 287
44 Norm Swygert Planet PDX Cycling 287
46 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/VeloPro 286
47 Mike Schrankel Team Finger 285
48 Carl Loeffler Carl Loeffler 280
49 Jonathan Nelson Mt. Hood Velo 278
50 Andrew Sargent Evolution Racing 277
51 Kevin Dickson Rolling Thunder p/b The Missing Link 275
52 Jeff Langford 274
53 Rich Julyan 273
53 Andrew Lawrence Team Dr Will Bar 273
55 Chester Artman Group Trail Cycling 266
56 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 265
57 Dave Dezellem 259
58 Matt Radich Team Dr Will Bar 258
59 Robin Wessel Sage Titanium Factory Racing 257
59 Randy Word Word RCB presents Grummel 257
61 Bruce Rogers Hutch's Bend Dental 256
62 Chris Thoman Perthes Awareness p/b PANW 254
63 Eric Kaczmarek Pacific Office Automation Cycling 253
64 Phil de la Motte 250
65 David Cloninger Hutch's Bend Dental 249
66 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 245
67 Michael Catterall Stages Cycling 242
68 John Ohotto Swift Racing PDX 242
69 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 238
70 Mark Sather The Hub Cyclery Bend 236
70 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 236
72 Thomas Orth Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 235
73 David Hopper NoMads Sports Club 234
74 Eric Aldinger Team Finger 233
75 Tom Ghilarducci 230
76 Scott Bradway BicycleAttorney.com 229
77 Christian Tresser 228
78 James Green Trusty Switchblade 226
79 Steve Brower Team Snail Racing 225
80 Sam Reynolds Amgen 219
81 Russ Morgenson ChainSlap Racing 218
82 Eric Kytola Co-Motion Factory Racing Team 216
83 Robert Uetrecht WebCyclery Racing 211
84 Michael Billings 210
85 Wayne Lewis Boneyard Cycling 209
86 Steve Chapin Castelli 205
87 Lee Bauck 199
87 Thomas Bonn 199
89 Tim Turk Land Shark 198
90 Richard Hogan Land Shark 192
91 Scott Housley Mudslinger Adventure Squad 190
92 Demian Bailey Marys Bicycle Club p/b Tacovore 186
93 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 181
94 Erick Taft Dialed Cycling Team 175
95 Richard Lundstrom Rolling Thunder p/b The Missing Link 170
96 Richard Rosko Hammer Velo 168
97 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 159
98 Steve Glazer Planet PDX Cycling 158
99 Mike Garritson 156
100 Mike Whalen 138
101 Ashley Williams ANTHM Collective 134
102 Jesse Coombs Byzick + Company Cycling 130
103 Tim Jacobson 129
104 Thomas Morgan Team Finger 125
105 Ryan Kruse 124
106 William Alcorn BikeFlights.com 120
107 Matt Engel Murder of Crows 118
108 Michael Szwaya BicycleAttorney.com 116
109 Brett Boyles Planet PDX Cycling 104
110 Bill Messer 86
111 David Martin Deschutes Brewery 77
112 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 73
113 Dave Torrance 71
114 Tony Ruiz 58
115 Rob Kerr Boneyard Cycling 57

Masters Men 55-59

Name Team Points
1 Todd Rosier Pacific Office Automation Cycling 991
2 David Root Pacific Office Automation Cycling 833
3 Scott Carroll Dialed Cycling Team 806
4 Todd Gallaher Team Glass Forge 769
5 Craig Schommer 768
6 James Coats 697
7 Charles Hall 548
8 John McCaffrey 547
9 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 518
10 Bob Jacobs BicycleAttorney.com 501
11 Michael Metz BicycleAttorney.com 484
12 Dino Andereggen Pacific Office Automation Cycling 466
13 Erik Spillman Team Oregon p/b Rodda Paint 459
14 Eric Anderson Team Dr Will Bar 445
15 Scott Trautman Dialed Cycling Team 427
16 Eric Martin WebCyclery Racing 384
17 Paul Greenwalt BicycleAttorney.com 312
18 David Sherman Team Dr Will Bar 299
19 Cort Johnson Team 10 Barrel 298
20 Rob Perry 294
21 Vaughn Adams Bonk Collective 292
22 Brian Quigley Capitol Velo Cycling 286
23 Daniel Smith Sunnyside Sports 282
24 DeWayne Weaver Capitol Velo Cycling 279
25 Max Rink 277
26 Scott Goldstein Wyrm of Dread Ltd 273
27 Barron Johnson 272
28 Wayne Tonning Hutch's Bend 267
29 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 263
30 Lance Haag Thirsty Bear P/B Akamai 261
31 Tom Williamson Team 10 Barrel 260
32 Chuck Kenlan 257
33 Jim Middaugh SEE SEE MOTOR COFFEE 247
34 Brad Gebhard 243
35 Jeff Nary Murder of Crows 242
36 Gregg Sanders 241
37 Guy Polson Infinit Performance 240
38 Matthew Slater Evolution Racing 233
39 Jeff Otto Unattached 231
40 John Lehrer 228
40 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 228
42 Tom Cole MCC Racing 226
43 Chris Brown 224
44 David Kaysen Dialed Cycling Team 223
45 Eric Schehen 220
45 Todd Rinder 220
47 Eric Miller Grouptrail Cycling 212
48 Dan Packman Audi 210
49 Derek S Hoenisch Independant 204
50 Bill Salbador 203
51 Christophe Berteau-pavy 202
52 Dwan Shepard Co-Motion Factory Racing Team 198
53 Matt Kline Land Shark 192
54 Brian Dwyer Bear Creek Bicycle 190
55 Chris Robison 187
56 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 186
57 Tony Dirks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 184
58 Brad Place Mudslinger Adventure Squad 183
59 Tom Palke ANTHM Collective 179
60 Hugh Gapay Hammer Velo 173
61 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 159
62 Matthew Martel 155
63 Mike Henry Evolution Racing 154
64 Leslie Copper Wild at Heart 144
65 Mike Gilbert Rebound/Tireless Velo 137
66 Duff Linde Camas Bike and Sport 122
67 Matthew Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 114
68 Steven Basden Cyclepath PDX Racing 109
69 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 96
70 Randy Scott Deschutes Brewery 94
71 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57
71 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 57

Masters Men 60-64

Name Team Points
1 Ian Gibson Dialed Cycling Team 884
2 G Boyd Tarin Splunk Race Team 856
3 Kevin Gillas Advanced Integration 830
4 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 758
5 Billy Thomas Deschutes Brewery 706
6 Daniel Melkonian Rebound/Tireless Velo 564
7 John Slawta Land Shark 563
8 Erik Goodfriend Eliel Factory Team 557
9 Michael Nyberg Sunnyside Sports 546
10 David Luoma Cyclepath PDX Racing 540
11 Scott Seaton Hutch's Bend Dental 540
12 Dan Davis BONE YARD CYCLING 494
13 Stefan Furst Dialed Cycling Team 480
14 Bill Petersen 472
15 John Napier Metropolis Cycle Repair 423
16 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 409
17 Kurt Krichko Dialed Cycling Team 400
18 Tim Ellerbruch 341
19 Donald Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 294
20 Joe Edelen Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 293
20 Steven Thorne BikeFlights.com 293
22 Ken Wilson RIDGE Cyclesport 292
23 Gary Cornilles Dialed Cycling Team 284
24 Peter Serrurier 282
25 Walter Bianchini 281
26 Richard Desmond SEE SEE MOTOR COFFEE 277
27 Dickie Mallison SEE SEE MOTOR COFFEE 267
28 Marcel Russenberger Deschutes Brewery 262
29 Eric Brainich 261
30 Ben Needham Team Oregon p/b Rodda Paint 257
31 Jamin AAsum Bridgetown Velo 238
32 Jeff Qualle 231
33 Michael R Wilson Team S&M 230
34 Brian McAndrews ThirstyBear Cycling 221
35 Alan Thomason Deschutes Brewery 219
35 Bradley Taylor Hutch's Eugene 219
37 Rick Upton 204
38 Ken Lanteigne 187
39 Brett Adams Sagebrush Cycles 166
40 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 141
41 Kale Garcia 140
42 Brian Catterson 133
43 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 130
43 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 130
45 David K Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 105
46 James Juenger 95
47 Nick Madronio 86
48 David Lenhart Boneyard Cycling 77
49 Jon Bouffleur 69
50 Colin Wilson 65

Masters Men 65-69

Name Team Points
1 Darell Provencher Team Rose City 1037
2 Michael Longmire SEE SEE MOTOR COFFEE 836
3 Tom Kelly 780
4 Clinton Andring Hutch's Bend Dental 549
5 Rick Gregory Black Dog Velo 522
6 Mark Miller Marys Bicycle Club p/b Tacovore 509
7 Gil Ormerod Team S&M 505
8 Terry Mallon Team Finger 500
9 Samuel Medrano Jr Celilo Cycles 492
10 Dennis Rose 435
11 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 366
12 Craig Mavis Deschutes Brewery 315
13 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA 290
14 Mark Schwyhart Team S&M 284
15 Yalcin Erhan 282
16 Michael Manning Rock Creek Cyclery pb Fit4ever Studio 279
17 Lee Duncan Team Ziska 272
18 Gregory Hartman Team Rose City 265
19 Gordy Bolstad Velobody/Gerks 261
20 Dave Burnard 237
21 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 217
22 Peter Spir Team S&M 189
23 John Nicholas Stumptown Cycling Club 157
24 Albyn Jones 154
25 Patrick Coughlin AOMS Racing 148

Masters Men 70+

Name Team Points
1 Tad Hodgert Deschutes Brewery 1168
2 Loren Russell Vegan Fleez! 1042
3 Edward Lanton 593
4 Tom Heywood Ridge Cycle Sports 581
5 Bob Kuehn Cinch Cycling 529
6 Frank Fleetham Murder of Crows 312
7 Steve Rearden Blondie Velo 299
8 Ron Strasser Team S&M 297
9 Douglas Sears 291
10 Duane Aanestad 272
11 Russell Speirn Cyclepath PDX Racing 267
12 Craig Bontly 250
13 Daniel Mummey Young Life 230
14 Flo Russell Marys Bicycle Club p/b Tacovore 228
15 Bill Moreman 214

Masters Women 30-34

Name Team Points
1 Molly Russell-Holmes 519
2 Rhys May Boltcutter/ Hifi/ Rhys May Jewelry 250
3 Angharad Porteous BicycleAttorney.com 244
4 Charley Erickson Gladiators 233
4 Shannon Herriges Swift Racing PDX 233
6 Jennifer Haliewicz Team Oregon p/b Rodda Paint 225
7 Kelsey Ward 221
8 Sarah Livingston Trusty Switchblade 219

Masters Women 35-39

Name Team Points
1 Erin Blenkiron BicycleAttorney.com 289
2 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling 267
3 Kate Drennan Team Nonstop 263
4 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 256
5 Bryna Curry Murder of Crows 250
6 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 244
7 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 240
8 Marie Major ANTHM Collective 216

Masters Women 40-44

Name Team Points
1 Liza Gualandi Murder of Crows 591
2 Cari St. Aubin Team 10 Barrel 584
3 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 582
4 Shelly Boelter Bonk Collective 578
5 Alicia Prusinski Murder of Crows 576
6 Emily Klinger Tyburski Dialed Cycling Team 569
7 Nikki Rohan Team Finger 512
8 Erin Reis Hutch's Bend Dental 505
9 Serena Bishop Gordon Liv Racing Collective 297
10 Kelly Sandow Mudslinger Adventure Squad 291
11 Ryan Levering Mudslinger Adventure Squad 288
11 Sierra Callahan Grouptrail Cycling 288
13 Amy Solana BicycleAttorney.com 287
14 Michelle Mills Deschutes Brewery 285
15 Kara Tennant 282
16 Avie Meadows 280
17 Jennifer Greeve Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 269
18 Stephanie Hahn 261
18 Lisa Gentz Boneyard Cycling 261
20 Sara Headley Swift Racing PDX 260
21 Jaime Kathleen Reed Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 258
22 Kimberly Sass Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 257
23 Jenna Lingwood Point S Nokian 253
24 Kristi Cushman Grouptrail Cycling 246
25 Annick Chalier 240
26 Rachel Hawes Half Penny Cycling Team 233
27 Christy Hawkins Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 223
28 Erinne Goodell Swift Racing PDX 218
29 Lorena Brown 217

Masters Women 45-49

Name Team Points
1 Stephanie Spiak 859
2 Erin Stone Soles Inspired 598
3 Carrie Day Deschutes Brewery 582
4 Layla Billowitz Team 10 Barrel 580
5 Carrie Carney Hutch's Bend Dental 550
6 Neisha Strait Co-Motion Factory Racing Team 548
7 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 538
8 Anna Buckley BeerMongers 526
9 Dani Stiles Dialed Cycling Team 525
10 Susan Koonce Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 493
11 Heidi Conklin Co-Motion Factory Racing Team 292
12 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 290
12 Kalli Phillips 290
14 Nicole Gunton 286
15 Sabrina Chase 283
16 Kristie Still 281
17 Anna Saltonstall Team Finger 280
18 Bre Rue West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 279
18 Heather Pola Team Finger 279
20 Victoria VanderZanden 273
21 Hilary Luther 43 Degrees 272
22 Lynn Longan 269
23 Shannon Sardell CO Motion Factory Racing Team 262
24 Anne Marie Stonich Alki/Rubicon Racing 259
24 Margi Bradway 259
26 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 258
27 Anne Farawila Chinook Cycling Club 257
28 Megan Ramey Team Finger 255
29 Kristi Cutter Bend 240
30 Melissa Byrd Team 10 Barrel 235
31 Julia Austin Deschutes Brewery 226

Masters Women 50-54

Name Team Points
1 Renee Beard Co Motion factory racing 883
2 Tracy Ellwein Team 10 Barrel 845
3 Laura Mullen Dialed Cycling Team 600
4 Tanya Appuhn Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 595
5 Christine Holland Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 593
5 Karin Wohlert 593
7 Martha Paulus Capitol Velo Cycling 585
8 Jennifer Hart Moe’s Bike Shop 570
9 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 559
10 Kristina Hughes Dialed Cycling Team 555
11 Kara Weld Team Finger 501
12 Mielle Blomberg Team S&M 298
13 Jodee Varney Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 293
14 Karen Dwyer 291
15 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 283
16 Ann Kennedy BicycleAttorney.com 278
17 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 275
18 Janette Darden 274
19 Amber Pearson 269
20 Brenna Elena Wolford Sunnyside Sports 266
21 Dawn Hassel Woodinville Bicycle 265
22 Heather Lynch Boneyard Cycling 263
23 Jennifer Rychlik Grouptrail Cycling 262
24 Elise Huggins Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 254
25 Tess Weir Grouptrail Cycling 245
26 Traci Smolen Team S&M 241
27 Erica Wescott Deschutes Brewery 236
28 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 220
29 Meg Hamilton Co-Motion Factory Racing Team 216

Masters Women 55-59

Name Team Points
1 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 1178
2 Rhonda Morin Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 827
3 Jenny Slawta Land Shark 600
4 Ann Thomas Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 569
5 Donna Metz BicycleAttorney.com 561
6 Susan C Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 300
7 Lisa George Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 297
8 Andrea Smith Sunnyside Sports 296
9 Laura Trace BicycleAttorney.com 277
10 Robin Pelletier 274
10 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 274
12 Lillian Schiavo-Gilmour Zach's Bikes 270
13 Laura Vallion Team Finger 266
14 Leslie Copper Wild at Heart 264
15 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 227

Masters Women 60+

Name Team Points
1 Lora Melkonian Team Finger 882
2 Karen Kenlan Sunnyside Sports 531
3 Debra Krichko Dialed Cycling Team 521
4 Laura Jackson 295
5 Mary Ross Multnomah Athletic Club 293
6 Linda Fanning Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 292
7 Lisa Campbell BicycleAttorney.com 290
8 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 289
9 Pam Reid Team Rose City 284
10 Vikki Bourcier 279
11 Renee Pype Team S&M 271
12 Susan Foster Deschutes Brewery 270
13 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 264
14 Laila Deardorff BicycleAttorney.com 233